İnsan aşağılık ve bayağı bir canlı mıdır?

İnsan, diğer canlı türlerinden akılsallığı nedeniyle ayrı tutulmaktadır.

Tarih boyunca önce devletlerin, arkasından da tek tanrılı otoriter dinlerin yaratılmasıyla insan, ahlak ve toplum kurallarıyla belirlenen doğru ve iyi kişilik sahibi olmasında baskı görmüştür.

Bu ahlak ve doğru kavramı tarih boyunca zamana ve coğrafyaya göre çok büyük farklılıklar, zıtlıklar göstermiştir.

Günümüzde, post-modernizm çağı yaşanmaktadır. Bu çağ, Dünya gezegeninde yaşayan her bir kimseyi tek bir düzende, doğruda buluşturmayı hedeflemektedir.

Günümüzde doğru, genele göre belirlenmektedir. Psikoloji dahi, bir davranışın normal mi yoksa patolojik mi olduğunu yaygınlığını bakarak belirler en temelinde.

Konu dağınıkmış gibi geliyor, biliyorum. Şimdi dilerseniz bu dağınıklığı toplayalım.

Evrensel ahlakın ve doğrunun yaratılmasının hedeflendiği bu dönemde, evrensel ahlak ve doğru gerçekten de genele göre mi belirleniyor?

Kötü, sapkın, sapık kavramları gerçekten de insanlığın geneline bakıldığında azınlığı mı oluşturuyor?

Gerek sosyal gerekse pozitif bilimlere baktığımızda bunun böyle olduğu bize söyleniyor. Örneğin psikoloji, bizlere neyin patolojik, neyin normal olduğunu en açık şekilde anlatan bilim dalı. Gerçi, bilim dalı olarak asla mutlak doğruya ulaşamayacağını en temelde kabul ediyor olsa da, insan hayatına yansımasında ve uygulamaya geçildiğinde mutlak bir hal almakta.

Tarihe geri dönüp baktığımızda insanların devlet, din gibi otoritelerin yarattığı soyut bir ahlakın esiri olmadığı dönemlerde bu ve benzeri dürtüleri sıklıkla yaşadığını görüyoruz.

Hatta daha da geriye gittiğimizde; yamyamlık, sadist cinayetler, toplu katliamlar, birçok çeşit işkencelerle karşılaşıyoruz.

Hatta ve hatta kimi tarihsel kuşaklarda bunların yüceltildiğini, kutsal sayıldığını bile görebiliyoruz.

Ahlak, insan doğasına ihanettir.

İnsan, yaşamasının başka bir insanın inisiyatifinde olabilmesine karşı duyduğu aşırı korku nedeniyle ilk devleti kurmuştur. Öldürme yetkisini bireyden alarak yarattığı bu kuruma devretmiştir. Bunun da karşılığında korunması için vergi ödemiştir. Şimdiki zamanda mahallelerdeki esnaftan koruma karşılığında haraç toplayan çetelerden farkı kalmamıştır devletin. Kendi yahut diğer devletlerin yaratacağı baskı ve zulümden korunmak için insan bir devletin vatandaşı olur, vergi öder.

Din ve devlet, bu bağlamda birbirinin aynısıdır. Din de bazı durumlarda maddi vergi alsa da, genel olarak insanın maneviyatının vergisine göz dikmiştir.

Dinlerin ve devletlerin tarih boyunca giderek artan otoritesi en çok cinsellik üzerine olmuştur. Çünkü, ikisi de bilmektedir ki cinsellik, insan doğasının ana yapı taşını oluşturmaktadır.

Bunun özgürce ve insan doğasında olduğu gibi yaşadığı bir yerde insanlar gerçek dünyayı yaşayabileceklerinden, devlet ve din, bu riske girmektense temel üreme prensipleriyle sınırlarını çizmiştir cinselliğin.

Şimdi bu anlattıklarımın ışığında baştaki soruma dönelim.

Güncellemeler:
Gerçekten temel üreme prensiplerinden farklı dürtülere sahip olan insanlar insanlığın geneline bakıldığında azınlık mıdır? Kötü, sapık ve sapkın mıdır?

Görüyoruz ki insan doğası bize tam tersini söylemekte.

