Bulimik misiniz ? Zayıflama metodu sanılan bir yöntem

Bu soruyu , KS de 1 hafta içinde 12 şiddetli vaka ve 7 de onlardan usul öğrenmeye çalışan gördükten sonra vikipedia'da link yer aldığı şekilde ve konuda yetkili bir uzman olarak sormaya karar verdim .

Bulimia bir nervosa yeme bozukluğu çeşidi olup , kişinin kendine karşı algısı ve saygısının hasara uğradığı hallerde, kendini ihtiyacından fazla kilolu olarak algılayıp tartı ile ayna arasında yüzlerce kez gidip gelme ile başlayan , daha çok ergen yaşlarda ve bayanlarda sıklıkla , daha az oranda da erkeklerde de ortaya çıkar . Bu hastalığın sonuçları kısaca:

Kalp yetmezliği, aritmi

Dişlerde aşınma ve çürük

Reflü

Polikistik Over Sendromu

Yemek borusunda enflamasyon

Laksatif bağımlılığı

Peptik ülserler ve pankreatit

Potansiyel olarak ölüm.

Gözde damar çatlağına bağlı kızarıklıklar

Mide Kanseri

Beyin damar çatlamaları

Basınç anında beyin kanamaları

Bulimik, atak sırasında normal insanlardan fazla yerler. Bu yeme işlemini genellikle yalnız kaldıklarında çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye çalışırlar. Daha sonra yediklerinin kilo almasına neden olmaması için aşağıdakilerden birini yapar:

kusma (isteyerek kusma)

uygun olmayan bir şekilde laksatif, lavman, diüretik veya diğer ilaçların kullanımı,

Bayanlarda gereğinden çok daha yoğun egzersiz. Erkeklerde vücut yapma ve adonis uğraşıları

Bulimia hastaları , algı ve benlik saygısına hakim olamadığından genelde bunu yanlız başına yenemezler, doktor ve uzman psikolog nezaretine girmeleri gerekebilir.

Peki ben bulimik miyim sorusuna siz nasıl cevap veriyorsunuz? İsteyen açık isteyen kendini gizleyerek ve şıklardaki sorulardan bir ya da birkaçını ya da hiç birini alarak yorumuna ekleyebilir.

Bu sorudaki amaç , Bulimia'nın bir zayıflama yöntemi olmadığını eğerki içimizde buna başvuran arkadaşlar varsa , kendi yorumlarında inandıkları algının aslında nasıl bir hata olduklarını görmelerine bir nebze yardımcı olmaktır. Esas tedavi , hasarların şiddetine göre bir hastanede olmak zorundadır

• Yiyecekler ve diyetler hayatınızda büyük bir öneme mi sahip?
    40% (23)33% (1)40% (24)Oy Ver
  • Yemeye başladığınızda kendinizi durduramayacağınızı düşünüyor ve korkuyor musunuz?
    9% (5)0% (0)8% (5)Oy Ver
  • Daha önce hiç kendinizi rahatsız hissedene kadar çok yediniz mi?
    11% (6)33% (1)12% (7)Oy Ver
  • Yedikten sonra suçluluk, utanç ve/veya depresif hissediyor musunuz?
    19% (11)0% (0)18% (11)Oy Ver
  • Kilonuzu kontrol etmek için kusma ya da müshil ilaçlarından kullanıyor musunuz?
    21% (12)34% (1)22% (13)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
15|4

En İyi Kız Görüşü

• Tanıdığım 2 kişi yedikten sonra çıkararak zayıfladılar, bunu farkettim ama söylemediler tabi anladım. Zamanla farkettik ki psikolojik olarak yardıma ihtiyaçları vardı.. Kötü bir hastalık.

Yiyecekler ve diyet önemli biraz fazla kilom da var

A Dedim.

Ama sağlığım daha önemli .Tansiyon ve şeker çıkmasın genetik yatkınız çünkü.

. Böyle beslenme+ psikolojik bozukluk çok kötü sonuçları var.

