Sünnet sizce de zararlı bir şey değil mi?

Şimdi sünnetin yararları neymiş? Aids e yakalanma ihtimalini azaltıyormuş. Eee ama zaten aidsten korunmanın daha basit yolları var. Prezervatif! Penis kanseri 100 binde bir görülüyor. Bir bu tür hastalıklara yakalanma ihtimali düşsün diye bir dokuyu çocuğun onayı olmadan kesmek benim için istismardan başka bir şey değildir. Sünnetsizsen her gün temizliğine, hijyenine dikkat ediyorsan zaten bu tür hastalıklara yakalanmassın. Din için kestirenlere söylüyorum. Çocuğunuz büyüdüğünde "ben müslüman olmak istemiyorum neden beni küçükken sünnet ettirdiniz" derse ne cevap vereceksiniz? Şimdi birde siz sünnetin zararlarını okuyun.

1.bir bebeğin doğal ve sağlıklı penisi sünnet edildiğinde sonsuza dek ne kaybedilir?

1. yumuşak sırtların frenar bantları (the frenar band of soft ridges)--insan vücudunda en fazla zevk yaratan bölge. yoğun olarak sinirlarle bezenmiş olan bu bölgenin kaybedilmesi, geri kalan penisin hassasiyetini normal bir deri tabakasının hassasiyeti ile aynı hale indirir.

2. dartos fascia adındaki ısıya duyarlı yumuşak kas tabakasının yaklaşık olarak yarısı.

3. bağışıklık sisteminin bir parçası olan özelleşmiş epitelyal langerhans hücreleri;

4. içinde dorsal sinirin uzantıları da olan yaklaşık olarak 75 metre uzunluğunda mikroskobik sinir.

5. yavaş hareketleri, sıcaklıklardaki düşük oynamaları, ve yüzeydeki ince farklılıkları hissedebilen, çeşitli tipte 10,000 ile 20,000 arasında özelleşmiş erotojenik sinir uçları. bu kayıp üst derideki (sünnet derisi) en önemli duyusal alıcılar olan maysner yuvarlarının da (meissner's corpuscles) binlercesini içerir.

6. amacı ve değeri henüz tam olarak anlaşılmamış olan estrojen alıcıları.

7. hareketli penis derisinin %50'sinden fazlası, penis başının penisi kurumadan, aşırı sürtünme ve tahrişten, ve keratinleşmeden koruyan çok amaçlı kaplaması. penis başının keratinleşmesinin zarar verici cinsel sonuçları henüz araştırılmamıştır.

8. anne sütü ve plazma hücrelerinde de bulunan, bağışıklık antikorlarını ve antibakteriyel ile antiviralleri salgılayan, yumuşak mukozanın bağışıklık savunma sistemi.

9. lenfatik kanallar, bunların kaybı vücudun bağışıklık sistemi içersinde lenf akışını olumsuz yönde etkileyebilir.

10. frenulum, glansın aşağı kısmında, "v" şekilli, ağ-görünümlü, genelde üst-deri ile birlikte kesilen veya zarar görerek işlev göremez hale gelen çok duyarlı bir yapı.

11. feremonları salgılayan iç üstderinin "apokrin bezleri". feromonların kaybının yol açtığı sonuçlar henüz araştırılmamış olmakla birlikte, olası cinsel eşlere sessiz, görünmeyen, ama güçlü sinyaller yolladığı sanılmaktadır.

12. penisi nemlendirip kayganlaştıran ectopic sebaceous bezleri.

Güncellemeler:
Daha 8 madde daha var. Ama sığmadığı için yazamıyorum.
Şu madde çok önemli. Bunu yazıyım.

18. her yıl pek çok erkek kötü operasyonlarda ve enfeksiyonlarda penislerini kaybederler. bazı durumlarda bu da yapay olarak hormon vs, ile cinsiyetin değiştirilmesine yol açar ve erkekler kadın olarak yaşamaya zorlanırlar.

