AIDS'e karşı sünnet. Köyleri dolaşan görevliler AIDS karşı tedbir alıyorlar. Sizin yorumlarınız nedir?

AIDS hastalığı pençesindeki bu ülkede köyleri dolaşan görevliler, yetişkin erkekleri ve çocukları AIDS'e karşı gece elektriksiz zor şartlarda sünnet ediyorlar. Bu ülkenin %70 i hıristiyan(katolik-Protestandır) ve geri kalanı kabile dinlerinden oluşuyor.

link

AIDS hastalığının erkekteki sünnet derisinde yerleşerek oradan yayıldığı biliniyor.O bölge her açıdan bu virüs için uygun bir üs özelliğinde.

Videonun açıklaması kısaca şöyle: "AIDS'e karşı mücadele her cephede devam ediyor. Nyanza'da (Kenya) NTV ve Ouko Okusa raporlarında sünnetin bu büyük belaya karşı (AIDS) bir silah olduğu tesbit edilmiştir. ihtiyacı olanlara hiçbir şeyden kaçınılmadan bu hizmet veriliyor."

Fakat hala bazıları kendi dinlerini yalancı konuma düşürmemek için, bilimin bu bulgularına karşı direniyorlar. sizin yorumlarınız nedir?

Güncellemeler:
bulaştıktan sonra değil, bulaşmadan önce bir tedbir, önlemdir. bulaşmasını engelleyen önemli bir etkendir. bunun için AIDS pençesindeki Afrikada erkeklere sünnet olmaları için bilboardlarda çağrı yapan ilanlara sıkça rastlanır.
Afrika, Zimbabve'de erkeklerin AIDS'a karşı SÜNNET OLMALARI çağrısı yapan bir bilboard. bunlardan binlerce var. ne mutlu bu bizim inancımızın ve kültürümüzün bir gereği.

link

0|0
1|8

En İyi Erkek Görüşü

• Faydalı olduğu kesin kanıtlanmış birşey ama hala direniyorlar.Belki müslüman olmayanlara bu uygulama saçma gelebilir ama bu yapılanlar haklı oldugumuzun bir gostergesidir.

0|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 1

• sağlık açısından sünnetin faydalarını biliyordum ama ilk defa sünnetin AIDS ile ilgisini duydum

teşekkürler bilgi için

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Peygemberimiz buyurdular ki:

“Fuhuş (diğer bir ifadeyle ailevi ihanet ile başkalarına yönelik cinsel sapmalar ve azgınlıklar), bir toplum içerisinde gözle görülür bir şekilde açıkça işlenmeye başladığında, yani iyice yaygınlaştığında, ortalığı perişan edici (insanları çaresizlik içinde bırakan) hastalıklar sarar. Ve daha önce hiç görülmeyen hastalıklar ortaya çıkar.” Hadisin kaynakları: (İbn-i Mâce, Fiten, 22; Hâkim, IV, 583/8623)

1|1
    0|0
  • sünnet zararlıdır, bir an evvel terk edilmesi gerekmektedir. reşit olmayan bir

insanın ,kendi şahsi rızasına danışılmadan bir başkası tarafından vücudundan geriye

dönüşü mümkün olmayan tek bir parça dahi koparılma kararı verilmesi yanlıştır. buna ana

babanın dahi hakkı yoktur. (bkz: anayasa)da insan haklarına aykırı tutum ve davranış

biçimidir ve acilen yasaklanmalıdır. buna uymayanlar hakkında en ağır cezalar

verilmelidir. sünnetin din ile veya herhangi bir sebeple hiçbir şekilde uzaktan

yakından bağlantısı yoktur, bulunamamıştır da. hepsi rivayetten öte değildir. zaten bu

bir tabudur ve barbar toplumlarda kabileler arasında görülür. medeni toplumların sözünü

dahi telafi etmediği karanlık bir safsatadır. buna çanak tutan zihniyetlerde bir o kadar barbar ve

zalimdir. fakat toplumumuzda bu safsata her (er)

kişiye eziyet şeklinde yaşatılmaktadır. her faninin ölümü tatması gibi her (er) kişinin

sünnet acısını tatmasını sağlamak politik ve rant çıkarlı olmasından başka birşey

değildir. bu da aydın kesim tarafından anlaşılamamış ve anlaşılamayacaktır.

0|0
    0|0
  • Bence güzel bir önlem , günümüz çağının amansız hastalığından insanları korumak ve bilinçlendirmek gerekiyor .

0|1
    1|0
  • HIV virüsü oraya nerelerden nasıl gelmiş, onu engelleseler daha mantıklı değil mi? Sonuçta o virüs o ortamda yaşamsa bile ölmüyor da. Virüsler garip inatçı ve sağlam canlılar.