Kilolu olmak veya biraz fazlası olmak bu hastalıktan iyidir. Ne zaman mutlu olduk ki, sık sık depresyon ve hastalıklar da geçirdik, mutlu sonlar filmlerde..Yeter ki sağlıklı olayım

teşekkürler 5* paylaşım.

0|2
    1|0
    • Aktardığın bigi için ben teşekkür ederim ; gizli ...

• çok haklısınız sizi de rahatsız ettik. k. bakmayın. Sorunuz için tekrar teşekkür ederim.

• 73 kilonun hic de guzel oldugunu sanmiyorum , bir daha 73 kilo olmamak icin canimi veririm valla , zaten her gun kendimi helak ediyorum ya neyse , zayif olmaktan mutluyum

Kızlar Ne Diyor 14

• ( D ) dedim :(

Her gün olmamakla beraber bazen suçluluk duygusu hissediyorum,yedikten sonra.

Güzel soru olmuş,bu günlerde kusarak zayıflamaya çalışanları cok görür olduk sitede.

Sonu ölümle bile sonuçlana biliyormuş,böyle bir girişime girenler kendi sonlarını hazırlıyorlar.

Bide yanlış beslenmeden dolayı,bağışıklık çökmesine bağlı başta kanser olmak üzere bir dünya

hastalıkta hortlaya biliyor...

0|1
    1|0
    • Amaç zaten yapılan hataya ışık tutmaktı, leyli-matem ...

• Genel olarak bir ergen hastalığı bu , en azından kulağa küpe olur umudu ile soruyu yazdım Leyli :) Hiç cevap vermeden okuyup geçenler , cesurca ben şunu yaşadım/yaşıyorum diye iki satır cevap gönderenlerden daha çok olacaktır ama , sanırım amaç da yerini bir nebze bulacaktır. Bunu bir salgın gibi gördüm sitede , 1 haftada 12 vaka ve 7 de usul soran.. Bir de oturup anlatanlar var tuz'du parnak'tı ve olası bir ölümden bir kelime ile sorumlu olacaklarını farketmiyorlar. Teşekkür ederim , Leyli ..

• Mutlaka okuyanların sayısı coktur,inşaallah bişeylerin bilincine varırlar..

• C dedim paylaşım için teşekkürler..Şimdi kendi penceremden bir cevap vermek istiyorum Bulimik diye okuyunca ciddi birşey olabileceği aklıma gelmemişti açıkcası -.-

0|1
    1|0
    • Bu, sonu gelmez bir kilo savaşı haline geliyor ve insan işin kötü tarafı kendine karşı , üstelik yokedici şiddette bir savaş açıyor, missu... Ciddi sonuçları var ve en nihayet ölüm , zaferin kazanıldığı an oluyor.

• Çok kötü ve ciddi bir sorun cidden..Bu hastalığa sahip ama habersiz çok insan vardır diye düşünüyorum.

• Bunu hastalık olarak kabul etmemeleri zaten en önemli belirti ve yeme hızlarının da kusmak için ortadan kaybolmalarının da farkedilmediği anlarda ,kendi başlarına bu reaksiyonu tamamlıyor, sonra da tartının tepesine tekrar çıkıyorlar. Oysa , kusma ile yediğinin yüzde 50sini bile diğer bölüm barsaklara hemen geçtiğinden çıkaramadığından kilo oynamaz ve kısır döngü artarak devam eder.

• Sonra da gelsin Anoreksiya :(Bunların hiçbirini yaşamıyorum neyseki.Faydalı bir paylaşım.

0|1
    0|0
    • Teşekkür ederim neo

• Siteden çok , toplumsal düşünme eğilimi çok ilginç ; neo

• Evet burası da toplumun bir kesiti ve üzücü.

• F şıkkı:

Hiçbiri... :)

0|0
    1|0
    • Tebrik ederim :)

• Teşekkür ederim :)

Formumu korumak için günde 10000 adım atıyorum ve geç saatlerde yemek yememeye özen gösteriyorum.

• Ben hiç sorun etmiyorum yeme konusunda . Ne yesem kilo alamıyorum çok sinir bozucu. Bu birazda metabolizmamın hızlı çalışmasından kaynaklanıyor.