0|0
2|18

En İyi Kız Görüşü

• hangi dinde yada hangi ülkede doğan çocuğa dinini seçme hakkı veriliyorki? hristiyan bi ülkede doğan hristiyan ,müslüman bi ülkede doğan müslüman oluyo (sonradan değiştiren kısım bence ele alınmıcak kadar az) bende bunu çok saçma buluyorum bizim dinimize göre müslüman olmayanlar cennete gitmeyecekse...hristiyan bi ülkede doğan çocuğun suçu ne? çocuk orda doğumş bu doğru denmiş ona inanmış ...bu yüzden hiç bi insan doğuştan bi dine mensup olmamalı...ama işte.. neyse sünnet konusuna gelince babannemle(kendisi çok dindar bi insandır) aramda geçen bi kısa bi konuşmadan bahsedicem

birgün laf arasında babanneme bağdemciklerimi aldıracağımı söyledim oda "allah onları oraya koyduysa öyle yarattıysa vardır bi hikmet" dedi biraz düşündüm ve o zaman erkekler neden sünnet oluyor dedim "allah öyle emretmiş " dedi kimsenin düşüncelerine saygısızlık etmek istemiyorum ve şimdiden özür diliyorum ama malesef böyle basit bi düşünce tarzını komik gülünç aptalca ve saçma buluyorum :) eğer allah öyle yarattıysa ve biz gidip bunu kestiriyorsak ...bunun estetik operasyonedena farkı ne? hani allahın verdiği bedeni değiştirmek günahtı ? hani bu beden emanetti? peki olay sünnete gelince niye böyle değil...benim düşüncem şuki bi tanrı varsa ve eğer sünnet derisi zararlı bişeyse bütün erkekleri sünnetli yaratmalıydı...

2|2
    1|2
    • babannem profesör mü de sen onun söylediklerini kaale alıyosun? kendisi çok dindar demişsin ama eğitimsiz ve evrensel ahlaka yaklaşmayana YOBAZ denir, bunu böylece bil! vücuda zarar verme ihtimali yüksek olan bademcik gibi yine zarar verme ihtimali yüksek olan deri parçasının operasyonla alınması sence ne anlam ifade ediyor?

• redwomen, sana ölürüm! Ne güzel yorumlamışsın sen öyle ya. Ağzığı yüzüğü yirim senin. <3

• tşk cınım :)

Kızlar Ne Diyor 1

• yazık ya millete ne diye kestiriyorlar anlamam

1|2
    0|0
    • temiz pak olsun diye. Sen sünnetsiz bir erkek gördünmü ki?

• kim gösterdi. öyle resimde filme anlayamazssın temizliğini. Bizzat deneyip test etmen gerek:))

• sevgilim

Erkekler Ne Diyor 18

• sünnet zararlıdır, bir an evvel terk edilmesi gerekmektedir. reşit olmayan bir

insanın ,kendi şahsi rızasına danışılmadan bir başkası tarafından vücudundan geriye

dönüşü mümkün olmayan tek bir parça dahi koparılma kararı verilmesi yanlıştır. buna ana

babanın dahi hakkı yoktur. (bkz: anayasa)da insan haklarına aykırı tutum ve davranış

biçimidir ve acilen yasaklanmalıdır. buna uymayanlar hakkında en ağır cezalar

verilmelidir. sünnetin din ile veya herhangi bir sebeple hiçbir şekilde uzaktan

yakından bağlantısı yoktur, bulunamamıştır da. hepsi rivayetten öte değildir. zaten bu

bir tabudur ve barbar toplumlarda kabileler arasında görülür. medeni toplumların sözünü

dahi telafi etmediği karanlık bir safsatadır. fakat toplumumuzda bu safsata her (er)

kişiye eziyet şeklinde yaşatılmaktadır. her faninin ölümü tatması gibi her (er) kişinin

sünnet acısını tatmasını sağlamak politik ve rant çıkarlı olmasından başka birşey

değildir. bu da aydın kesim tarafından anlaşılamamış ve anlaşılamayacaktır da.

