Bütün dinlerin sadece bir mitoloji ürünü olması.

Bence apaçık bir durumdur. Günümüz semavi dinleri de mitolojiden birçok alıntılarla doludur. Buna örnek olarak 'İsa ve Horus' un benzerlikleri verilebilir.

* Mesela biri bakire Meryem'den doğarken diğeri bakire İsis'ten doğmuştur.

* İkisi de 25 aralık günü doğmuştur.

* İkisi de doğduğunda bilge kişiler kuzey yıldızının müjdelediğini söylemiştir.

* İkisinin de 12 müridi vardır.

* İkisi de ölüyü diriltmiştir.

* İkisi de çarmıha gerilmiş ve tekrar dirilmiştir.

Aslında aralarındaki tek fark biri 2000 sene önce diğeri 5000 sene önce yaşamış. Bu sadece 'sözde' hristiyanlık peygamberi isa için geçerli değil. İslam dininin ve diğer tüm dinlerin peygamberleri için de geçerli.

Bu belki bazı kesimlerin zoruna gidecek fakat durum böyle. Bence dinlerin çıkış noktası insanların kendini önemli hissetmek istemesi ve anlamlandıramadığı olaylara anlam kazandırmak istemesi. Yoksa neden böyle birşey olsun ki?

Düşünsenize bir tanrı var. Koca uçsuz bucaksız bir evren yaratıyor, milyarlarca galaksi her galaksinin içinde milyarlarca güneş sistemi o milyarlarca güneş sistemi içinden sadece bizim gezegenimiz içindeki Homo saphiensin uçkurunu düşünüyor veya başka şeylerden ötürü homo saphiensi cezalandırıyor. Ne kadar da küçük bir bakış açısına sahibiz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

0|0
3|11

En İyi Erkek Görüşü

• arkadaşım yazmıssın iyi hoşta ne alaka cinsellik diyecektim ki "günelleme"ni okudum... sana katılıyorum ve onun içtiğinden bende istiyorum!

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• zeitgeist.

0|1
    0|0
  • Zeitgeist'ten alıntı sezdim...Çok önemli değil. Dindar-ateist kapışmaları kabak tadı verdi. Amacı da hala çözemedim. Fikir alışverişi mi? Birbirine baskın gelmek mi? Bağnazlıkla/gericilikle mücadele etmek mi?Diyelim ki bütün dinler mitolojik. Sonuç? Varsayalım ki herşeyi insanlar uydurdu. Sonuç? Çok da fark etmez ya, neyse... İnanç yorum işidir, hakikati bilmek ise ilim işidir. Bağnazlar şekilden öteye geçemez, ateistler de hakikati göremez...Fazla kurcalamayalım, isteyen istediğine inansın.

link

0|1
    0|0
    • 'Fazla kurcalamayalım.' deyince tartışacak birşey kalmıyor zaten.

• Zoruma gitmedi. Sen fikrini söyledin ben de söyledim. Ateistler hakikati göremez tarzında şeyler söylerken ateistlere hakaret ettiğini göremiyorsun ama :)

Farketmez alıştık sizin mağdur edebiyatınıza.

• Sen fikrini söylemedin hakaret ettin. Dikkat etseydin dindar-ateist ayırmadan her iki görüşü de eleştirdiğimi farkederdin. Kaldı ki eleştirilerimden hiçbirini bel altına vurmadım... Konuşmayı bilseydin güzel bir tartışma olabilirdi. Sizler herkesi aynı sözlerle yaftalamaya alışmışsınız... Mağdur edebiyatı yapan hangimiziz acaba?

• aklını sınırlıyosun, semavi dinlere uygun eleştiriler bulduğunda kafan rahat olcak sanıyosun..madem cinsellik altında yazışıyoruz, o peçeteye döktüğün milyon tanesinin birisinden sen olmuşsun..herşey mümkün, insan en gelişmiş fizik-kimya-biyoloji-spritüelizm laboratuvarı..

ben atalarımın atlantiste yaşamış olanlar olduğunu düşünmek istiyorum

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Aslinda bircok olay Misirdan daha eski olan Piramitlerin atasi olan Zigguratileri diyari Orta Dogu da asagi Mezopotamyada Sumer ler ve Tum Mezopotamyayi kapsayan Akkadlar dan esinlenmislerdir.

Hatta astronomi ilk ameliyat TIP tarim vs ilkler buradan cikmistir.

