Eşcinselliği neden çoğunuz bir cinsiyet karmaşası olarak tanımlıyorsunuz?

Alakalı çoğu soruya verilen cevaplara dikkat ediyorum da, genellikle bir erkek kendini kadın gibi hissediyorsa gay, bir kadın kendini erkek gibi hissediyorsa lezbiyen olur gibi bir görüş ortaya atılıyor.

Kadın gibi kadın, erkek gibi erkek olanların da eşcinsel yönelimi olabileceğini neden kabul etmek istemiyoruz?

Neden eşcinselliği gelişigüzel iki cinsiyet üzerinden algılıyoruz?

Örneklendirmek gerekirse: Kadınlığını doruk noktasında yaşayan, kadınsılığını sonuna kadar kullanan, dişi bir kadının yine bir kadından hoşlanma ihtimali neden bu kadar anlaşılmaz size göre?

Aynı örnek erkekler üzerinden de verilebilir.

NOT: Eşcinselliği tasvip etmek zorunda değilsiniz. Zaten sorunun içeriğinde bir onaylama talep etmiyorum. Aksine temelde eşcinselliğe karşı olanların savunduğu bir görüş olduğu için bu, özellikle sorum onlara.

Sadece saygı çerçevesinde ve soruya yönelik cevaplar vermenizi rica ediyorum.

Teşekkürler.

*** Cinsiyet, cinsellikle alakalı bir kavram olduğundan soru bu kategoride sorulmuştur.

0|0
6|14

En İyi Kız Görüşü

• İnsanlar bilmedikleri, anlamadıkları şeyleri doğru bulmaz, kötü görür.

Nasıl müslümanlar ateistleri "şeytan" gibi sanıyor, görüyorsa buda öyle.

Biseksüellik eğilimim var, deneyimim de var.

İnsanlar karışık varlıklar, duygularımız iç içe.

Olay illa duygusal hoşlantı olması gerekmiyor.

Fiziksel olarak etkilenme oluyor. En basit örneği eşcinsellikten uzak bir erkek başka bir erkekle seks yapmayı hayal bile edemez, midesi bulanır öyle değilmi ?

Peki o adamın gözlerini bağlasak, bir kadının geleceğini söylesek ve bir erkek ona oral yapsa, bu onun hoşuna gider. Gerçeği söylediğimizde belki kafayı yer ama zamanla bilinçaltı hoşuna gittiği için onu bu düşünceye sürükler.

"Acaba bir erkekle birlikte olmak nasıl olurdu?" gibisinden. Bunlar karışık konular. Aynı şekilde kadınlar için. Kadınların fiziği estetiktir, göze hoş gelir. Bir kadının başka bir kadını arzulaması ya da fiziğini beğenmesi normal. Bu kadar basma kalıp düşünmemek lazım bence.

Nasıl ırkçılara "insanları neden ayırıyorsun" diye kızıyorsam bence buda aynı şey. "Cinsiyet ayrımcılığı" bir nevi. Eğer toplumda eşcinsellik normal karşılansaydı daha doğru "geçmişimizden itibaren bu şekilde" gelseydi, yani buda normal bir ilişki olarak sayılsaydı o zaman kimse bu kadar sorun yapmazdı. Köpeğe neden köpek diyoruz? Çünkü böyle biliyoruz. Kedi desek tuhaf kaçar. Ama en başından beri kedi denseydi o zamanda o normal gelirdi. Buda böyle.

İnsanlar alışkın değil, bilmiyor, tuhaf buluyor. Bu yüzden de kötü bir şey gibi görüyor.

4|0
    0|3
    • Bu arada soruda bunu sormuyordun. Ben kaptırdım gittim :)

• Döktürmüşsün. Ama bana öpüşen iki sakallı erkek (bizzat parkta şahit oldum maalesef) normal gelemiyor. Ya da iki tane östrojenliği baskın kadın.