0|0
    0|0
  • Sünnet olmanın İslam dininde çok önemli bir yeri olduğu malum. Ama bu olayın Müslüman olmak ya da olmamakla alakası yok, çünkü sünnet olmak sağlık ve temizlik açısından da bir o kadar önemli birşey. Yani bir çocuk büyüyünce ben din değiştiricem neden beni sünnet ettirdiniz demez herhalde, afedersin ama herşeyi bir kenara bırakıp çükünün ucundaki 2 gramlık deriyi problem etmez, bu olayı tamamen düşünceleri farklı tarafa kaydırma çabası olarak görüyorum. Kısacası şundan bahsediyorsun : "neden zorla Müslüman yapıyorsunuz?" onun için önce şu konulardan bahsedelim. Kimsenin kimseyi zorla Müslüman yaptığı yok, ama şu bir gerçekki, her doğan çocuk İslam fıtratıyla doğar, ailesi de Müslümansa Müslüman olarak yaşamaya başlar ve devam edebilir. Peki konu İslam ve Müslümanlığa gelince "her çocuk kendi dinini kendi seçmelidir" diye konuşurken, hristiyanı, yahudisi, Müslümanı ve başka dinden olan milyarlarca insanın isimlerinin anne babasının koymasına neden sesiniz çıkmaz gerçekten merak edilecek bir soru. Mesela git annene ya da babana sor neden bana isim koydunuz da bana seçme hakkı bırakmadınız diye bakalım ne diyecekler?

Şimdi gelelim asıl esas konuya, dediğimiz gibi sünnet olmanın tamamiyle Müslüman olmak ya da olmamakla ilgisi yok. Ama Allah(c.c) insanlara Kur'an-ı Kerim ve Peygamberler aracılığıyla bir konu hakkında "yararlıdır" diyorsa, onun insan sağlığı için de yararlı olacağı kesindir. Yani bunu Müslüman olmayan milyonlarca insan bile yapıyorsa sağlığa faydası yüzünden yapıyor. Hatta sünnet olmamanın zararları bile o kadar insan tarafından da bilinen şeyler.

Sonuç olarak bence sünnet kesinlikle zararlı birşey değildir, aksine yararı daha çoktur.

Bir de ben şunu düşünüyorum, bu soruyu sormaktaki amaç sünnetin sağlıklı olup olmadığını tartışmak ya da sormak değil, sanki Müslümanlığı eleştirmek ya da yermek gibi bir amaç taşıdığı... Müslüman olabilir ya da olmayabilirsin o ayrı konu, ama ondan önce "din için kestirenler" diye bahsederek kendince "istismar" olarak adlandırman bile onu gösterir.

0|1
    0|0
    • Vicdani ret olayınında b.k çıktı. Askerliği bana mı sordular sünneti banamı sordular doğarkende banamı sordular diyeceksiniz galiba.

• ben senin kimleri ve hangi forumları okuduğunu da tahmin edebiliyorum. ben daha 1 haftalıkken kalp ameliyatı olan çocuk da tanıyorum. Bunun dinle falan ilgisi yok. Kaldı ki sana burada da birçok örnek veren kişi olmuş, dünyada sadece Müslümanlar sünnet olmuyor. Ama asıl anlamadığın bir nokta var kaçırıyorsun onu. Müslümanlık kolaylık dinidir, sen sünnet olursun, ikide bir derinin altındaki tabakayı temizlemek zorunda kalmazsın, seni uğraştırmaz olur biter.

