Evlilik Öncesi Cinsellik ve İlişki

Benim kuşağım çok arada kalmış bir kuşak. Biz geleneksel öğretilerle modern hayatta yaşamaya çalışan, ailesinin doğrularıyla, yaşamak istedikleri arasında sıkışmış insanlarız. Ailelerimizi kırmamak için çifte hayat yaşadık. Kendi yaşadığımız hayat ve onların yaşamamızı istediği, yaşadığımızı sandığı hayat. Sanki gizli bir anlaşma vardı aslında düşününce, sanki hep ne yaptığımızı biliyorlardı ama bilmezden geliyorlardı. Belki böylesi işlerine geliyordu.

Bugün evlilik öncesi beraberlik çok tartışılan bir konu. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da! Üstelik diğer konuların aksine Avrupa ve Amerika’da da insanlar bizim gibi düşünüyor, evlilik öncesi birlikteliklere artık sıcak bakmıyorlar. Sebepler çoğu zaman dinsel kaynaklı olsa da, bunun yanında sağlık, bir başka ağırlıklı sebep olarak görülüyor. Eşcinselliğin arttığı, çok eşliliğin marifet olduğu, cinsel yolla bulaşan hastalıkların ölümcül olduğu günümüzde artık bir çok insan evlilik öncesi birlikteliğe karşı çıkar oldu.

Günümüzde HIV taşıyan insanların %50'sinin 15-24 yaş arasında olduğunu biliyor muydunuz? Prezervatif kullanımı HIV bulaştırma riskini %85 düşürüyor, yani sizi tamamen korumuyor, hala %15 bir olasılıkla yakalanabilirsiniz. Ayrıca prezervatif kullansanız dahi başka bir sürü cinsel yolla bulaşan hastalık kapabilirsiniz. Yani “Ben prezervatif kullandım, bana bir şey olmaz!” diye bir mantık kesinlikle doğru değil. Bunun yanında her zaman gebelik riski de var ki, o konuya girmek dahi istemiyorum.

Ülkemizde, ilk kez cinsel ilişkiye girenlerin yaş ortalaması genç kadınlarda 19.5, genç erkeklerde ise 19
evlenmeden önce seks

Yetmişlerde büyük bir karşı çıkışla başlayan “Cinsellik, Uyuşturuclar ve Rock’n Roll”, “savaşma seviş” gibi mottolarla genişleyen özgürlükçü çiçek çocuklar, arkalarında meşhur efsaneleri dışında, bir sürü sahipsiz çocuk, sorumsuz ebeveyn, yıkılmış ve parçalanmış aileler bıraktı. Bir tabuyu yıkan çiçek çocuklar bir jenerasyonu da eksik(!) bıraktı.

Bizimki gibi özgürlükleri baskı altında, din, aile, gelenek ve sosyal baskılarla yetişen toplumlarda evlilik öncesi cinsellik ya da evlenmeden birlikte yaşam çok sık görülen olgular değil.

Çevresinden türlü baskı gören kızlar, bu tür bir ilişkiye istedikleri halde yanaşamadıklarından cinselliklerini baskı altında tutmaya çalışarak çeşitli cinsel sorunlar yaşıyorlar. Evlendikten sonra bile eşiyle birlikte olamayan, vajinismus hastası olan en az 3 arkadaşımı biliyorum.

Erken yaşta başlayan cinsel hayat ileride hem kadınlar hem erkekler için tatminsizliğe, normal seksten tatmin olamayıp çeşitli cinsel sapkınlıklar yaşamalarına sebep olabiliyor. Ne yapacaklarını bilmeden yaşadıkları beraberliklerde başlarına gelen başarısızlıklar sonucu ise, onların hayatını ömür boyu zehir etmeye yetebilecek çeşitli ciddi cinsel bozukluklara da sebep olabiliyor. Genelde aileden gizli yaşanan bu tür beraberlikler hem kızlarda, hem erkeklerde ciddi psikolojik bunalımlara da sebep olabiliyor.

