Pride Festivali nedir?

Pride festivali dünyanın değişik yerlerinde kutlanıyor. Böyle bir festivalin başlanma sebebi ise, sonbahar 1969' da New York' ta Stonewall Bar' da polisin eşcinsellere karşı yaptığı provekeler, baskı ve şiddetten dolayı gerçekleşmiştir. Bu olaylardan sonra ortaya çıkan ve o gün orada bulunan eşcinsellerin anısına düzenlenmiş bir festivaldir.

PRIDE İsveç'te Pride ilk kez İsveç'in Örebro kentinde 15 maj 1971 kutlanılmıştır. İsveç'te ilk olarak Pride gösterileri (Gay Power Club) isimli Örebro' da bulunan barda yapılmıştır.İsveç'te gereksinimleri olan ve yerel derneğin Örebro yürüyüşündeki ilk Pride gösterilerinde "aynı cinsten iki kişinin birbiri ile evlenebilmesi gerektiği." olarak bir istek ortaya konuldu. Daha sonra1977, kurtuluş günü denilen gösteriler başladı ve özgürlük haftası geldi. Bu özgürlük haftası daha sonra homo-haftası ve 1980 yılında ise daha geniş bir alanda bir halkgösterilerine dönüştü.

Avrupa'da Europride denilen ve her yıl değişik ülkelerde düzenlenen Festivalin Stockholm ayağı ilk kez 1998' de başladı ve daha sonraki yıllarda bunlar planlanarak düzenlenen Stockholm Pride haftası haline geldi. Daha sonraları daha geniş bir kitleye ulaşan Pride, 2008 yılında EuroPride'a ikinci kez ev sahipliği yaptı. Festivalin tarihi 60-lı yılların Amerikasına kadar uzanıyor.Dünyanın dört bir köşesinde kutlanan bu festival ve debatlar eşcinsellerin özgürlük ve haklarını korumaları için başlatılmıştır.

Her yıl 28 Temmuz - 4 Ağustos arası yapılan kutlamalarda renkli sahnelerle karşılaşıyorsunuz..Bu festival hafta başına kadar devam edecek.

link

Yorumlarınızı bekliyorum. Ben şahsen eşcinsel arkadaşı olan bir insanım. Fakat onların bu seçimlerine her ne kadar saygı göstersem dahi bana ters gelen bir olayda onları destekliyorum. Kimseyi sorgulamaya hakkım olmadığı kanaatindeyim. Bu festivaldeki insanların hepsimi eşcinsel? Elbette hayır, çoğu destek amaçlı orada bulunuyor...

0|0
2|2

En İyi Kız Görüşü

• Insan haklarını ele aldığına inandığım bir Festival'dir.

Ve ne mutlu ki ülkemizde de her sene gerçekleşir.

Bir grup KS üyeleri olarak oradaydık. Görseli sizinle paylaşmak istedim:

link

link

link

link

link

Çok eğlendik ve birliğin tadına vardık. Buradan da katılımda bulunan birçok arkadaşa sevgiler.

Bazıları kendini gösterme istemedi, ben gibi haha.

0|0
    0|0
    • :) Güzeldi ya bende gittim.Doktorlarından, tut, amelesine kadar, pride'a destek verenler vardı:) Gerçekten muhteşem bir gösteri vardı:)

Erkekler Ne Diyor 2

• Profil Resmin Süper, çok hoşuma gitti kendilerine bayılırım doğrusu.

Festivalle ilgili yorum yapmam pek doğru olmaz. Tasvip etmediğim ve kesinlikle saygı duymadığım iki olayı birden kapsıyor: Polis şiddeti ve Eşcinsellik.

Bu sebepten bişi demiyorum.

0|0
    0|0
    • Yukarda belittiğim gibi bende tasvip etmiyorum. Onların seçimlerine saygı gösteriyorum sadece o kadar.Bana göre yanlış ama benim sorunum değil..Bunu da belirtmek isterim.

• Aynen, yok tartışma kavga içerikli değil zaten.Bu konuyuda tartışıyoruz zaten. Bana ne kim ne yaparsa yapsın, değil benim düşüncem. Karşı çıksam ne olacak?

• Ya öyle de , Konunun muhattabı diğer taraf çok çirkefleşiyor bir noktadan sonra. O nokta da savunabileceği bir şeyin kalmadığını anladıkları nokta oluyor.

• çok doğru yere parmak basmişsin jerry kardeş.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Escinsel olmak bir secim degil, yonelimdir. ( dilimde tuy bitse de tekrarlarim. )

link turkiyeden :). Elcegizlerimle cektim.

0|0
    0|0
    • Bende var birkaç fotoğraf fakat ekleyemedim o yüzden bir link bulayım dedim. Yoksa acayip resimler var bende :) Kendim çektim çok ta güzeller:) Seçim veya eğilim önemli olan sonuçtur.

• link bu arada sanırım 1993 olacaktı, 1998 değil.O yüzden özürdilerim.Yanlış tarih yazmışım.

• Sorun yok.

Yükleniyor...