Cinsel ilişki hakkında ne kadar bilinçlisiniz?

Son bir haftadır psikolojik olarak olumsuz etkilendiğim bir konunun bugün çözüme ulaşmasıyla birlikte öğrendiklerimi de sizlerle paylaşmak ve yeni bilgilere ulaşmak adına böyle bir paylaşımda bulunmak istedim. Gönül isterdi ki yazı bölümü açılsın ama nafile...

Bilindiği üzere cinsel ilişkide korunmak adına kullanılan bazı yöntemler var. Ancak kaçının doğru ve gerekli korumayı sağladığı konusu fazlasıyla çalkantılı. Bu nedenle doğruluğu saptanmış olan bilgileri paylaşmakta fayda var.

HPV enfeksiyonundan birçok kişi haberdardır diye düşünmekteyim. Kondilom adı verilen virüs bir çeşit genital virüstür. Genital siğil oluşturmasının yanı sıra ağızda da siğil çıkmasını tetikler. Kondilomlar yalnızca cinsel yol ile bulaşan Human Papilloma Virus'tür. Bu cilt lezyonu yalnızca genital bölgede bulunan siğillerde etkili olmaz. Aynı zamanda rahim ağzı kanseri, anüs kanseri ve oral seks yoluyla da bulaşarak boğaz kanseri riski yaratır.

Her bulaşan virüsün kansere sebep olduğunu söyleyemeyiz. Bazı durumlarda kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasıyla virüs rahatça atlatılabilir lakin bu o kadar da sık rastlanır bir durum değil. Yine de HPV virüsünün bünyenizden tamamen yok olduğu söylenemez.

Bu sevimsiz cilt lezyonları DNA virüsü olduğundan dolayı hücrelerin içine yerleşir. Bu durum, hücrenin genetik yapısını kolaylıkla etkileyebilmesini tetikler. HPV virüsünün birçok alt yapısı olduğundan kimi hücreye yerleşir ve kalıtsal özelliğini bozup, kendi virüsünü vücut içerisinde çoğaltır. Bu da kanser riskinin en belirgin özelliğidir.

Gelelim Kondilom'un nasıl bulaştığı konusuna...

HPV virüsü taşıyan kişiyle cinsel birliktelik yaşanması durumunda virüs bulaşır. Bunun için gerekli önlemin kondom olduğunu düşünseniz bile, bu noktada kondomun bir etkisi olmadığını söylemek isterim. Kondilom'da ERKEK TAŞIYICIDIR. Şöyle bir döngü var; KONDİLOM'A YAKALANDIĞI SAPTANAN HER BİREYİN PARTNERİ %70 ORANDA VİRÜS SAHİBİDİR. Kondilomlar cinsel yönden aktif olan herkeste görülebilir. Daha çok birden fazla sayıda partneri olan genç kişilerde görülür. Gerbelikte kondilom hızlı bir seyir izler ve hamilelikte kondilomlar iyi takip edilmelidir. Doğum sırasında vajinada kondilom valığında çocuğun ağzına kondilom HPV geçebilmektedir. Buradan da hamile bayanlara önerimiz olsun.

Kondilom bertileri ise şunlardır; genelde dış genital bölgede küçük siğiller ortaya çıkar. Siğilleri kendi tarafından görülebilir ya da elle hissedilebilir. Tedavi olmadığı taktirde siğiller hiçbir değişikliğe uğramadan uzun bir süre kalabilir. Acak bu davranışları oldukça nadirdir. Genelde sürekli olarak büyüme ve yayılma eğilimleri vardır. Bu nedenle en kısa sürede müdahale edilmelidir.

Konuyla alakalı daha birçok şey söylenebilir. Fakat merak eden ve virüs olduğundan şüphelenen kişilerin bana ulaşması durumunda gerekli yardımı sağlayabilirim.

Uzun diye mızmızlanacak üyeler şimdiden ne kendinizi yorun, ne de beni. Başımdan bizzat geçtiği için bu duyarlılıkla paylaşmak istedim.

Sevgiyle kalın,

1|0
7|24

En İyi Kız Görüşü

• atatürk'ünde dediği gibi ''hiçbir korunma yöntemi %100 garantili değildir''

1|1
    2|2

Erkekler Ne Diyor 24

• Her önüne gelenle sevişmemek lazımmış demekki.

6|4
    0|1
  • bilgilendirme için teşekkürler. yazı kısa bile geldi. verilen cevapları yorumları bile okudum. sağlık herseyin başında geliyor. geçmiş olsun. ne güzel haber ki artık sağlığına kavuşmussun. umarım diğer insanlarda da bu bilinç oluşur.

1|0
    0|2
  • HPV hakkında çok bilgim yok,daha doğrusu yoktu okuyana kadar yüzeysel biliyordum. Cinsel yol ile bulaşan hastalıklar vücutta gerçekten çok sağlam tahribatlar bırakır ilerde bile etkileri görünebilir.