 • Türkiye nüfusunun yüzde 26'sını oluşturan gençlerde ilk kez cinsel ilişkiye girme yaşı genç kadınlarda 19.5, genç erkeklerde ise 19'a düşüyor
 • Erkeklerin yüzde 75'i evlilik öncesi seks yapmış Kadınlar bilinmiyor, her ne hikmetse!
 • Erkeklerin evlenme yaşı ortalaması 24, kadınların 20
 • 15 yaş öncesi cinsel ilişki sadece erken yaşta evlendirilen kızlarda görülüyor
 • Evlilik öncesi cinsel ilişki yaşayanların oranı, erkeklerde yüzde 75, kadınlarda yüzde 25

Sinema, televizyon, gazete (ya da medyada diyelim) evlilik öncesi cinsel birlikteliğin gayet normal gösterildiği, gençlik dizilerinin senaryolarında bile kızların erkeklerle çok rahat birlikte olduğu, hatta erkekleri kolaylıkla aldattığı, aynı anda birkaç erkekle birlikte olabildiği gibi konular rahatlıkla günümüz gençliğinin ahlakı düşünülmeden sunulabiliyor.

Bize modern hayat diye sunulan bu yaşamların neresi, ne kadar modern tartışılır. Sizin fikrinizi öğrenmeyi çok isterim ama anlayacağınız üzere ben evlilik öncesi cinsellik yaşanması olayına taraftar değilim. Bence elde edilmesi kolay olmayan, elde etmek için beklediğimiz, emek verdiğimiz her şey kolay ele geçenden her zaman daha kıymetlidir.


10|21
3198

En İyi Erkek Görüşü

 • bence alt ve orta sinif kulturu icin iyi bir yazi.
  Ama asla bana gore degil.
  Insanlarin benligine istegine ve cinsel organlarina karismayin bu kadar...
  Bu konuda kafa yoranlar aslinda sapkin olanlar bence.
  Hayat boyle devam ediyor. Isteyen yasiyor hasta oluyor oluyor yanlislikla baba oluyor vs. Bunlar hayatin parcasi.
  Sen ne kadar duzgun olmasini istersen bu o kadar olacak. Var olmaya devam edecek.
  Her derdimiz bitti de tek derdimiz pipinin javinaya 20 dakika girip cikmasi mi kaldi?
  Bosversene.
  Sen hala maasinin yarisini devlete ver vergi olarak. Ses cikarma. Sen sefillik yoksulluk cek bir avuc komure el ac ses cikarma. Gel gelelim iki kisi birbirini sevip sevisince. aman dur napiosun de.
  Sizi guzel kandiriyorlar:))

  13|4
  1|3

En İyi Kız Görüşü

 • Afedersiniz ama bir konuda ciddi anlamda saçmalandığını düşünüyorum.

  Evlilik öncesi değil mesele... erken lafını kastediyorum.

  Yahu bir kişi de demiyor ki evlilik yaşı çok yükseldi, eskilere bakarsak zaten 13-17 arasında evleniyorlardı. Değil mi güzel kardeşim? Yani onlar günümüzden çok daha erken yaşlarda cinsellik yaşadılar.

  Erken dediğiniz yaş ergenliğe girilmemiş çağdır. Misal 10 yaşında iki kişi (ki zaten mümkün değil) ama vücut sana hazırsın komutu verdikten sonra, olay senin iradene kalmıştır. Doğaya göre erken falan değildir. Toplumsal kurallar da kişinin almak istediği kadardır, yaptırımı yoktur.

  Evlilik konusu hakkında yorum yapmayacağım ama bu "erken yahu lisede olur mu bu iş" ikiyüzlülüğü beni delirtecek. Anneannelerimiz ortaokul çağında evlendi. Kimse dedesinin suratına tükürmediğıne göre şu erken yaş muhabbetini kessin.