• ama sırf İslama karşı aleyhte düşünceler oluşturayım, kafalarında soru işareti kalsa kardır mantığıyla hareket etmen bile kopyala yapıştır cevaplarından çok belli. Ben de sana diyorum ki bunu yemezler. Sünnet olayının da istismarla hiç bir ilişkisi yok. Ben kendim de 10 yaşında sünnet oldum, kimsenin de beni ve duygularımı istismar ettiğini hatırlamıyorum. Psikolojik olarak da yıpranmadım. Sadece küçük tatlı bir korku vardı onlar da tuzu biberi.

• bak şimdi sünnetin yararı ne olduğunu anlamak istiyorsan şunu düşün tamam mı bir zehirli ot yiyorsun zehirleniyorsun fakat aynı zehirli otun içindeki anti bakteriyel sıvı ile tedavi görüyorsun bunu düzenleyen ALLAH ve emin ol o bir şeyi yapılması gerektiğini söylüyorsa o çok önemlidir yani sünnet olmazsan %90 penis kanseri olursun ve emin ol olmak istemezsin aids olma ihtimalin %80 artar ve emin ol aids olmak istemezsin 15 yılda eriye eriye ölürsün eğer sünnet olmazsan en temiz olması gereken genital bölgenin ucu hiç temiz olmaz ve vücudunun direnci şuana göre %50 yarıya düşer :) bunu uzata uzata çok uzatırım ama gerek yok :)

0|1
    0|0
    • Yorumun gerçekten çok komik. Korunmalı ilişkiye girip, hijyene dikkat ediyorsan zaten aidse yakalanmassın. Penis kanseri 100 binde 1 görülen bir hastalıktır. Din adına çocuğa böyle bir uygulama yapmaya hakkınız yok. Çocuk daha kendi dinini seçme yaşında değil.

• yorumuma komik diyorsan zaten seviyen ortada ne diyebilirim aç oku diyorum sadece

• Ya birseyi cok merak ediyorum peki madem bu kadar zararli o zaman kabuklanyaratilmamiza gerek varmiydi..laf olsun diye gereksiz yere yaratilan bir deri parcasi sunnetin yararlari ya da zararlari bir kenarada cok sacma geliyor..

• A- Fimozis (prepisyumun darlığı), parafimozis (prepisyumun glansın altında bir boğum yaparak glansı boğması), balanit (glansın inflamasyonu). postit (prepisyumun inflamasyonu) gibi hastalıkları sünnet önlemektedir (6). Sünnet olmamış çocuklarda, penisle ilgili bu problemlere, olanlara göre 2.5 misli fazla rastlanmaktadır (9). Bir başka araştırmada da yenidoğan döneminde sünnet edilmiş çocuklar, edilmemiş olanlarla 8 yıl boyunca karşılaştırıl-mış ve sünnetli olanlarda bu problemlerin daha az olduğu tesbit edilmiştir (10).

B- Prepisyumun kesilmesi bölgenin temiz kal-masını sağlamaktadır. ABD’de fakir ailelere bilhassa bu sebeple çocuklarım sünnet ettirmeleri tavsiye edilmektedir (11). Fakat bu ülkede sünnet zengin, yüksek eğitim yapmış ve beyaz ırktan olanlar ara-sında daha yaygındır (12).

C- Üriner sistem enfeskiyonları ile sünnet arasındaki ilişki son yıllarda üzerinde durulan bir konudur (14). Bu konuda yapılmış bir araştırmada sünnetli çocuklarda üriner enfeksiyonların daha az olduğu gösterilmiştir (15). ABD’de sünnet sıklığının yukarda bahsedilen sebeplerle azalması üriner enfeksiyonları artırmıştır (5).

Sünnetsiz çocuklarda üriner enfeksiyonların sık görülmesi, prepisyumun bu enfeksiyonlara yol açan barsak bakterilerinin üremesi için uygun bir ortam sağlamasıyla açıklanmıştır (16). Aynı sebep sünnet olmamış yenidoğanlarda daha sık rastlanan menenjit, bakteriemi gibi patolojik durumları da açıklayabilir (17).