• Güzel döktürmüşsün :) Ben eşcinsel denince sanki kişinin illa karşı cins gibi hissetmesi gerekiyormuşçasına kadınsı erkek, erkeksi kadın kavramlarını ön plana atanlara sormuştum aslında sorumu. Böyle bir cinsiyet karmaşası var. Sanki dişi ve kadınlığından gayet hoşnut bir kadın bir başka kadından hoşlanamazmış gibi ki bu erkeksi kadınlara nazaran daha çok yadırganıyor. Bunu anlamaya çalışmıştım bir homofobiğin gözünden, amacım buydu :)

Erkekler Ne Diyor 14

• Konuyu insanların tartışması için açmanız ve düşüncelerinizi cesurca paylaşmanızdan dolayı sizi tebrik ederim.

Yalnız bir düzeltme gereksinimi duyuyorum.

Homoseksüeller yani eşcinseller cinsel tercihi kendi cinsi olan kişilerdir.

Gay kendini kadın gibi hisseden erkek demek değildir. Günlük yaşamında erkek gibi davranan kendini erkek olarak hisseden ancak cinsel tercihi erkekler olan kişilerdir. Hemcinsleri ile girdikleri cinsel ilişki içinde aktif ya da pasif olabilirler.

1|0
    0|1
    • Ben aksi olduğunu iddia etmedim zaten. Fakat genellikle eşcinsel denince kadınsı erkek ve erkeksi kadın akla geliyor. Bugüne kadar alakalı sorulara verilen cevaplardan yaptığım çıkarım bu. Neden bu şekilde algılandığını, aksinin neden akıl almaz bulunduğunu sordum, merak ettim ben de :)

• Bilgi ve eğitim seviyesi çok düşük bir toplum olduğumuz için bakış açısı böyle oluyor. Bunun dışında eş cinsellerden nefret edenler genellikle kendilerinde eşcinsellik eğilimi olanlardır. Bu yönlerdinden kaçmak istedikleri için eş cinsellere karşı sürekli bir kızgınlık ve şiddet içersindedirler. Aslında kaçtıkları kendileridir.

2|0
    0|1
    • Bazıları için doğru fakat herkes için geçerli birşey değil bu malesef. Hoşgörü dini olan müslümanlığı yobazlık sınıfında yaşayanlar için de geçerli. Günah diyip eşcinsel olduğunu söyleyen kızını maaile döveni biliyorum. Keza evladını öldürenler bile var. Karşı koymak uğruna daha büyük günaha giriyorlar haberleri yok.

• ben eşcinselliğe karşı değilim ha kendim öyle değilim ama bence doğal bir şey yaradılıştan geliyor ayıplamam

1|0
    0|0
  • eşcinselliğin de kendi içinde türevleri var... transeksüel bir kadınla lezbiyen bir kadın ikisi de kadınlardan hoşlanır ama ikisi de kendini farklı konumlandırır, transeksüel kendini tamamen erkek gibi hisseder ve bedenin de erkek olmasını ister ama lezbiyen bir kadın kendini oldukça dişi hisseder ve bedeninden şikayet etmez memnundur... yani burda hemcinsinden hoşlanılıyor diye illa karşı cinsin bedenini istiyor diyemeyiz... toplum bu konuda bilgisiz malesef herkes kulaktan dolma bilgilere inanıyor, eşcinselliğe herkes yüzeysel bakıyor bu yüzden kimse detayları bilmiyor... ben şahsen eşcinsel yaşam tarzına karşıyım dinim gereği saygı duymam ama bu insanların dışlanmasına da karşıyım çünkü bizim dinimiz insan kaybetme değil insan kazanma odaklıdır, dünyada cennete girecek bir kişi daha kazandırmak bir insana yapılacak en büyük yardımdır...

0|0
    0|0
    • saygı duymam diyorsun, sonra insan kazandırmaktan bahsediyorsun. Ne şekilde bir çıkarım yapmalıyım?

• empoze etmekten kastım dayatma değil aşılama diyebiliriz... dinde zaten hiç bir şekilde zorlama olmaz... ama benim anlamadığım her türlü eşcinsel için merak ediyorum değişmek için hiç mi hevesiniz, isteğiniz, umudunuz yok?

• Neden değiştirilebilir birşey olsaydı değişirdi diye düşünmüyorsun?