  13|14
  1|4

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 97

 • Bircok erkek ve kadin evlendigi kisinin ilk göz agrisi ilk partneri olmak ister ama malesef gunumuzde bu cok zor sanirim. arada kalmis kisak tanimina sonuna kadar katiliyorum sadece kadinlar icin degil biz erkekler icinde özellikle 80 dogumlular bunu cok daha iyi bilirlerki tabularla arzular arasina sıkışmış hayatlar yasadik bugune kadar. belkide sadece bu durumdan dolayi bugune kadar bekar kaldim. cunku bekarete onem verdim cogu zaman ama diger taraftanda ya o kadarda onemli degil diye dusundum. hep ikilemde gecti ömür. yasadim pisman oldum yasamadim pisman oldum. bazilarin ilki oldum bazilarinin hem ilki hem sonu olmak istedim. sevdiginle yasamak kadar guzel baska bisey yoktur bu hayatta cinselligi. bazen keske 20 yasinda evlenseydim diye dusunmuyor degilim ama diger taraftanda iyiki bu yasima kadar bekar kalmisim diyorum. bakir ve bakire olanlarada bekarete onem vermeyenlerede hepsine saygi duymak gerek sanirim. dogrularimizda yanlislarimizda sadece kendimizi etkiledigi surece baska goruslere cokda takilmamak gerekiyor. yillar icinde ogrendigim tek birsey var oda kadinda erkekde sekste isteklidir. sadece bazilari kendini kontrol etmeyi basarir bazilarida bu konuda zayiftir. gunahindan bahsetmiyorum bile. yasadigini hazmedemeyecek kadar kucuk kizlarimiz yasamasin bu cinselligi. heleki erkeklerin tuzaklarindan sakinsinlar kendilerini. bu memlekette damacanayla vajinayi bir tutan erkekler oldugu surece zaten kadinlarimiz tehlikede daima..

  0|1
  0|0
 • dini nedenler ve sağlık nedenleri diyoruz ya, aslında din de sağlık sorunu nedeni ile yasak getiriyor. zulüm için ya da gereksiz yere değil. insanlar dini hayattan kopuk düşünüyor. inceleyin dini kuralları sonucu hep insan sağlığına dayanır. din yaşama klavuzudur. düzgün sağlıklı mutlu yaşam klavuzu

  0|1
  0|0
 • Evlilil öncesi cinsel yaşam normaldir haydara saldırın sevişin mantığını betimleyen dizilere ben de karşıyım. 3 sene önce lisede başlayan dizi de herkes herkesle yattı bir sürü hamilelik yaşandı.


  Lakin. günümüzde eğitim ve iş gibi sebeplerle özellikle üst sosyal sınıfın evlenme yaş ortalaması 27-30 a dayanmışken bu saate kadar bakir kalma beklentisinin de yersiz olduğunu düşünmekteyim.


  yaş 22-23 olmuş ve ufukta 4-5 sene evlilik görünmüyorda ve yanında sevdiğin varsa çok da kasmayacaksın derim.

  0|1
  0|0
 • Arkadaşım sana ne kadar teşekkür etsem az kalır. Seni tebrik ediyorum. Ellerine, fikrine, yüreğine sağlık. Noktası noktasına katılıyorum ve altına imzamı atarım. Yabancı yerlerde evlenmeden birlikte olanlar çok ama. Türkiye'de de bu ahlak yok olmaya başladı. Gerçekten diziler ve filmler toplumsal ahlaki değerlerini zedeliyor, şiddet içerikli filmler nedeniyle vahşetler yaşanıyor. İnsanın bastırılmış olan kötü, ruhsuz, insanlık dışı, hayvani yönlerini su yüzüne çıkartıp bunları uygulamaya geçmesi sağlanıyor. Bunlar düzelmez ise gerçekten dünyanın sonu gelecektir.

