Bakir erkek bakire kızlarla bakir olmayan bakire olmayan kızlara diye bir ayet var ne kadar doğru bu?

Benim eşim zina yapmış ve sonradan tövbe etmiş bakire biri ile evlenirse evlenmemiz hala mı haram kılınıyor ne kadar doğru bu ?

0|0
2|20

En İyi Erkek Görüşü

• Bak...

Ben zina yapmadım. Benim olursa (inşallah) karım benim için diğer tüm bayanlardan özeldir. Onlar diğer hiçkimse ile yaşamadığım duyguları yaşamış olurum. Ona bakışım diğerlerinden farklı olur. Ne istese yapar, onu mutlu etmek için can atarım.

Karım bakire ise (inşallah) ben de onun için diğer erkeklerden farklı olurum. Onun tek sahibi olurum. Aramızda sorunlar olsa da bu bağ evliliği korur. Bana karşı her zaman farklı bir gözle bakar. Aldatma gibi şeyler zaten aklına bile gelmez. Bakir olmayan birine göre çok ama çok daha zor aldatır.

Ama bayanın geçmişinde başkaları olduysa, zina yapmışsa ben "diğerlerinden biri" olurum. Tek sahibi olmam. Aramızdaki o "sihirli bağ" kalmaz. Ufak bir tartışmada aldatabilir. Erkeğine o kadar da tolerans göstermez...

Erkek içinde, başka bayanlar olduysa karısı "diğerleri gibi biri" olur...

Evlilikte bakire/bakir biri eşine biricik gözü ile bakar, her hatasını tolere ederken bakir/bakire olmayan kişi ile eşini "ezer". Asla hataları tolere etmek gibi bir yönelimi olmaz. Çünkü karşısındaki kişi "o kadar da kıymetli değildir." En azından eşinin kendine verdiği kıymeti asla ona veremez.

Haram nedir? İnsanı sıkıntıda bırakacak durumların yasaklanması. İçki içmek (mehr, beynin örtülmesi) de bundandır, fitne de, gıybette... Sonuçta insanın ileride üzülmemesi için verilen öğüttür bunlar. Haram olsa da ben mutlu olacağım sanrısı ile hareket edersen anca içkinin verdiği mutluluk gibi bir mutluluğa kavuşursun. Ertesi sabah büyük bir baş ağrısıyla veya daha kötüsü yanında kusmala falan uyanırsın...

O yüzden Allah herkese kendi gibi birini nasip etsin inşallah...

3|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Bahsettiğin Nur Suresi 3. Ayetidir; "Zina eden erkek ancak, zina eden veya Allah'a ortak koşan bir kadınla evlenir. Zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya Allah'a ortak koşan bir erkek evlenir. Bu mü'minlere haram kılınmıştır."

Ama aynı surenin 5. Ayeti "Ancak tövbe edip bundan sonra ıslah olanlar müstesna. Çünkü Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir."

Der...

Yani sadece bir ayetle müslüman olunmaz... Kur'an'ı doğru okuyun... İnsanları yanlış yönlendirmeyin... Allah'ın ilk emrine uyun... OKUYUN...

1|2
    0|0
    • Ayrıca Allah bu ayetinde zina edenler birbiriyle evlensin demiyor. O insanlar tercihlerini böyle yaparlar, siz onlara uymayın diyor...

• Hop! Arkadaş. 4. ayeti atlayıp 5. ayeti 3. ayete nasıl bağlıyorsun?

NUR 4.İffetli kadınlara iftira atıp da dört tanık getiremeyenlere gelince, onlara hemen seksen vuruş vurun. Ve onların tanıklıklarını ebediyen kabul etmeyin. Onlar, fıska batmışların ta kendileridir.

5. ayet de bunlar hakkında değil midir?

Zina için, "tövbe edenlerin tövberi kabul edilir fakat yapan ile yapmayan bir olmaz" mealindeki ayetin anlamı nedir o zaman? Bunu da düşünmek lazım.

• Erdem soruya cevap yaz, bana yorum yapma... Allah diyor ki, siz müminler zina yapmayın, zina yapan ve mümin olmayan insanlara özenmeyin, evliliklerinizi onlara göre yapmayın. Mümin bir kadın veya mümin bir erkek zina yaparsa şahitlerin önünde 100 sopa ile cezalandırılsın ve müminler tövbe etsin...

Şimdi sen kalkıp müminleri zina yaptı diye dinden çıktığını iddia mı ediyorsun?

