Doğum kontrol hapının dezavantajları nelerdir?

Kullanan arkadaşlar veya arkadaşları kullananlar doğum kontrol hapının ne gibi kötü yanları var? Bugün kullanmaya başladım 1 sene boyunca kullanmam gerekiyormuş kötü yanlarını en baştan öğreneyim ki sonradan sıkıntı olmasın.

0|0
18|22

En İyi Erkek Görüşü

• doğum kontrol haplarının iyi tarafları : tüylenmeyi azaltır. düzenli adet görürsünüz fakat çok fazla kanama olmaz.. Ve birazcık kilo aldırabilir.. Tabii aslında kilo aldıran D. kontrol hapı değil erkeğin spermleridir..

Kötü tarafları : Eğer çok sigara tüketiyorsanız kullanmayın derim.. Sigara kanı kalınlaştırır ve sizde o kanı tam manasıyla dışarı atamazsınız.. Kullandığınız sürece arada bir baş dönmesi olabilir.. veya denge sorunu.. En önemlisi de uzun süre kullanınca yumurtalarınızda tembellik söz konusu yani bıraktıktan 1 sene sonra hamile kalabilirsiniz bebek düşünürseniz.. Ama spiraldan daha iyidir.. rahim içinde spiral gibi yara yapmaz ve vagina içine yapışma riski yoktur spiral gibi..

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• dogum kontrol hapının yan etkısı yok. yanı kısıde kıllanma tuylenme vb sorunlara sebep olmuyor. yalnız, kısıde asırı duygusallık ya da sıskınlık ya da duygularda degısıklık halı gıbı etkılerı olabılıyor. onemlı olan ( tansıyon hapıda oyle ) sana en uygun olanını bulman... mısal yasmın kullanıyorsun basta goguslerın olmak uzere sıskınlık yaptı... bıtır 21 taneyı 2. kutuda baska tavsıye edılenı dene.. ama sor doktoruna... cunku ecz dende alırsın ama dr ıcerıgını nıspeten bıldıgı ıcın bı tık daha yardımcı oluyor. bunun devamında bıraktıgın zaman hemen o ay hamıle kalacaksın dıye bısey yok. bır kac ay daha vucut koruyor. ama yok regl duzenlemek ısın verıldıyse 21 gun sonunda regl olursun. ve duzenlemeye yardımcı olur. baskada bu haplar ustune soyleyebılecegım bısey yok : )

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Antibiyotik kullanırken dikkat et kafana göre alma doktoruna danış doğum kontrol hapı kullandığını belirt yoksa antibiyotik doğum kontrol hapının etkisini yok edebilir beklenmedik bir bebek gelebilir hatta antibiyotiğin türüne göre sen bebeğin olacağından habersiz antibiyotik kullanırken o ilaç çocuğa da geçer ve ona zarar verebilir.

0|0
    0|0
  • Pko için mi kullanıyorsun?

0|0
    0|0
  • Hormon dengesini bozuyor. Spiral sanki biraz daha sağlıklı o açıdan ama onu da bazen vücut kabul etmiyor

0|0
    0|0
  • Yok. Yan etkileri var oda vucuttan vucuda degisiyor bazilarinda hic bir sey olmuyor bazilari kullanamiyor etkiden.

0|0
    0|0
  • kısırlık yapıyo dıe bılıyom kanks

0|0
    0|1
  • Tüylenme, kilo alımı, bazen biraz depresyon, hormonal dengesizlikler

0|0
    0|0
  • Prospektüsü aç oku orda hepsi yazar

1|0
    0|0
  • kist mi var?

0|0
    0|0
  • Düzenli ve saati saatine iç gece içersen daha iyi olur yan etkileri seni zorlamaz ozaman kesinlikle aksatma kafana gore bırakma doktor kontrolünde olsun her ay tahlil yaptır adet süren uzar cünkü kanamalar az az gelicek kusırlıga sebeb verebiliyo

0|0
    0|0
  • niye bir sene kullanmak zorunda kalıyorsun ki.
    kısırlık ve adet düzensizliği yapıyor

0|0
    0|1
  • Hormon dengelerinizi değiştiriyor tüylenme en belirgin yan etkisi

0|0
    0|0
  • Killanma Yapar :) :)

0|0
    0|0
  • Evlimisin

0|0
    0|0
  • neden kullanman gerekiyor

0|0
    0|0
  • adet düzensizliği yapmıştı benim sevgilimde.

0|0
    0|0
  • Adet düzenszliği doğurganlk azalıyor

0|0
    0|1
  • Çocuğun olmaz yumurtaliklari 1 sene sürekli kullanirsan

0|0
    0|1
  • kimyasallar yumurtalıklara zarar verir

0|0
    0|0
  • sakal bıyık kıl çıkartır

0|0
    0|0
  • kilo aldırır,
    hormon düzenini bozar ve
    vücudun değişik yerlerinde bazen kıllanma yapabilir.