O yüzden 250 gr. 250 gramdır zihniyetindeki adamlar ve daldan dala gezen kadınlar ve daldan dala gezen erkekle birlikte olan kadınların daha çok dikkatli olması lazım

1|0
    0|0
    • Erken teşhis konulursa, ki bu noktada da bireye düşüyor bu sorumluluk- şekil A, ihtimalleri tamamıyla ortadan kaldırmak mümkün. Işin ilginci ilk ilişkide bingo yemek fazla trajikomik geliyor düşününce.

Bir umut, her gördüğü kızla yatma hayali kuran beyleri ve keza her gördüğü erkekler yatma hayali kuran bayanları düşündürmeye itebilmişizdir...

• geçmiş olsun kardeşim..kolay değil yaşadıkların ve yüzünü kapatmışsın zaten anlıyorum..Allah yardımcın olsun senin..peki prezervatif kullananlarda oluyor mu?

2|3
    0|0
  • Çok kapsamlı ve bir çok kişi için gözlerden ırak ciddi bir konuyu gündeme getirmişsiniz, teşekkür ederim. kulaktan dolma bir kaç şey biliyordum ancak yazınızdan sonra ayrıntılı bilgi edindim. bu arada geçmiş olsun dileklerimi iletmiş olayım... sağlıklı kalın...

1|0
    0|0
  • Yani sen şimdi başımdan geçti derken sevgilin ya da partnerinden bu HPV virüsünü kaptığını ve tedavi aşamasını geçirdiğini bu nedenle de bu konuda tecrübeli olduğunu mu söylüyorsun?

2|1
    0|0
  • Paylaştığınız bilgiler aslında çok önemli cinsel ilişki açısından özelliklede benim için sıkıntı değil daha böyle bir deneyimim olmadı açıkcası ama yinede uzun falan demeyip okudum. Güzel anlatmışsınız. Çok bilgilendirici başınızdan böyle bir olayın geçmesi bir talihsizlik olmuş ama geçmiş olsun tekrardan bilinçsizce davranmamak lazım bu gibi durumlarda yoksa kaçınılmaz sonlar meydana geliyor. Geri dönülmez sonlar neyse teşekkürler tekrardan kalın sağlıcak ile

Madame Juliette

1|0
    0|1
    • Belirtilerin dorulandığı o an başımdan kaynar su döküldü ve sonrasında hiç soğumadı gibi hissettim. Gerçekten korkunç bir histi. Ne olursa olsun bunu yenmem gerektiğini biliyordum. Peki bende bunu yenecek mevcut güç var mıydı? Bunu öğrenmek için denedim ve başarılı oldum, mutluyum...

Faydası olması adına paylaştım. Ben o an yıkıldım, başkaları yaşamadan bilsinler. Öğrenmek için yaşamaya gerek yok. Duymak ve önlem almak da yeter bazen...

Ben teşekkür ederim, iyi geceler...

• Kondom oldugu zaman da bulasiyor sanirsam hastaligin tasinma yolu vucut sivilari mi yoksa kondomdan nasil bulasabilir dikkatsizlik sonucu mu :) 2 gundur adam akilli uyumadim kusura bakma bulasma kismini tam anlayamadim

1|0
    0|0
    • Temas olduğu için her koşulda bulaşır. Kondomla korunsan bile temas haline girecek bölgeler oluyor. Virüs DNA yapısını etkiliyor.

• Ne lanet seyler su virusler , bilgilendirmen icin tesekkurler sana da gecmis olsun

• Bu kızı sebiyorum <3 Genital herpes hakkında halk dilinde ( ancuh uçuğu ) hakkında bir yazı da paylaşırmısın çikom :*

1|0
    1|2
  • Aydınlattığınız için teşekkürler Madame...

1|0
    1|1
  • en güzeli onla bunla seks yapmamak aile kurmanın önemi yine burada ortaya çıkıyor.

2|1
    0|0
  • Güzel bilgilendirme olmuş, emeğine sağlık

1|0
    0|1
  • Bunların hepsini kendi kafandan mı yazdın?Öyleyse bravo.

Öyle değilse de bravo :D 5 yıldızını verdim

Daha 2 satır okudum, devamını sonra okurum.Güzel yazmışsın.

Senin tahlil şeyi vardı, soracaktım da mesajların kapalı.Noldu ona?

1|1
    1|1
    • Oturup yazdım, 10 dakikamı aldı işte.

Sonuç... Göründüğü üzere. HPV virüsü bulaştı ve sonrasında tedavimi oldum.

Teşhisi bizzat kendim koymuştum ama tahliller de doğruladı. Şu an iyiyim, hem de çok.

• geçmiş olsun <3

• Teşekkür ederim, sağol.

• Geçmiş olsunşu andurumun ne peki ?

1|1
    0|2
    • Teşekkür ederim, yazıyı okudunuz mu?

Şu an iyiyim, doktorlarım çok işinin ehliydi hemencik bitti tedavim.

• Karakter sınırlamasından dolayı daha tedavi süreçleri, işleyişi vs. hakkında bilgi veremedim. Bakalım, açılırsa oraya alabiliriz bi' ihtimal...