0|0
    0|0
  • değilim bence ya

0|0
    1|0
  • ANoreksiya olmak istiyorum 32 Beden O Pantolona girmek istiyorum :P :Pppp

0|0
    1|0
    • Başka yolları olabilir ayşegül :)

• Yaşam kaliteni seçme hakkın olabilir, ama bari hastalık dahi olsa iyi birşey gibi göstermesen daha iyi olurdu. Soruda bunun getirdiği geçici olmayan hasarlardan da söz ettim ama , zaten bulimia zayıflatmaz aksine kilo aldırır. Çünki asla yediğini tamamen , barsak sistemine yarısından çoğu geçtiği için çıkarmak mümkün değil. Zaten bunu yapan da kendini belli ediyor ve durum anlaşılıyor karşıdan bile.

• Blumia dan tiksiniyorum zaten ben anoreksiya taraftariyim az yemek coooook egzersiz yapmak daha mantikli , eger buradaki arkadaslar bikac kilo verebilselerdi onlarda anoreksiyanin zewkine varabileceklerdi , gercek mutluluk sıskalıktadır

• c dışında hepsi

0|0
    0|0
    • eyvah eyvah :((

• Gerçekten mi ? Peki doktora gitmem şart mı ?

• Evet, bunu kendi başına yenemeyebilirsin . Çok yayıldı bu sorun ve bunu yapanların yarısından çoğu bunu normal ve gizli sanıyor, aslında kendi vucuduna savaş açıp kendini mahvediyor. Eninde sonunda doktorluk oluyor konu ama , yıkılan sistem de yerine gelmiyor. Ne seviyedesin ne yapılması gerek , bunu gerçek bir uzman belirler ve ona göre tedavi ünitesi verir. İhmal etmemelisin, bu iyi bir gidişat değil.

• Paylaşım için teşekkürler,

D dedim.

0|0
    0|0
  • D şıkkı :( fakat bir arkdaşım öldüğü için denemeye kalkışmıyorum

0|0
    0|0
  • A C D E geneli var

0|0
    0|0
    • Bu bir düşünce bozukluğu , yanlış mantıkla hareket sonucu kendine zarar vermekten ibaret

• Eğer kusmaya kalkarsan bak , pastane sahibine söylicem kovalasın seni wcde oklava ile

• Kusmıcam artik sağlıklı bir diyet bulmam gerek

• Butun siklar ve yasadim ve bunlari maalesef.165 biyunda 52 kilodaydim hep ve kilomu korumak icin beslenmeme acaio dikkat ediyordun arada kacmaklar oluyodu tabi. Fazla hareket ediyordum bide. Surekli surekli temizlik yapiyodum cunku spora gitmiyordum. Kiloma dikkat ediyordum cunku guzel degildim ve kimsede begenmezdi beni Ha bide kilolu mu deselerdi bana. Guzel olmak elimde degildi ama zayif olmak elimdeydi. Dis gorunusume acaip onem veriyordum. Bunun icin tedaviler ilaclar psikaytriler... her yolu denedim. Sabahtan aksama kadar battaniyenin altinda canim cikana kadar aglamalar falan... cok zordu cok :( hic disarida cikmazdim asosyaldim cunku guzel degildim :( sonra ne olduysa sevgilim oldu bu benim icin harika biseydi. Beni guzel bulmus falan. Baktim aynaya benim neremi guzel buluyo dedim kendi kendime. Sonra dusari cikmaya sosyal olmaya basladim. Tarz oldum suslendim puslendim. Etrafimdakiler beni cok begeniyodu. Giyimim fizigim guzelligim falan ve ben sok :o Bir anda oturduum cevremde en guzel kizlardan biri olmustum. Gelen gecen ne kadarda guzellesmissin diyolardi ve ben anladimki O karli kis gecelerinde aglaya yakara ettigim dualar kabul olmustu.5 sene sonrada olsa olmustu. Sonra dedimki kendi kendime zaten guzelim ye gitsin anacim. Balik etli olurum aman nolcak. Zaten guzelim dedim ve yedim yedim yedim birden 62 kiloya kadar ciktim. Tikanana kadar yemek yedim yedim. Sonra etrafimdakiler ne kadarda sismanladin dediklerinde yerin dibine girdim. Eski korkularim basladi. Artik o kadar cok yemeye alismistimki diyet yapamiyordum :( Bir gun acaip cok yemistim. Cips kola cikolatalar biskuviler kekler ustune 1 koca tabak pilav 1 koca tabak fasulye meyve suyu... midem allak bullak oldu dayanamadim kustum. Sonra baktimki yediklerimi boyle cikartabiliyorum sevinmistim. Sonrada bilerek kusmaya basladim. Birakirim ya dedim birakamadim. Gozlerim yasarana kadar kusuyordum. Midem yaniyo agzim yaniyordu. Kalbim hizla carpiyordu. Internetten arastirdim ki bulimik olmusum.

