Gerdek gecesinden sonra aileden biri damada gelinin bekareti konusunda soru sorar mı?

Onceden gerdek gecesinde kapida kanli çarşaf bekleyenler vardi,şimdi ise devir degişti, ama hala bakirelige onem veren çok erkek ve erkegin ailesi var, bakire kiz isterler,ama kapida çarşaf falan beklemezler eskide kalan birşeydi, asil sorum aceba evlendikten sonra ilk gece gerdek gesinden sonra, damat tarafi damati bir kenara çekip, gelinden habersiz, damat'a kan oldumu çarşaf diye bir soru sorarlar mi,kimi kizlar var bakireyim der ama bakire çikmaz, bu yuzden gerçek mi degil mi diye gerdek gecesinden sonra damat'in annesi veya babasi,yada aileden biri damata sorar mi?

1|0
6|16

En İyi Erkek Görüşü

• Kur'an-ı Kerim'in bir ayetinde mi yazıyor, bu kural? Kişiler evlendiklerinde, zifaf gecesi cima ettiklerinde kan gelmeli ve bu kan çarşafa dökülmek suretiyle balkonda çamaşır ipine asılmalı diye bir ayet-i kerime mi var? Veyahut sevgili validem gelip, "oğlum dün gece beyaz çarşaf kırmızıya boyandı mı?" soracak bende annesinin kuzusu evladı olarak "evet anne, hem de ne boyamak öyle böyle değil, ben akıllı oğlun dimi?" diye cevap vereceğim.

Ne dini ne de sosyal hayat buna karışamaz, karışmamalıdır. Eskiden evlenen gelin için bir gurur kaynağı olan yanlış ananeler bugün maalesef karşımıza edep dışı kurallar olarak çıkıyor.

Müstakbel eşimin özel dünyası öncelikle onu, sonra eşi olarak beni ilgilendirir. Beni ilgilendirme sebebi de öyle büyük oranda değil, daha öncesinde sorulmuş bir soruya verilen cevabın teyidi şeklinde küçük ve masum bir orandır.

Ayrıca bugün gelişen tıp dünyasının söyleyegeldiği ve bizim bilmediğimiz kadının özel dünyasının gerçekleri vardır; örneğin bekaret alameti olan dokunun çok esnek olması sebebi ile kanamanın ilk birleşme veya sonraki evrelerinde gelmemesi gibi.

İnsanlarımızdan yalan beyanla kişileri aldatanların sayısı azımsanmayacak seviyede olsada hala doğruluğu ve dürüstlüğü bu konuda elden bırakmayan kadınlarımız var ve sayıları aldatanlardan daha daha fazladır.

Bu anenemizin artık son bulması dileğiyle...

Saygılarımla.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• madem eskiden girdin konuya ben de eskiden başlayım.

arkadaşım bu çarşaf adeti eski yahudi inanınışından kalma bir adetti. bunu müslümanlar nedense kendine adet edindi. aslında çok günahtır. gelinin kanlı çarşafı mahremdir ve başkalarının görmesi kesinlikle haramdır. bilinçsizce uygulanan bir saçmalık.

gelelim günümüze. aslında bakirelik damadı ilgilendiren bir konu. yani gelinle damat arasında özel bir durum. başkasını ilgilendirmez. ne anne ne baba ne de başkası. çok ayıp bir şey. burada damadın bilinçli olup, soran olursa ağzını tıkaması gerek.

"size ne ayıp. bu beni ilgilendirir sizi değil ayrıca günah eşimin mahremiyetini soramazsınız " demeli

sorarlarmı soruna ise şöyle deyim. dengesiz insan çok. soran olur. dediğim gibi damat ve gelin susturmasını bilmeli. önce haklarınızı ve gerçek olanı bilin sonra ağızlarını tıkayın

6|2
    0|0
  • Bu ailenin hastalık derecesinde bakireliğe ne kadar önem vermediğine göre değişir. Damatı bir kenarda sorgulayacak aile ferdi de çıkabileceği gibi, "damattan ses çıkmıyorsa demek ki kız bakireymiş" diyecek aile bireyi de çıkabilecektir. Burada iş aslında damatta bitiyor. Kızlık zarına zerre önem vermeyen erkek yoktur ama işin içine aşk, sevgi, beğenme ve bağlanmak gibi değerler girince kaybedilmiş bekareti kabullenme gibi bir durum ortaya çıkacaktır. Ya da benim gibi yaşın ilerlemiş olunca bekaret isteme lüksün giderek azalacaktır. Bu durumu kişi kabullenebiliyorsa aile saadeti için küçük bir yalan söylenmesinde ben sakınca görmüyorum. Varsın aile kızı "bakire" bilsin. Bu tarz durumlarda da fazla açık sözlü olmaya gerek yok. Bir erkek "eşim bakire değil ama ben seviyorum ve kabul ediyorum" dediği noktada film kopar. Kendi kabullenir ama ailesi hiçbir zaman tam anlamıyla kabullenemez.

