Namussuz bir kadın nasıl olur? Benim gibi düşünen var mı?

Namussuz bir kadın nasıl olur?

Üniversite yıllarımda tanımıştım onu, sevdim

de.. Herşeyimi feda edecek kadar.

Zannedersem o da beni sevmişti. Nedense sonra

ayrılık geldi aramıza..

Sonra bir başkası ile evlendim.

Kocam yüzüme vurdu geçmişimi. Bedenimi

aşağıladı, ona layık olamadığım o ilk geceyi

hatırlattı her kavgamızda bana. Bir süre sonra

sofraya birlikte oturmaz olduk , kayınvalidem

hergün kapımıza dikiliyor, hatır sorma bahanesi

ile bize geliyordu. Oysa ben neden geldiğini çok

iyi biliyordum. Bazen laf arasında yüzümü

kızartacak sözler sarf ediyordu. Halbuki, o da bir

kadın değil miydi benim gibi?

Peki ben kocamı geçmişimden daha fazla

sevmemiş miydim, onunla evlenecek kadar ?

Ama kocam beni yeterince sevememişti anlaşılan.

Belki de toplumsal baskının getirdiği birikim

buydu kocamın zihninde. Peki ya kocam da,

üniversite yıllarında başka bayanların

geçmişlerinde yer etmemiş miydi? O zaman

elinin kiriydi, ama ben bir adamı sevdim diye

aşağılanmıştım.

Dayak yediğim günler oldu, komşular duyunca

evden çıkamadım utancımdan birkaç gün.

Babam beni evlatlıktan reddettiğini söyledi,

annem gözü yaşlı bazen babamdan gizli bana

telefon ederdi.

Nedendir bilmem ardıma dönüp baktığımda hiç

pişmanlık duymadım. Çünkü ben bir kadındım ve

bir başkasını yüreğimle sevip, kalbimi, bedenimi

ona açmıştım. Ondan sonraki gelenin bunu

yadırgayacağını düşünememiştim. Hele ki

büyüdüğüm evimin bile.

Babam öldü. Onunla küs ayrıldık.

İşte benim hayatım namussuzluktu onlara göre,

Kocamın geçmişi ise namus, ardında iz

bırakmayan bir leke en azından..

Tek celsede boşadı beni..

Babam ölünce annem acıyıp evine aldı, ama

kardeşlerim, yengelerim hep bir aşağılık gibi

davranmaya devam ettiler bana.

Bense kimseye düşman olmadım. Tek bildiğim,

bu beden benimdi, ve üzerinde düşünmek,

konuşmak, yargılamak kimseye düşmezdi.

Bu ülkede özgürce dolaşamayan kadınlar bekaret

yüzünden işkenceler görüyor, kocalarından

dayak yiyor ya da sokağa atılıyor, hatta

öldürülüyorlar.

Erkeklerin egemen kılındığı bu toplumda,

kadınlar 2. plana atılıyor ve bir köle gibi

çalıştırılıyorlar. Siyasal ve sosyal düzen bunu bir

türlü değiştiremiyor. Her geçen gün biraz daha

tetikliyor, ataerkil bir toplum yapısı geliştiriliyor.

Kadın ve erkeğin eşit olamadığı ülkemizde,

kızlarının beline bekaret kurdelesi bağlayan ve

bir yanda oğlunu geneleve sokan baba modelini

aynı fotoğrafta görüyoruz.

Peki namus bunun neresinde?

[ ALINTIDIR ]

0|0
13|9

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 12

• erkeğin kötü davranması insani değil, bu boyutunu hemen yazayım.
    diğer boyutuna gelirsek, evlilik dışı bir bayanın cinsellik yaşaması ne ahlaki- ne dini- ne de kültürel referanslarımıza uygun.

mesele oradan gelen bir kaç damla kan değildir. kocası olmadan o rahatlıkta yaşaması ve bu yukarda sayılan değerleri dikkate almamasıdır.

yoksa kimse kana değer- anlam yüklemiyor, olgu-yaşayış- tavırdır baz alınan...

