Hulle yapmak isteyen komşum var akıl verin a dostlar?

Gizli Üye
Yazlıktayım 2 aydır, Didimde. Komşum içkili olduğu geçen gece karısına boşol diye 3 kere bağırdı. Bugünde bana geldi Hulle yapmam gerekiyor sana güveniyorum dedi. Ben hiçbi komşumla selamlaşma dışında samimi olmadım, olmamda. Hulle nin şartlarını anlattım ve olmaz dedim Adam ille bir gecelk olcak diyor. Adan irikıyım bişey Ne yapayım? (HULLE;Dine saldırmak için hülleyi dillerine dolayıp alay konusu yapanlar oluyor. Hülle nedir?
CEVAP
Hüllenin meşru ve gayrimeşru olanı vardır. Gayrimeşru olanını gösterip İslamiyet böyle yapıyor demek insafsızlık olur. Dinimizde, bir erkek bir kadını üç talakla boşadıktan sonra, artık o kadınla evlenmesi helal olmaz. Yani nikah yapılsa da nikah geçerli olmaz. Erkek, kadını boşayınca kadın, üç hayız müddeti iddet bekler. Sonra, isterse bu kadın, başka bir erkekle evlenebilir. Kadın, bu erkekle de geçinemeyip ayrılırlarsa, o zaman bu kadın yine iddet müddeti bekledikten sonra, istediği erkekle evlenebilir. Eski kocası talip olursa, onunla da evlenebilir.

Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(İki defa boşadıktan sonra, ya iyilikle tutulur veya güzellikle bırakılır. Kadınlarınıza verdiklerinizi [mehirlerini] geri almanız size helâl olmaz. Eğer, bu karı kocanın Allah'ın emirlerini yerine getirmelerinden korkarsanız, o zaman kadının [serbestçe boşanması için] fidye vermesinde [hakkından vazgeçmesinde] günah yoktur. Bunlar Allah'ın koyduğu sınırlardır, onları çiğnemeyin, Allah'ın sınırlarını aşanlar ancak zalimlerdir.) [Bakara 229]
Hulle yapmak isteyen komşum var akıl verin a dostlar?