• umarım. burada dönen geyik muhabbeti arasında arada bir bilgi amaçlı yazılar şart hele ki gelen sorular falan ne durumda oluduğumuz belli toplumca

• Oldukça bilgilendirici, bilgisi olmayanlar için de uyarı olabilecek önemli bir paylaşım. Teşekkürler..

1|0
    0|2
  • Öncelikle geçmiş olsun...Umarım en az zararla atlatırsın bu durumu...Ayrıca detaylı açıklama içinde kendi adıma teşekkür ederim...Daha önce bilgim olmayan bir durum bu...Araştırıcam...

1|0
    0|2
  • Okudum, maviler sadece taşıyıcı anlaşılan...

Ayrıca geçmiş olsun...

1|0
    1|1
  • Seviştiğimiz insanlarla pata küte değil de, gerçekten sağlıklı olup olmadığını anlayarak, bilerek, gerekirse kontrole vs götürerek -bilinçli- şekilde birlikte olmak lazım. En azından pata küte birden birlikte olmamak lazım. Yine de bilemeyiz tabiki.

Geçmiş olsun umarım şu an iyisindir.

0|0
    0|1
  • yahu şu sona yazdığın yazıyı keşke başa yazaydın :)))

"Uzun diye mızmızlanacak üyeler şimdiden ne kendinizi yorun, ne de beni. Başımdan bizzat geçtiği için bu duyarlılıkla paylaşmak istedim."

0|0
    0|0
  • İlk defa senden duydum bu hastalığı umarım kimse yakalanmaz

0|0
    0|0
  • bayana oral yapınca ertesi gün boğazım şişiyordu demekki virüse karşı dayanıksızım mı acaba

0|0
    0|0
  • islam bu yüzden ve sosyal açıdan yasakladı ama insanoğlu yapıyor yapacağını biride ben.

0|0
    0|0
  • Geçmiş olsun madam. Her şeyin b*kunu çıkarmamak da fayda var.

0|2
    0|0
  • öncelikle detayi okumadim cok uzun cünkü, basliga cevap vereyim.

simdiki cagimizda iyiki insan üreme belgeselleri var, hic olmassa simdiki nesil biseyler ögrenebilir.

bundan 30 sene önce kimse oral falan bilmezdi ve cinsellikte yüzeysel olurmustu

0|1
    1|2

Kızlar Ne Diyor 6

• Okudum,geçmiş olsun. Daha önceden biliyordum bunu. Paylaştığın için teşekkürler ayrıca umarım okurlar.5*

1|0
    0|0
  • Bende de çıktı numdan tam üç kez krioterapiye gittim ve kurtuldum. HPV DEN nasıl korunacakmışız tekrarlamaması için?

1|0
    0|0
    • HPV olan kisilerle birlikte olmayacaksin. Fazla nemli ortamda kalmayacaksin ve en onemlisi duhul bolgeni kuru birakacaksin.

• Evet ortaokul ve lisede gerekli bilgiler uzmanlar tarafindan ogretildi. Neyse sana tavsiyem su siralar cogu ulkede kan bagisi yapiliyor ve boyle bir bagistan uzak durman olur. Gecmis olsun.

2|0
    0|2
    • Kan tahlillerimde ki değerlerden herhangi bir pürüz çıkmadı. Aksine, ortalama bir insanın değerlerinden daha sağlam bi' bağışıklık sistemi ve kan dolaşımım var. Önerin sende kalsın. Eğitim almana sevindim.

• Oneri degildi aslinda. Bunu acik bir sekilde yazmam ne kadar dogru olur bilmem ama bugun okudugum bir gazetede son 4 ayda 2 farkli kisi ile cinsel iliski yasayan veya tek kisiyle yasayip sorunlar yasayan insanlarin kan bagisi yapmasi legal degil. En az 3 ay beklemek mecburi sonuclar ne olursa olsun.

• Kan bağışı yapmaya karar verirsem düşünürüz. Teşekkürler, iyi geceler.

• Cinsel egitimin sifir oldugu bir ulke de bu tarz seylerden haberdar olunmamasi ve hastalik kapilmasi cok normal.Gecmis olsun

1|0
    0|0
  • madame, sana hpv ile ilgili bazı sorular sormam gerekiyor ama mesaj atamıyorum. bir süreliğine isteği açabilir misin?

0|0
    0|0
  • Acayip bir kurt düştü ama icimee ya :(

1|1
    0|0
    • Niyetim kurt düşürmek değildi... Bugün Dr. Bey ile konuşurken "karşımdaki insanın virüslü olup olmadığını nereden bileceğim?" diye sordum. Dobra bi' yapın varsa açık açık sor dedi. Yok yapamam dersen de "penisine bak, üst taraflarında et parçaları görürsen o kondilomdur ve uzak dur" dedi.

Ben bu kuruntuyla yaşayacağıma kendimi düşünüp bunu yaparım. Sen de düşün ve yap, sen daha mühimsin.

• Teşekkürler

• Rica ederim. Sonucu bildirmek istersen ya da danışmak istediğin herhangi bir konu olursa ulaşabilirsin. Iyi geceler...

Yükleniyor...