Tüm bunlarla beraber ''erkek'' olgusu da dikkat etmemeli midir? Elbette. Erkek dikkat etmiyor diye biz ayanlarında aynı hatayı yaşaması ne mazeret nede legalleştirme gayretine uymaz. herkes kendinden mesuldür. bir erkek bunu yaptı diye bayanında bunu yapmayı kendinde hak görmesi sadece avunmadır. yanlış örnek alınmaz. isterse tüm dünya aynı yanlışı yapsın, her birey kendinden mesuldür.

2|3
    3|1
  • Güzel bir yazı...

Çifte standart deniliyor buna.Birileri erkeğin sırtını sıvazlarken kadını taşlamayı tercih ediyor oysaki yapılan şey aynı eylem.Kadının geçtiği yoldan erkek de geçiyor tek başına olmuyor hiçbir şey.Ama yargılarken adaletli davranılmıyor ki kimsenin başkasının hayatını yargılamaya hakkı yok.

İnsana insan olduğu için değer veren bir zihniyet olmadıkça böyle de sürer gider çünkü kadın hep ikinci sınıf vatandaştır kadın hep sonradan kazanmıştır haklarını ve hep erkeğin egemenliği altında ezilmiştir oysaki binlerce yıldır erkeğin tek üstünlüğü bir parça kastan ibarettir.

Unutulmaması gereken bir başka şeyde erkekleri yetiştirenlerin yine kadınlar oluşudur.Marvin Harris Kültür Bilmeceleri kitabından bundan bahseder,bir erkeği yetiştiren yine kadındır ve diğer topluluklara karşı güçlü olmak adına çocuğunu saldırganlığa yönelten nitekim bunun sonucu kadına olan saldırganlıktır da...

Bunu yapan kadınlar aslında,dikkatli bakarsanız bir kadını en çok eleştiren ve yargılayanın yine bir kadın olduğunu görürsünüz.

0|0
    0|0
  • Evlenmeden önce söylememiş mi ?
    Bu kişiler arasındadır. Karı koca kabulleniyorsa sorun yok ama kabullenemeyen taraf varsa baştan bitsin.

0|2
    0|0
  • dostum namus insanın vicdanındadır. vicdanı bunu yadırgamıyorsa daha kime ne laf düşer. kimse ilk tanıştğı ilk sevdiğiyle evlenme fırsatını bulamıyor. ama benim düşüncem her sevdiğimle sevişseydim sevişmenin bir anlamı kalmazdı. bunu en değerli gördüğümle bedenime sahip olabilecek kadar kymetli buna layık biriyle paylaşmak istiyorum.evliliğin amacı seks değildir. evlilik sevgiyi resmileştiren doğal bir süreç. bu doğal sürecin getirileri ve götürüleri var. her evlenen namuslu diye birşey de yok.

1|3
    0|0
    • kesınlıkle oyle sana katılıyorum değerlı yorumun ıcın bu yazıyı dun okudum ve cıdden cok etkılendım ondan paylaştım elbette hıcbır kadın her sevdığıyle sevışmıyor ama sırf bırını kendısıne aıt onun o olduğunu dusunerek yasadığı seyde kadını namussuz yapmaz benım dusuncem tabi... eyv. değerli yorumun ıcın

• beşer şaşar... :)

• çok acı maalesef, kadın önce sevgilisi tarafından sonra ailesi ve kocası tarafından istismar edilmiş,ezilmiş ve hala da günah keçisi olarak yaşıyor. kimsenin kimseyi yargılamaya hakkı yok, madem öyle çevrede öyle kafalarla yaşıyor ayıbını gizleseydi. o adamla konuyu baştan konuşup mentalitesini bilip evlenmemeliydi. hatalar zincirine takılmış ve ezik bir şekilde namus kavramını sorguluyor. sorgulayana kadar kendi imajını kurtarsın, madem okumuş başka şehre taşınıp hayatını yeniden kursun. o baskıdan kurtulamaz, o baskıyı da üzerinden atamaz.