  1|2
  0|0
 • Özellikle cinsel hastalıkların arttığı bir dönemde. Kadınların olaya yaklaşımıda ilğinç, işte ben hiç yapmadın diyen erkege arızalı gözüyle bakıyorlar. Oysaki olaya sağlık ve düşünce yönünden bakmıyorlar. 100 lerce kadınla yatmış tecrübeli bir erkegimi tercih etmeli, yoksa ben kendimi eşime sakladım diyen erkegemi. Diger yandan kadınlar içinde korunmanın ötesinde, hamile kalmak, çocuk aldırmak, gayri mesru çocuklar düşünüldüğü zaman. İnsanlar herşeyin bir zamanı ve kıymeti olduğunu bilmeli

  0|1
  0|1
 • katılmıyorum yazdıklarınıza.
  abd ve avrupa ülkelerinde ilk cinsel ilişki yaşı 17 ortalamasında. sağlıklı bir ilişki yaşamayan insanlar hastalık kapabileceği kaynaklara yönelmeye daha yarkın oluyorlar. oysa sağlıklı bireyler cinselliğin baskılanmadığı bir toplumda olması gerektiği şekilde bilgilendirilkleri için hem evlenmeden cinselliği yaşayabilmeleri hem de hastalık riskinin bilincinde olmaları ile korunmalarını ve sağlık kontrollerini yapmaları sağlanıyor. aids ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar afrika ve ortadoğu ülkelerinde yani eğitimsiz toplumlarda yaygın. yani cinselliği yasaklayan, kadını bile sünnet eden ülkeler en hastalıklı ülkeler.
  riske karşı bilgilenme ve bilinçlenme bir yana gerçekten güvendiğin, arzuladığın ve sevdiğin biriyle birlikte olmanın tüm hayatı boyunca insanın tecrübe edeceği en güzel, en eğlenceli şey olacağı gerçeğini kenara atamayız. bu iki insanı bir kağıt parçasına atacağı imza ile birlikteliklerini herkese ilan etmeleri gerektiği zorlamasıyla birbirine yasaklarsanız, sonucu bugünkü saldırgan, geçimsiz, duyarsız jenerasyonun devamını sağlarsınız. bin küsür yıl geride kalmış yasakları bugüne taşırken felsefe, etik ve mantıkla temas ettirmek gerekli

  1|0
  0|1
 • Kucuk bir detay; "Erkeklerin yüzde 75'i evlilik öncesi seks yapmış Kadınlar bilinmiyor, her ne hikmetse!" yazmissin. Bu ifadeden 3 madde sonra ise sunu yazmissin "Evlilik öncesi cinsel ilişki yaşayanların oranı, erkeklerde yüzde 75, kadınlarda yüzde 25" Ilk maddede kadinlardaki oran bilinmiyor demissin ama hemen ardindan %25 oldugunu belirtmissin. Kucuk bir hata, gozden kacmis belli ki ama yine de belirtmek istedim. Ellerine saglik guzel bir yazi olmus

  0|1
  0|0
 • Peki bu düşünce ile bakarsak yani evlenmeden her şeyi tüketmemek lazım , aksi halde her şey bitiyor dersek..O zaman insanlar evlendiğinde cinselliğii doyasıya yaşadığında da tüketmiş olmuyor musun? Tam tersi bu durumda evliliği cinselliğin üzerine daha çok oturtmuş oluyorsun ..

  1|1
  0|0
 • batı toplumlarında cinsel hastalıklar doğu toplumlarına göre çok daha az bir kere bunu öğren, olay evlilik öncesi seks değil olay cinsel eğitimde bitiyor.
  şu siteye baktığımda bile dudak uçuklatan fantezilere sahip insanlar hiç ilişki yaşamadığını söyleyen insanlar. ben bu zamana kadar defalarca cinsel ilişkiye girdim ne hastalık ne hamilelik gibi sorunlarla karşılaştım ne de uçuk fantezilerim ve tatminsizliğim var. genelde güzel olmuş ellerine sağlık derim ama bence hiç güzel olmamış kusura bakma.

