Osmanlı Sultanlarının Haremleri

Arkadaşlar, benim aklıma takılan bir konu var.

Osmanlı sultanlarının harmleri varmış, ve o haremlerde sultanlar genç ve güzel kızlarl varmış. Ve sultanlar, o kızlarla "iyi zaman geçirirmiş".

Peki bu halde,

1) Haremdeki kızlar hamile kalsalar ne olurmuş? O zaman prezervatif ve kürtaj yokmuş. O kızların çocukları şehzade ( prens), sonrada sultanmı olurmuş? Bu halde, kızlar şehzade annesi (kralıca) olurlarmış?

2) Sultanlar o kadar kızla ilişkiye girdikten sonra, cinsel yolla yolukan hastalık kurbanı olmazlarmışmı?

3) O kadar kızla ilşikiye girmek zina. O halde, sultanlar nasıl bir tarafdan zina edib, diyer tarafdan gerçek müslüman olduklarını iddia ederlermiş? Resmen iki yüzlülük.

Bu konularda ne düşünüyorsunuz?

0|0
7|4

En İyi Kız Görüşü

• öncelikle belirteyim. uzman değilim. bir kaç farklı yerden okumuşluğum var sadece. eksiklerim ve yanlışlarım illaki vardır. benim bildiğim şudur;

haremdeki kadınlar sultanın yatak eğlenceleri değildir. harem sultanın annesinin ya da eşinin yönettiği bir okuldur. 12-15 yaşlarında köle kızlar buraya getirilir ve 18-20 yaşına kadar dikiş nakış vesayre gibi kadın işleri coğrafya tarih biraz siyaset ve bir çok dil öğrenir. islamda öğretilir. müslümanlığı seçenler artık köle olamazlar bunlar (müslümanları köleleştirmek yasaktır) evlilik yaşına gelincede birçoğu siyasetçilerle ( valiler kadılar sultanlar devşirmeler vesayre) evlendirilir kocalarının görev yaptığı illerde valide hanımlık yaparlar.

herkes sultanın kuludur. müslüman olmamış cariyeler ise köledir. harem işlerini görürler ve maaş alırlar. sarayda hizmetçi vesayre işlerde çalışırlar.

sultanlık gibi bir sistemde oğul önemlidir neslin devamı şart.devleti aliye çıkmaza düşmesin diye ya islamda her zengin için cariye almak diye bişey var ya da şeyhülislamlar sultanlara 4 den fazla kadınla olabilmeleri için fetva verdiler. işin bu kısmından emin değilim. ama sultanlar 4 eş alırlar ve seçilen cariyelerde onlara eş olarak hizmet eder. ancak bu kadınlar genede düşündüğünüz gibi değildir. değerlidirler ve iyi bakılırlar. doğurdukları çocuklar meşrudur ve devleti aliyenindir. ancak haremin düzeni açısından sarayda fazla kalamazlar. çoğunluğu bir süre sonra diğerlerinden daha düşük rütbeli devlet adamlarına 2. 3. eş olmak üzere evlendirilerek saraydan uzaklaştırılırlar. çocukları şehzade olabilir ama sultan olabildiklerine emin değilim. sanırım devlet adamı olarak grev yapıolar. emin değilim. eşlerin çocukları onlardan önce geliyor çünkü.

3 uncu ve 1. sorunun cevabını yukarda açıkladım sanırım.

2) o kızlar genelde bakire oluyorlar. 12-13 yaşlarında alındıkları için. dolayısıyla sultan onlar için tek oluyor. hastalık falan olmaz bu yüzden.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• 0|1
    0|0
  • sizin atalarınız, tarihiniz muhteşem yüzyılda tanıdığınız süleymansa bu tip sorularınız gayet normal, yazık.

1|1
    0|0
  • boyle bisey yok

0|0
    0|0
  • her madde üzerinde konuşmak lazım sen gel hepsini bir soruda sor olamış hepsi içn ayrı soru aç öyle konuşalım:)

0|0
    0|0
  • bende cok sacma buluyorum bu hikayeler gercek olamaz tek derdi haremdeki kizlarla yatmak degildi heralde okadar savasmislar seferlere gitmisler sonucta :s

0|3
    0|0
  • Öyle bişey yokmuş Osmanlı'da.. uydurma hepsi.

2|3
    0|0
    • nasil yokmus? sultan 4 murad 28 yasinda hastaliktan olmus> Neden biliyormusun? Cok sayda kizla iliskiye girdiyi icin.Kadir Misiroglu oyle soyluyor.

• Yanlış yerlerden bilgi aliyorsunuz. Osmanlı'yı karalamak için yapılan seyler bunlar. Bir düşün kaç yüz yıllık devlet, bu tür şeylerle ugrassaydilar nasıl ayakta kalacaklardı. Koskoca padisahlara bu yakistirmalar ayip yazik ya.

Erkekler Ne Diyor 4

• Sen muhteşem yüzyıldaki gibi düşünme adamlar bir sefere gidince aylarca gelmiyolarmış. Bizim filmle bakarsan süleyman haremden çıkmıyor.Boşver sen takılma git uyu.

2|2
    0|0
  • cevap 1 harem genelev değil milletin bilinç altında nasıl böyle kalmış anlayamadım haremde seçme kızlar durur tanıdık bilindik saf kan yani el oğlu olmasın huyu suyu bilinsin diye şu an bile evlenmeye kalksan 3 4 ay kızın ailesini araştırırsın..birde buna saray edebini ögretmek var 5 6 yıl en kötü hal böyle iken alıp yetiştirmek eğitmek daha iyi önceden harem kızlarda evlilik ve edeb ögrenme yeridir ve tek padişahın değil saraylı kim varsa oradan kızla evlenir vezir vs öyle filmlerde izlediğiniz haremde yiyişen yiyişene bir durum yok...

cevap 2 sultanlar öyle karı kızla ilişkiye girdiği yok nikahına aldığı kadınlarla var 2 3 en fazla doğurganlığına bağlı

cevap 3 söylediğim gibi zinalık bir durum yok ortada filmlere değil tarih kitaplarına bakalım..

0|0
    0|0
  • Osmanlı'da haremi eskiden ben de senin kadar cahilce biliyordum. Ama artık bir çok şeyin cevabını biliyorum.

1) Haremde 2. Mehmet dönemine kadar 10a yakın kız vardı. Bu kızların çoğu ya çocuklara bakar, ya işlerle uğraşır, ya da gece bekçiliği vb. işlerşe uğraşırdı. Sadece en az 2 dil bilen, hiç ilişkiye girmemiş olan, kültürlü olan ve zeki olanlarla padişah yatıyordu. 2. Mehmet dönemimden, 1. Süleyman dönemine kadar bu sayı arttı ve kural değişmedi. 4. Mehmet'e kadar önemli bir değişiklik olmadı. 19. Yüzyılın sonlarına doğru harem, oldukça küçüldü ve 2den fazla kızla yatılamayacak duruma geçildi.

2)Cinsel yolla bulaşan hastalığım olması pek de muhtemel değil. Zira daima bakire olanlarla yatılıyor ve yatılmadan önce çok sayıda test yapılıyor. Zaten aynı anda 9 farklı kızla yatıldı en fazla. Bunu yapan 1. Süleyman.

3)İlişkiye girdiği kızların müslüman olmaları şarttır. Bir şekilde devşiriliyorlar.

0|0
    0|0
  • ne sacmalıon sen ya uydurma seyler bunlar

0|1
    0|0
Yükleniyor...