Kim kendini böylesine zorluğun içine bile bile atar ki? Sen mutlu olabileceğini bile bile kendini ömür boyu mutsuzluğun kollarına atar mıydın? Bazı insanlar toplum baskısı yüzünden intihar bile ediyor. İnsan değişebilecek birşey uğruna canını feda eder mi sence?

• O zaman şu şekilde açıklayayım , çeşitli nedenlerden dolayı eşcinsel olan insamlar var . Bunları hormonsal sorunlardan kaynaklanan , psikolojik nedenlerden dolayı tercih edenler , ya da sizin dediğiniz gibi manevi tatmin duygusu içinde olanlar ki bence bunların sebebi de psikolojik veya yaşadıklarının etkisidir . Ama hastalık fiziksel de olabilir psikojik de ve her hastalık tedavi edilemiyor henüz

0|1
    1|0
    • Maddi ve manevi bir tatminden bahsetmiyoruz. Maddi ve manevi tatmini hemcinsinden alma isteğinden ve ihtiyacından bahsediyoruz. Anlaşılamayan nokta bu. Bir kadının bir erkeğe aşık olamaması, bir erkeğin onu sevmesinin onun için birşey ifade etmemesi, bir erkekle birlikte mutlu olamaması, bir kadına aşık olması, bir kadınla gelecek hayal etmesi, bir kadınla mutlu olması durumundan bahsediyoruz. Sevmek nasıl psikolojik bozukluk oluyor?

• kısaca buna erkek erkek gibi olmalı , kadın da kadın gibi olmalı da diyebiliriz ( ama lütfen bunu hemen fiziksel olarak algılamayın ) Burada asıl incelenmesi gereken bir insanın hemcinsine yönelme sebepleridir , hemcinsine aşık olma ihtiyacını neden duyduğudur ?

• link

Eşcinselliğin nedenleri kısmını okuyun.

• soruyu okumadan yazıyorum, eş cinsellik seçim değil hastalık değil SAPIKLIKdır.

1|1
    3|0
    • soruyu okumadan yazarsan anca bunu anlarsın zaten :)

heteroseksüel olup gidip kaza tecavüz eden adam sapıktır. hemcinsine aşık olup birlikte bir ömür geçirme hayali kuran değil.

• tercih değildir. hastalık olduğuna da inanmıyorum. Ama sapıklık değil. Bak abazalık bir sapıklıktır. Ama eşcinselim diyen bir kişnin ve bunu özgürce söyleyebilen bir kişinin sapık olduğuna nasıl kanaat getirrisn ?

• Ben müslüman olduğum için ve müslümanlığın farklı şekilde cinselliği kabul etmediği için dinimi baza alıp psikolojin sorun olarak görüyorum. Hatta düşünerek cevap verirsem ki bunu defalarca düşündüm, bence bir erkeğin kadın olma veya kadının erkek olma isteği psikolojik rahatsızlık. Bu dediklerimi müslümanlık olarak anlamanız için dini kitaplar okumanız yeterli.

0|1
    1|0
    • Birçok eşcinselin düşünülenin aksine Allah inancı olduğunu biliyor muydun? :)

Sence ellerinde olan birşey olsaydı, ya da gerçekten bir hastalık olsaydı ve tedavisi olsaydı tedavi olmazlar mıydı? 1970 yılından beri psikolojik bir hastalık olmadığı Dünya psikiyatri derneği tarafından kabul ediliyor. Bilimin kabul ettiği şeyi siz neden kabul edemiyorsunuz ben onu anlamıyorum.

• Benide sen taptığın ve benimde taptığım Allah yarattı sen bunun farkındamısın ve Allah hata yapmazsa bende defolu sayılmam.

Böyleyiz ...

• önce dinimizi öğrenin ondan sonra tartışalım.

