Gusül abdesti sizce manevi bir olaymı dini bir ritüelmi?

Yoksa temizlik için yapılan bir işmi. Ve İşiniz bitince soluğu banyoda alanlardanmısınız?

Güncellemeler:
2ay İslamiyetteki hiç bir ibadetin Allah için gerekli kılınmadığını düşünüyorum. Hepsi ya sağlık ya temizlik ya da toplumsal dayanışma için farz kılınmıştır. Yani insan için inmiştir.
Bizim gusül almamıza Allahın çokta ihtiyacı olmadığı kanaatindeyim. İstediğiniz kadar temiz olun ama ilişkiden sonra çok farklı bir koku salgılıyor vücut ve bunun temizlenmesi için farz edildiğini düşünüyorum sizinde fikirlerinizi almak istemiştim. Hepinize teşekkürler.

0|0
6|7

En İyi Kız Görüşü

• Temizlik özürlü araplara banyo yapma alışkanlığı kazandırmak için icat edilmiş dini bir rituel. Sürekli duş alan biri için gereksiz bence

0|1
    0|2
    • 2ay

Bence dememelisin ve kaynakları araştırdıktan sonra cevap vermelisin. En büyük günahı işliyor ola bilirsin. Ne mi? Şirk koşmaktır gibi. Kaynakları incele.

En İyi Erkek Görüşü

• ALLAHIN zaten kulunun namazina ihtiyaci yok, kulun o namaza ihtiyaci var, temizligini yapiyor, sporunu yapiyor, ruhunu arindiriyor..

Gusülde öyle, Müslüman bir insan pis pis gezmiyor, valla ben almanyada yasiyorum, müslüman olmayanla tokalasirsam gidip hemen ellerimi yikiyorum. Adam zikisiyor, yikanmadan donunu kaldirip öylece geziyor..

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• İkiside dinine inandıgın icin yerine getirince rahatlama veriyor bence

0|1
    0|0
  • Hepsini kapsiyo

0|0
    0|1
  • Dini ritüel aynı zamanda insanı manevi olarak ta etkiler ikiside diyebiliriz

0|0
    0|1
  • Ben mast yapıyorum bazen bir gün sonraya bırakıyorum abdesti. Pek önemsemiyorum. Çok mu günah blemiyorum.

0|1
    0|1
    • 2ay

O iş sırasında ve sonrasındaki tüm vücudundan yayılan kokuyu duyabiliyormusun. ilişkiye girseydin karşındakininkini fark edebilirdin.

• 2ay

Evet hatta çoğu kez eşim banyodan gelip odaya girdiğinde hala buram buram seks kokuypr burası der.😀 latife değil bu.

• 2ay

Aa çok ilginç

• Alınca temiz hissediyorum valla manevi galiba :D

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Dostum sana şöyle açıklayayım.

Yemekten önce eller yıkanır değilmi. Neden? Temiz olmalı eller.
    Temiz elbise giymeden önce duş alınmalı. Neden?
    Vücut temiz olmalı.

Boy abdesti aynı bunun gibi düşünmelisin. Çünkü allahın yarattığı bir varlıksın. Cünupluktan kurtulup bastığın toprağa temiz ayakla gitmelisin. Aldığın nefesi temiz almalısın. Namaz abdesti de böyledir. Ellerini yıkar yüzünü temizler ekseni ayaklarını vs. temizlersin.

0|1
    0|0
    • 2ay

Nsmaz abdesti niye farzdır. Çünkü araplar dünyanın en pis milletlerinden biriydi ki hala öyleler. Çatal kaşık kullanmazlar. Tuvaletten sonra temizlenmezler. Ve Allah temizliği şart koştu dini vecibe olarak bildirdi onlara çünkü yine yapmayacakları aşikardı. Temizliğe önem veten ateist bir insan bile seksten sonra duş alıyorsa allahın inanan bir insana bunu bildirmeside onun temiz olması içindir bence. Yoksa tekrar söylüyorum allahın bizim ibadetimize ihtiyacı yok. Ki kuran ayetlerinde sabittir "o hiç bir şeye muhtaç değildir."

• 2ay

Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi mesh edin (Teyemmüm edin). Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz. ” (Maide Suresi, 5/6)

• 2ay

Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın. Cünüb iken de yolcu olanlar müstesna gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur, veya yolculukta bulunursanız veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince veya cinsî münasebette bulunup, su da bulamazsanız o zaman tertemiz bir toprak ile teyemmüm edin. Niyetle yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz ki Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır. (Nisa Suresi 43)

• Ritüel mituel anlamam ben, müslüman insan ilişkiye gir içeri cunup olur, Allah ın emri de gusül abdesti almamız yönündedir, onun için abdestimizi alırız, yok kokuymus bilmem neymiş, müslüman insan guslunu alacak, yoksa mındar mındar gezer, bastığı günah olur.

0|0
    0|0
    • 2ay

Saygılar kardeşim. Ben hiç bir ibadetin ya da farzın gereksiz olmadığını ve islamiyetin akla mantığa aykırı olmadığını vurgulamak istemiştim. Körü körüne değil allahın bizim için herşeyi düşündüğü ibadet etmemiz gerektiğini anlatmak istedim.

• 2ay

Tamam kardeşim ben de aynı fikirdeyim zaten, bazı inanmıyorum vsss yazanlara sinirlendim.

• 2ay

Eyvallah kardeş.

• din de manevi bir olay değil mi aslen hea şimdilerde daha çok maddi manevi sömürü olarak kullanılıyor ama o ayrı

0|0
    0|0
  • Hem maddi hem manevi temizlik

0|1
    0|0
  • dini bir olay.. ritüel ne la?

0|1
    0|0
    • 2ay

Mesela mum dikmek tütsü yakmak bir ritüeldir. Vafdiz etmek gibi islamiyetten çok diğer dinlerde vardır.

• ben yıllardır gusul abdesti almıyorum. Gerçi ben inanmıyorumda :)

0|0
    0|1
Yükleniyor...