  0|0
  0|0
 • Bazıları evliliği basit bir kağıt ve imza olarak görebiliyor , ancak evliliğin sadece cinsellik için yapılma ihtimali çok düşükken birbirlerini sevdiğini söyleyen insanların tek amacı cinsellik olabiliyor, bir insanın ömrü boyunca yanında olabilmek ten sevmekten çok daha zorlu bir iştir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar batı ülkelerinin aksine doğu ülkelerinde daha sık rastlanır ancak şöyle bir gerçek var ki doğu ülkelerinde bu hastalıkların kan yoluyla bulaşı daha sıkken batı ülkeleri ve amerikada bu bulaşın büyük bir yüzdesini heteroseksüel ve homoseksüel ilişki oluşturmaktadır. Atacağım linkteki tablodan da dünya sağlık örgütü verilerini kontrol edebilirsiniz. Yani demem o ki Avrupa ve Amerika gelişmişliğindeki ülkelerde bu hastalıklara yakalanma oranı çok daha düşük olabilecekken bu kadar yüksek olmasının sebebi cinsel ilişkidir. www.ankemdernegi.org.tr/.../..._26_Ek2_186_188.pdf

  0|0
  0|0
 • ülkemizdeki ilişkilerin çoğu bilinçsizce yapılmakta. cinselliği geç kadın erkek ilişkisinin daha ne olduğunu bilmemekteler. ciddi manada kadın-erkek ilişkileri ve cinsel eğitim gerekiyor. bunda ayıp olacak birşey yok. hükümetin bu konuda çalışma yapması gerektiğini ancak bazı beyinsiz organizmalar ki ben öyle tabir ediyorum. cinselliği yasaklamaya yönelik çalışma diyecek, ülkeye şeriat geliyor diyecek. eğitim vermezsen kürtaj artar.. bu cana kıymaktır. eğitim vermezsen hastalık oranı yükselir, eğitim vermezsen kadın cinayetleri artar (töre) kadınlar aşağılanmaz. seks malzemesi olarak görülmekten çıkar. ama yok biz her boku biliyoruz bize bişey olmaz diyen bir kafaylada oturup bunları konuşmak ne kadar mantıklı bilemeyiz. eline sağlık güzel yazın için..

  0|0
  0|0
 • Aslında toplumda daha çok modernleşme anlayışı var çağ atlayıp eski düşüncelerin ters bulunduğu yaşam tarzı edinilmiş ve ortalama olarak genç kızlar bence daha 17 sinde bekaretini kaybeder olmuş bu güne kadar sık duyduğumuz yaş ortalaması bu aile ve toplum baskısı yüzünden insanlar birbirlerinden habersiz yaşar oldu bu tür birliktelikleri bir genç kız okul hayatında lise çağını atlattıktan sonra başka bir il de kazandığı üniversiteyi duyunca özgürleştiğini düşünür ve herşey toplumundan ailesinden uzağa gidince başlar yani insanlarımız aileden bulunduğun ortamdan uzaklaşıp sessiz gizlice yaşar oldu tüm bunları ve aksine azalmadı arttı artık daha sık görülen bir durum haline geldi ve daha çok ihtiyaç olarak algınlandı bu durum diğer ülkelerde ise tamamen sorumsuz olup alışkanlık haline gelmiştir insanlara bakire kadınlar sıradışı tıpkı köyü kadınları gibi gelir o derece önemsenmiyor ve dahası

  0|0
  0|0
 • olağan üstü bir makale. çok beğendim. batı doğru saydığı her değerle şuan başa çıkamaz durumda . bir çok ülkede evlilik kavramı unutulmuş feodal bir kavram. din unutulmuş. kiliseler sadece turistlerin gezdiği , 1 euro ya bir mum yak mekanları. din boyutuna girmeyeceğim , herkes inancında özgür ama seks bence sadece sevdiğin sevildiğin insanla paylaşılmalı. Yazınızın başlangıcı ile devamı çok farklı ilerliyor. bu bölümü anlayamadım. neyi yaşamak istiyoruz ve ailemiz bize neyi yanlış öğretti? teşekkür.