0|0
    1|0
  • abi hangi tarafta yazıyorsunuz anlamadım .ben oyle bır soruyu bıle hakaret sayarım kıme ne gerdekde olanlardan benım evımde ne ıslerı var ayrıca.oldu bari halka acık sunum falan da yapılsın hangı devirden bahsedıyorsunuz benmı mal oldum ıyıce anlamıyorum.

3|0
    0|0
    • eskiden oluyordu bunlar, ama bazi aileler hala bu konuya dikkat ediyorlar, kim istemez ki oglunun bakire namuslu bir kizla evlemesini, sonuçta benimki sadece merak boyle soranlar oluyor mu hala

• bence bu davranışın günümüzde olmaması gerek artık. İki insan bir birine güvenmiş evlenmiş bakiredir değildir kendilerinin bileceği iş. Ortada bir yalan bir kandırmaca olmadığı sürece bir problem olmamalı ve aileleride bu ilgilendirmemeli. Ama kız yalan söylemişse işler değişir. Güven ortamı olmayan bir evlilik çok yürümez yürüse de mutlu olunmaz

1|1
    0|0
  • eşin olacak kişi seni tanıyorsa sende bir halt yemediysen zarın yırtılmasa bile önem vermez yeterki samimi ol sonuçta erkekler bile dul alabiliyorlar ha bizde sormazlar kanlı bezi kan akıtmaktan kolayı ne var iki damla kan gelecekte bilecekte kız bakirmiş hem kafa bakir olmalı bir et parçası bukadar büyütülmemeli ama hafifede alınmamalı.

2|0
    1|0
  • Soranları biliyorum

0|0
    0|0
  • anne baba abi kardes vs bu soruyu sormaz. Sagdic ilgilenir bu isle ama eskide kaldi galiba.

0|0
    1|0
  • Bakire olup olmaması mühim değil yeterki bakireyim ilkimsin deyip yalan söylemesin açık açık anlatsın kabul ederse eder etmezse herkes yoluna

1|0
    0|0
  • ya oofff eskiden di bunlar canım sen teleş etme soranlar vardır ama bu senin için bir problem mi

1|0
    0|0
  • Bence sormazlar o konulara gırmezler .

1|0
    0|0
  • aıleden aıleya degısır mısal bızımkıler beklıyor...

0|0
    2|0
  • Her namuslu erkek eşi olacak kızın bakire olmasını ister kanlı çarşafı görmekten kasıt kan için değil evlendiği kızın sadece kendisinemi yoksa başkalarınadamı ait oduğudur

0|0
    4|0
  • muhakkak vardır bence canım

0|0
    0|0
  • nasıl oldu diye kızın anası sorabilir kızına...

0|0
    1|0
    • kaynana mi gelinine soracak, o degilde kaynana gelip geline ee kan oldumu çarşaf diyemez,onemsemiyormuş gibi durur bazilari ama aceba ogluna falan sorar mi kiz gerçektende bakiremiymiş diye

• oğluda annesıne kız degılmıydı dıyecek .oyle olsa bıle onu dıyen bır adamdan kocalık beklemek hata olur .cok cahılce ve garıp bır durum . ben hersey bır yana çok acaıp seyler öğrenıyorum ben bu sitede farklı tecrubeler ve bakıs acıları yakalıyorum .dıyorumkı turkıye de neler oluyormus gercketen ansıklopedı gıbı valla bu sıte::))

• sormuyor diye biliyorum en azından bizim çevrede duymadım.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• iki damla kana göre senin namuslu ya da namussuz olduğuna karar vericek biriyle evlenme zaten.

1|1
    1|1
  • Tamamen kişilik ihlali. Bakire olmasına karşın kan görülmemesi olasılığı da zarın esnekliği ile mümkündür. Ayrıca, bayanın eşinden gayri kimi alakadar edebilir. Tuhaf geleneklerimiz. Gelemeyesi gelenekler. :))

0|0
    0|0
  • Bana kendi annem söylemişti. çarşafı hemen kaldırma koy bir kenara görsün onlardan biri diye.bende öyle yaptım zaten düğünün ertesi günü balayına cıktık. çarşafı katladım kenara koydum.

0|1
    2|0
  • yuh derim ben o damada. karısının özelinden kime ne yahu... valla varsa bööle tipler umarım kısa zamanda yok olurlar.

0|1
    0|0
  • aileden aileye değişir bence.ama çoğu artık karışmıyor böyle şeylere

0|1
    0|0
  • köken ve kültüre bağlı olarak soran aileler var. Maşallah herkes İstanbul da yaşıyor gibi cevap vermiş de hala çarşaf bakma geleneği kalmasa da geline de damada da soru soran, bir çok kentimiz, kasabamız, köyümüz var

1|2
    1|0
Yükleniyor...