Eşcinsellik bir hastalık mıdır?

Az önce siteden bir arkadaşımız:

''eşcinsellik doğuştan gelen bir hastalıktır. seçim değildir belki, ama doğuştan gelir. tek gözlü olarak doğmak gibi..'' dedi.

Katılıyor musunuz?

0|0
10|19

En İyi Erkek Görüşü

• Amerikan Psiiyatri Kurumu, Amerikan Psikologlar Birliği ve Sosyal İşçiler Kurumu’nun açıklaması şu şekildedir.

“ 1952’de Amerikan Psikiyatri Kurumu, Teşhis ve İstatistik Kılavuzu’nu (DSM) ilk yayınladığında eşcinsellik hastalıklar kategorisinin içindeydi. Ama hemen sonra sınıflandırma Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda kritik incelemeye maruz kalmıştır. Yapılan araştırmalar eşcinselliğin bir bozukluk ya da anomali değil normal ve sağlıklı bir cinsel yönelim olduğunu göstermiştir. Araştırmaların sonuçları toplandığında tıp, ruh sağlığı ve davranışsal ve sosyal bilimlerdeki profesyoneller, eşcinselliğin bir ruh hastalığı olarak sınıflandırılmasının yanlış olduğu ve DSM sınıflandırmasının önceki sosyal normlara ve popülasyonu temsil etmeyen hastaların klinik izlenimlerine dayanan bilimsel olarak kanıtlanmamış tahminleri yansıttığı sonucuna ulaşmıştır.

Bilimsel kanıtların tanınmasıyla[79] Amerikan Psikiyatri Kurumu eşcinselliği 1973’te DSM’den çıkartmıştır. Amerikan Psikologlar Birliği 1975’te aynı pozisyonu benimsemiş ve diğer tüm ruh sağlığı profesyonellerini eşcinselliğin uzun süredir bir ruh hastalığı olarak damgalanmasının kaldırılması konusunda teşvik etmiştir. Sosyal İşçilerin Ulusal Kurumu’da benzer prensibi benimsemiştir.[2]

Davranışsal ve sosyal bilimlerin ve ruh sağlığı uzmanlık alanlarının uzun süredir olan ortak görüşü hemcinse karşı duyulan romantik, cinsel çekimlerin ve eşcinsel davranışların insan cinselliğinin normal ve pozitif bir varyasyonu olduğudur.[80] Dünya Sağlık Örgütü, ICD-9’da (1977) ruh hastalığı olarak sınıflandırdığı eşcinselliği 17 Mayıs 1990’daki 43. Dünya Sağlık Kongresi’nin onayıyla ICD-10’da hastalık olmaktan çıkarmıştır.[81][82][83] ICD-10’a psikolojik ve davranışsal bozukluklar nedeniyle cinsiyet kimliğini ya da cinsel yönelimini değiştirmek istemek anlamına gelen egodistonik cinsel yönelimi eklemiştir(F[7]). Çin Psikiyatri Kurumu, 5 yıllık bir araştırma sonunda 2001’de eşcinselliği ruh hastalığı sınıflandırmasından çıkarmıştır.[84] Kraliyet Psikiyatrlar Derneği’nin açıklaması “Araştırmalar gay, lezbiyen veya biseksüel olmanın normal ruhsal sağlıkla uyumlu olduğunu göstermektedir. Ama toplumda ayrımcılığa uğrama ve arkadaş, aile ve diğer kişiler tarafından reddedilme ihtimali LGB’lerde (lezbiyen, gay ve biseksüel) beklenenden yüksek oranda ruhsal zorlanmaların görülmesine neden olmaktadır. Amerika’daki muhafazakar gruplar LGB’lerdeki ruhsal zorlanmaların yüksek oranda görülmesinin eşcinselliğin doğrudan kendisinden kaynaklandığını öne sürse de bu iddiayı ispatlayan bir kanıt yoktur.” şeklindedir

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Eşcinsellik hastalık değildir. Eşcinsellere hasta diyenler hasta ruhludur.

2|0
    0|0
  • Bunu söyleyen o arkadaşın bence hasta olmalı. Kısa zamanda nörolojiye görünmeli.

1|0
    0|0
  • katılmıyorum.hisler o yönde olabilir ama bu bir his durumudur hastalık değildir.

hastalık vajinalı erkek ya da penisli kadındır.

0|0
    2|0
  • evet bence

0|0
    0|0
  • Aslında hepimizin vücudunda karşı cinsin hormonları da az miktarda bulunur. Zaten, öyle olmasa, bütün erkekler aşırı sert ve maço, bütün kadınlar ise aşırı kırılgan olurlardı ve cinslerin birbirini anlayıp hissetmesi pek de mümkün olmazdı. Ancak normalde var olan bu minimal yönelimler, genetik ve hormonal bozulmalar sonucu, bazı kişilerde ileri düzeylere varabiliyor. Ve ortaya doğuştan eşcinselliğe yatkın bireyler çıkabiliyor.

0|0
    0|0
    • Acaba hangi bilimsel kuruluş eşcinselliğin testosteron-östrojen hormonu dengesizliği sonucu oluştuğunu söylüyor. Senin dediğin şeyler taa 40-50 önce çürütlmüş şeyler. Keşke kulaktan dolma bilgilerinle konuşacağına biraz araştırma yapsaydın.

• değil kardeşim hastalk falan.. Çirkine vermek te hastalık olr ozaman? zevk arzu hayal dünyası farklılığı sadece

0|0
    0|0
  • Ben bu goruse katilmiyorum cunju herkesin iradesi var olmayin kardesim escinsel.Biz sizin yuzunuzden hem cinslerimize suphe ile mi yaklascaz...

