Evlilik ve cinsel hayat

Ne tür bir evlilik yaptınız bilmiyorum. Benimki kesinlikle bir aşk evliliğiydi. Hayatımın seksini kocamla yaşadım. Belki bu yüzden defalarca aşık oldum ona. Hızlı bir kararla, başımız bulutlarda evlendik. İlk ayımızın sonunda hamile kaldım ve evliliğimizin birinci yılına oğlumuzla girdik. Her şeyi bu kadar hızlı yaşamış olmanın iyi ve kötü yönleri oldu tabi. Bu da beni bu konuda yazabilmem için bir nevi uzman yaptı.

Evliliğin Olmazsa Olmazları

Öncelikle sağlıklı bir evlilikte olmazsa olmaz denen, yıllardır dillere pelesenk olmuş haklı kurallara bir bakalım. Bir evliliğin ilk şartı, o evliliğin oluşmasına sebep, en temel etmen tabii ki aşktır, sevgidir. “İki kere iki dört eder” gibi bir doğrudur bu. Çünkü sevgisiz evliliklerde insanların birbirine tahammül edebilme gücü olmaz. İkinci olarak “saygı” büyük bir ihtiyaçtır. İki insanın saygısızca bir ilişki yaşamaları, bir hayat paylaşmalarını elbette ki mümkün kılmaz.

Seks ilişkinin temel taşıdır
 • Yeniliklere açık olun
 • Eşinize karşı açık ve dürüst olun
 • Yargılayıcı olmayın
 • Fantezilerinizi açıklamaktan çekinmeyin

“Anlayış” sevginin olduğu yerde muhakkak olur, insanların birbirlerinin tahammüllerini kolayca zorladığı günümüzde, ilişkilerde kilit bir kelimedir anlayış. Son olarak “özveri” diyorum. İnsanlar artık hayatlarını tek başına yaşamak istemedikleri, biriyle paylaşmak istedikleri için evlenirler.

İki kişilik hayat yanlızken sahip olduğunuz bir sürü alışkanlığınızdan vazgeçmenizi gerektirebilir. Bu tür durumlarda çok gönüllü olmasanız da birliktelikte “özveri” göstermek, bunlardan vazgeçmek gerekebilir. Her zaman sizin istekleriniz değil, eşinizin isteklerini de yerine getirmeyi unutmayın. Evlilik hayatında kimi zaman maddi sıkıntılar baş gösterebilir, bunları da anlayışla karşılayıp destek olmayı bilin.

Evlilikte Cinsel Yaşam

Seks ilişkinin temel taşıdır. Sağlıklı evliliklere bakıldığında ilişkiyi taşıyan temel direğin mutlu bir cinsel yaşam olduğunu görürsünüz. Cinsel yaşamda oluşacak hasarlar o ilişkiye büyük zarar verir, hatta bu sorunlar, ilişkiyi bitirmeye kadar dayanabilir. Sağlıklı bir cinsel yaşam için sevişme güdüsünü rölantiye almamak gerekir.

Sonuçta seks fiziksel sınırları belirli bir eylem, ne yaparsan yap bir sonu var. Özellikle yeniliklerden hoşlanmayanlar, yeniliklere kapalı olanlar için durum daha da zor. Bence sağlıklı bir ilişkide en önemli şey karşı tarafa isteklerini açık ve net, korkmadan, çekinmeden, utanmadan ifade edebilmektir. Eşler bu konuda birbirlerini yüreklendirir, yargılayıcı olmazlarsa bu sağlam ve sağlıklı bir cinsel hayata atılmış olumlu bir adımdır.

Fantezilerinizi eşinizle paylaşmanız hem sizin, hem de eşinizin heyecanını bir üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olacaktır. Gerekirse seks oyuncakları kullanmaktan çekinmeyin. Başta tuhaf gelse de birlikte izlenen erotik bir film, minik bir kırbaç, eski moda bir hizmetçi kostümü ilişkinizde büyük ateşler yakacaktır.

İlişkinizi canlı tutmak için ne yapıyorsunuz?
Evlilikte Eşlerin Yaptığı Hatalar
 • Kızgınlıkları biriktirmek
 • Sorunları açıkça konuşmamak
 • Konuşmaları çözüme bağlamamak
 • Bencil davranmak
 • Özensiz davranmak

Genel olarak birbirimizi sevdiğimiz halde, birbirimizi kolayca kırma eğilimindeyizdir aynı zamanda! Önceleri önemsiz görünen, küçük özveriler deyip göz ardı ettiğimiz ufak sorunlar konuşulup çözülmedikçe insanda bir bilinçaltı birikimi oluşturur. Özellikle kadınlar bunları biriktirmekte erkeklerden daha başarılı sanırım. Ama erkeklerin de bunları önemsemeyip kolay unutmalarının bu tepkiyi doğurduğunun da altını çizmek isterim.