  0|0
  0|0
 • bunu birde üniversite okuyan kız erkek olarak genellemesini yaparsak yaklaşık %75lik kesim evlilik öncesi cinsel birliktelik yaşayan kesimleri oluşturuyor. hatta ben biraz masum yaklaştım duruma 75ten fazla bile olabilir :)) yani böyle bir durumda evlilik öncesi cinsel birlikteliği engelleyemeyeceğimize göre evlenirkende bakire biriyle evlenme olasılığı çok düşük.O yüzden evlilik öncesi herşeyin açıkca güven sevgi ve saygı çerçevesi içinde konuşulup ona göre evlenilmesi gerekir diye düşünüyorum.

  0|1
  0|0
 • Erken yaşta başlayan cinsel hayat ileride hem kadınlar hem erkekler içintatminsizliğe,�normal seksten tatmin olamayıp çeşitli�cinsel sapkınlıklaryaşamalarına sebep olabiliyor.

  Bittim bu cümleye. Komik. Sahsen tecrubesizlik yuzunden erken bosalma ile biten, ya da oral sex yapacagiz die dislerimizi zimparamkagidi gibi kullanan birlikteliklerin yerine , tatminsiz , normal olmayan yöntemlerle degisik fantezilerle süslenmiş ilişkiyi tercih ederim. Hicte zararimi ya da sikayetci olani görmedim.

  0|1
  0|0
 • Yazılar bölümünde gördüğüm en kaliteli yazı... Batı 68'lilerine de değinmiş, gayet güzel

  1|1
  0|1
 • saçma bir yazı boşlukta yazılmış herkesin bildiği şeyler kaldıki kadınlar için bişey demem ama erkeğin bakiri ne demek yaa ? teğer sex yapmaksa sorun tamamen saçma ama zihni aklı kalbi bakir derseniz katılırım ama dünyada hç bir devirde ( peygamber efendimiz ve çok büyük üstadlar alimler hariç tutrak diyorum) aklı kalbi hayali bakir erkek bulamazsınız olmaz ayrıca saçmada... kadında kan ve zar var erkekte nereden bileceksiniz ?

  0|1
  0|0
 • bir yorum gordum .. dayanamadım yazayım dedim .. sen o evlenecegin kızı begenmedin diyelim evlenmeden denicekmissin ya uyusup uyusmadıgınızı uyusmadınız diyelim .. sonra ne olcak ... senden sonra deniyen uyustu diyelim ... aklına gelcek mi acaba kac kisi ile denedi diye ... normal bişi mi bu ya ... hata yapılır genclikte .ma bu hayatınızda yaptıgınız en buyuk hatalardan biri olarak gorun ve tovbe edin derim ... yasayacagınız pismanlık ta bu dunyada ki cezanız ... dua edin de affolsun

  0|0
  0|0
 • benden tavsiye ... gule oynaya dusunmeden yaptıgınız seylerden gun gelir pişman olursunuz .. oyle birine aşık olursunuz ki kendinizden utanırsınız ... hatta bu onunuzdeki en buyuk engel olarak gorursunuz .. ve sizi belkide hayatınızın en buyuk askı olabilecek bi asktan mahrum bırakır .. ben bundan daha kotusune layıgım yada ben ona bunu nasıl yaparım diyebilirsiniz ... zaten o filmdekilerle bizim bi alakamız yok .. sonucta bi terbiyemiz var .. yabancı ulkede yasıyorum durum ortada

  0|0
  0|0
 • insanin en büyuk düşmani ve imtihanı malesef nefisleridir..

