Dizilerdeki "zenginlik" teması. Farkında mısınız?

Kafamı,odamın aralanmış kapısından içeriye çeviriyorum ve tv tam karşımda, yine bir dizi oynatıyor. Dizi ilgimi çekmese de netten ara sıra kafamı kaldırıp göz ucuyla neler olduğuna bakıyorum istemsizce.

Şimdi yine bir oğlan var;uzun boylu, esmer,yakışıklı, ses tonu çekici, altında jip, boş kalan vakitlerinde kankası ile tenis oynuyor, spor gibi aktivitelerinden arda kalan zamanlarında ise süslü, kendinden emin, dik duruşlu(!) kızlara romantiklik yapıyor. Immm tam kızların hayalini kurduğu(!) bir erkek.=)

Biraz daha göz ucuyla diziye bakındığımı farkediyorum. Dizinin adı, yayınlandığı kanal önemli değil. Yine o yakışıklı ve herşeyi dört dörtlük oğlanın çevresinde, tıpkı diğer dizilerde olduğu gibi birbirinden güzel bir sürü kız dönüyor. Adeta hepsi o erkeği elde edebilmek için birbirleriyle bir tazı yarışına girmiş gibiler. Efendim bir yanda entrikalar mı ararsın, öbür yandan ojeli parmaklar mı ararsın, süslü ipek elbiseler, göz alıcı takılar, klas çantalar, topuklular, birbirinden tarz saç stilleri. bir an diyorsun ki sanki bu pezemenk ölmüş de direkt Cennet'e düşmüş, nasıl da bir kız bolluğu, nasıl da bir talep yoğunluğu anlatamam. Her köşe başını bir kız kapmış adeta.

Neyse deyip yine göz ucuyla bakınıyorum; çevresinde o kadar güzel kız var ama bu oğlan mutsuz. Bildiğin mutsuz ya, benden az gülüyor hatta. Ulan merak ediyorum, acaba bunun sıkıntısı ne? Kuşu mu kalkmıyor? Hayır yani onca kızın arasında olup da hala mutsuzsan aklıma daha iyimser birşey gelmiyor ki hemen. Ben de dikkatimi bu yönde vererek bakıyorum. Yok lan, hiç öyle de durmuyor aslında. Bildiğin kızlara yürüyor, yol yapıyor lavuk. Yemek masasında kızı bir inceden süzmeler, efendime söyliyim arabasına binmekte trip atan kızın kolundan tutup zorla bindirmeler, hem maçoluklar, hem romantizmler falan. Ulan diyorum ee öyleyse? Kızların isteyeceği herşeye sahipsin işte be kavat! Daha niye hala mutsuzsun, hala agresifsin, hala bir sıkıntın varmışcasına yaşıyorsun? Senin ızdırabını s.keyim ben!...

Öhöm... neyse kusura bakmayın, birden kaybettim kendimi işte... Neyse soruya dönelim artık. Bunları anlatmamın sebebi şu;diziler, günümüzün şatafatlı,şaşalı, bir eli yağda,bir eli balda yaşamları sunan diziler. Benim yaşım sayesinde çocukluğunu 90'lılar neslinde geçirmiş şanslı birisiyim. O zamanın dizilerini hatırlıyorum; sanki o diziler daha çok bizden hayatlar sunuyorlardı ekrana. Daha samimi, daha gerçekçi, daha tok gönüllü ve daha insancıldılar. Oysa şimdi hemen hemen neredeyse her dizide arka plan sürekli bir gösteriş içerisinde dönmekte. Yani izlediğimiz şu karakterlerin aslında herşeyleri var, herşeylere sahipler ama i*neler hala arıza çıkarıyorlar. bir entrikalar, aldatmalar, kimin eli kimin cebinde belli değil durumları. O Meltem'i sevmiş, Meltem Faruk'a vermek istemiş, Faruk desen gay çıkmış. Yani bolluk içinde yokluk durumu var gibi hep. Ben anlamıyorum neden artık diziler hep şaşalı, varlıklı ve zengin hayatların etrafında dönerek aşkı anlatmaya çalışıyor? Aşk artık böyle miymiş?=)

0|0
5|5

En İyi Kız Görüşü

• bugün güzel sorular var:) bak ben dizi izlemiyorum. o kadar yanlış etkiliyor ki gençliği, yaşlıları bile.. ya babaannem rol gereği üniv. kazanan gençlere maşalah diyor:) gençler ise hayat oradaki gibi sanıyor. riyakar ilişkiler, takıntılı aşklar, zenginlik.. artık kimse birbirini beğenmiyor, herkes ordaki gibi yakışıklı-güzel sahte ambalajlara kaptırıyor. halbuki öyle insanlar yok, onlar birer etiket.. kısacası bilinçli izlenmezse çok yanlış bilinçaltımıza giriyor..

0|1
    0|0
    • sen o yazıyı okudun mu

• Sen de sağol, inşallah umudumuz o yönde. =)

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 5

• O tür dizileri izleyen insan boş insandır açık ve net.Bir de insanlar zevkleriyle yargılanmaz derler yav he he

Aşk konusunda beklentileri ve seviyeyi de arttırıyorlar hıamına

0|1
    0|0
    • Aynen öyle. Aşk zaten doğallıktan çıktı direkt maddiyat ve çıkar ilişkisine döndü. Yalnızlığında adını gayliğe çıkarıyor ki i*neler, dışarıda aklı başında adam kalmasın.

• Okumadım ama katılıyorum.

0|0
    0|0
  • ne güzel hayat anasını satayım

0|0
    0|0
  • uzun yazmışın bro okuyamadım :/

0|0
    0|0
  • şerefsizim şimdiye kadar gördüğüm en uzun soru

2|0
    0|0