İslamiyet'teki huri inancı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Evet arkadaşlar,huri inancı Kuran'da ki,en tartışmalı konulardan biridir.Ahirette cennete giden erkeklere verilecek olan güzel gözlü,şeffaf vücutlu kadınlardan bahsediliyor.Birçok İslami dışı kaynakta ve insanların gözünde bu inanç kadına yönelik bir hakaret ve saçmalık olarak görülerek alaya alınır.

Kur'an'da huri, kimi zaman eş,kimi zamansa doğrudan huri ifadesiyle geçmekte ve bunun yanı sıra Kur'an'da huri, betimlendiği birtakım özellikleriyle de yer almaktadır.

Sâffât sûresinde: "Yanlarında bakışlarını yalnızca kendilerine çevirmiş iri (güzel) gözlü eşler vardır."

Vâkı’a sûresinde: "Onlar için saklı inciler gibi, iri güzel gözlü huriler de vardır."

Tûr sûresinde: "Onlara, “Dünya’da yapmakta olduklarınızın karşılığında, sıra sıra dizilmiş koltuklara dayanarak afiyetle yiyin için” denir. Biz, onlara, iri güzel gözlü güzel hurileri eş olarak vermişizdir."

Hadislerde huriler cennet ehli erkeklere sunulan güzel, şeffaf vücutlu kadınlar olarak tasvir edilir. Kendileriyle her ilişki sonrasında tekrar bakire olurlar. Bir erkek bunlardan bir günde yüzlercesini ziyaret eder.

Lütfen hakaret içerikli yorumlardan kaçınarak,özgürce yorumlarımızı belirtelim.

• Huri inancına inanıyorum.Bu inanç,İslamiyetin maneviyatına zarar vermez.
    57% (4)70% (7)65% (11)Oy Ver
  • Huri inancına inanmıyorum.Bu yüzden insanların dini inançları maneviyatını yitiriyor.
    43% (3)30% (3)35% (6)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:

0|0
8|8

En İyi Erkek Görüşü

• Ayetlerin iniş sebebi ve manası çok önemlidir. Hangi konuyu ele aldığına bakılmadan karar verilemez. Bu nedenle tefsirler vardır. Huri kavramı tartışılacak bir kavram değildir. Bazıları " Kadınlara neden erkek verildiği söylenmiyor " gibi saçma yorumlar geldi. Hayır kesinlikle İslam dini bayanın iffetine önem verdiği için açıktan söylememiştir. Hadisleri detaylı araştırırsanız, ayetlere net bir ifade ile bakarsanız kadınlar için " Gilman " denen erkeklerden bahseder. Ancak kadın mahrem olduğu için bu açık bir şekilde her yerde ifade edilmez.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• 1-Kuran-ı Kerim tek ayet çekerek yorumlanamaz.o surenin tamamına bakmalıyız.

2-iri göz masumiyeti,saflığı simgeler.bu yüzden animelerdeki karakterlerde büyük gözlüdür.

3-Gitmeden hiç birimiz ne olacağını bilmeyiz.

0|2
    0|0
  • bu inanca inanmıyorum çok saçma ahiret genelev midir yoksa bedensel zevklerden sıyrılarak sonsuz mutluluğa ulaşılacak bir yer mi? ayrıca niye kadınlara erkek vaad edilmemiştir. edildiği söylenir ama kimse bunu dile getirmez. kısaca bu düşünce tamamen erkek cinselliğini yücelten bir düşüncedir ve yanlıştır.

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Evet kuranda huri melekler geciyo ama ne sekilde oldugunu bilemeyiz tam . Bi soru sorulmustu bir programda bir kadın tarafından . Cennette kadınlar icin de huriler var mi denilmisti. Yasar Nuri Öztürk orası sex shop değil demisti. Ama bir yandan bakınca kadın dogru bir soru sordu kuranda esitlik adalet olduguna göre tek erkekler üstün tutulmıcak heralde

0|0
    0|0
  • gidince görürsün arkadaşım ne verilio cehenneme gidip avucunu yalamakta var tabi :)

0|1
    0|0
  • Gülüp geçiyorum

0|1
    0|0
  • çok güzel bişey. hepimize bir huri verilsin bence de. kadınları seviyorum 8İ8

0|0
    0|0
  • tanrı pe***venk değildir.

0|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 7

• ahıret hayatı yeryüzünden anlayamayacağımız başka bir boyut

yirmi sene önce size anroid yazılımından bahsetseler

aynı tepkiyi verirdiniz ama şimdi çocuklar bile anlayabiliyor...

ve islam hakkında sorulara cevap vermek bizim vazifemiz değil

isteyen pekçok ilmihalden bilgi alabilirde ve benim dinimi alaya

almaya çalışanlar neden isa a.s ma nereden tanrı sıfatı koyulduğunu

Rabbimiz ne yaparsa yapsın niye yahudiyi affedecekmiş

ve bunun gibi birçok dayanaksız inançlarla uğraşşın

1|3
    0|0
  • Aslında dini konuların konulmaması lazım. Millet birbirine düşüyor. Önce yeterince araştırmak lazım. Burada üç - beş yorumla olmaz bu iş. Ben Rabb'imin rızasını kazanayım da, huri olmasa da olur. Çok, Cennet'e girdim ya, bir de hurileri mi düşüneceğim.

1|0
    0|0
  • Cevaplarda biri hapse girerim diye yazmamış. Risk budur.

"Irmaklarından şaraplar akacak" diyorsun,

Cennet-i ala meyhane midir?

"Her mümin'e iki huri vereceğim" diyorsun,

Cennet-i ala kerhane midir?

0|1
    0|0
  • İnanıyorum ama bu dünyada bunu tarif etme olanağımız yok

0|2
    0|0
  • ömer hayyamın bir şiiri ile karşılık vermek isterdim ama hapse girerim

0|1
    0|0
  • ateist olma sebeplerimden birisi de bu.

0|0
    0|1
  • Huri inancına inanıyorum.Bu inanç,İslamiyetin maneviyatına zarar vermez.

0|0
    0|0
Yükleniyor...