Neden Batı'ya özeniriz ?

Kıyafet, konuşma tarzı, eğlence kültürümüz, bunların hepsinde Batı kültürü ağırlıklı. Bize ait birşey yapsak hemen 2.sınıf gözüyle bakarlar... Artık çekilen kliplere kadar Batı özentisi hakim... Bu durum canımı sıkıyor çünkü gittikçe asimile olacağız gibi... Yani bundan bir 30 40 yıl sonra Türk kültürüne ait şeyler göremeyeceğiz..

Öyle ki bakireliği bile Batı'ya uydurdular... Bakire olan cahil... Olmayan ise modern... Ciddiyim artık böyle bakılıyor herşeye.. Yani çoğu insanımız bu şekilde bakar oldu... Herkes dersem hak yerim...

Mesela İngilizler'in en önemli hakimiyet kurma biçimleri, fethettikleri yerin halkının kültürünü kendilerine benzetme başarılarıdır..

Giyiminden kuşamına, dilinden hareketlerine, her şeyine kadar değiştirebilirler... Yani bir kültür empoze etme durumu mevcuttur, oradaki halkı böyle kontrol edebilirler...

Zaten bunu da başarmışlardır.. Bugün Türkiye'de belli.. Bu durum 10 20 senelik değil, neredeyse 100 yılı aşkın süren bir stratejinin yansımasıdır..

Aynı durumun kat be katını Hindistan'da da görebilirsiniz..

Yakında bizde böyle oluruz herhalde...

Sizce neden Batıya özeniriz ?

Güncellemeler:
bizim kutlamamız gereken bayram valentine's day, christmas eve, yeni yıl vs. olamamalı.başkalarının bayramları bizi niye bu kadar ilgilendiriyor ki ? sevgililer günü,bir rahiple ortaya çıkıyor... sevgilerimizi niye bir güne hapsedecek kadar onları aşağılıyoruz ki..?

Aslı güzel olan bizler niye aslı belli olmayan Batıya özeniriz ki ? yaptıklarımızı sorgulamalıyız artık belki de... :(
Teknolojiden ve İnançtan bahsetmiyorum arkadaşlar...Herkesin inancı kendine buna birşey diyemem... Bir arkadaş inançtan bahsetmiş dinden bahsetmiş. Bir arkadaş kıyafetlerini giyme demiş.. Özenti bu değildir... Batıda üretilen kıyafetleri giyebiliriz zevk meselesidir bu... ama tarzımızı ona uydurmak özentidir... İşte biz tamda bu noktadayız.. Tv programlarından tutun da çekilen kliplere kadar hepsi Batı'da yapılan ve Türkiye'ye tıpatıp getirilen şeyler...
Atatürk diyor ki!..

"Efendiler!

Avrupa'nın bütün ilerlemesine, yükselmesine ve medenileşmesine karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlanadurmuştur. Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi birtakım zihniyetler belirdi.

Halbuki, hangi istiklal vardır ki ecnebilerin nasihatleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin?..

Tarih, böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir!"

0|0
5|15

En İyi Erkek Görüşü

• Kesinlikle katılıyorum ! 5 yıldızlık bir soru.

Sadece toplum olarak değil bizlerde başlı başına kopyayız neredeyse herkes birbirinin taklidini yapıyor biraz kendiniz olun yahu 19 gün sonraki Ocağın 1 ine girmek için planlar yapıyorlar önceki cevabımdada söyledim bunu eskiden müslim tanınırdı bu müslüman bu kafir denirmiş.

Söyleyincede ne yapalım kıçı kırık Müslüman ülkeleri gbimi olalım diyorlar. ALLAH sevdiği kullarıyla alışveriş yapar kardeşim. Açılın saçılın nasıl olsa hayvanlar bizden daha medeni !

Dini bayramlarımız bile tatil olarak algılanıyor bu çok üzücü bir durum.

Erkekler arasında bile afedersin milli oldunmu sorusu sorulur hayır diyince gülüp geçiyorlar yapmıcam o pisliği ALLAH da bana öyle bişey yapmamı müsaade etmesin. Bak benim abim turizimci ingilterede yaşıyor ve bana aynen dediği şu Türkiye ilerde ortadoğunun amerikası olucak. Bende şöyle diyorum evet orta doğunun amerikası olucaz ama insanlarımız, onları kaybedicez.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• İngilizlerin hakimiyet kurma biçimleri dil iledir. Soru detayında zaten saçmalıyordun da güncellemende de buna devam etmişsin.

2|0
    1|0
    • dil ile değil... asimile olanlara bak bir istersen... ;)

• Sen asimile olmaktan korkuyorum diyorsun ama. Sonra da sadece batıya neden özeniyoruz diyorsun. Bunu tek kişi mi yapıyor ? Toplumun büyük yüzdesi yapıyor. Peki bana Türkçe harf söyle ? Kullandığımız harfler de Latin Alfabesinden ? Onu ne yapacağız ? Tv programları vs batı demişsin. Doğu olsa asimile olunmayacak mı ?