Bir sorun olduğunda bunu konuşmaktan kaçınmak bir hataysa, sözde yapılan bu konuşmaların bir çözüme bağlanmaması daha da büyük bir hatadır. Çünkü sorunları konuşmak insanı biraz da olsa rahatlatır ama bunlar bir çözüme ulaşmazsa aynı sıkıntıların tekrarlanması da kaçınılmazdır. Bencillik, kendi isteklerini diğerinin önünde tutma, istediğin gibi yaşamaya devam etme karşınızdakine aynı zamanda saygısızlıktır da. Bu onu yok saydığınızın bir göstergesidir. Kimse yok sayılmak için hayatını başkasıyla birleştirmez!

cinsel yaşam

İlişkiler Nasıl Canlı Tutulur?

Sonuçta ilişkiyi yaşayan iki kişi ve tabii ki her iş te bu iki kişiye düşüyor. İlgi alanlarınıza göre ilişkinizi canlandırmak sizin elinizde. Yürüyüş seviyorsanız dolaşmak, futbol seviyorsanız maç izlemek, film seviyorsanız sinemaya gitmek, birlikte hoşlanabileceğiniz bir şeyler yapmak birbirinize sevginizi, birlikteliğinizin güzelliğini hatırlatır. Kimsenin bunun için karşısındakinden hareket beklemeye ihtiyacı yok. Evlilikte gurur olmaz. Kimin aklına gelirse o şaşırtmalı karşısındakini. Ama siz de bunu hep karşı taraf yapıyor diye işi ona yıkmak gafletine kapılmayın sakın.

Ebveyn Olmak Seksi Bitiriyor mu?

Eşler gebelik süresince seksten korkabilir, kaçınabilir, isteksizlik duyabilir. Gerek kadın gerek erkek için oldukça zor bir süreç bu, bunu unutmayın. Hamilelikle vücut kimyası değişen anne tam bir hormon saldırısına uğrar. Bu süreçte oldukça dengesiz duygusal reaksiyonlar gösterebilir. Fiziki yapısı bozulan, sürekli kilo alan, kendini iri ve çirkin hisseden anne bu günlerinde erkeğinden gerekli desteği göremezse tam bir duygusal yıkım yaşayabilir.

Burada babanın birinci görevi annenin istekleri ya da fikirleri makul görünmese bile “hep destek, tam destek, koşulsuz destek” olmalıdır. Çünkü bu dönemde yalnız bırakıldığını hisseden kadın bu acıyı istemese de bundan sonra hep içinde taşıyacaktır.

Evlilik ve seks

Bebekten sonra seks ilk iki ay önerilmez, hatta yasaktır. Ama cinsel hayatın üçüncü aydan itibaren eski haline dönmesi beklenir. Dönmediği durumlarda sorunların sebebi bulunup çözülmeli, çözülmeyen cinsel sorunların evlilik için en büyük tehlike olduğu unutulmamalıdır.

 • Hamilelik sırasında seks korkutabilir.
 • Anne kendini hamilelik sırasında ve sonrasında çirkin hissedebilir, bu süreci birlikte aşmalısınız.
 • Hamilelikte kadını ele geçiren hormonlar bir çırpıda yok olmaz, anlayışlı davranmayı sürdürmek erkeğe düşer.
 • Bebekle ilgilenen anne için hayat yorucu olabilir. Onu küçük hediyelerle mutlu edin.
 • Yorgun annenin motivasyonu da düşüktür, ondan güzel sözlerinizi eksik etmeyin.
 • Ebeveyn olmak sadece anne için değil, baba için de korkutucu olabilir, bunu unutmayın.
Her şeyi karşı taraftan beklemek doğru değil
Evlilikte seks

Sevenlerin Düşmanı Ego

Evliliğiniz gücünüzü karşıdakine gösterme ya da ispatlama alanı değildir. Sakın bu hataya düşmeyin. Karşınızdakinin bunu yaptığını hissettiğiniz anda konuyu nazikçe dile getirip bunu bitirmesi gerektiğini hatırlatın. Eşlerin birbirinden daha güçlü, daha akıllı, daha seksi, daha üstün olmalarına gerek yoktur. İlişkinizi bir güç gösterisine dönüştürmekten kaçının. Kim kimden daha üstün yarışmalarına asla izin vermeyin.Egolarınızın ilişkinizi bozmasına izin vermeyin.

Sonuç olarak bunların bir kısmı yaşanmış, bir kısmı yaşayanlardan duyulmuş, bir kısmı da okuyarak öğrenilmiş durumlar. Evlilik iki insanın bazen kendilerine bile katlanamazken birbirlerine katlandıkları bir birlikte yaşam modeli. Birlikte yaşamın birbirini yıkıma dönmesini istemiyorsan önce sorunlarını sapta, sonra onları konuş ve en sonunda çözüme bağla ve bu sözümü sakın unutma. Mutlu bir hayat dilerim.