Hayatın ilk 3 yılı içinde bilhassa ilk yılında olan üriner enfeksiyonlarda böbrekte nedbe dokusu geli-şebilmesi ve bunun kronik böbrek yetmezliğine ilerleyebilecek olması, konunun önemini artırmaktadır (18).

D- Penis kanseri çoğunlukla sünnet olmamış topluluklarda görülür. Sünnet olma yaşı küçüldükçe penis kanserinin görülme sıklığı azalmaktadır. Bu kanser Yahudiler arasında hiç görülmezken, Paraguay’da en sık görülen genitoüriner kanser olarak bildirilmiştir (19). Türk tıp liiteratüründe şimdiye kadar yayınlanan penis kanserli vakaların sayışı 41′dir. Bunların da 30′unu sünnetsiz gayrimüslimler teşkil etmektedir. Penis kanserinin gelişme-sinde genital bölgenin kötü hijyeninin, herpes simpleks virüs tip II, "insan paopilloma virüs tip 16 ve 18 ile olan enfeksiyonların rol oynayabileceği ileri sürülmüştür (20).

E- Kadınlarda serviksin yassı hücreli kanserinin, penis kanseri ile ilgili çekici ortak özellikleri vardır. Penis kanseri olan erkeklerin eşlerinde ser-viks kanseri sıklığı 3-8 misli fazladır (19). Serviks kanseriyle cinsel temasla geçen hastalıklar arasında kuvvetli bir ilgi vardır. İnsan papilloma virüs tip 16 ve 18, herpes simpleks virüs tip 11 bu kanserin olu-şumunda suçlanmaktadır. Yukarda belirtildiği gibi aynı mikroorganizmalar penis kanserinin de so-rumlusu olabilir (6, 19, 20).

F- Sünnet olmamış erkeklerin cinsel temasla geçen hastalıklara daha çok yakalandığı bildirilmiştir. Bir araştırıcı grubu sünnetsiz erkeklerde bu hastalıklardan herpes genitalis ve gonorenin 2, sifilis ve kandidiazisin 5 kat fazla görüldü

0|0
    0|0
    • OKUYUP ANLAYAN VARSİ Bİ ZAHMET BANA DA ANLATSIN BİRAZ KARIŞIK :))

• enis kanserini bende ilk kez bu sitede duydum bu konuda haklısın. Ancak nedir bu her cevabın altına temizlik te temizlik diye tutturman. Bütün gün bir elinde kolonyalı mendil diğer elinde penisinde mi geziyorsun. Bırak isteyen sünnet yaptırsın isteyen yaptırmasın. Aileler dini vecibeleri gereği çocuğuna sünnet yaptırıyorlar. Bizim bunu reddetme gibi bir hakkımız olmuyor. Ancak 3-5 mm bir et parçası neden bu kadar sorun oluyor. Nedir bu takıntının sebebi?

• Kolonyalı mendille dolaşmana gerek yok. Penisinde biriken spegmayI temizlemen gerekiyor. Ama bu ztn 1 dkını bile almıyor. Benimde karşı çıktığım şey insanların inandıkları din öyle söylüyor diye çocuklarının vücut bütünlüğünü bozma hakkını kendilerinde görmesi.

• ısıyaa duyarlı olması zamanla geçiyor adamım sadece müslümanlar sünnet olmuyor sünnetli adam daha çok zevk alıyor ve herkes her zaman temizliine önem veremeyebiliyor ve prezervatifi alternatiif olarak kullanman çok saçma boş bir soru ben hayır diyorum

0|0
    0|0
    • Sünnetsizlerin cinsel ilişkiden daha zevk aldıkları ispatlanmış birşeydir. Binlerce sinir gidiyor. İnternetten araştırabilirsin.