• Ben bakmıyorum insanların kendi tercihleri bir heteroseksüel olarak sadece saygı duyuyorum. iğrenmiyormuyum evet ama sırf iğreniyorum diye de insanları yargılayamam

0|0
    0|0
  • evet öyle olan çok gördüm kadın gibi konuşan erkek erkek gibi davranan giyinen kadınlada gördüm hormonlardan kaynaklanıyo galiba...kızların eşcinselliği iyyi erkeklerin eşcinseliği hoşuma gittmiyor ama saygı duyarım yani onlara peki erkeklerin kadın olmasına nediyosun sen travesti yani olmalarına;)

0|0
    0|0
    • Hormonları gayet dengeli olan, fiziksel veya psikolojik olarak cinsiyetiyle hiç bir problemi olmayan insanlar da eşcinsel yönelimli doğabiliyor. İlla erkeksi kadın veya kadınsı erkek olmak, karşı cins gibi hissetmek zorundalığı yok. Bundan bahsetmek istemiştim sorumda da. Dişi bir kadının veya herşeyiyle erkek gibi davranan ve hisseden bir erkeğin bütün fiziksel kabulleniş ve memnuniyetine rağmen yine hemcinsine ilgi duyma durumu neden bu denli kabul edilemez ve akıl almaz sana göre?

• ben senin canın değilim. seviyeyi bozma lütfen.

• canım diyerek yazan ben değilim , ama sanki ben yazmışım gibi görünüyor

• şimdi aslında genel bir sey var hayatta ilgi nereye kayıyorsa onun uzerine bir yasayıs ve dusunce tarzı ortaya cıkıyor

şimdi sen eger gaysan ya da lezsen gördugun herkez öyle görmeye baslıyorsun saten

bana göre bu yuzden bu durum psikolojik bir hastalıktır

cunki düşüncelerini kontrol edememekten kaderine yansıyan bir geciş yolunda kendini kaynbetmekten baska birsey degildir,

0|0
    0|0
    • Eşcinselliği nasıl görüyorsunuz değil yalnız soru. Neden size göre bir kadın kadınlardan hoşlanıyorsa eğer erkeksi olmak, ya da bir erkek erkeklerden hoşlanıyorsa kadınsı olmak durumunda? Bunu soruyorum. Yoksa şahsen eşcinselliği nasıl gördüğünle ilgilenmiyorum.

• Öyle görebiliyorsan ne mutlu sana :) Dediğim gibi herkes istediğini düşünmekte özgür. Kimse kimseye yaptırımda bulunmaya çalışmadığı müddetçe. Hakaret boyutuna varmadan düşünceni dürüstçe paylaştığın için teşekkür ederim. İyi geceler.

• biz senin dediğine biseksüel diyoruz.

0|1
    0|0
    • Yanlış biliyorsunuz ama işte onu diyorum ben de :)

• uğraştırma beni gecenin bu saatinde :) cinsellik die geldik felsefe sorusu çıktı :)) ii geceler

• Her bünye kabul etmiyor tabii sen de haklısın :) Cinsellik kategorisi geniş bir kategoridir. Toplumsal cinsiyet ve cinsiyet kavramını da kapsar. İlla seks demek değildir. Bilmeyenler okusun, öğrensin.

• Hormon dengesizliği yüzünden eşcinselliği seçmek zorunda kalan insanlar da var , tabiki hastalıktır , ama herkes hastalanabilir

0|0
    1|0
    • Hormonları gayet dengeli olan, fiziksel veya psikolojik olarak cinsiyetiyle hiç bir problemi olmayan insanlar da eşcinsel yönelimli doğabiliyor. İlla erkeksi kadın veya kadınsı erkek olmak, karşı cins gibi hissetmek zorundalığı yok. Bundan bahsetmek istemiştim sorumda da. Dişi bir kadının veya herşeyiyle erkek gibi davranan ve hisseden bir erkeğin bütün fiziksel kabulleniş ve memnuniyetine rağmen yine hemcinsine ilgi duyma durumu neden bu denli kabul edilemez ve akıl almaz sana göre?

• canım diyerek yazan ben değilim , ama sanki ben yazmışım gibi görünüyor

• ben de olduğu gibi görünüyor. yazan kişiyi engelledim zaten. sorun yok. merak etme.