0|0
    2|0
  • Gaylerden nefret ederim.

1|0
    1|1
    • niye ki sanane

• bende nefret ediyorum lezbi gay gay kiz gibi davranir ve kendini kadin sanar kadin erkege asik oldugu manyak asik olur ama manyagin erkek oldugunu goremiyor ve lezbide oyle

• Sanane değil olay.Aynı Dünyada yaşıyoruz.

• Neye göre hastalık? Kişiyi yaşamından alıkoyuyor mu?

0|0
    0|0
  • Hastalıktır ama doğuştan gelen bir hastalık değildir. Kötü alışkanlıkların kazandırdığı bir sapkınlıktır. Yani kişinin kendi nefsine hakim olamaması sonucu kafasındaki tahta eksikliğidir.

0|0
    2|0
  • eşcinsellik davranış biçimi tecavüzcü sapıklar var ya onlarında esas sorunları hormonell :)))9 ama davranışı kontrol edecek bir beyinleri var :))9 bu yüzden hapise gidiyolar:))))) beyinleri yoksa :)))sen düşün

0|0
    1|0
  • Hastalık değil,doğuştandır onu diyen kişinin de ilerde eşcinsel bir evladı olması muhtemel.

1|0
    0|0
  • Alakasi yok escinsellik tercihdir irade isidir

0|0
    1|0

• doğuştan gelir belli bir yaştan sonra neye ilgi duydugunu anlarsın

0|0
    0|0
  • alakası yok özenti tamamen

0|0
    0|0
  • Katılıyorum. Kendimi bildim bileli kendi cinsime ilgi duyuyorum ve duyguları silemiyorsunuz. Kadınlarada hiçbir şekilde ilgi duymuyorum.

0|0
    0|0
  • Eşcinsellik hastalık ya da seçim değildir. İçgüdüsel bir duygudur.

Doğada zaten binlerce örneği olduğu biliniyor ama sadece "insanlarda" homofobiklik var.

1|0
    0|0
  • pedofili de doğuştan gelen bir hastalık o halde? bir s*ktirip gitsinler.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Escinselim,kesinlikle bu bir tercih degil cinsel yonelimdir.evet dogustan escinsel olarak dogdum ve escinsel olarak olecegim fakat tip camiasinda bile bu bir hastalik degilken ,kendini bilmez 3,5kisi "escinsellik hastaliktir" deyince escinseller hasta olmuyor.illa da hastalik diyorsaniz ; o zaman bende dunyanin en guzel hastaligina yakalanmis bir hastayim <3

Cevaplardan fark ettigim uzere aramizda agir heteroseksueller var,onlara sunu soruyorum eger escinsellik ,transeksuellik tercih olsaydi ,kendileri bu cinsiyetci,ataerkil dunyada escinsel ve trans bir birey olmayi tecih ederler miydi,bir cok zorluga katlanip toplum baskisi hissetmek,öteki(<3)olarak yasamak,escinsel oldugu icin isinden atilip trans oldugu icin tek caresinin seks isciligi oldugu bir dunyada yasamak ,kendi ulkesinin polisleri tarafindan oldurulmek isterler miydi?

Cevap verebilecek olanlar buyursun versin,bu konu 3,5 cahilin tartisacagi yuzeysel bir konu degildir,aksine basitlestirildiği kadar derindir.cinsiyetcilik turkiyenin en buyuk tabusudur,yarasidir.

2|0
    0|0
  • Ne hastalığı yav. Kendi istemiş olmuş bu kadar.

0|0
    2|0
  • Eşcinsellik bir hastalık değildir bu kanıtlanmıştır her ne kadar hastalık denılsede değildir. tedavisi de yoktur. 3 neden vardır eşcinsel olmanın. 1. doğuştan öyledir kişi ( sen nasıl heteroseksuel yani ) 2. ailen seni kız san erkek gibi yetiştirir veya erkeksen kız gibi yetiştirir 3. ise tecavüz veya taciz nedeniyle yönelimin değişir arkadaşım. en doğru cevap budur

0|0
    1|0
  • bence hastalık değil.

0|0
    0|0
  • hastalık değildir bence tamamen tercih

0|0
    1|0
  • hastalik olduğunu düşünmüyorum

0|0
    0|0
  • evet ama hastalık mı bilemicem

0|0
    1|0
  • Katılmıyorum , kendi tercihi .

Onu , bunu ve ya şunu bağlamaz .

Hede hödö .

0|0
    2|0
  • konunun üstüne girsen herey corap sokugu gıbı gelir :SSs

0|0
    0|0
  • Eşcinsellik anormalliktir. Peki... Hastalık mıdır? Hastalığı nasıl tanımladığımıza bağlı. Kötücül olarak değil bence.

Doğaya a-normaldir en başta. Çünkü doğa bizi yaratırken, ''aynı cinsten üreyebilme'' yetisinden yoksun bırakmıştır. Doğa bizi soyumuzu devam ettirebilmemiz için, karşı cinsle birlikte olma şartı koşturmuş.

İlk insanlar heteroseksüeldi. İlk canlılar gibi...

Ben heteroseksüelizm dışı seksüel akımların, ilk başta cinsel zevk amaçlı başladığına inanıyorum, ama sonradan bu evrimsel olarak doğuştan bir hal aldı; Duygusal ve aşksal açılara kaydı. Eşcinsellik bugün günümüzde seçim olmuyor, bilinçaltının yarattığı bir etkiyle doğuyor.

0|0
    3|0
Yükleniyor...