Eşcinselliği hastalık olan gören arkadaşlar nedeniyle cevap yazabilir mi ?

Amerikan Psikiyatri Birliği, 1974 yılında eşcinselliği, resmi ruh hastalıkları listesinden çıkarmıştır. 1992’de ise, bir diğer önemli kurum olan WHO da (Dünya Sağlık Örgütü), eşcinselliği hastalıklar listesinden çıkarmıştır. Gey, lezbiyen veya biseksüel olmak, ne bir hastalık ya da sapkınlık, ne de iyi veya kötüdür – Bu, sadece böyle olmaktan ibarettir.

Ancak, çevrelerinin gösterdiği anlayışsızlık ve önyargılar nedeniyle, bir çok lezbiyen ve gey, çok ciddi ruhsal (psişik) ve/veya sosyal problemlere maruz kalmaktadır. Aynı zamanda bu ayrımcılık politikasına ve stigmaya maruz kalan kişiler cinsel problemler (Cinsel İşlev Bozuklukları) ile karşılaşmaktadır.

0|0
6|22

En İyi Erkek Görüşü

• Hastalık olduğunu düşünenler hastalar bence.

6|0
    1|3

Erkekler Ne Diyor 21

• Birlikte yaşadığı ama aynı milliyetten olmayanı kabul edemeyen bir toplum,

Birlikte yaşadığı ama aynı dili konuşmayanı kabul edemeyen bir toplum,

Birlikte yaşadığı ama aynı dine inanmayanı kabul edemeyen bir toplum,

Birlikte yaşadığı ama cinsel tercihi farklı olanı kabul edemeyen bir toplum,

Erkek egemen, tutucu, gerici ve şovenist bir toplumda

Bireylerin kaçı hasta değil sağlıklıdır ki,

Bu toplumda yaşayan cinsel tercihleri farklı olan insanlar sağlıklı kalabilsin.

Sözünü ettiğiniz cinsel kimlikler bir gerçeklik de olsa bu toplumun onları kabul etmesi için daha çok zaman olduğunu düşünüyorum.

4|0
    0|2
  • Herkes istediğini sevebilir ve ona karşı duygular besleyebilir. Bu da gayet normaldir.

3|1
    0|2
  • Bu konu hakkında sadece şunu söylemek istiyorum

Bu his hissiyat kişiye doğuştan verilmiş ya da sonra dan gelmiş farketmez , saygı duyuyorum ama bence içinde tutsunlar , erkek erkeği düdüklemesin , kız kızı yalayıp yutmasın .

0|3
    5|1
  • eşcinsellik dediğimiz şeyin sebeplerine bakmak lazım önce. bir insan neden eşcinsel olur?

hormonal bozuluk

küçük yaşta yanlış yönelim (genelde zorla)

psikolojik bozukluk

özenme

aklıma gelen sebepleri sıraladım. şimdi bunlardan hangisi hastalık hangisi değil onu anlamaya çalışalım.

bunlardan sadece hormonal bozukluk insan biyolojisiyle ilgilidir ve normal olarak biyolojik yollardan tedavi edilebilir.

diğer 3 sebep bağlantılı olmakla birlikte şunları yazabilirim: özenti geçici bir durumdur ve bu şekilde eşcinsel eğilimler gösteren insanlar bir süre sonra normale dönebilmektedir.

küçük yaşta yanlış yönelim; genelde çocukların tecavüze uğramaları ve daha sonra da bunun baskısı altında büyümeleriyle yeni kimliği kabul etmeleri sonucunu veriyor. kendilerini bir şekilde bu yeni kimliğe adapte ediyorlar. kimi kendini ancak bu kimlikte rahat hissederken kimi para kazanmak için kimi baskılardan korunmak için bu kimliği içselleştiriyor. Ancak bunların hepsi doğru bir yaklaşımla tedavi edilebilir. psikolojik desteğe ihtiyaçları var sadece...

psikolojik bozukluğun bir çok sebebi olabilir özenti ve tecavüz bunlardan sadece ikisi daha başka nedenlerle insanlar kimlik bunalimına girebilirler lakin bozulan şeyler düzeltilebilir buna insan psikolojisi de dahil.

0|0
    1|0
  • kim kimle istiyorsa takılabilir. bu iş birilerine zarar vermiyorsa kimsenin karışmaya hakkı yoktur.

1|1
    0|1
  • erkek ve kadın eş olmak için yaratılmıştır. doğanın kanunu da böyledir. hiç lezbiyen at gay aslan gördünüz mü arkadaşlar? gördüm diyin bir düşüncem bak.

1|2
    4|1
    • Sizden farklı düşünüyorum, ancak düşüncenizi tekrar değerlendireceğinizi söylemeniz bir olgunluk, takdir ettim.

• teşekkür ederim. sonuçta bir mühendis kolay yetişmiyor. :)

• Asıl Ruh hastası olanlar, onları yadırgayan yargılayan toplumu oluşturan bireylerdir. Bu tür vakıalar ailelerin farkına varmadan 0-2 yaş dönemlerinde ellerinde çıplak oynadıkları zaman dokunuşları ve 2-6 yaş arasında davranışlarıdır. Bilinçsizliğin bedelini çocuklar çekiyor. Yetişkin olduklarında kabus dolu hayatla karşı karşıya kalıyorlar.