• gaylik, bir tercih değildir.

küçüklüğümden beri kendimi bir kadının yerine koyarım. seksi bir kadın gördüğümde onun yerine koyarım kendimi. bir erkeğin bana dokunmasına kesinlikle izin vermem, hoşlanmam

bu çok karışık bir duygu. Ama tedavi edilecek bir hastalık da değil. İrade meselesi. Evet biz buna biseksüellik diyoıruz. çünkü ben araftayım. kim nederse desin yaradılışımız böyle. Allah'ın bize vermiş olduğu belki ceza belki mükafat bilemiyorum. Bazen pişman bazense mutluyum...

0|1
    0|0
    • Senin bahsettiğin eşcinsellik değil, cinsel kimlik bunalımı yalnız. Sen kendini kadın gibi hissediyorsun anladığım kadarıyla. Kendini kadın gibi hissedip bir kadına da ilgi duyabilirsin. İşte ben tam olarak bu karmaşanın basitleştirilerek anlatılmasından bahsediyorum aslında.

• :) eşcinsel erkekler ilgimi çekiyor. amma velakin bazı erkekler kadınsız kalıp gaylere saldırdıklarından artık erkekleri bile anlayamıyorsun. artık çok da hissetmiyorum kendimi kadın gibi, ama eşcinsellik varoluşumda var. ne yani biseksüel değilmisin?

• Biseksüel değilim. Eşcinselim. Kız arkadaşım var ve erkeklere ilgi duymuyorum.

• ya bilmiyorum ama bak şu benim midemi bulandrıyor bir kadın bir kadından hoslanıyorsa proplem ypmıyorum olabılır dıorum ama bı erkek bı erkeği ıyyyy düşünemiyorum mesela sende bı kadınla bı kadını ole dusunemıyormusun cinsineden kaynaklanan bişeymi :S hepp merak ettim

0|1
    0|0
    • Ben ikisini de olabilir olarak düşünüyorum. Cinsiyetle değil, hissiyatla alakalı bir durum bu çünkü.

• peki, teşekkür ederim.

• rica iyi geceler

Kızlar Ne Diyor 5

• Soruyu biçok kişi yanlış anlamış hala eşcinselliğin hastalık olup olmadığını tartışıyolar.He hastayızz ishal yapar kustururuz cızzzzz.

Soruya gelince çünkü insanlar genel olarak gördüklerini adlandırıyolar özellikle bizim toplumumuzda erkeğin kaba ve sert olması gerektiği gibi bir öngörü kabul gördüğünden kibar ve zarif erkek gay olarak isimlendiriliyo hemen.

Oysa neredeyse kadınvariye yaklaşık davranan ama gay olmayan erkeklerin olduğu gibi dışarıdan çok sert hatta maço diye tabir edilen erkeklerin gay olması bu duruma örnek verilebilinir.

Eşcinselliği vücut dili baz alınarak teşhis etmeye çalışmak sadece saçmalık.

Ve doğrudan yargılamakla alakalı.

3|0
    0|0
  • Eşcinsellik anormal bir şey. ''Bize göre normal'' diyebilirsin.

Eşcinsellik bir tercihtir, ve saygı duyulmalıdır. Ama normal değildir.

Bunun cevabı da şurada: Doğa bizi böyle yarattı. Doğa bizi heteroseksüel üreyebilecek şekilde yarattı. Doğa normal olan bu dedi.

Neden erkek ile erkeğin çiftleşmesinden, veya kadın ile kadının çiftleşmesinden çocuk meydana gelmez? Çünkü normal olan bu olmadığı için.

Neye göre doğa kanunlarına göre. Bizi yaratan gücün kanuna göre.

0|2
    2|0
    • Tercihtir derken, beynimizin bilinçaltınsal olarak yaptığı zorunlu bir tercih diyelim.

• Haydi inşallah 6. seneleri de görürsünüz umarım

• 10-20-30ları da görücez inşallah. Amin ^^

• Malesef bizim ülkemiz diğer ülkelr kadar gelişmdiğinden bu yarglar var.Ama işin ironik kısmı sapklk olarak gören zihniyetin bile fantazilerini eşcinsellr bayanlarla olma hayali süsler ve bence en büyük hastalk bu.