• İşte bende diyorumki insanlar çüklerini kestirmekle uğraşacaklarına cinsel organın hijyeni nasıl sağlanır onu öğrensinler. Bana sünnetli bir penisin daha çok haz aldığına dair bir link koy bakalım. Ben sana bir sürü link koyabilirim. Sakın şöyle deme. "link bulamıyorum ama bir yerlerden öyle duymuştum/okumuştum" Bu tür tartışmalarda en sinir olduğum laflardan biridir.

• link bu site senin için ne kadar güvenilir bilmioyrumdiğer kaynakları önüne dökmek isterdim ama bu yeterli olabilir dediğim gibi yanlış bir ameliyat olmadığı sürece söylediklerin bir olasılık sünnet yararlıdır illaki bazı bünyelere zararı varolabilir ama sorun sünnetten kaynaklanmaz

• yazının hepsini bile okuyamadım. Sadece şunu söyleyebilirim Amerikada sünnetli erkek oranı %60 larda. Sünnet sağlıktır okey.

1|1
    0|0
    • Sen önce bir amerikada sünnetin neden teşvik edildiğini araştır. Sünnet derileri kozmetik firmalarına gidiyor. 1980 li yıllardan beri özel hastaneler kesilmiş sünnet derilerini biyo-araştırma laboratuarlarına ve ilaç şirketlerine satıyor. Advanced Tissue Sciences of San Diego, Organogenesis ve BioSurface Technology adlı şirketler sünnet derilerinin satışlarından k r elde ediyor. Penis üst derisi bir çeşit nefes alabilen bandaj üretiminde kullanılıyor.

• Soran arkadaş ne çok şey araştırmışsın, yalnız ilaç sektörünün modernleşmesi her halde 100 yılı gibi bir süre dahilindedir. Neredeyse insanlık ile yaşıt olan sünnette toplanan deriler eskiden ne yapılıyordu bunuda araştır, merak ettim şimdi. Gerçi benim şimdiki aklım olsa THY ye bağış yapardım. :)

• Müslümanlarla yahudiler zaten kendi dinlerinde olduğu için yapıyorlar. Eski ilkel kabilelerde cinsel ilişkiden zevki azaltsın diye yapılıyordu. Amerikanın sünneti teşvik etmesinin nedeni aşağıda yazıdğım nedenler. Ama dediğim şey şu. Bir şey senin dininde var diye çocuğuna kalıcı bir şey yapmaya hakkın yok. Çocuk kendi dinini seçecek yaşta değildir.

• Sünnetin Yapılmadığı Durumlar:

1- Sünnet vücut ısısını koruyamayan, beslen-meye aktif katılamayan bebeklere veya hasta ço-cuklara yapılmaz.

2- Hipospadias veya bir başka ürogenital ano-malisi olanlara, bu anomaliler için düzeltici ameliyat yapılmadan önce sünnet yapılmamalıdır. Çünki prepisyum bu anomalilerin düzeltilmesi sırasında kullanılabilir.

3- Kanama hastalığı olabilecek kişilere (aşırı kanaması veya ailesinde kanama hastalığı olan gibi) gerekli tetkikler yapılıp kesin teşhis konulmadan sünnet yapılmamalıdır

AL BUDA BENİM KOPYALA YAPIŞTIRMAM

BAŞKA SORU :))

0|0
    0|0
  • öncelikle orada yazan anatomik terimleri anladın mı diye sormak lazım soruyu yazana, istersen özelden konuşalım da ordaki yazanların çoğunun pek bi önemi olmadığını kanıtlayayım ;) sen sünnetsizken anal ilişkiye gir ve temizleme bakayım organını da gör ne imiş sünnetin yararları ( en bariz zararı anal ilişkide ortaya çıkıyor, onun için o örneği verdim ) kötü opersyon die eklemişsin: o senin ailenin sorunu, mahallede gözleri görme yeteneğinden yoksun bi baytar bozmasına çocuğu emanet eden onlardır zira ;) amcam da yengem de doktor, kuzenlerimin sünnet olmasına ikisi de her açıdan yararlı birşey gözüyle bakıolardı ve daha 1 yaşına basmadan sünnet ettirdiler. bu kadar açıklamadan umarım bişeyler anlamışsındır...