• hayır kendimiz üretsek en güzeli.. Neden biz özenilmiyoruz.. ? Neden elimizde önemli beyinleri tutmuyoruz ? Çünkü Türkiye'de hakettiği değeri alamıyor insanlar... Bu da çok çok acı...

• bazıları yazdıklarından alınmmıslar. ılerlemeyı modern olmayı kafa ve mental degısımle degıl yasam seklını kıyafetnı ahlakını geleneklerını ve degıstırerek olacagına sanıyorlar. necıp fazıl yıllar once son sozu koymus. ıslam batıdan gelse bu ulkenın hepsı dındar olurdu

1|2
    0|0
    • kusura bakma kültürsüz bir insanım ben, aklıma cumhuriyet öncesi kılık kıyafet şekline gitti Cumhuriyet ile gelen kılık kıyafet kanuna takıldım...

• olesın . o zmn muassır medenıyet olma ataturkun gosterdıgı hedefı batılı gıbı gıyınmek onalar gıbı egelnmek onaler gıbı yasamak olarak gorebılırsın .ama bak kultursuz ınsan san ornek vereyım o cok ozendıgınız amerıkada kafasında bı kamyon sarık olan hındular bılgısayar muhebdısı olarak doktor olarak calsııyorlar. senın ulkende daha og kaka otelılestırmeyı kafandan atamıyorsun .her lafınızda ataturkun arkasına sıgınıyosunuz. gelısmıslık senın kokona anna gıbı gıyerek olmaz

• hacı kafam allak bullak çok stressli bir gün geçiriyorum + cümlelerini ayırmamışsın, okuyorum kafam almıyor rica etsem tane tane aşağıya benim cevabımın altına yorum atabilir misin ? zahmet olmazsa tabi

• Gecenin ilerleyen saatlerinde bu kadar aristokrasi beni zedeler az rahat dursun kafam diye kitabı fırlattım köşeye zevk için kahve yudumlarken dışarıyı seyredip arada geometri sorularının tadını damağıma çekerken üzdün hemencik...5 yıldızı tıklar yıldız gibi kayarım dilek tutun...

2|0
    1|0
  • güzel bir konuya tema etmişsin teşekkürler bizim kültürümüz yeter yaşayabiliyorsak tarihte bir dünya örnekleri var aslı ile şirinin hikayesi var mıdünya toplumunda büyle sevda aşk tarihimizi anlatan yazılar makaleler araştırmalar belgeseller özellikle trt belgeselde bunları elverdiğince yaşamamız ve yaşatmamız gerekir avrupada neymiş tarihleri kepazelikle sümürüyle ahlaksızlıkla dolu bunu insanımıza anlatmamız lazım nesil farkında değil buda ebebeynlerimizden kaynaklanıyor her zaman söylerim bizler büyüklerimizin yapmış olduğu yanlışların bedellerini ödüyoruz.

1|0
    0|0
  • Geri kalmış toplumlar kendi kulturlerine atar suçu. Sen essek git yat okuma gelistirme calisma sonuc bu olur.

Gerci japonlarda amerikaya ozenir. Yesil mavi saclarla gezerler abuk sabuk islerle ugrasirlar. Atom bombasi ezikligi onlarin ayri ki tutmak lazim.

1|0
    0|0
  • komplekslerle dolu bir ülke oldugumuzdan dolayı kendımızı dewamlı altta yabancıları ust sınıf insanlar olarak gormekteyiz bu her iş sektoru icin gecerlidir bnce bunun tek sebebi kendı ürettigimiz ürünleri iyi pazarlayamıyoruz kendı sanatcılarımızın iyi reklamını yapıyoruz bakıyorsun bir amerikalı bir justın cıkartıyor avrupa ve orta dogudaki butun bayanları kitlıyor oyalıyor :) bnce bu avrupa ve amerika ozentmiz kendımıze olan özgüven eksikliginden kaynaklanıyor :)

1|0
    0|0
  • ürettiğimiz bir sey yok bu cümlenin baslangıcı asıl olaan seyse inandıklarımız artık kaybediyoruz

inandıklarımızı kaybettikce birbirimize olaan güenimiz zedeleniyor

birbirimizi durmadan kandıran bireyler oluyoruz.

bakirim demekten korkar olmusuz.

asıl soru altın aramıyorum. altın olmaya yetenegi olan bakir nerde?

1|0
    0|0
  • Atatürkün dediğini başka tarafından anlayan insanlar yüzünden oluyor, batıdan bilimi, teknolojiyi takip ediceğimize ahlaksızlığını takip ediyoruz, insanlar ya batı ya da arap özentisi oluyor, batıda eskiden bizim bilim ve teknolojimizi takip ettiği için şuan ki konumunda, unutmayın ki osmanlıyı Atatürk değil batı hayranlığı yok etti, ingiliz severler cemiyeti mesela

1|0
    0|0
    • aynen haklısın... Atatürk zamanında Yabancılar geliyordu bizi AB'y almak için Atatürk reddetmişti... Şimdi ise biz girmek istiyoruz AB'ye... ne kötü ki Atatürk' bile reddetmiş.. Ve bizim milletimiz Muasır Medeniyetler seviyesi vs vs dyor.. Atatürk zaten böyle birşey isteseydi AB'ye girerdi...

