Tanrının Oğlu; İsa Mesih (Son of God; Jesus Christ)

(Son of God; Jesus Christ)

Dünyada din olgusunun en çok taraftarını toplayan bir dinin kurucusu olan İsa'nın kökenine değineceğim bu yazımda. Birçok yerde karşılaşabileceğiniz konuları kısa bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

İsa Mesih'in Özellikleri;

- 25 Aralık'ta doğdu.

- Bakire Meryem'den olma.

- Marangozdu.

- Bir nehirde vaftiz edildi.

- 30 yaşında kutsal görevi üstlendi.

- Çölde sınandı.

- Suda yürüdü, ölüleri diriltti, körleri iyileştirdi.

- 12 havarisi vardı.

- Çarmıha gerildi.

- 3 gün sonra dirildi.

-------------------------------

İsa'nın özelliklerini daha önce; Horus, Krishna, Attis, Mithra gibi tanrılar da taşımaktaydı. En önemli özellikleri ne miydi bu tanrıların?

'Tanrının Oğlu' olarak anılmalarıydı.

Osiris'in oğlu Horus tüm bu özelliklerin başlangıcını kendisinde saklıyordu. Kendisinden sonra pek çok tanrı ve peygamber İsa'da Horus'un özelliklerini taşımaya başladı. Doğum tarihini, bakire annesini, vaftiz edilişini, 12 havarisini, çarmıha gerilişini ve 3 gün sonra dirilişini Horus'tan almıştır İsa Mesih...

Şimdi belkide en ilgi çekici olan özelliklerden birisinde gelelim. 3 gün sonra dirilme olayına. Bu antik tanrılarda olduğu gibi İsa'da 3 gün sonra dirilip 'Babası'nın yanına gitti. Bu tanrıların tamamı güneşi temsil ediyordu. O olduğunda aydınlık (iyilik) var, o olmadığında karanlık (kötülük) var. Mısır'da Horus ve Set'in savaş hikayesini bilmeyen yoktur.. Neyse. Güneşten bahsettik. Dünya hareketine göre (elips şekli) güneşin etrafında dönmesini biliyoruz. Güneşin en uçta olduğu zamanlarda kış oluşmaktadır. İşte burası çok önemlidir ki; güneşin en uçta olduğu yerden tekrardan kıştan bahara doğru hareket etme süresinin başlangıcı tam '3 gün' sürmektedir. Yani güneşin dirilişi diyebiliriz buna... Takım yıldızlarında Güney bölümünde bulunan yıldızlar ise haç işaretini oluşturmaktadır. Güneş işte bu güney takım yıldızlarının üzerinden doğmaktadır.

Bunun yanında Sirius yıldızları 24 Aralık'ta tam hizaya geçer ve 25 Aralık'ta güneşin doğumunu işaret eder.

link

Aslında çok çok çok daha fazla bilgi var. Fakat bu kadarlık bilgiyi yeterli gördüm. Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

1|0
10|8

En İyi Kız Görüşü

• Buradaki insanlara uygun bir konu değil bu.

Kültür seviyesi daha yüksek bir sitede, bu konuları tartışmanı öneririm.

Bu arada Antik Mısır tarihi ile ilgilenen biri olarak, İsa ile Horus'un aynı kişi olduğunu söyleyebilirim. İnanılmaz bulgular var, sadece bunlar değil.

0|3
    2|2
    • +1 ve en iyi cevap teşekkürler.

• He 1 tanrı meselesiymiş. Tamam mayhem sen ilgilen :D

• Bayrağı devralıyorum şimdi :)

Kızlar Ne Diyor 9

• şu takım yıldızlı olayı hiç duymamıştım .

1|0
    0|0
    • Daha birçoğu da var. Belgeseli izlemeni tavsiye ederim.

• Kız öyle düşündüğü için onu boğmak isteme arzunu tenkit ediyorum. İleri gitmedim yani. Öldürmek istemek ileri gitmek olurdu.

• öyle dememi müşriklere benzetmen hiç hoş olmadı .bunu bil.

• Soru güzel beğendim. Ben ne İsa'nın ne de Musa'nın gerçek olduğuna inanmıyorum. Onları gerçek gösteren her dinde zaten sahtedir!

0|1
    1|0
  • İncil'i yazanların içinde Paganlık var zaten okuyunca belli ediyorlar kendilerini.

0|2
    0|0
  • başlık o kadar itici ki, sen ne düşünüyorsan tersi . Tanrının oğlu ne demek be? İnsanlar insanlıktan çıktı gerçekten.

