Bakire beklentisi ve isteği kadına saygısızlık olarak algılanmalı mı?

Türk erkeğinin önemli bir bölümünde neredeyse takıntı haline gelmiş "evleneceğim kişi bakire olmalı" düşüncesini karşı cinse yapılan bir saygısızlık olarak algılamalı mıyız?

Güncellemeler:
Aslında, sivil toplum örgütleri, insanların "bakire" ve "bakire değil" diye ayırıma tabi tutulmasının insan haklarına aykırı olduğunu her fırsatta dile getirmeli ve bunun mücadelesini vermeliler.

0|0
11|19

En İyi Erkek Görüşü

• erkekteki özgüvensizliğin dışa vurumudur.erkek kadını tatmin edememe korkusuyla kadının ondan acemi olmasını ve en iyinin o olduğu düşünmesini ister.bunun bilinç altıysa namus şeref haysiyet adları altında toplumsal baskı olarak vücut bulmuştur.bu nedenle bekaretin kaybedilmesinin acılı bir süreç olduğu şeklinde de kadınlar korkutulmuştur ki bu durum hem namusunu kaybetmekten korkan hem de canı çok acıyacak diye tüm isteklerini geri plana atmış,cinselliği korkulacak ya da iğrenecek anormal bir şey olarak gören,cinsellik yaşama hakkı elinden alınmış ve evliliği sonrasında bile cinsel ilişki yaşamada büyük problemler çeken mutsuz kadınlar yaratmıştır.kimsenin kimseye böyle bir baskı uygulama hakkı yoktur;ne toplum ne de ebeveynlerin.kızı ilk gençlik yıllarında birileriyle çıkmaya başlamış bir baba uykular uyumazken,aynı yaşlardaki oğlunu ilk ilişkiyi yaşasın ve tecrübe edinsin diye genel eve götürebilmekte,kendisi bakir olmayan bir erkek bakire olmayan kızla evlenmeyi "namusuna leke" olarak görmektedir.bu hem çok büyük haksızlıktır hem de hiçbir mantık düzlemine oturmamaktadır.

3|3
    1|1

Kızlar Ne Diyor 11

• Kesinlikle saygısızlık,bencillik ve çift standart...Sen yap,et,gez,toz vs vs ondan sonra da el değmemiş gül olsun de...Senin canın can da diğerlerinin patlıcandı çünkü...

1|0
    0|2
    • aynen canım katılıyorum.. el değmmiş istiyosa kendi de öyle olmalı diye düşünüyorum..

• helal sana mseda

• Teşekkürler :):))

• Bıraksınlar insanlar ne istiyorlarsa yapsınlar. Sıkıcı gereksiz baskılar nereye kadar. Haksız beklentilere girmesinler.

0|1
    0|3
  • beklenti olarak masumca bir şey tabi kendisi de masumsa.. ama sadece bir kez ilişkiye girmiş bi kadına da o biçim kadınmış gibi davranması bence saygısızlık olur. herşeyin basında güven olmalı..

0|0
    0|0
  • Saygısızlık olarak sayılabilir eğer ki kendisi bir sürü bakire kızın bekaretini bozmuşsa.Fakat bakir değilse ve bakir olmadığı halde hiçbir bakire bayanla birlikte olmadıysa,yani birlikte olduğu kişiler zaten bekaretini çoktan kaybetmişse bakire bayan arzusuna saygı gösteririm.

0|0
    0|0
  • kendisi bakirse bana sormaya hakkı olur ama değilse hiç bu mevzuyu açmasın.saygısızlığın daniskası olur çünkü

1|0
    0|0
  • Saygisizca birsey deyil yani sonucta bellirli bir culture uyan birsey..

Eyerki erkek herseyi yaparsa ve kadina derse ki ben yaparim ben erkeyim sen

yapamassin sen kadinsin ozaman saygisizlik olur..

1|0
    0|0
  • sen nasılsan karşındaki öyle olmalı bence karşındaki insandan bişeyler beklemek için hakkın olmalı bence doğal birşey ya da biz öyle alıştık

0|0
    0|0
  • bırakın insanları istediğini seçsin..bakire istesin istemesin..seven sevdiğini alsın...kim nasıl mutlu olacaksa onu yapsın..

0|0
    0|0
    • iyi de pazardan karpuz seçmiyoruz ki.. Bakire isteyen bir adam bakire değil diye bir kadının onuruyla oynayabiliyor bu ülkede.. Sonra da halk, kadını adamdan bakire olduğunu saklamakla suçlayabiliyor.. Bu şekilde küçük düşürülmüş kadınlarla dolu bu ülke..

• evet ne yapsak düzen değişmez..

• Haklı bir beklenti.

0|1
    1|0
  • Algılanmalı.