Bir biseksüel olarak aşkın cinsiyeti olmadığını bir fiil yaşamış ve hissetmiş biri olarak yadrgıyorum böyle insanları. Kısmet olupta kızarkadaşlarmdan biriyle ilişkimiz devam edebilse belki daha mutlu bir hayatm olabilirdi. Çünkü aşık olduğumuz insanın kişiliği ve ruhu.Bedenler sadece kıyafet olduğuna göre bunu hastalık olarak göremeyiz.!

1|0
    0|0
    • Soru aslında eşcinsel denince neden kadınsı erkek veya erkeksi kadının akla geldiğine dayalıydı. Tam ifade edemedim sanırım :) Hani sanki dişi olan bir kadının yine bir kadından hoşlanması durumu veya erkeksi özelliklerine sadık bir erkeğin yine bir erkekten hoşlanması durumu daha kabul edilemiyormuş gibi geldi alakaları sorularda okuduğum yorumlardan. Neden böyle düşünülüyor onu bilmek istedim kendimce. Önyargıyla herkes eşcinsellik hastalıktır vs diye eşcinsellik üzerine görüş bildirmiş :)

• Önemli değil :) Valla ister yakıştırma yapsnlar , ister hasta desinlr biz biliyoruz kndimizi o önemli. Bence ben eşimden bile daha delikanlıyım :P

• hahahah ondan eminim kuzum ^^

• Eşcinsellik lezbiyenlik bir seçimmidir sence?

0|0
    0|0
    • Bir yönelimdir. Ya hep vardır ya da yoktur. Sonradan edinilebilecek birşey değildir.

• Bir heteroseksüel olarak karşı cinsin size arkadaştan öte hissettirememesi duygusunu bilemiyorsunuz. Bunu bilmeden böyle bir yorum yapmanız ve bunu genel geçer bir doğru olarak dile getirmenizi çok yanlış buluyorum.

• Ön yargılı olduğumu düşündüren nedir ?

Haklısınız belkide sizin duyglarınızı hissettiklerinizi anlayamam doğuştan ya da sonradan gelebilir yaşamayan bir insanın anlaması zordur bir dereceye kadar

Ben aşkı kolaya indirgemiyorum ama hayatlarımız seçimlerimizden meydana gelir eğer sevmeyi yapabiliyorsak o sevgiyi bitirmeyide yapabiliriz

Belkide çoğu insan bitiremiceğini düşündüğü için aşkda üzülen taraf oluyorlar üzüntü geçtim hatalarının farkında bile varamıyorlar

Evet ben mantık ve duygu evliliği sentezleyerek evlilik yapmak isterim sadece duygulara bakarak hareket etmem

• Eşcinsellik doğuştan gelen bir anormalliktir.

Eşcinseller bunu kendilerini seçmiyor biliyorum. Bu yüzden onlara saygım vardır.

0|1
    0|1
    • Benim de sana saygım var. Harbi bir kızsın :) Normal - anormal kavramı çoğunluk ve azınlığa oranla yapılan bir isimlendirmeden ibaret. Eşcinseller azınlık olduğu için "anormal" sınıfına sokuluyor. Halbuki bizim de doğamız, normalimiz bu. Onun için bence anormal demek yanlış olur. Yoksa normal insan zekasının çok üstünde olan dünyanın en zeki insanlarına da anormal dememiz gerekir yine aynı şekilde. Ya da çok farklı başka örnekler de verilebilir. Demek istediğimi anladın sanıyorum.

• Eşcinselliğin bu şekilde akla gelmesinin sebebi, ''pasif gay = eşcinsel, aktif gay = delikanlı'' gibi bir görüş yüzünden olabilir. Çünkü gay olan taraf, kadınsı rolü ele alan olarak görülüyor toplumda. Bu da sorunun cevabı olsun

• Anlayış gösterebilmek için anlamak gerekmediğini algılayamayan bir toplum olduğumuz için doğal karşılıyorum :) Teşekkür ederim :)

Yükleniyor...