Herkes Özgür Düşüncesini belirtemez mi Cinsellik kategorisinde?

Bir soru soruluyor ve içeriği onaylayanlar kadar onaylamayanlarda olacaktır elbette. darlaştırırsak konuyu; bekaretle ilgili bir soruda evlenmeden bunu yaşamanın normalliğini düşünenler kadar normal olmadığını da düşüneneler olacaktır.

Dini- kültür- ahlaki referanslarımız gereğidir. bunu dikkate almayanlar ise kendi tercihleri ve tasarruflarıdır.

Birileri normal derken ben normal görmediğimi söylediğimde hakaret hakkı mı doğmalı? Saygı çerçevesinde neden görüşlerimizi savunamıyoruz?

Karşı tarafın duymak istediğini yazmadığımızda ilkel- çağdışımı oluyoruz? Ya da terk etmek mi gerekiyor kabullenmediğimiz için nikah dışı ilişkileri bu kategoriden? kabullenenler mi sadece söz sahibi burada?

Ve... Bunu savunanların çoğunun samimi olduklarını düşünmüyorum.. Her ne kadar öyle dense de özünde bir erkeğin ''eşinin ilki olmasını istememesi'' olgusu bana çok samimi gelemiyor.

Sizler ne düşünüyorsunuz? Avrupa'ya özenti ile evlilik dışı ilişki yaşamak sizce bizim toplumumuz ve değerlerimizle ne kadar örtüşüyor?

Teşekürler şimdiden cevaplarınız için...

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• Yani diyorsun ki evlendikten sonra açmalıyız "hediye paketimizi" Böylece evlendikten sonra hiçbir gizemimiz kalmayacak. Çünkü biz bir et parçasıyız ve en kıymetli şeyimiz bacaklarımızın arasında..

Halbuki.. En kıymetli şeyinin fikirleri, yaşayışı, yaşamdan zevk alması, arkadaşlığı, paylaşımı, kıskançlığı, sevgisi, hayalleri, sırdaşlığı olması gerekirdi. O zaman işte bacaklarınızın arasındaki şey hediye paketi olmaktan çıkardı ve o zaman bir et parçasıyla değil, bir insanla evlenmiş olunurdu.

"Evlenmeden sevişemem" dedi. "Evlenince haber ver" deyip çıktım evden. Paketten bir sigara çıkarıp yaktım. Hava serindi, yeni yeni aydınlanıyordu. İyi hissediyordum. Kadının cinsel obje olmadığını savunup aynı zamanda kendini hediye paketi gibi kocasına sunmak için saklayanlara tahammül edemiyordum..

Söylediklerine de katılmıyorum. Madem çok dindarsın, böylesine cinsellikle iç içe bir sitede dolaşmaman gerekir. Evlilik dışı ilişki yaşayanlara ve bunun normal olduğunu söyleyenlere Avrupa özentisi yakıştımasını yapıyorsun ama, kendinin Arap Kültürüyle yaşadığının farkında bile değilsin..

1|1
    0|0
    • yoo Arap kültürü değil, Türk kültürüdür bu. sadece oraya dayandırmayın.

Kaldı ki ''hediye paketi'' yakıştırması yapan sizsiniz. Dindar olmak - olmamak belirleyici midir nasıl cevap vereceğimize? Dindarlar toplumdan soyut- asosyal yaşıyorlar diye bir algı mı oluşmuş sizde?

• Kendinizi hediye paketi gibi kocalarınıza sunmaya çalışanlar sizsiniz.

Evet. Belirleyicidir.

Toplumdan soyut olduğunuzu söylemiyorum. Çarpıtma.

“Kim namus ve ahlak şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki en namussuzu O’dur” Friedrich Nietzsche

• bu benzetme ize ait. ben böyle bir ima da bulunmadım.

ne işiniz var burada demekle soyutlanmamız anlamı doğuyor.

Nietzschenin teoremini kabul etmek zorunda hissetmiyorum kendimi...

Erkekler Ne Diyor 7

• Kesinlikle harika bir soru... Yakın zamanda kaldırılırsa şaşma burada herkes kişisel hareket etmeye yönlendirilmiş ve kendine uygun düşmeyen görüşe asla tahammül edemiyorlar... Cinsellik evet insanlar için bir ihtiyaç.. Ama bunu kiminle ve nasıl yaşamak istediğin kimseyi ilgilendirmez... Burada kendini korumak isteyen kızlara sözüm ona "kezban" yaftası yapıştırarak kendini playboy kategorisinde gören erkek sayısı fazlasıyla çok... Bence bu tip insanlarla tartışmamak en mantıklısı..

İmam Gazali'nin bir sözü vardır;

"Cahillerle tartışmayın, ben hiç yenemedim.."