  2|3
  0|0
 • Erkekler Devam
  77

Kızlar Ne Diyor 30

 • Çok doğru şeyler konuşmuşsun. Keşke herkes olmasa bile çoğunluk öyle düşünebilseydi. Geçmişte dürtülerinin kölesi olarak yaşayıp onla bunla düşüp kalkan, hastalanıp hastalanmadığı bile belli olmayan kişilerin daha sonrasında hiç cinsel ilişkiye girmemiş tecrübeli olmayan biri ile evlenmesine de kılım. Hadi bunu geçtim, özellikle evlenmek için tecrübesiz kız arayanlara daha da kılım. Kendi huyunu bilmiyormuş gibi masum bir kızın hayatını zindan eden bencil insanlar. Bazı kesimlerin modernleşme adı altında "hayvanlaşmayı" azmettirdiği açık bir gerçek. Hayvanlardan biraz farklı davranmayı beceremiyorlar. Aklımız ile dürtülerimizi kontrol altına alamayacaksak, insan olmanın ne esprisi ıkalıyor ki.. Zaten o sözde modernciler en sonunda kendi kuyularında boğuluyorlar.

  0|1
  0|0
 • Önerinin ne olduğunu algılayamadım. İnsanların eskisi gibi erken yaşta evlenmesini mi, yoksa ne zaman evlenirse evlensin kendisini o güne kadar baskılamasını mı tavsiye ediyorsun?
  Üniversite, para kazanma, düzenini kurma derken yaşı 30'a dayanmış, bu zamana kadar sadece sevgilisinin elini tutmuş kadınlarımız ile, yine aynı yaşa kadar ''kendini ilk geceye saklamış'' adamlarımız evlendiğinde seks hayatları o kadar mükemmel oluyor ki, sorma gitsin...

  Eskisi gibi 13 14 yaşında ergenliğe yeni adım atıldığında evlenmek günümüzde tedavülden kalktı ama, insanların hormonları ve iç güdüleri hala aktif...

  Yani, şu anki düzen ve beklentilerin neresinden tutarsan tut elinde kalır hanım.

  2|0
  0|1
 • sorun şu; erkekler ve kadınlar eşit şartlandırılmıyor. Bir erkeğin evlilikten önce biriyle birlikte olması, erkeği değil o kızı suçlu yapıyor. Yine bir bayanın evlilik öncesi yaşadığı beraberlikte de suçlu erkek değil yine kadın oluyor. Bu eşitlik sağlanana kadar benim için bu olayın sağlık ve dini açıdan bir sorundur ve bireylerin kendisini ilgilendirir. Hele ki insanların bakire olmayan bayanlara verdiği gereksiz, yersiz tepki, kendilerini ilgilendirmediği halde, ortadan kesinlikle kalkmalı.

  2|2
  0|2
 • "Genelde aileden gizli yaşanan bu tür beraberlikler hem kızlarda, hem erkeklerde ciddi psikolojik bunalımlara da sebep olabiliyor." demişsin ancak yaşanan bir ilişkinin gizlenmesine veya gizlenmemesine gerek yoktur. Evli veya değil gidip annesine babasına "ben bugün seks yaptım bir kritize edelim, değerlendirelim ya çok memnun kalmadım." mı diyecek? Yaşanan beraberlik kişi ve partneri arasındadır aileyi, arkadaşı, çevreyi bağlamaz. Bu nedenle birilerinin haberi olmadan seks yapmak kimseyi de bunalıma sokmaz. İki kişi sevişiyor, aile + kadın erkek/kadın kadın/erkek erkek değil. Sadece iki insan..