2|2
    1|2
  • Tanrının oğlu mu olur diyorum bende ! sapıtmışlar ya

0|1
    0|1
    • Hun imparatoru Attila, Roma seferinde Papa'ya şunları söylemiş; ''Siz şaşırmışsınız. Tanrının oğlu mu olur?''

• iyi demek isabet olmuş , aklı başında herkes bunu der zaten

• Merak etmediğim için :/

0|1
    0|0
  • inancınız nedir?

0|1
    0|2
    • Ateistim.

• Ne diyorsun anlayamıyorum seni. Git kafanı soğuk suya sok istiyorsan bira.z

• anlayamazsınız da zaten .. :) iyi günler tekrar

• Biliyordum bunları hristiyanlara göre böyle ama Tanrının oglu olamaz.

1|1
    0|0
    • Sadece tanrının oğlu olduğuna takılmamak gerek. - 25 Aralık'ta doğdu.

- Bakire Meryem'den olma.

- Marangozdu.

- Bir nehirde vaftiz edildi.

- 30 yaşında kutsal görevi üstlendi.

- Çölde sınandı.

- Suda yürüdü, ölüleri diriltti, körleri iyileştirdi.

- 12 havarisi vardı.

- Çarmıha gerildi.

- 3 gün sonra dirildi.

Bu özelliklerin birçoğunu İslam'da kabul etmekte.

• Kurtarılmış evrim ahahaa. Laa ne kadar örümceksiniz siz ya

• Sensin. Kapa ceneni.

• Mesih henüz gelmedi.

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 8

• Hemen ''Hüloğğğğ Tanrı'nın oğlu mu olur!''cular tarafından basılmışsın geçmiş olsun öncelikle,yazını okuyup bunların senin betimlemelerin olmadığını anlamaları zor tabi biraz. :)

Ben Horus ile bağlantısını bilmiyordum.Bu durumda Antik Mısır inanışlarının Hristiyanlık ile bağlantısı olduğu söylenebilir.

0|1
    1|0
    • Bill Maher ve Zeitgeist tarafından oluşturdum bilgileri :) Mısır medeniyeti, bir çok medeniyete hayat vermiş bu anlamda.

• O 3 gün hadisesini ilk defa sorunda okudum açıkçası vakıf değilim konuya.Yorum yapamam :)

• Saydığım birçok özelliği müslüman olarak kabul etmiş oluyorsun faizlobisi :) İncil değil yani olak Kur'an kabul ediyor.

• Gayet hoş ve güzel bir anlatım olmuş. Zeitgeist belgeselini daha önce izledim. Bende soruya cevap vereyim o zaman. İsa diye bir peygamber türetildi. İnsanlar onu yarattı yani.

0|1
    0|0
  • Bir şey soracağım.İsa size göre tanrı mı?Yoksa tanrı tarafından günahlarınızın affedilmesi için mi gönderildi

0|0
    0|0
    • Hristiyanlığa göre İsa tanrıdır.

• çok karışık işler bunlar ya .hristyanlara göre sonuçta tanrı isa mı?

• Tanrı İsa değil. Tanrı = Tanrı + İsa

• İsa Tanrının oğlu değil, Tövbe tövbe

2|2
    0|0
  • Lekum dinikum veli yedin diyeyim ben.

1|1
    0|0
    • Aferin :)

• Tartışmalar artık renkli değil, sıkıldım. O yüzden böyle en iyisi.

• Dalga gececeksen tartisma konusu acma. Sana hakaret edenden de hosgoru bekleme.

• niye böle bir bilgi verdin şimdi .Sanırım insanların Hristiyanlık hakkındaki fikirlerini merak ediyorsun bence bütün dinler aynı

0|0
    0|0
    • Bilgiyle beraber soru yönelttim. Anlattığım konu hakkında fikriniz ne babında. Fikrin nedir?

• fikrim yok acikcasi fazla umursamiyorum da dinler ilgimi cekmiyor neyse ben gidiyorum bilgi icin saol

• soru formunda değil sanki .. kaldırılabilir... o yüzden biraz daha soru haline getirmelisin...

0|0
    0|0
    • Soru formunda aslında. Ben bilgileri paylaştım ve üyelerin bu konu hakkında ki fikirlerini sordum.

• Aslında cevaplar istediğim gibi. Herkes yazı hakkında görüşlerini söylüyor, çoğu tanrının oğlu üzerine olsada. Daha farklı nasıl olabilirdi ki?

• ben de çoğu cevabın "tanrının oğlu" üzerine olduğunu kast etmiştim ama şimdi çok güzel cevaplar gelmeye başladı..özellikle antik mısır ve paganlık bağlantısının kurulması ilginç...

• İsa yok, din yalan :))

0|0
    1|1
Yükleniyor...