• Kuranü kerim hiç kimsenin (1.derece akrabalar(Baba,anne.vs.) hariç ve bazı türeyen akrabalıklar(enişte,kayınlar) dışında) evliliğini haram kılmamıştır, ancak bahsi geçen ayet (NUR -3) bu evliliği biz engelleriz (cenabı Hak engeller) anlamına gelmektedir. benim senin haram kılmamızla alakası yok. Eğer rabbim sana öyle birsini kismet biçmişse şu ikiden biri demektir: tövbe etmiş ve kabul görmüş, veya senin de onun gibi zina etmiş bir geçmişin var. siz kendinizi bildiğinize göre yorumunuz kendiniz yapın.

" 3 - Zina eden erkek, zina eden veya müşrik olan bir kadından başkası ile evlenemez; zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya müşrik olan erkek evlenebilir. Bu, müminlere haram kılınmıştır."

ayetteki "HARAM" koruma ve kollama anlamına gelmektedir, zira bir çok yerde müminlerin vücut (beden) lerini ateşe haram kıldık diyor.

0|1
    0|0
  • İslam eşitlik dinidir ve hala islamı anlamayan bir yerlerinden konuşup islamiyeti kötüleyen insanlarla karşı karşıyayız yaptıkları düşünce özgürlügü degil var olan birşeyi yok ya da bilip bilmeden konuşmak düşünce özgürlügü degildir

ve dedigin bakir olmayıp bakire isteyen bakire olmayıp bakir biriyle evlenenlere bir nevi ayetle cevaptır

islamiyet böyle eşitlik sureleriyle doludur hala islamiyeti yobazlık ve kadın düşmanı bir din olarak algılayan mallar'a anlam veremiyorum..

1|0
    0|0
  • Bu konu kulaktan kulağa dinlenecek bir konu değildir.

Diyanet işlerinin sitesindeki Kur'an-ı Kerim'in meali " link "

burada, aç bak. site de bir de ilmihal var. konuyu orda da araştırabilirsin.

kulaktan dolma ile sakın bilgi edinme. Zaten soruyu sorarken, ayet doğru mu değil mi gibi bir saçmalıkla sormuşsun. Ayet bu Müslüman isen tabi ki doğru kabul edeceksin!

0|0
    0|0
    • Öncelikle böyle bir ayet oluşu konusunda bilgim olmadığı için tereddütle sordum soruyu ve burada edindiğim bilgiler ve ekstra edindiğim bilgiler dğrultusunda aayetin doğruluğuna inandım ellhamdürillah müslümanım .Yorumların için teşekkürler

• E çok yapılan hatalardan biri de, Belirli bir surenin sadece 1 ayetini ele alarak yapılan yorumlardır. Bu sure (NUR) zaten bu konuyu ele alır. o yüzden bütünüyle okunup, bütününe yorum yapılmalıdır. Böyle tek tek ayet ele alarak yapılan yorumlar, gazetelerdeki yapılan röportajlarda sadece aralardaki cümlelerin seçilip haber yapılmasına benzer ki, bu şekilde bir şeyin ne kadar hatalı olduğunu her gün görüyoruz. Ki burda Kur'an dan bahsediyoruz.

• Kur'an da bu şekilde hata yapmak affedilmez!

• Ayet öyle değil. Bakir erkeki bakir bayanlara gibi bir ayet yoktur. Ayetin tamamı şöyledir. " "Kötü kadınlar ve kötü sözler, kötü erkeklere; kötü erkekler, kötü kadınlara ve sözlere; temiz kadınlar ve temiz kelimeler temiz erkeklere; temiz erkekler de temiz kadınlara ve temiz sözlere yakışır." (Nur suresi, 26. ayet) Ayetin iniş sebebi ise İFK olayında Hz. Aişe'nin temiz olduğu ile ilgilidir. Zira temiz olmayan bir kadın Peygambere eş olamazdı.

0|0
    1|0
    • bahsettiği ayet NİSA SURESİ 3. AYET

• pardon haklısın N�R suresi, 3. ayeti yanlış yazdım

• Doğrudur o ayettir. Fakat ayetin devamına bakmak lazıma devamında Müşrik olan kişiden bahsediyor. Bu durumda, Müslüman olan kimse zaten ayetin hukukuna göre had ile cezalandırılr. Had ile cezalandırılan insan ise temiz insandır ve ayette " Evlenemez " denmiyor " Evlenmez " deniyor. Yani bu insanların kendi tercihi gibidir.

• nur suresi

2. ayeti:

Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüzer değnek vurun. Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dini(nin koymuş olduğu hükmü uygulama) konusunda onlara acıyacağınız tutmasın. Mü'minlerden bir topluluk da onların cezalandırılmasına şahit olsun.