  1|1
  0|1
 • "Erken cinsellik yaşamak" diye bir şey yok bence.Ergenliği güzel bir şekilde atlatan herkes için vakit gelmiş demektir.Asıl yaşanmazsa problemler çıkar.Çeşitli fantaziler sapkınlık değil, normal ilişkiden bıkıldığı için ortaya çıkan şeyler de değil.Bunları yapmak isteyen gençken de yapar, 20 yıllık evliyken de yapar.Hem de verdiğin istatistiklerde hatalar var.Sana düşüncelerimiz farklı diye düşmanlığımı göstermek için değil, uyarmak için söylüyorum bunu.Yani eleştiriye açık olduğunu varsayıyorum

  0|1
  0|1
 • ben evlenmeden önce tüm sevgililerim ile yaşadim vede gayette mutluyum :D

  3|7
  1|5
  • shoot evliyim çocugumda var gayette memnunum hayatimdan, shoot sende kimseye bakma kimse ile birlikte olma insansin ya müslümansin ya amann haaaa gunahhh

  • kaç sevgilin kaç cinsel ilişkin oldu tan sonra evlendin ve kaç yaşında evlendin

 • Evlilik öncesi seks karşıtı yazınızı okudum. Dinsel ya da sosyal baskılar bir yana, öne sürdüğünüz hiç bir sebep dikkatli bir insanın cinsel hayatında sorun olamaz. Yani korunmak, tek eşli olmakla sorun ortadan kalkar. Ya da yaşanacaksa cinsel problemler evlendikten sonra da yaşanabilir. Pek sağlam bulmadım fikirlerinizi açıkçası.

  0|1
  0|0
 • bakir erkek oranı %25'miş yandık :(

  0|2
  0|0
 • Benim kuşağım çok arada kalmış bir kuşak. Biz geleneksel öğretilerle modern hayatta yaşamaya çalışan, ailesinin doğrularıyla, yaşamak istedikleri arasında sıkışmış insanlarız.

  bu söze çok aktılıyorum ama ben :(:(


  0|2
  0|0
 • bravo gercekten bunun pişmanlıgını yasamış bırı olaral sakın evlenmeden ılıskı yasamayın ıncınırsınız kızlar

  0|2
  0|0
 • ne karşıyım ne de taraftar. 10 yıllık sevgilimle tanıştığımız ay yattım (ilk sevgilim ve şu anda evliyiz)

  kabul şu anda rölantide yatak odamız pek bir axion yok ama en güzel zamanlarımızı da evlenmeyi bekleyerek harcamaz gene aynı zamana dönsem gene yapardım. herkez benim kadar şanslı olamayabiliyor tabi bir de

  0|1
  0|0
 • cok dogru yazmissin ...ben suanda bir evlilik öncesi birliktelik düsünüyorum ama hep acaba var sonrasi var iste aklimda

  0|0
  0|0
 • Çok kaliteli ve doyurucu bir yazi olmuş tebrik ederim

  1|1
  1|0
 • yazinizi cok yararli buldum. tesekkurler :)

  0|3
  0|1
 • bence çok da üzerine gidilmemesi gereken bir konu. kişi zaten neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayabilir.

  0|0
  0|2
 • evlenmeden olmamalı...sevgiliykene hele hiçç olmamalı...

  0|1
  0|0
 • Kimseyi yargılamam ya da kınamam ama bana göre de doğru değil nolursa olsun ilerde evleneceğim kişiye açıklamak istemiyorum kim olduğunu nasıl olduğunu bu sebeple ve en önemlisi de ailemin adını kendi adımı düşündüğüm için istemiyorum evlenene kadar

  0|0
  0|0
 • Bence oldukça haklısın,seni bu düşüncelerinden dolayı tebrik ediyorum.

  0|2
  0|0
 • ya bence beraber olmak gerek o kadar fikirlerle doluyum ki ve 16 yaşındayım çok sevdiğim bir sevgilim var ben o duyguyu yaşamak istiyorun

  0|1
  1|2
 • bu toplumda yaşıyoruz haliyle topluma uymak gerekiyor

  0|0
  0|1
 • Kızlar Devam
  10
Yükleniyor...