Bunu açık şekilde topluma söylediğimizde ya din ya da devlet tarafından cezaya maruz kalacağımız çok tabii bir gerçektir.

Peki neden insan aşağılık ve bayağı bir canlı?

Çünkü insan, kendisine bile dürüst olmayan bu yaratık, zihninin en derinde, genetik aktarım tarafından bile baskı altına alınmış o saf doğasında bu farklı dürtülerini bilmektedir. Çoğu zaman, bilmeden bilmektedir.

Ki bu dürtüler sadece cinsellik içeriğinde değildir.

Bu nedenle de insan, devletin ve dinin, dolayısıyla ahlakın yıkılmasından ölesiye bir korku duyar. O en derinde, bilmeden bildiği doğasındaki sınırsızlıktır bunun nedeni.

Herkes, böyle bir kuralsızlık, serbestlik olduğunda "diğer" insanların yaratacağı olası kötülükten dem vurur. Oysa, diğer insanlardaki bu potansiyeli dile getirmesinin tek nedeni, bilmeden bildiği kendi doğasıdır.

İnsan, doğasına ihanet ettiği için aşağılık ve bayağıdır.

Not: Uzunca bir yazımdı, birçok güncelleme gerektirdi. Amacım soru sormaktansa bir şeyle aktarmak. Gözleri yorulanlar varsa kusura kalmasın :)

0|0
6|13

En İyi Kız Görüşü

• uzun uzun yazmışsın gene ama kaçtı ucu bucağı yahu

aklımda kaldığı kadarıyla..

devletsiz toplum düşünülemez artık, şekli şemali değişir ancak

insan dürtülerini akıl ve dolayısıyla toplumsal dayatmalarla bastıran bir canlıdır, günümüzde yüksek düzeyde estetik kaygıları vardır

sonracığımaaa..

senin kırbaçın gelmiş ben anladım :p

0|0
    0|0
    • Ahahah :) cidden güldürdün yahu.

Estetik kaygı, utanma, iğrenme, merhamet ve ahlaktır insanı kısıtlayan şeyler zaten :)

• keyif senin tabi ne denir ki..

• Keyif isteyen herkesin olsun. :)

Kızlar Ne Diyor 5

• Insan canlilarin en sereflisi olarak yaratilmistir.

Fakat öyle kalmayi becerebilen cok az sayida "insan" var.

Cok tehlikeli,vahsi ve sapkin olabiliyorlar.

Allah öylelerinden korusun...ne denebilir ki.

1|1
    1|0
  • Her insan kötüdür.

Biri daha az bastırır biri daha çok bazıları hiç.

Okudum, detaylı yoruma gerek yok.

Açıklamasını da kendin yapmışsın zaten.

1|0
    0|0
    • Yazı-Hikaye sistemi düzelene kadar böyle sıkıntılar vereceğim maalesef. :)

• Sorun yok.

Okumak isteyen gelir okur.

En azından sevgilisiyle neler yaptığını anlatanlardan daha iyi.

• insan eşref-i mahlukattır (yaratılan mahlukların en şereflisi)..insanın fıtratında hem iyiliğe hemde kötülüğe meyli vardır ve bunda da sınır yoktur.ifrat ve tefritten uzak kalıp vasat olması dengeli düzenli ve olması ,gereken bir hayatı tatbik etmesine vesiledir. insan imanı nisbetinde değer kazanır , yoksa insanlıktan nasibini alması imkan haricindedir.

0|0
    0|0
    • Yahu bu mantıkta konuşan insanların sözleri neden hep aynı? Neden hep ezbere?

• ne alaka ezbere derken, inandığım gibi konuşuyorum senin gibi yani..duymak istediğin ne acaba ..

• AYNEN ÖYLE

0|0
    0|0
  • Yasadigimiz suanki devirde EVET INSAN ASAGILIK VE BAYAGI BIR CANLIDIR

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Güzel kardeşim, yazılar diye bir bölüm var profilinde. Orada yayınlarsan bu tarz yazıları daha iyi olur sanki.

Cevaba gelince hem evet hem hayır.

Yani insan bu dünyadaki canlılar arasında karşılabileceğiniz hem en aşağılık hem de en yüce varlıktır.