0|0
    0|0
  • Yedigin meyvenin dahi yan etkileri var... Dogum kontrol hapini anladigim kadariyla, hamilelikten korunmak icin degil, sagligin icin yazilmis, simdi ikisi arasinda bir tercih yapman gerekiyor, hapi almadan sagliksiz durumunmu, aldiktan sonraki olabilecek yan etkilerimi? Doktor herhalde dogum kontrol hapi daha kötü edecek olsa, yazmazdi, kaldiki nerdeyse her kadin dogum konrtol hapi ile korunuyor.. Yan etkileri bazi kadinlar olabilir ama bu her kadina olacak diye birsey yok.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 17

• ilk başta, libidoyu düşürüp isteksizlik yapıyor. Bunun dışında hormonları kontrol almaya ve vücudu değiştirmeye başlıyor. Sonra alışıyorsunuz. Biraz metabolizmamı yavaşlatmıştı benim.
    Bunun dışında bebek sahibi olmanıza mani değil yani bıraktıktan iki üç ay sonra vücudunuz anca düzene girer sonra isterseniz bebek sahibi olursunuz.

Bıraktığımda period dönemimin normale dönmesi iki ayıma maloldu. Ama döndü.

0|0
    0|0
  • En kötü yani güçlü bir hormon bu yüzden kullandığın taktirde kilo yapabilir, iştah açabilir, aşırı killanma tuylenme yapabilir, adet düzenligi için kullanıyor olmalısın. Sivilcelenme yasayabilirsin. Ama doktor kontrolünde kullanacaksın belirtilerini doktorunla paylaş ına göre doz düşürme doz arttırma yapılacaktir. geçmiş olsun.

0|0
    0|0
  • Yumurtlamayi engellediginden bir sure cocuk yapma. Sıkınti olur biraktiktan 6 ay sonra yumurtlama baslanir yaziyor ama bazilarinda bu sure baya uzuyor uzun sureli kullanimina bagli onun disinda bazilarinda istah acip kilo aldiriyor

Bir haftalik kullanimimda Bende ki yan etkisi bulanti kusma oldugundan biraktim bir daha kullanmam sanirim

0|0
    0|0
  • Her ilacın yan etkisi var. Kısırlık falan yapmaz ama korkma. Östrojen içerdiği için göğüslerde kist yapabilir elle kontrolü ihmal etme 6 ayda bir. Bıraktıktan sonra adet düzenini bozabilir. Kilo aldırır diye kendini şartlandırma bende aldırmadı mesela. Son olarak da biraz duygusallık yapabilir, regl olacakmış gibi göğüslerde ağrı olabilir. Ama mutlaka düzenli kullan aadetin 5. Gününden itibaren kutu bitene kadar da sakın yarım bırakamayım deme!

0|0
    0|0
    • 1ay

Niçin peki bu kadar önemli garım bırakmamak?

• 1ay

Bunlar hormon hapı. Eğer bırakırsan ilacı bıraktığın zaman adet olursun ve bütün hormonların etkilenir. Tam yumurtlama gününde adet olman ne kadar sağlıklı olabilir sence?

• ben yasmin kullanıyorum hiçbir yan etkisini görmedim

0|0
    0|0
  • Ertesi gün hapı kullanmaktansa doğum kontrol hapı kullanmak daha mantıklı ama daha az etkili olacaktır. Yan etkisi diyorsan baş ağrısı yaygın gözükür.

0|0
    0|0
  • Ana rahmini bozuyo en buyuk neden bu iste

0|0
    0|1
  • İlerde kısırlık yapabiliyo kilo alıyorsun

0|0
    0|2
  • adet gecikmesi oluyormuş

0|0
    0|0
  • Kilo aldırabilir mesela.

0|0
    0|0
  • Bise olmaz ya. O yan etkiler herkeste olmaz. Ben kullandım bir sorun çıkmadı

0|0
    0|0
  • kullanma ileride kanser edebilir.

0|0
    0|0
  • bilmem.

0|0
    0|0
  • Ben 3 ay kullandım zateb lazere gidiyodum bişe olmadi ama bir arkadaşım daha uzun süre kullandı başka bir ilacı dkh yine tabi kızda baya kıllar çıktı karnında belinde falan

0|0
    0|0
  • Lazerde biten tüyleri çıkartabiliyormuş
    Ödem yapıyor
    Sinirlilik yapıyor gibi

0|0
    0|0
  • Burakıldığında Uzun süre çocuk olmuyo diye duydum

0|0
    0|1
  • Ilk denemede bebek sahibi olunmuyo baska bilmiyorum

0|0