0|2
    0|0
    • aslında her ınsan hata yapar hepımız bazı hatalar yapmışısdır bunlar bızlerı kotu sekılde surukleyebılırde aksıne guçlu kılabılırdı burada onemlı olan benım paylaşma sebebım ana temadır olayın gırıs gelişme sonuc kısımları elbette onemlı ınsanların namusu sadece kadınların uzerıne yıkmasıdır

• Hz isanın döneminde bir kadın zina yaparken yakalanmış ve taşlayalım demişler, hz İsa da herkesi toplayıp kadını göstermiş, aranızda ilk taşı günahsız olan atsın. ve tabiii kimse taşı atamamış :) herkes o kadına saldırırken aslında kendi içindeki kendine de duyduğu öfkeyi kusuyor olabilir.

• (: duymamıştım gerçekten gzeldı evet doğpru soyluyorsun öfkemizi kusuyoruz bencede

• kadın zihniyeti değişmedikçe bu değişmeyecek ..kadınlar artık kendi hem cinslerine iğrenç yakıştırmalar yapmayı bıraksın.kadın kadını korusun yüzüne tükürmesin ve doğacak çocuklarınıda buna göre yetiştirsin.her şey kadında bitiyor aslında.namusu cinsellikle bağdaştırmayın

0|0
    0|0
  • link sevgili cemil ipekci cok guzel bir cevap veriyor konuyla alakali.katiliyorum goruslerine.yetistirilme tarzimiz degismedigi surece bu ayrim hep devam edicektir.biz genc insanlar bunun sikintisini ceken bizler bari kendi evlatlarimiza dogru bilinen yanlislarla buyutmeyelim.kisi en basta aklini kalbini muhafaza etmeli.belden asagisini degil.namus orada degil.

0|1
    1|0
    • kesınlıkle namus sadece kadınların bacak arasında değil bende kendımce ınanclı bır ınsanım ber seyı yapacam edecem ben namusluyum ama karsımdakı tek bır ghhata ıle namussuz olacak elbette cocuklarımıza cevremızdekılere yardımcı olmalıyız

• Namus, rahim enfeksiyon kapmasın diye Allah tarafından var edilen 3 cm lik bir deri parçasımıydı yani...

0|1
    0|0
  • Ne kadar güzel bir yazı...

Bir erkek olarak senin de böyle düşünmek o kadar güzel ki.

0|0
    0|0
  • Cok guzel bir yazı... dicek soz yok heleki benim hic yok :(

1|2
    0|0
  • Erkeklerin namusunun olmamasının nedenide yani sadece bayanlarda namus kavramının olduğunu düşündürende kadınlar kadınlarımız geri kafalı kadınlarımız onlar bu düşünceye teşvik ediyolar.

0|0
    0|0
  • Baskıcı toplum namus bir tek kadında yok erkektede var işte bunun ayrımını yapamamak cahkllik

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• her halde bu gün şansımıza senaryolar ve alıntılar çıkıyor. alıntıda olsa bu yazı ne yazıkki bazı gerçekleri haykırıyor. toplumun deger yargıları yüzümüze bir şamar gibi iniyor. kimisini bataklıgın ortasına atarken kimisini de diri diri gömüyor.bazende fırat ve diçlenin suyu az geldiği için insan kanı emiyor. yiğit erkekler mahpus korkusundan yiğitliklerini 13- 14 yaşındaki çocuklarda deniyor. haydi benim aslan evladım ablan namusumuzu kirletti al şu silahı da temizleyiver diyor. başkalarının kızlarına bir şeyler yapan erkek çocuklar kahraman . başka bir erkele yatan kızı hayvan. vay be binim oğlum aslan haydi yiğidim daha çok kıza yaslan. kızına gelince :::::namussumuzu iki paralık ettin ulan.olmayan şereflerinin ayaklar altına alındıgını haykırır ya şerefinin oldugu düpedüz yalan komşunun kızı becermekle övünen oğlan kız kardeşine bagırır.: ben seni gebertmezmiyim ulan. anne sabırsızlıkla bekler sırasını kızının saçlarını yolmak için her an.genç kızlığında yediği haltları unutuverir biran. bagırır her tarafından şeref akan ogluna :şunun bacaklarını kırıver ulan. bu yazının daha detaylısını okuyacaktır mesaj atan