Asıl ilginç olan bence aynı anda her ikisini nasıl yapısında barındırabildiği.

3|0
    0|0
  • bana göre evrensel ahlak yasası denen bir şey yoktur.

güçlü olan insanlar arkalarında diğer insanları toplayıp bir yasa yaparlar ve diğer insanları da buna uymaya zorlarlar bu kadar basit.

insan aklı olan bir canlıdır ve akıllı olmanın getirdiği iyi veya kötü diye nitelendirilebilecek birçok özelliğe sahiptir.

tüm insanlar iyidir veya tüm insanlar kötüdür yargıları çocuksu yargılar açıkçası.

0|1
    0|0
  • Doğamıza aykırı davramamız da doğanın bir sonucu :)) Tüm canlılar, soyunu devam ettirme, beslenme ve güvenli yaşama gayesiyle evrimleşir. Bu saydığım üç şeyden insanın maksimum verim alabilmesi için de doğa bizi başka bir şekilde programlamaya başladı. Eğer hala avcı-toplayıcı kültürde yaşasaydık ve arım toplumuna geçip devletleri kurmasaydık bu kadar çoğalamazdık. Aslında doğaya karşı geldiğimiz yok, sadece bir zamanlarki doğamızın bizde bıraktığı genetik ve bilişsel mirasla bazı uyumsuzlukların içindeyiz, mağara çağındaki doğamızın. :)

0|0
    0|0
    • Düşünen adamsın dostum, saygımı kazandın. Bana zıt bile konuşmuş olsan düşünerek konuşuyorsun belli ki. Kalkıp ezbere din öğretilerini sıralamıyorsun :)

• Bu kadar yazıyı güzel yazmışsın. İki kelime Allah'ın kelamını okusaydın keşke. Bu dediklerin din kisvesi adı altında bazı kapitalcilerin işine gelmiştir. Benim düşüncem anayasa yapmak istesem yeni bir devlet kursam, Kuranı baza alırdım. Sadece 600lü yıllara değil gelişinden sonraki asırlara yani zamana hükmeden Allahın kelamı olan Kuranı bilmemiz her şey için yeterli. Sünnetler var tabi ki bilen yani islama gönül verenler değerini bilir. Yoksa başka dindeki kişiler biraz zor anlar. Bu sorunun cevabı link araştırma yapabilirsin.

0|0
    0|0
  • bukadar yazmana gerek yoktu en azından ben öleyim

1|1
    1|0
  • tiin suresi yüce Allah mealen:

1- Andolsun o incire, o zeytine,

2- Sinin (Sina) dağına

3- ve bu güvenli beldeye ki,

4- Biz insanı en güzel biçimde yarattık.

5- Sonra da çevirdik aşağıların aşağısına kaktık.

6- Ancak iman edip yararlı işler yapan kimseler başka; onlar için kesilmez bir mükafat vardır.

7- O halde artık sana dini ne yalanlatabilir?

8- Allah hakimlerin hakimi değil mi?

desem sorunu cevaplamış olurum sanırım

0|0
    0|0
  • İnsandan insana değişebilir.Bu dediğiniz olay.Hayvanımsı insanda vardır.İnsan gibi İnsanda vardır 2. olanı çok makbüldür.Öyle birşeydirki bu insan 1. maddede belirttiğim şahıslar hayvanlardan bile daha aşağılıktır. 2. maddede belirttiğim İnsan gibi İnsanlar kahinatın en şerefli varlıklarıdır..

0|0
    0|0
  • sorunu okumadım tamamen lüzumda bulmayorum gereksiz şeyler ama başlığına göre yorum yapayım isteyen kendini aşağılık olarak görebilir

0|0
    0|0
  • İnsanlar kibirlidirler kendilerini üstün falan sanarlar oysaki aşağılık varlıklardan başka bir şey değiller.Dünya onların etrafında dönüyor tabi...

0|0
    0|0

0|0
    0|0
  • herkesin fikrine bernde katılıyorum

0|0
    0|0
  • Allah kullarına değer verirken, kulların bu şekilde isyan etmesi hoş bir şey değil. Yazık...

0|0
    0|0
  • insanına göre değişir.kimi var adam gibi adam kimi var beş para etmez.

0|0
    0|0
Yükleniyor...