1|0
    0|0
    • inş. kaldırılmaz . teşekkürler...

• evlilik dışı x erkeklerle yatanlara saygı duyulacağını sanmıyorum ama. Bir bayanın en büyük erdemi kendisini eşine saklamasıdır dürüst ve ahlaklı olması yanında. .

• kesinlikle öyle.. ama artık insanlar malesef güzel ahlaktan çok güzel performansın önemli olduğunu düşünüyor...

• Burada sadece düşüncelerimizi yazıyoruz. Bunu sorun olarak görmemek gerek bence. Her koyun kendi bacağından asılır derler. Her kişi dilediği gibi yaşayabilir. Gelelim evlilik dışı ilişki yaşamak konusuna.. Evlilik dışı ilişki yaşamak bence Avrupa'ya özenti 1 şey değildir. Ben de eski eşimle evlenmeden önce ilişki yaşadım. Ondan önceki sevgilimle de yaşamıştım. Bu ilişkiler 2 tarafın isteği ve arzusu ile gerçekleşiyor ve son derece doğal bana göre..

1|0
    0|0
    • bizim kültür ve değerlerimizde olmayan bir durum ve özenti ile bizde de legalleşmiş gibi algılanıyor.

Buna rağmen yaşayanlar olacaktır elbette.

• Öyle algılanıyor olabilir. Yapacak pek 1 şey yok..

• bizim toplum değerlerimizle örtüşmesine imkan yok çünkü toplum düzenin büyük kısmını dini kurallar belirler ve dinimiz yasaklar evlilik öncesi ilişkiyi. ama kimi özgürlük diye yapıyor kimisi uygarlık diye kimi istediği iççin sadece. bu konunun doğruluğunu yanlışlığını tartışmak pek olası değil kısacası

0|0
    0|0
  • "Dini- kültür- ahlaki referanslarımız gereğidir. bunu dikkate almayanlar ise kendi tercihleri ve tasarruflarıdır. " cümlene ufak bir eleştirim var. bunu dikkate alanlaraında terchileri ve tasarruflarıdır. Yani dikkate almakta almamamakta tercihtir.

0|0
    0|0
    • [özeleştiri] : eleştirim var yerine düzeltme deseydim daha yerinde olacaktı

• işte sorun burada hangisinin kötü oldugunu nereden biliyorsun. evlenmeden önce birlikte olmak her zaman kötümüdür. Tensel uyumun olmayan biri evlenip boşanmakta ya da mutsuz olmaktan daha mı kötüdür. Boşanmaların ve mutsuz evliliklerin %70-80'nin nedeninin cinsellik uyumsuzluk oldugunu biliyoırmusun.

• evet biliyorum. ama bu evlilik öncesi cinselliği yaşamak için geçerli neden olamaz. nihayi olarak size katılmamakla beraber saygı duyuyorum düşüncelerinize.

• bakire olmasini isterim.cunku yirtik parasutle ucaktan atlamam

0|1
    0|0
  • Zinanın hiçbir şeklinin kültürümüzde ve dinimizde yeri yoktur .

0|0
    0|0
    • var olan kültürü ve bir dini takip etmek , takip ettiğinin dinin yasaklarının tamamına ya da bir kısmına uymakda birer tercihtir.

• kabullenmemek- saygı duymamak değil ki içeriği sorumun. Sanırım net anlaşılamadı.

• ne yalan söyliyim hepsini okumadım :D

• bana görede evlenmeden cinsellik yaşanmamalı ama benım gıbı dusunen ınsanlar bazen saygısızlık yapıyorlar cınsellık yasayanlara o* muamelesı yapıyorlar yok ıste yanıcaksın vs. herkez bırbırıne saygı duymayı öğrenmeli.

0|0
    0|0
    • o saygısızlığı yapanlar zaten dikkate alınmazlar. alınmamalıdırlar da.

Kızlar Ne Diyor 2

• herkesın yaşantısı kendıne.bende evlenmeden karşıyım.ama yapanlarada bırşey soylemeye hakkımız yok.onlarında yapmayanlara soylemeye haklarının olmadığı gıbı.

0|0
    0|0
  • ks de bu düşünceni anlatamazsın kimseye,yeri geldiğinde herkes ahlak polisi oluyor ama özelden hadi gel desem neredeyse bütün erkekler sıraya geçecek,kızlar her şeyi yapıp yaşayacaklar ama hala namuslu oldukalrını iddia edecekler,evlenene kadar her haltı karıştırmak mübah,nasıl olsa namus bacak arasında değilya,cevaplarını gizli ver bence eleştiren olsada aldırma derim

2|2
    0|0
Yükleniyor...