0|0
    0|0
  • Tersimden kalkmışım üzgünüm...
    Kimse sana sevişme demiyor...
    Ailen seni uniye gönderdi iş bulup çalışmak mi zor geldi yoksa ailen seni uniye süs olsun diyemi gönderdi?
    Olacakları bile bile neden dünyaya meydan okursun özgür kız?
    Git çalış dilediğinle seviş dilediğinle evlen...
    Hadi diyelim ailen izin vermedi çalışmana niye evlenirsin bile bile... Bi bahane bulamadın mi?
    Hadi evlendin diyelim dünyaya düzene düşmansın kocanı kandiramadın mı?

Kimse sana sevişme demiyor dünyayı değiştirmek yerine kendini değiştir...
    Not: hiç boş yere topa tutmayın ben dul iki çocuklu arıyorum evlenmek için...

1|1
    0|0
  • Namus doğru söylemektedir,
    Namus bir insanı kandırmamaktadır,
    Namus insanı çıkarları için kullanmamaktır,
    Namus saygıdır, sevgidir,
    Namus zor günde bile yanında olmaktır,
    Namus hayatı her şeyi dürüstce paylaşmaktır,
    Namus ağzından çıkanı yaşamaktır.

0|1
    0|0
  • çok güzel bir yazı. maalesef bu tabloyu birçok kadın yaşıyor ve sırf bu yüzden, bekarete önem verildiği için farklı arayışlara giriyorlar. toplum baskısını önemsemeyip sevdiği adamla sonuna kadar giden kadınlar da bunu saklamak zorunda kalıyor. keşke bekaret diye bir kavram olmasaydı diyorum bazen.

1|1
    0|0
    • bekaret onemlımıdır bencede onemlıdır ayrı bı konu ama ben ehrturlu haltı yıyeceğım herseyı yapacağım karsımdakı kısı tek bır hata yapıp gerçekten sevdığı ıcın bır kısıye kendıne teslım edecek ve ben onu yaftalayacağım damgalayacğım ben bu tarz ınsanlara karsıyım...

• erkeğin bu şekilde davranması da tamamen toplumdaki egemen anlayıştan dolayı oluyor zaten. birisi laf eder, erkekliğine söz söyler falan diyip kadını yaftalıyor, bakire olmayan kadınla evlenmek istemiyor. yoksa evlenmeden önce bir şey yaşayamayan erkek yok denecek kadar azdır.

• vardır ama mutlaka oyle erkekde...

• Tamam su zamanda erkek hakım oluyor dıyorsunuz ama Bayanlar her türlü alanda her türlü yerde rahatca fıkırlerını ortaya koyuyor hatta erkeklerden dhaa cok konusuyorlar bu bır kesındır bayanların hıc mı sucu yok tabı tek bayan acısından namus olayına bakmayacagız erkeklerde yapıyor ama empatı yapalım sevıyorsunuz evlenıyorsunuz ve sevdıgınız kısı baskasını sevmıs onla bırlıkte yasanmıslıgı var ne dusunursunuz gurururunuza yedırır mısınız herkes ılk olmak ve son olmak ıster

0|2
    2|0
  • Bu kadın ASLA ve ASLA NAMUZSUZ değildir. Namussuz olan bu bayanı boşayan kocadır.

4|1
    0|0
  • bir gün bütün bu anlayışın değişmesi tek dileğim

başka dileklerim de var tabi ki ama onların konuyla alakası yok

0|0
    0|0
  • insanın ruhu aklı o* olmasın yeter ki bence

0|1
    0|0
  • namus cinsellikle alakasız.

0|0
    0|0