İnanç ve Ötekileştirme...

Az önce izlediğim bir dizinin 1.sezon finalinde yaşanan olaylardan sonra bu soruyu sormak istedim... Özellikle ülkemizde bu durumların yaşandığını inkar edemeyiz... Konu ne olursa olsun bize benzemeyeni ötekileştirmeye başlarız... Önyargı kırılması zor bir olgu... İnsana insanca değer vermiyor insanlarımız(?)... Neden böyle davranır insan? Neden kendine benzemeyenden korkar? Neden hoşlanmadığı bir duruma illa ki dahil olup nefretini kusar? Homofobi veya başka şeyler, insanı insanlıktan uzaklaştıran şeyler... Sorum ise şöyle... Dine bağlı kişilerin daha çok kullandığı bir söz vardır, "Yaradılanı severim, Yaradan'dan ötürü"... Ama baktığımız zaman çoğu ötekileştirme eylemlerini bu veya benzer gruplar yapmakta... Yaradılanı seviyorsak, Yaradan'dan ötürü, biz nerede, neyi yanlış yapıyoruz?

Not: Bu şarkıyı da düşünerken dinlemenizi tavsiye ediyorum...

link

link

0|0
4|6

En İyi Kız Görüşü

• Bir nesneye ne kadar yabancı olursanız, ondan o kadar korkarsınız... Toplumca farklı tercihlere de yabancıyız ve paylaştığımız tavır ise peşinhükmün âlâsı...

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Katılıyorum, ülkemizde özellikle din kaynaklı ötekileştirme var bu açık. Ama konu ne olursa olsun din dil ırk veya cinsiyet, hiç farketmez hepsi aynı. Herkesin kendi hayatı ve seçimleri vardır olmalıdır yani toplumun seni sokmak istediği kalıbın dışında olmak istediğin kişiysen ve ötekileştiriliyosan o zaman sen değil o toplum suçludur, önyargıları, kuralları, bağnazlıkları. Aslında bence anahtar kelime de bu bağnazlık yani birşeye körü körüne bağlanıp başka hiçbirşeyi görmüyosun sadece senin inandığın doğru diğer herkes yanılıyomuş gibi. Birşeye neden ve nasıl inandığımızı sağlam bir şekilde bilmemiz lazım. Bilinç önemli

0|1
    1|0
  • seytani da sevsinler yiyorsa.

0|0
    1|2
  • evet ama ötekileştirme sadece inançlı insanların yaptığı bir şey değildir sadece "bu ve buna benzer gruplar" yapıyor dediğinizde "o gruplar" diyerek zaten siz de onları ötekileştirmiş oluyorsunuz. ;)

0|0
    0|0
    • "çoğu ötekileştirme eylemlerini bu veya benzer gruplar" demişim... Çoğu eylemi... Tamamını yaptıklarını söylememişim... Okuyuş şekline göre anlam eksikliği oluşmuş olabilir ama bu benimde burada özellikle ötekileştirdiğim anlamına gelmez... Ki sorunun tamamında benim bu durumda hiç bulunmadığım anlamı kesinlikle çıkmaz... Öyle olsa neden "biz" dili kullanayım ki?

Erkekler Ne Diyor 6

• İlkel hayvani dürtülerin etkisi. Gruplaşma, farklıdan korkma...

Her gördüğü eşcinselin üstüne atlayacağını zannetmek... Delikanlı diyorlar kendilerine.

Dünyaya insan temizliği lazım. Bitmez bu tantana.

0|2
    1|1
  • herhangi bir gurubun parçası olmak ya da olmaya çalışmak aslında ötekileşmenin temeli değil mi? bilgi sahibi olmaya öğrenmeye meraklı olmak ve sonra iyi niyetli tertemiz bir vicdanda doğru ve adil bir karar vermek gerek. cehalet, kabalık ve yetersiz adalet bilinci insanın üç yakın ve kötü arkadaşı.

1|1
    0|0
  • Öncelikle bu konuya değindiğin için teşekkür ederim.Evet ne yazık ki dünyanın dört bir köşesinde böyle.Birden fala insanın bulunduğu her yerde ötekileştirme gruplaşma vardır.Ben bunun korku ve güç gösterisi olduğunu düşünüyorum.Bilinmeyene karşı olan korku.Çünkü ondan ve onun gibilerden farklı herkes kontrolün onda olmadığı bir dünyadır.

0|1
    0|0
  • Din ve ideolojiler kalıplara mahkum eder. Sıyrılmak zordur.

1|0
    0|1
  • benım ınandığım ilaha kımseyı zorla ınandıramam ama ınanmayanlarıda yasaklarına uymayanları da sevme zorunluluğum yok

bu yasaklara ateistlerde girer eşcinseller de

0|0
    0|0
    • Sevmek zorunda değilsin... Peki bize veya onlara nefretini kusmak zorunda mısın? Veya onlara zarae verir misin? Önemli olan nokta bu...

• kımseye mudahale etme durumum yok herkesın kendı hayatı

yalnız bana bulaşırlarsa derslerini vermekte geç kalmam

• bunun gruplarla ya da dine inanmayla alakası yok insanın içiyle alakalı bir durum ki ne acıdır ki günümüz insanı aynen senin bahsettiğin gibi davranıyor bunun sebebi ise yıllardır bahsedilen mevzu ( önce kendini düşün ) insanoğlu bu bencilliği yaptığı sürece bu değişmez önce bu yargıyı kırmak ve Yaradılanı severim Yaradandan ötürü misali herkesi sevebilmeliyiz ama işte çıkar ilk planda olduğu müddetçe bunu aşmamız imkansız

1|2
    0|0
Yükleniyor...