0|0
    0|0
    • verpaya katılıyorum derideki enfeksiyona maruz kalan 1-2 yaşlarda sünnet olan bir sürü çocuk tanıyorum

6 . madde nedenini bilmiyorum östrojen algılayıcısı demişsin burada dişilik hormonunu tetikleyici bi unsur sözkonusu erkekliğinin yok olma yüzdesini düşüren bi unsur.. kazaları saymazsak...

• dişilik hormonu erkekte her zaman salgılanır, kadında da testesteron hormonu salgılanır. önemli olan vücudun bu hormonlara ne kadar cevap verdiğidir. bazı insanların kromozomu xy olmasına karşın bir bayanın fenotipini yansıtıyor, benim bildiğim birisi var ve kendisi ünlü bi şarkıcı. arasıra hamile dedikoduları çıkıyor, sadece gülüyorum. çünkü doğurma özelliğine sahip değil :D

• Mantığa bak! Sünnetsizken anal ilişkiye girince temizlemeyince ortaya çıkan şey, sünnetin yararını(!) ispatlıyormuş. Koltuk altı kıllarını kesmessen kokarsın. 15 gün banyo yapmassan yine kokarsın. Sünnetsizsen hijyenine dikkat etmiyorsan, sorunlarla karşılaşabilirsin. Oğlunuzun çükünü keseceğinize ona temizlik alışkanlığı kazandırın.

• Sünnetliyim cokda mutluyum allahdanki olmusum elhamdulillah ! Rabbim canimi istesin aninda veririm sünner neyki! Sen önce biraz otur düsün ben neyim nerden geliyorum beni yaratan kim dinim ney diye düsün ;) her insan günah isler ama herkez tövbesini etmez neysen o ol ortada kalma

0|1
    0|0
  • esas sünnet olmadığın zaman enfeksiyon kapma riskin coktur fungulus ların yol açtığı mantar nerdeyse hep olan bişeydir sünnetsizlerde. ne zararlısı temizliğin başını çeken bi operasyondur.

1|1
    0|0
    • Çükünü kestireceğine cinsel organın temizliği nasıl yapılır onu öğrenseydin. Peniste biriken spegmayı düzenli olarak temizlemek gerekiyor. 1 dkını bile almıyor.

• saçma sapan abuk sabuk konuşmayın arkadaslar sünnetin hem dinimizce hem de sağlık açısından bir çok yararı var ne yararı var diye sormayın bilmiyorum ama var :D

0|1
    0|0
  • Hz.Peygamberimiz neden kestirmeyi emir etmiş o zaman.Yakında neden doğuyoruz doğmadan önce bizede sorsalar diye konu açarsanız şaşmam.

0|0
    0|0
    • Ben müslüman değilim. Bir kişi müslüman olsa bile çocuğuna böyle vücudunda kalıcı bir uygulama yapma hakkına sahip değildir. Çocuk dinini seçme yaşında değildir. 18 yaşında geldiğinde kendi rızası varsa yapılmalıdır.

• İslam dininde sünnet olmak bir farz değil sünnettir. Yani sünnet olmadığın zaman günaha girmiş olmassın. Müslüman değilim. Ama senin dinini senden daha iyi biliyorum. Tabiki farz olsa bile yine müslüman bir kişinin çocuğuna bunu yapmaya hakkı yok. Bir şeyi hiç sorgulamadan körü körüne inanıyorsun.

• Olm tamam Allahı gören yok o zaman sana göre Allah'ta yok.Hiç sorgulamaya gerekte yok.Dimi yani.Biz böyle durduk yere olduk.Hatta anne babalarımız çamurdan yaptı bizi canlandık dimi.Saçma sapan konu açıyon...timin geri zekalsı.