Sadece dini hikayeler degil bircok medeni gelismenin atasidir da.

Son olarak son yuzyildaki gelismelere gore evren salt maddeden ibaret degil karanlik madde , karsit madde karsit enerji de kesfedilmistir ve Buyuk Hadron Carpismasinda bu anti parcaciklar tekrardan tespit edilmistir. Insan algisi otesi alemler bilimsel olarak bir kismi idrak edilmeye baslandi.

Inanc ve Felsefe de yeni bir doneme girmekteyiz. Materyalizm e dayanan felsefe ciddi degismeler yasayacaktir.

Bir Yaratan var bu duzen tesadufen olusamayacak kadar hasastir. E ufak gunes dunya arasindaki sapma veya ekliptik egimin 23 derece 27 dakika daki sapmalar dunyada hayat altust olabilecektir.

Delil yoktur diye yok denilemez kisi inancina kalmistir ve inancta delil aranmaz. Ama birileri dini kullanabilir tarihteki argumanlari harmanlayabilir benzer seyler iddia edebilir . Ama bunlar Yaratan in yoklugunu degil uyduran insanlari ispatlar.

0|0
    0|0
    • #1 ameliyat, tıp ve tarım gibi iyi olan şeylerin mısırlılardan çıkması dinin iyi olduğu veya gerçek olduğunu kanıtlamaz

#2 Büyük hadron çarpıştırıcısında ne karanlık madde ne de anti madde tespit edilmiştir. Orada sadece maddeye kütle kazandırdığı bilinen Higgs Bozonu keşfedilmiştir.

#3 Bilimden bir haber olduğun aşikar çünkü doğada ne hassas denge vardır ne de düzen. Hatta dünyanın yörüngesine göre bazı aylarda güneşe yaklaşır bazısında ise uzaklaşır. Bu senin dediğin ince hesaplamaları +

• Anti madde karanlik madde karanlik enerji hakkinda simdiden teoriler var ve son noktayi gozlemlemeler koyacak.

Bu konuda ihtisasim yoktur genel kultur seviyesinde ilgiliyim ve takip etmekteyim .

Konu sapmistir. Dinlerin mitoloji olmasi yani soylenenlerin tekrarlanmasi olayi aslinda akla ortak bir gercegin varligini kanitlamaktadir : Sirat Koprusu gibi bircok ortak dini olgular hatta Nuh Tufan in dunyada degil ortadoguda yasanmasi gibi bizlere Yaratan in varligina inanmada yardimci olmaktadir.

• Konunun saptığı konusunda haklısın. Neyse tartışmayı uzatmaua gerek yok. Sonuçta fikir değiştirebilecek kadar açık görüşlü değiliz anladığım kadarıyla. Yine de güzel bir tartışmaydı. En azından bilimseldi.

• 2'den fazla benzerlik bulabilirsin bu durum için.

0|0
    0|0
  • Sen Allah'ı anlamamışsın ki neyi anlatalım da anlayasın ? Uçkurmuş. Sen daha ödül ve ceza formlarından habersizsin ben sana ne anlatayım ?

1|0
    0|0
  • sen nasıl isa ile horosu karşılaştırırsın ki horos ölüyü dirilttiği nerde yazıyo bakireden doğduğu nerde yazıyo saçma sapan yazmışşsın ateistsen dicek bişey yok

0|0
    0|0
  • Dinlerin mitoloji ürünü olduğunu ispatlamak konuya bir nokta koymaz. Çünkü ölüm korkusu olduğu sürece dini inançlara gerek duyulacak

0|0
    0|0
  • Yazdiklarinda hakli olabilirsin ama kategoriyi yanlis secmissin hocam...

0|0
    0|0
    • güncellemeye bakmak yeterli.

• 1 lira ile 1 uero aynı sadece isimleri fsrklı ma 1 lira avrupada geçmez 1 euro ile değeri aynı değil horusla Hz İsa isimleride farklı...

0|0
    0|0
  • Çok mantıksızca bu kategoriye atılmış

0|0
    0|0
  • Çok doğru.

0|0
    0|0
  • zeitgeist izlemiş gelmiş bir liseli

0|0
    0|0
    • Örnek sadece zeitgeisttendi. Bazı arkadaşların zoruna gitmesin diye bundan örnek verdim. Zira muhammedden örnek verince kendileri küfür etmekten başka birşey yapamıyorlar. kapiş?

Yükleniyor...