0|1
    1|0
  • herkesin tercihi nedir bilemem, ilgilenmiyorum da. ama bana böyle bir soruyla, taleple gelinmesi çok büyük saygısızlık benim için. kimseyi ilgilendirmez bekaretim.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• bence algılanmamalı .. keşke erkeklerdede bakıre olup olmadıgını anlayacagımız bır sey olsaydıda bu beklentı karsılıklı olsaydı .ama bır erkek kendınden emınse bu konuda karsıdan da bunu bekleyebılır zorla guzellık olmaz... ama suna hasta oluyorum adamın bırının gırmedıgı pavyon bar kalmıyor suruyle kızların ahını alıyor cok can yakıyor ben erkegım dıye horoz gıbı böburlenıyor sonra evlenme asamasına geldıgınde bakır olsun ıstıyor .işte bu bana göre (BAKIN BANA GÖRE) HAYVANLIKTIR... o kişi dusunmuyor benım bacım vardır ılerde allah nasıp ederse kızım olabılır dıye .. kısa sözun özetı bakır beklentısı normaldır ama hak etmeyen adam bunu bekleyınce burada olusan tepkılerde normaldır

2|0
    0|1
  • Hayır saygısızlık değildir ancak erkek de bakir ise değildir. Erkek bakir olmaığı halde kadın bakire olsun derse işte bu negatif ayrımcılıktır ve bence adaletsizlik ve saygısızlıktır. Erkeklerin kadının bakire olmasını istemesinin esas sebebi kadının ilki olmak istemeleleri ve kadının kıyaslama yapmasını istememeleridir. Bunun da kaynağı güvensizliktir.

0|0
    0|0
  • Sevdiği bir erkekle birlikte olmuş bir kadını geçmişte yaşadıklarından dolayı ötekileştirmek en masumane yaklaşımla saygısızlıktır..

0|1
    0|1
  • Bu tablo, mektup ikilemesi gibidir bana göre...

Tabloyu herkes görür, yorumlar yapar, eleştirir, güzel bulur...

Mektup ise sadece sahibine aittir, özeldir, sahibi okur ve içeriğini okuyan bilir...

Çoğunluk mektup ister ama tablolara da sanatsal eleştiri yapar :)

1|0
    0|0
  • Hayır algılamamalıyız. Çünkü bakire ile evlenmek erkeğin doğal hakkıdır. Hem evlenecek erkek zaten eşinin bakire olup olmadığını bilerek evlenir.

Asıl saygısızlığı bakireliğini kaybedip bunu saklayan kadın yapar.

0|0
    0|0
  • sözüm ona senin öyle bi saygısızlık düşüncen varsa eskortun birini al evlen. birini kurtarmış olursun. kadın erkek eşitliğine inanırım da az kaldı erkeklere de vajina rahim koyacak bu zihniyet ondan korkarım:S

0|2
    0|0
  • erkek ilk önce kendine dikkat etmeli.

0|0
    0|0
  • bakir olan insan bakire isteme hakkı vardır bakir olmayan erkek bunu isteyemez

1|0
    0|0
  • hayır algılamamalıyız. herkes kadının ilki olmak ister, ikincisi değil. çünkü kadınlar ilki unutamazlar. ama erkekler ilki unutabilirler. acı gerçek.

0|0
    0|0
    • düzeltme: "herkes kendi kadınının ilki olmak ister " yazacakken yanlışlıkla "herkes kadının ilki olmak ister" yazdım, düzeltirim.

• Eşim olacak bayan'ın ilk erkeği olmayı cok isterim..Tabi seviyorsam bakire değilse ondan vazgecmem..Yine de bakire bir bayanı tercih etmeye,bulmaya,evlenmeye calışacaz..önümüzdeki maçlara bakıcaz.. :)

0|0
    0|0
    • nerden bilicen bakire olduğunu mühürü mü var?

• Mühür'e gerek yok..Kendi ağızı ile söyler herhalde..Yoksa parmakla kontrol mü etsem :)))

• Parmakla kontrol mü? Zigot terk bir zihniyet.

• İnsanların beklentilerini sorgulamak kimsenin haddine değil. Bakirelik beklentisi içerisinde olan da olmayan da haksız değildir. Bırakalım da davul dengi dengine çalsın.

0|0
    0|0
  • Eğer erkek bakir değilse ve karşısındakini bakire bekliyorsa bu zaten en baştan çarpık bir ilişkidir. Bencillik var. Ama erkek bakir ve kendini eşine saklıyorsa karşısındakinin bakire olmasını istemesi ona göre gayet dogal birşey.

0|0
    0|0
  • Eğer kendisi de bakir değilse olabilir ama kendisi bakir ise ve muhafazakar düşünce çemberi içinde böyle düşünüyorsa saygıyla bakılabilir.

0|0
    0|0
  • 25 soruluk bakirelik testi çıkmış. 3 yanlış 1 doğruyu götürmüyor hem de.

0|0
    0|0
  • türk kadını da aynı mantıkla düşünmeye başlarsa ne olucak onu merak ediyorum ben..

1|0
    1|0
  • aslolsan seninle olmaya basladıktan itibaren beynen ve kalben bakire kalabilmesi...

0|0
    1|0
  • evettt

0|0
    0|0
  • Saygısızca ve bencilcedir. Erkeğin bu anlamdaki yaklaşımına göre hakaret olarak bile algılanabilir.

0|0
    0|2
Yükleniyor...