0|1
    0|1
  • Evet hastalıktır.DOĞANIN KANUNLARINA AYKIRI. Bkz.(+) ve (-) kutuplar. Ayrıca Bkz.Ah kızlar vah erkekler.

0|2
    3|1
  • ne hastalık nede seçim meselesi doğuştandır Buna inanıyorum

2|0
    0|1
  • gey lezbiyenlerinki hastalık değilse o zaman biz hastayız demektir :D

1|2
    3|1
  • ya bende hep merak ediyorum bu ilişkiye normal diyen cemiyet hayvanla ölüyle vs vs ilişkiye girenlere hasta diyor mesela?

0|1
    2|2
    • ölüleredemi gözün kayıyo :D

• benim ne demek istemediğimi anlamamışsın ki yorum yapıyorsun kardeşim bu eşcinsellik bile bence hastalık ve de yasaklanmış bir durum buna tercih diyen zihniyet adam hayvanla ilişkiye girdi mi hasta diyor nedenini sordum

• bence hastalık değil ama normal bir durumda değil. var sayalım var oluşun başından beri eşcinsellik olsaydı dünya hayatı nasıl ilerleyecek doğum üreme var oluş olmayacaktı...

garipsememizin sebebi ülkemizde son dönemlerde artmış olsada ya da ön plana çıkmış olsada öref,adet,gelenek ve göreneklerimize ters olduğu için kısaca yetiştirilme tarzımızda olmadığı için garip,farklı ve yanlış olarak değerlendiriliyor.. dünya genelindeki kuruluşların bunu kabullenme sebebi şu olabilir kendi düşüncemi söylüyorum... karşı koyamıyorsan kabülleneceksin durumu ki dünya genelinde tepki görme..

0|0
    0|0
  • Ruh hastalığının en ileri seviyesi hemde

0|1
    2|1
  • Anlayış Gösteririm Ama Gay Biri Çıkarsa Karşıma Ağzını Kırarım :D

1|1
    1|1
  • seçim ya da tercih değil, eğilimdir; kişinin iradesi dışında gelişir.

1|0
    0|0
  • saygı duyuyoruz desekte el ele tutuşan erkek gördükmü garip geliyo.kadınlar(lezbiyen) bu durumda daha az tepki alıyorlar heralde.öyle değilmi yoksa ?

0|0
    0|0
  • vay arkadaş ne yılmaz savunucusuymuşsun eşcinselliğin.tamam sana da saygı duyuyoruz.

1|1
    0|1
    • iyide deryamo,eşcinselliğin yanlış birşey tercih olduğunu defalarca söyledik hanımefendiye ,hala bunun doğru olduğunu bize kabullendirmeye çalışıyor. ne diyeyim pes ettim sonunda..

• EŞCİNSELLİK BİR TERCİH DEĞİLDİR ZATEN! BİR YÖNELİM/EĞİLİMDİR. NE ANLAMAZ ŞEYSİNİZ YA!

• bak lezbiyen olmak sana kalmış eğer onlardan utanacağın kimse yoksa herşeyi yapabilirisin ben erkeğim görüşmek istersen görüşürüz :) ii akşamlar dilerim

0|0
    1|1
  • Bir hastalık değildir seçim meselesidir. Her karşılaştığım ortamda saygı duymuşumdur.

0|0
    1|1
  • yasak ne ayol !

1|0
    0|0
  • beter olsunlr sapıklar

0|0
    1|1

Kızlar Ne Diyor 6

• benım arkadasım gay :( kucukken bı erkek tarafından sureklı tecavuze ugramıs o gunlerden sonra kızlarla bı munasebetı olmamıs olmus ama zevk almıyormus canım arkadasım adına cok uzuluyorum :S bence hormonal felan degıl tamamen psıkolojıkk

0|0
    1|0
  • Alışın heryerdeyiz! eşcinseller vardır

2|1
    1|1
  • bunlar hep hormonlardan oluyo

0|0
    1|0
  • hormon dengesizliğinden olabilir

1|1
    3|0
  • Ortaya bir soru atıp, suyu bulandırıp kayboluyorsun :) tartışmalara herhangi bir cevap vermeyecek misin? Gerçekten merak ettiğin için mi soruyorsun yoksa ava mı çıktın?

1|1
    2|0
    • Senin yorumlarını da merak etmiştim sadece :(

• Evet eşcinsellik tanı koymak için kullandığımız DSM lerden çıkarıldı. Ayrıca ben seçim olduğunu da düşünmüyorum. Bu da homofobiklerin ortaya attığı bişey bence. Tıpkı çocukluk çağı cinsel tacizinden dolayı olabileceğini savundukları gibi. Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da ben doğuştan geldiğini düşünüyorum. Nasıl yaradılış gereği kadın/erkek gibi hissediyorsak bu da öyle bişey bence.

3|0
    1|1
Yükleniyor...