Aşırı utangaçım, üniversiteye gitmelimiyim?

Sosyal fobili olan biri üniversitede rahat eder mi sizce?

Bende sosyal fobi var ve beni en çok zorlayan konular, ortamlara girmek insanlarla iletişime geçmek karşı cinsle iletişime geçmek ve toplum önünde konuşmak.. mesela lisede 20 kişilik sınıfın önünde yoklama alınırken "burda" bile diyemezdim veya çok zorlanırdım onu yaparken bile çok heycanlanırdım elim titrerdi sesim bir tuhaf çıkardı tahtaya kalktığımda bacaklarım titrerdi yüzüm kızarırdı çok çekinirdim her zaman olmazdı ama işte adı üstünde psikolojik rahatsızlık. Ve üniversiteye gitmeye ihtiyacım yok iş açısından, ama böyle yalnız yaşadıkçada belki hayatım boyunca ortam yüzü göremeyeceğim. arkadaşlarım olmayacak sevgilim olmayacak çevrem olmayacak vs vs vs bunalımdan çıkmayacağım. üniversiteye gidersem de bu sefer farklı dertlerim olacak işte. sizce gitmelimiyim üniye.

Ne yapmalıyım sizce, yardım lütfen.

Güncellemeler:
Peki üniversiteler nasıl ortamlar, beni bilgilendirirmisiniz? Liseye benziyor mu? Mesela sınıfta bilmediğin konu bile olsa hocalar kaldırıp söz hakkı verirler mi?

0|0
10|5

En İyi Erkek Görüşü

• Bende de aynısı var ama bende neredeyse bitti gibi üniversiteye gidiyorum bende.Ama senin ilk önce tedavi olman kesinlikle şart.

0|1
    0|0
    • sende kaç yıldır vardı ve ne zaman nasıl geçti bu hastalık?

• Ufaklıktan beri olan bir rahatsızlıktı benimkisi ama çok aşırı değildi.Herkez baskıdan söz eder ben ufaklıktan beri çok özgürüm 14-15 yaşlarında bu kadar özgür olmanın verdiği çok çirkin birşey yaşadım ama bende çok büyük hasar bıraktı o zaman bu rahatsızlık kendini çok göstermeye başladı bide kendini iyice eve kapattım hep ders çalıştım deli gibi her zaman aklımda ders vardı bu dahada kötü yaptı tabi beni sonra doktora gittim işte ilaç kullanıyorum düzeldi gibi şimdi.

• istersen ekle beni kardeşim konuşuruz senle ortak rahatsızlıklarımız :D

Kızlar Ne Diyor 10

• git git açılırsın.

0|0
    0|0
  • Gittikçe kabuğuna çekilerek daha fazla ne kadar kaçabilirsin ki? Aksine, üstesinden gelmen için çaba sarf etmen lazım. Bu da ancak ortamlara ufaktan ufaktan girmeye başlayarak olur. Zaten ben o adımı atamadığım için bu duruma geldim diyorsan da profesyonel bir destek alman gerek öncesinde. Ama içinde değişmek istemeye dair bir istek yoksa da, en pahalı uzmanın bile sana yardımcı olabileceğini sanmıyorum.

2|0
    0|0
    • haklısın. kaçtıkça daha kötü oluyor insan ama üzerine gittiğimde kötü şeyler yaşadığımda ben hemen pes ediyorum yinede düzelmeyi çok isterim.

• Git tabi ki ama gitmeden önce bir yardım al böyle olmaz.

2|0
    0|0
  • Zaten üniversite açar insanı. Ama önce kesinlikle yardım al üniversite ortamıylada pekiştir bu yardımı. Üşenme bak zorluğunu sen biliyorsun neden zamanında gitmedim diye pişmanlık yaşama :)

2|0
    0|0
  • Üniversitede kızlar teklif ediyor zaten kanka.

0|0
    0|0
    • öyle duymuştum ama gerçek mi bu :D

• bende de aynı durum vardı. çok az da olsa hala var ama doktora gidince bir hayli düzeldi diyebilirim. yani doktora git. aslında üzerine gidilmesi lazım ama çok zor biliyorum:D

0|0
    0|0
    • psikiyatristemi gittin, ilaç kullanıncamı azaldı?

• sana soru soracağım peki sen ailene karşı nasılsın yani ailene rahat birşey danışabilirmisin?

0|0
    0|0
    • baskıcı bir aileye sahibim yaşadığım birçok şeyi ailemle paylaşmıyorum yani. veya yaşamak istediğim şeyleri.

• benimde ailem biraz baskıcı ama ben onlara bütün sırlarımı veriyorum ama sonuçta hayata bir kere geldik üniversite git derim bende 8. sınıfa kadar çok utangaçtım liseye geçince utangaçlığım tamamen gitti nasıl oldu bilmiyorum ama lisedeki öğrenciler bir harikaydı ama bak sana bişey söylim benim kardeşim lise mezunu ama sadece 1.000 liraya çalışabiliyor üniversite mezunları 2.000 değişiyo hem üniversite yıllarından sonra kendini daha rahat hissedersin diye umuyorum

• bi kere bir şeyleri yapsan artık başarabilirsin bir kere ne olursa olsun kendine güven.

1|0
    0|0
  • Kesinlikle gitmelisin

1|0
    0|0
  • gitmelisin fobini yenmelisin.kendine güvenmelisin ok.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• ünide kimseyi tanımıyosun bu sosyal fobini kırman için daha kolay olur

ilk günlerden itibaren kimseden utanmana korkmana gerek yok normal ol zamanla alışırsın.

1|1
    0|0
  • üniversiteye git ama tedavi şart bu kişilik değil çünkü hastalık, özgüven telkin cdleri al dinle, bioenerji yaptır, değilse bu rezil olma takıntısı yüzünden hayatın cehenneme döner, kurtulmak tedavi şart, yoksa hayatın bütün alanında tıkanırsın tek başına kalırsın...

2|0
    0|0
    • evet önce bir tedavi şart aslında

• olmazsa olmazdır kaçınılmaz bir an öne el at duruma

• üniversteler sizin hayal ettiğiniz gibi yerler değil genç dostum. Bene önce git sonra mutsuz olursan bırak.

0|0
    0|0
    • hayal ettiğim gibi yerler derken? benim hayal ettiğim nasılmış ve gerçekte üni nasılmış? biraz daha açık konuşurmusun

• gidip gormelisin gormeden yorum yapmamız boşuna

• unuversitede utangaclar teklif ediyor

1|0
    0|0
Yükleniyor...