0|0
    0|0
    • cok kotu hastaliklara yakalanma ihtimalim oldugunu ogrenmeme ragmen kilolu olmamak icin yapmaya devam ettim. Korkmadim da fazla. Cunku hic bisey beni dis gorunusum kadar korkutamazdi.3 ay boyunca her gun her gun kustum. Cok asiri yedim tikanana kadar ve gunde 4 kere kustum Hareket de ettim bol bol. Sonra baktim 53 kiloya dustum. Cok sevinmistim. Dedimki kendi kendime dahada zayiflayabilirim ve sok diyetle birlikte kusarak 51 e dustum 1 haftada. Cok mutluydum ama artik korkmayada basladim adet olmuyordum. Halsizdim gucsuzdum ve cok cok cok pismandim.

• Aynen oyle olcak herlade annem cok titiz bu konuda ve de cok uzgun. Hayirlisi neyse o olsun diyelim o zaman. Elden ne gelirki dimi. Ilgilendigin icin cok tesekkur ederim.

• Yaşamının en iyi zamanlarını zehir edebilecek bu anlamsız yöntemi bırakman ve yeniden başlamadan, durmuş halde iken de bir uzman psikolog ile görüşmeye başlaman dileğiyle ,
      Tekrar geçmiş olsun

• Yedikten sonra suçluluk, utanç ve/veya depresif hissediyor musunuz?

0|0
    0|0
  • Çok güzel bir bilgilendirme olmuş. Emeğine sağlık. Dilerim bu yazı, bu hastalığa yakalananlar için faydalı olur; çünkü onlar hasta olduklarının farkında bile değiller. Bu şekilde zayıflayabileceklerine öyle inanmışlar ki hatalarının farkına varamıyorlar. Fark ettiklerinde de geç kalmış olabiliyorlar.

Yediklerime dikkat ediyorum. Tıka basa doymadan, midemi ve kendimi rahatsız etmeyecek kadar, sağlıklı bir şekilde besleniyorum. Evde de olsa spor yapıyorum ve kilomu dengelemeye çalışıyorum. Yedikten sonra suçluluk hissettiğim zamanlar olmuyor değil, özellikle tatlı yediğimde. O zaman da tatlı yemeye bir süre ara veriyorum, sorun kalmıyor. Kilomu kontrol etmek için kusmaya ya da ilaç kullanmaya gerek duymadım hiç. Spor, bu konuda en sağlıklı ve faydalı yöntemdir.

0|1
    0|0
    • Bilnçli beslenmeye güzel bir örnek, teşekkür ederim balbadem :)

• Kültürlü, faydalı insanlardan birisin. Tekrar takdir ettim. Rica ederim cems34 :)

Erkekler Ne Diyor 4

• B C E

0|0
    0|0
  • C: Daha önce hiç kendinizi rahatsız hissedene kadar çok yediniz mi?

0|0
    1|0
    • Cevabın için teşekkür ederim heaviness.. Umarım reaksiyon olarak herhangi birşey takip etmedi

• Merak ettim, okudum,gidiyorum..

0|0
    0|0
  • sen uzman filenmisin benim ne doktorlara inancım kaldı nede diyetisyenlere sadece bos konusurlar ne hastanesi ya.

0|0
    1|0
Yükleniyor...