İnsan kendi kendisini aseksüel yapabilir mi?

Bilimsel araştırmaların çoğu sonucuna göre, bugün dünya üzerindeki birçok hemcinsine ilgi duyan kişi, zamanında onlar tarafından tacize veya tecavüze uğrayan kişiler.

Bugün hemcinsine yönelim gösterenlerin yüzdelik dilimindeki büyük çoğunluğunu tecavüze uğrayıp daha sonra bu davranışı veya bu cinsel isteği kendi cinsiyetleri üzerinde paklayanlar oluşturuyor.

İş böyle olunca, insanın aklına bir soru takılıyor. Madem homoseksüellik bir etki (yaşanılan olay) sonucunda ortaya çıkıyorsa, aseksüellik hangi durumlar karşısında ortaya çıkıyor? Kişi buna kendisi mı karar veriyor, yoksa doğuştan gelen bir takım benimsemeler ve isteksizlikler meselesi mi? Genetik mi, değil mi diye insanın aklında bir takım sorular dolaşıyor.

Amacım, soru başlığını okuyup, "bence yapabilir/bence yapamaz" gibi bi' işime yaramayan cevaplarınızı okumak veya duymak değil. Amacım, kendilerini bu düşünce/duygu üzerine kuran insanların neden ve nasıl bu yola başvurdukları.

Ve bir diğer amacım, bu sitede böyle olan insanların fikirlerini almak. Bu gerçekten de bir yönelim ve istek sonucu yapılabilen bir şey mı, yoksa doğuştan gelen tiksintiler mi, öğrenmek amacım. Çünkü şu ana kadar ben hiç sonradan isteği için aseksüel olan -veya olabilen- duymadım, görmedim.

Acaba kişi istediği taktirde kendi kendisini aseksüel yapabilir mi? Ve eğer yapabilen varsa burada, o mükemmel irade ve u dönüşü istenci ile bunu nasıl başarabildiğini duymak isterim.

Aseksüeller varsa aramızda, neden bu eğilimde olduklarını -doğuştan itibaren mı nefret ediyordu yoksa kendisi mi sonradan istedi vs. vs. gibi- öğrenmek ve konuşmak isterim.

Ve eğer, bu davranış şekli (aseksüellik) sonradan sahip olunabilir bir şey ise, s.eks bağımlısı bir kişi, kendisini aseksüelliğe çevirebilir mi?

Soruyu okuyup, yazdıklarımı daha önce hiç düşünmeyen ve düşünmeye başlayıp kafa yoran insanlara hediyem olsun:

link

0|0
4|0

En İyi Kız Görüşü

• Öhm, sevgili infra-dignitatem..

Bu sorun bu platformun zeka ortalaması düşünüldüğünde sorulmaması gereken bir soru, yalnızca 1 cevapla kalıyor işte böyle.

Bunu siz de biliyorsunuzdur diye umuyorum.

Sorunuzun cevabına gelince.

İnsanlar birbirlerinden nefret edebilme özelliğine sahip olduklarına göre sevgili infra-dignitatem, sanki kendilerini aseksüel yapıp karşı cinsten de soyutlayabilirler ha, ne dersin?

Ama bu kolay olmasa gerek, doğuştan gelen bir içgüdüden söz ediyoruz.

İnsanın buna karşı koyması pek kolay bir şey değil, karşı koymak da değil hatta aseksüel olmak için bunu ciddi anlamda köreltmek gerek.

Bence tam anlamıyla aseksüellik, yalnızca doğuştan gelmesi halinde mümkün.

Yoksa bence dediğim gibi, insan ne kadar isterse istesin belli bir yaşa gelip, bir "karşı cins" düşüncesi kafasında oluştuktan sonra, bundan vazgeçmesi neredeyse imkansız.

Bir kere dediğimiz gibi, insan doğasına aykırı bir şey.

İnsan kendini aseksüel yapabilir ama bir yere kadar.

Karşı cinse duyulan fazla güvensizlik sonucu falan, uzak durma isteğinden fazlası olamaz bence bu.

Tam bir aseksüellik, ancak doğuştan gelen bir hormonal durumla mümkün olabilir diye düşünüyorum.

Çevremde de hep bu şekilde duydum, hiç isteyerek aseksüel olan görmedim.

Uzak durmak isteyen vs. vardır fakat bu ayrı bir konu.

Teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum, uğraşıp böyle güzel bir soru sormuşsunuz takdir ediyorum.

0|1
    0|0
    • Eheheh..

Sevgili Penthesileas, bu gibi bu ortama yakışmayan bir soruya, düşünüp, uzun yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bıraktığınız için teşekkür ederim.

