Mazoşizm ve sadizim, ikisi birlikte olabilir mi?

Evet, yeni bir soruyla, daha doğrusu açıklamalarla karşınızdayım.

Burada bahsedilen kavramlar cinsel mazoşizm ve sadizmdir.

link bu soruda da değindiğim gibi mazoşizm ve sadizm zıtlığının birleşmesinden bahsedeceğim.

Vücudumuza yapılan temasların beynimize gönderdiği sinyallerle zevk alırız. Bu eylemlerin düşünsel yönlerinden de haz.

Acı, fiziksel duyular içerisinde en kuvvetli olanıdır. Bize yöneltilen acı karşısında beynimizin pek çok farklı bölgesi uyarılarak çeşitli enzimler salgılar. Neticede zevk almaya başlarız.

Cinsel ilgi duyduğumuz kişinin bize acı veriyor olduğunun düşüncesi de bize haz verir.

Mazoşizmi bu şekilde açıkladıktan sonra gelelim sadizme. Sadizm, mazoşizmden farklı olarak zevk açısından zengin değildir. Neticede karşımızdakine acı vermek, fiziksel olarak bir uyarılmaya neden olmaz.

Sadizm, tamamen hazla ilintili bir dürtüdür.

İnsan, doğası gereği vahşi bir yaratıktır. Hatta canlılar içinde en vahşisi olduğunu söyleyebiliriz.

Bu vahşiliğini toplum, din ve ahlak kuralları ile sınırlandırmıştır. Doğasını inkar etse de, dürtüleri arasında sadizm mutlaka bulunur. Bu gücü yaşamakla ilgili bir dürtüdür.

Gelelim açıklamadan sonra soruya;

Birbirine zıt olan bu iki dürtü aslında ying yang gibidir. Birbirleriyle mutlak suretle ilintilidir.

Acı vermekten haz duyan bir kimse, kendini karşısındakinin yerine zihninde sıkça koyar.

Aynı şekilde acı çekmekten haz alan bir kimse de, kendisinin yaşadıklarını başkasına yapmakla ruhunda tamamlanmışlık hissini yaşar.

Peki neden insanlar sanki ikisinden sadece birine sahipmiş gibi davranır?

Çoğu insandan mantıken bir dürtü diğerine göre daha baskındır. Kişi, ilk önce baskın olan dürtüsüyle tanışır ve ergenlik dediğimiz dönemde zihni bu şekilde alışmış olur. Zihninde kurduğu fantezilerde baskın olan dürtüsüne kendini iyice alıştırır. Oysa ki diğer dürtüsü daha pasif olsa da, geliştirilebilir bir konumdadır.

Mazoşist olanlara sadist dürtülere sahip olup olmadıklarını,

sadist olanlara mazoşist dürtülere sahip olup olmadıklarını soruyorum.

"Bende ikiside yok." diyenlere de önce "de ayrı yazılır" diyor, "yok değil, sadece keşfetmemişsiniz" diye ekliyorum.

Güncellemeler:
Freud'un da dediği gibi;

Mazoşizm, özneye geri dönen bir sadizmden başka bir şey değildir.

0|0
5|1

En İyi Kız Görüşü

• Kimse salt sadist, ya da tam mazosist degildir. Sadomazosisttir. Hangi egoist dingil bunlari ayirdi bilmem.

0|0
    0|1
    • Ayrı ayrı yaratılmış kavramlar aslında, sonradan ayrılma gibi bir durum yok. Aksine sadomazoşizm kavramı yapılan en doğru tespittir zaten :)

• Marquis de sadein hicbir kitabini okumadiysan haklisin.

• Çoğu kitabını okudum hanımefendi. Değindiğim konular etimolojik kısımları. Kavram mantığı açısından haklısınız.

Kızlar Ne Diyor 4

• Bu aralar uzerinde dusundugum biseydi . "Yatak odasında felsefe " diye bir kitap var onu sana öneririm.

Ikisini de tasidigimi dusunuyorum.ama şiddet boyutuna dönüsmesi beni sogutuyor. Ozellikle bosaldiktan sonra cinsel iliski devam ediyosa aldığım zevk baska bir boyuta donusuyor.siddet egilimim artiyor karsimdakine istemesem de acı verdigim oluyor.bunun sebebini anlayamiyorum cogu zaman doyumsuzluk hissi o sekilde bastirilicakmis dusuncesine kapiliyorum.partnerim bu konuda rahatsiz mi bilmiyorum.hatta konu da acmayi dusundum.

0|0
    0|0
    • Marquis de Sade dostumuzun en gözde kitabıdır. Özellikle "Fransızlara Mektuplar" bölümünde; din, ahlak ve töreler konusunda çok etkili teoriler yaratır.

Kendisinin diğer kitapları da oldukça değerlidir. Ayrıca John Thomas'ın Sadophedia adlı kitabını da öneririm.

• bendede ikiside yok yazsam?

sade ve masoch okudun mu?

0|1
    0|0
    • evet, ikisini de okudum hanımefendi.

• Sizde de var bu dürtüler sadece yeteri kadar baskın değil :)

• sanmıyorum acıdan veya acı çektirmekten zevk alma hissini bulamıyorum içimde. varsa da bir zahmet olduğu yerde kalsın lazım değil :p

• hay freud'a.. bir yerden de fırlamasın :)

0|0
    0|0
    • Değil mi yahu, ben de sinir olurum normalde.

Psikanalizi kurdu ama sonuçta, saygı duymak gerek.

Gerçi büyük hataları var ama dur, onu soru olarak sorayım ben şimdi.

"Freud'un tezlerinin sadece erkek gelişimine dayanması bir yanılgı mıdır?"

olur mu bundan soru?

• olur olur :)

• ay çok uzun okumadım valla. ama mantıken olabilir yani. grange romanlarından edindiğim bilgilere dayanarak :D

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Tadında olmak kaydıyla iki hissi de yaşamak zevkli olabiliyor..

0|0
    0|0
Yükleniyor...