• Atatürk iyi anlatılmıyor çünkü, keşke çoğu kadın sizin gibi olsaydı

• Batıdan alınan herşeyi, her değeri doğruymuş gibi algılarız.

1|0
    0|0
  • batıya baka baka battık :/

Bebekkk

1|0
    0|0
  • kapitalist sistem diye bişe duydun mu osmanlının sonları ve cumuriyetin tamamı:)) osmanlı yıkılıyor cumuriyet kuruluyor hemen en güzel bacak yarışması yapılmış:))

1|0
    0|1
  • hayatın gerçeği: üstün kültür zamanla kendini kabul ettirir, hep böyle olmuş. biz "aman ne de mükemmeliz yüce türk şanlı türk" falan desek de batı uzun süredir kültürel, sanatsal ürünlerin bayraktarlığını yapıyor. bunu kayıp değil, kazanç olarak almalıyız. ayrıca safi kültürel ürün mü kalmış allasen. sadece türk'e ait elementlere odaklansak(ki onların da ne kadar saf olduğu muğlak) geriye çok az şey kalır. kültürel ırkçılığa girmek bence gereksiz bir davranıştır, güzelse sevin. pink floyd güzeldir, "ingiliz ama o" demenin mantığı yok. avrupa giyimde yeni bir çığır açmıştır giyimde tek adım atamayan doğu kültürüne dönmeye çalışmanın mantığı yok. vs. vs..

0|0
    0|0
    • Batıya özenmek ayrıdır... Onların yaptığı İYİ ŞEYLERİ örnek almak başkadır.. biz örnek almıyoruz direk Batı hayranlığı Batı özentiliği var.

• Sömürge, efendisi gibi olmak ister

1|0
    0|0
  • muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak diye bir söz var bilir misin ? tamam batı kötü olabilir zamanında sömürgeler işgaller vs vs ama baktığın zaman teknoloji olsun yaşam kalitesi insan hakları vs vs ileride adamlar hep sorarım neden müslüman olan ülkeler daha geriye gittikçe o pis kaka özendiğimiz batı ilerlemekte gelişmekte ?

0|0
    0|0
    • kulturden bahsedıyor teknolojı ve bılımden degış . onalr gıbı kutlama yaparak onlar gıbı gyınerek onlar gıbı yıyerek sevıyemızı yukseltemeyız . bos konusma

• teknolojiden bahsetmiyorum !

• hımmm.. insanlıktan yoksun insanlardan kılık kıyafet gelenek görenek soruyorsun, bir toplum düşün yolda yürüken karşıdan gelen insana saygısı yok fırından ekmek alırken kendinden önce gelmiş bekleyen insana saygısı yok çok kırıldığım konular bunlar biz nasıl böyle olduk bizi kim böyle yaptı ?

Kızlar Ne Diyor 5

• Pardonda kıçı kırık Müslüman ülkelerine mi özeneyim? Çarşaflamı gezelim? Ben Türk'üm kendi örfüm adetimin şunun bunun yanı sıra çağdaş ülkeleri takip etmek zorundayım. Atatürkün muassır medeniyetler seviyesine ulaşmak diye bir deyimi var. Biz aslında özenmeyeceğiz sadece takip edip kendimize göre uyarlayacağız.

3|1
    4|2
    • biz Takip etmiyoruz ? Özenti direk... takip etmek başkadır...:/

• Seni sinir ediyor veya nefret ettiriyorsa. Mc Donalds yeme pantolonlarını t-shirtleri giyme telefonlarını kullanma hatta saçlarını bile onlar gibi kestirme hayatımızın heryerinde olacak onlar. Artık böyle güçlü olanın borusu öter. Bir zamanlar bizdik özenilen. Şimdi özenen oluyoruz. Senin ülken gelişmiş olsaydı olmazdı bunlar. Birazda suçu kendimizde aramamız gerek.

• Bak bu özenti değildir... Benim özentiden kastım başka... mesela bir kıyafet üretilir yurt dışından buraya gelir alırsın giyersin beğenirsin bu zevk meselesidir... ama tarzını aynı Batıya benzetme çabası içerisine girersen bu Özentidir... tam da bunu yapıyorlar artık...

• Sadece Bilimlerini örnek almak gerekirken bilimden başka ne poh varsa alıyoruz malesef

1|1
    0|0
  • Üreten bir toplum değiliz. Kendimizi geliştiremiyoruz. Bu yüzden kültürel etkileşim kültürel taklide dönüşüyor...

1|0
    0|0
  • Okuyamıyorum.

2|1
    0|0
  • Batı da , doğu da bizim kültürümüz değil, herşeye Türk'ü alet etmeyin.

Bizim kültürüz orta asya da, Tengrii dini vs inancı , şimdi git yat uyu..

4|1
    2|0
    • Git o dine inan ;)

• O dine dediğine göre Türk değilsin! ;) , kesin bir krosundur.

• Burda inançtan bahsetmiyoruz farkındaysan ? konuyu nereye getirdin...

Yükleniyor...