Uğraşıp, zahmet etmişsiniz .. asıl ben sizi takdir ediyorum.

Düşüncelerinizde hemfikir olduğumuz için, sizi mekanımdaki güllerimle ödüllendirmek isterim.

Ayrıca..

İnfra-dignitatem krallığına cesur kadın bedeninizle girişip, kılıç salladığınız için, sizi Andrath Kalesinin Dame'si ilan ediyorum.

(Bkz: dame )

• Ehehe. Öyle fotoğrafların çıktığını bilseydim Google'a dame yazınca..

Bakınız efendim, linkini attım. Kastım oydu.

Koca popolu, yüzündeki bin bir tonlu makyaj ve sivri gözlüklerle olan kadınları kastetmiyordum. :)

• 18 yaşında için gayet olgun bir cevap, tebrikler

Kızlar Ne Diyor 3

• sevdiğin biri olmadıkça ve olsa da karşılıklı arzular olmadıkça zaten aseksüelsin

bi seks bağımlısının aseksüel olması bence zor ama imkansız değil :) hepsi kafanda başlayıp kafanda bitiyor aslında. eğer sırf seks için birine yanaşıyorsan, hele ki o kişiye bu niyetini gizlediysen bunun cezası bir şekilde çıkıyor senden. sevgi olmadan yaşanan her türlü cinsel münasebet içinde bir şeylerin birikmesine yol açtığını gördükçe bu yola girebilir bence

2|1
    0|0
    • "sevdiğin biri olmadıkça ve olsa da karşılıklı arzular olmadıkça zaten aseksüelsin"

Aseksüel'liği çok farklı boyuta çekiyorsun sen. Eh, bi' nevi haklısın fakat .. nasıl desem..

Asıl aseksüellik o değil işte. Bunu biliyoruz.

Ve bence bir seks bağımlısının aseksüel olması "imkansız".

35 yaşına gelmiş bir sigara tiryakisinin sigarayı bırakması gibi bir şey bu.

Yorumun için teşekkür ederim.

• aseksüelliği sadece ömür boyu seks yapmamak olarak alırsak biraz kısıtlamış oluruz diye düşünüyorum. dürtünü kontrol etmek değil de dürtüye sahip olmamak diyorsun. bu bence psikolojik bir sorun.

insanlar nelerden vazgeçiyor, nelere sırtını dönüyor.. imkansız demek baştan yenilgiyi kabul etmektir. bence imkansız diye bir şey yok, yeterince istememek var :)

• Bu kadar uzun sorullar kimse okumaz, haberin olsun. Es geçiyorlar.

Zaten, 1% aseksüel insan var. Kesinikle, tecavüze ğrayan kişiler aseksüel olabilir, çünkü bu şekilde cinsel hayatı başladıysa, demek ki bu izi kurban hep taşıyacak. Hatta, ilk kez cinselliği tadan bayan, karşıdaaki kişi berbat işi yaptıysa, o bayan bir süre aseksüel kalabilir. Taa bir mücize yaratan erkeğe kadar.

Benim akraba, boşandıktan sonra hiç cinselliğe ilgi duymadı. Ve 33-34 yaşından sonra hiç cinselliği yaşamadı kimse ile. Çok korkunç, ama demek ki boşanma, ihanet, + erkek-kadın ilişkiler seks eşit o kadar bit tiksinme ve nefret yarattı ki, böyle bir hayatı yaşadı. Yani, duygusal fondan dolayı insan sonradan da aseksüel olabilir, ve kadınlar daha eğimli, çünkü en az boşalmak ihtiyaç yok. Erkek aseksüel tipi görmedim.

1|1
    1|0
    • Bu çöplükte uzun zamandır varım, milletin neyi okuyup neyi okumadığını biliyorum.

Aslında sorum şu yöndeydi biraz, yani ağırlıklı olarak; Kişi kendi "isteğiyle" kendisini aseksüel yapabilir mi?

Yoksa senin de dediğin gibi, kötü cinsel birleşim yaşamış bir kişi, bu zevk dünyasından soguyabiliyor bir anda. Kastım pek o değil..

Kendi isteğiyle hiçbir şey yaşamadan, kafada bitirilen bir şey olabilir mi bu olay? Onu irdeliyordum aslında.

Teşekkür ederim cevabın için.

• (:

Ben teşekkür ederim asıl..

Sorumu renklendirdin.

• ben psikolojiyle ilgisi olduğunu düşünüyorum son günlerde aklımda olan bir konuda eşcinsel olan bir arkadaşta görmüştüm bence asıl nedeni travmaların gün yüzüne çıkması ve psikolojik olarak yüzleşememesidir ve insan psikolojisini kontorol edebilirse istediği kişi olabilir

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...