HIV'ın sünnet olmuş insanlarda da yaygınlığını ve cinsel yolla bulaşmış olduğunu düşünürsek sadece sünnet yeterli değil. Tabi ki adamlar araştırmıştırsa buna yalan diyemem, ama etkisinin tartışılması gerek, çünkü güzelim ülkemde bu konuda hiç de koruyuculuğu yok sünnetin. Bu nedenle sünnet olmanın HIVe karşı koruma oluşturduğu fikri bana çok da mantıklı gelmedi.

1|0
    0|0
    • tabii, bir adam vardı galiba gazeteci, meşhir bir adam 3-4 yıl önceydi. adam kalp krizi geçirmişti ama şaşkındı. Yav ben ilaçlarımı düzenli aldım, doktorun tavsiyesiyle egzersizlerimi yaptım, beslenmeme dikkat ettim neden kalp krizi geçirdim diye gazeteye çıkmıştı.

Winston ChirchilL'i bilirsin çok fazla ağır purolar ve sigaralar içer, elinde kalın puroyu düşürmezdi. Doktorlara göre sigara içmek ömrü kısaltıyordu. Adam 91 yaşında öldü. nice sigara içmeyenler 60 da gidiyor. Haa bunlar önlemsadece

• Hıv'in sünnetsiz toplumlarda görülme oranı çok çok daha yüksektir. yoksa adamlar ne diye uzak ücra yerlere kayık sırtında gece yarıları gidip karanlık elektiriksiz yerlerde yetişkinler dahil insanları sünnet etsinler. dertleri ne. demek ki bir sonuç alıyorlar. demek bu etkili bir tedbirdir.

• ya tabi ben bunlar yalan, dolan, politik oyunlar demiyorum. Açıkçası oturup da sünnet hiv ilişkisini de araştırmadım. Araştırmalara da yalan demem, sonuçta dünya çapında yapılan araştırmalar iki sayı sallamakla ortaya atılacak şeyler değil.

Dediğin gibi bu biraz da şans, ama yine de tam koruma yaratmadığına dikkat çekmek istedim. Daha etkin bir yönteme ihtiyac var. Sünnetli ülkelerdeki hiv oranında çok eşli ilişkilerin rolü de değerlendirilmeli, yoksa net bir karşılaştırılma yapılamaz.

• Bildigim kadariyla hastalik dokunma yoluyla ve opuserek de gecmez.Ya cinsel iliskiye gireceksin,ya hastadan kan nakli falan yapilacak ya da hastanin kaniyla bulasmis bir madde senin kaninla temas edecek.

0|0
    0|1
    • senin gibi böyle değerli bilgili adamları bence BM nin görmesi değerlendirmesi lazım. baksana olayı çözmüşsün. :))

• Bunlar AIDS e karsi sunnet ettiriyorlarmis da hic bir anlami yok o yuzden bana sacma geldi.

• "dediğim dedik çaldığım düdük" diye bir söz vardır. diğer adı "yobazlık, bağnazlık"

@i-rot sana gelince anlamak istemiyorsan, ben de sana zorla anlatacak değilim.

• Pek etkili oacagini sanmam.Benim bildigim HIV virusu sadece kanda yasiyor,oyle deri alti,tukuruk bezlerinde falan yok.O yuzden zaten ya seksle yada kandan bulasiyor sadece.

0|0
    0|1
  • daha önceden sünnet olup da hiv kapan birçok insan duydum. hurafenin daniskası diyorum

0|0
    2|1
    • evet bu önemli önlemlerden biridir. zaten HIV in sünnetli erkeklerde görülme oranı sünnetsizlere göre çok düşüktür. bunlar bilimsel araştırmalardır. bilim adamları aşağıdaki bir üyenin "pek etkili olacağını sanmam" cümlesindeki gibi sanıp sanmamakla değil araştırma sonuçları ve bulgularıyla insanların karşısına çıkarlar.

• bak şimdi anlaman için çok basit bir dille anlatıcam.

Bu hastalığı sex esnasında kapıyorlar değil mi ? Evet..

Sende diyorsun ki sünnet olsunca şansları azalıyor.

Sonuç olarak burdaki mantık , sünnet olsunlr ,önüne gelenle yatıp kalksınlar ayrıca aids kapmasınlar. bunu mu öğütlemeye çalışıyorsun ?

Yani kan yoluyla bulaşan aids için sünnet ne alaka ? Nereni sünnet ettiriyorsun. Adamlar zaten zina yaptığı için aids bulaşıyor. Bunu müslümanlıkla birleştirmeye çalışmayın

• anlamak istemiyorsun. ben de anlatmaktan vazgeçtim. :) senin bildiğin sende benim bildiğim bende kalsın :)

Yükleniyor...