• diğer toplumlar inanışlarda avrupa dahil az da olsa sünnet ettirenler var demekki onlarda durumun ehemmiyetini anlıyolar

acaba diyorum sünnetçi derine kaçtıda bu yüzdenmi eleştirel yaklaşıyosun

0|1
    0|0
  • Sen Allahtan dahamı iyi bilecen arkadaş saçmalama böyle şeylerede inanama!

0|1
    0|0
    • Ben müslüman değilim. Bir kişi müslüman olsa bile çocuğuna böyle vücudunda kalıcı bir uygulama yapma hakkına sahip değildir. Çocuk dinini seçme yaşında değildir. 18 yaşında geldiğinde kendi rızası varsa yapılmalıdır.

• Evet allahada inanmıyorum.

• Doğru yolu bulursun inş bi gün nediyim ben

• erken boşalmanın sünnetin neden oldugunu söyleyen uzmanlar var.doğrusu bana da mantıklı geliyor

0|0
    0|0
    • erken boşalma alınan zewkin kontrol kişi tarafından kontrol edilememesi ile alakalı iken soruda yöneltilen " yumuşak sırtların frenar bantları (the frenar band of soft ridges)--insan vücudunda en fazla zevk yaratan bölge. yoğun olarak sinirlarle bezenmiş olan bu bölgenin kaybedilmesi, geri kalan penisin hassasiyetini normal bir deri tabakasının hassasiyeti ile aynı hale indirir." şeklindeki açıkla ile çürütmek yeterli...

• okumadım ama sünnet zararlı

0|0
    0|0
  • bende aynı fikirdeyim ve ileride çocuğumu sünnet ettirmeyi düşünmüyorum çok gereksiz bir olay dinen de farz değil zaten

0|0
    0|0
  • kabalık olmasın, çok özürdilerim ama yani sorun ve amacın bana sapıkça geliyor. o kadar çok yazmışsın ki... evet sen bunları biliyorsun dünya alem bilmiyor o yüzden avrupasından amerikasına herkes çükünü kestirmekle meşgul. bi zahmet onları da aydınlatıver. herkes senin gibi bilgili değil. hıristiyanlık dinin sünnete karşı olduğu bilinen bir gerçektir. bilimsel ilerlemeler hıristiyanlığın doğmalarınnı yanlışlığını çıkardıkça hıristiyan uluslar dinlerinin ezip geçerek pipilerini kestiriyorlar, anlıyorum yanlış yapıyorlar.

1|1
    0|0
    • Sen önce bir git amerikanın sünneti neden teşvik ettiğini araştır. Sünnet derileri kozmetik firmalarına gidiyor. 1980 li yıllardan beri özel hastaneler kesilmiş sünnet derilerini biyo-araştırma laboratuarlarına ve ilaç şirketlerine satıyor. Advanced Tissue Sciences of San Diego, Organogenesis ve BioSurface Technology adlı şirketler sünnet derilerinin satışlarından k�r elde ediyor. Penis üst derisi bir çeşit nefes alabilen bandaj üretiminde kullanılıyor.

• Gelişmiş ülkelerde sünnet derisi ürünleri ile yapılan yanık tedavisi yılda bir iki milyar dolar kazanç, diyabetik ülser, deri ülseri tedavisi on milyar dolar kazanç demek 1994 yılında bir grup şirket Amerika’da bir milyon dolarlık sünnet derisi kültürü satın aldı.

• batılılar sünneti bu yüzyılın başından beri uygulamaya koydular ve yaygınlaştırıyorlar. neredeyse bir asır. senin savunduğun şeyin gerçekliği yok. bir iki milyar doların ne demek olduğunu önce araştır. tüm dünyanın sünnet derileri toplansa da o kadar para etmez. bu küçük bir ülkenin bütçesine yakın bir paradır.bahsettiğin şeyler çok abartılı.

Yükleniyor...