3. ayeti:

Zina eden erkek ancak, zina eden veya Allah'a ortak koşan bir kadınla evlenir. Zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya Allah'a ortak koşan bir erkek evlenir. Bu mü'minlere haram kılınmıştır.

1|0
    0|0
    • 5. ayetide bu:

5. Ancak tövbe edip bundan sonra ıslah olanlar müstesna. Çünkü Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

• açıklar mısınız erdem bey

• 4. ayet soruyla alakı olmadığı için yazmadım ama 4. ayette bu erdem

4. Namuslu kadınlara zina isnat edip sonra da dört şahit getiremeyenlere seksen değnek vurun. Artık onların şahitliğini asla kabul etmeyin. İşte bunlar f�sık kimselerdir.

• sırf bakıre dıye bı kız ya da erkeğe şartlar koyup bu kadar basıt dusunen, işin kalp temızlığı durustluk boyunu katmadan ayetı ındrıren bır allah saçmalamaktan baska bırsey yapmıyordur

1|0
    1|1
  • öyle bir ayet duymadım. keza işe islam boyutundan bakarsak Hz. Muhammetin ilk eşi dul bir hanımdı. keza bir çok dul hanımlada evlilik yaptı. bunda bir sıkıntı yok. dul kadınlarında bakire olma olasılığını sen hesapla istersen anca gerdek gecesi ilişkiye giremeden kocası kalpten giderse bakire olur.

ayrıca merak ettim hangi ayetmiş bu? ben kuranda buna benzer birşey okumadım.

0|0
    1|3
  • sadece şunu biliyorum bakir olmayan bir erkeğin karısını sen bakire değildin diye yargılamaya hakkı yok

0|0
    0|0
    • keslıkle hakkı yok ama hala hak eden oldugunu düşünen cok erkek var

• ben öyle düşünmüyorum kız olupta ileride başıma dert açıcak insanda var aslında dul olupta mutlu olabileceğim insanda var yani bu konuda kesinlikle ayrımcılık yapmam hakkım yok çünkü ama mutlu olacağımızdan emin olmam lazım

• Bu ayetleri nereden bulup yazıyorsunuz bilmiyorum ama...Kur-an'ın Türkçe meali var aç oku o.O

0|0
    1|0
  • Esin zina yapti. Peki sen?

0|0
    0|0
    • ben zina teşebbüsünde bulndm genckn anck tvbe ettm bakireym blmıyorm eşim nasıl olr :(

• hyr anlamadın ben erkek arkadasımla zina yaaşadım yani bekrateimi kaybetmeden daha snrada ayrıldm pşmn olp ..

• Hala bisey anlamadim. Ozelden ayrıntılı yazsana sunu

• Bir ayetin dogrulugunu mu sorguluyosun ?

0|0
    0|0
    • byle br ayet olduguneden şüphecıydm varms bunu srgulamak benm haddime değil haşa

• tamam ben yalnş anlafm ozaman kusura bakma evet öyle bir ayet var "NUR" suresi 3. Ayet araştır

• pişman olup tövbe ederse sıkıntı yok.

0|0
    0|0
    • ettm tvbe allah kabul eyler inşallh

• ne ayeti böyle bir ayet ben hiç okumadım

0|0
    2|1
  • valla bu ayet herkesin ağzında saçma demiyorum ama inandırıcı değil alakası yok

0|0
    2|1
    • inanmak gerek kuranda yazıyorsa

• kuranda yazıyo mu yazmıyo mu bilmiyorum sadece bnde senin gibi duydum

• bence saçmalıktan başka birşey değil

0|0
    2|2
    • byle dememeliyiz kuranda ayet var

• sor sen sor

• allah ensesst ılıskıyı yasaklamıstır ama ılk ınsanlar ensest ılıskı acıkla hadi bı mantık bul burdan ?

• nur suresi 3. ayet derki zine eden bir erkek sadece zina eden kadınla evlenebilir aynı şekilde zina eden bir kadın ancak zina eden erkekle evlenebilir. aksi halde haramdır ve evlenseler dahi hak katında evli sayılmazlar

1|2
    0|0
  • kuranda geçen herşey harfi harfine doğrudur. evet öyle yazıyor kuranda kesinlikle doğru. temiz erkeğe kötü kadın ya da temiz kadına kötü erkek nasip olmaz hiç bir zaman. eğer siz evlenmeden birisiyle yattıysanız emin olun ki ilerde ki eşinizle daha önce biriyle yatmıştır ya da yatacaktır. sen o pisliği yaptıysan evlenirkende bunu s*ke s*ke kabulleneceksin. allah tertemiz bir koyna tertemiz girmeyi nasip etsin...

0|1
    0|1
    • bilginz var o halde bu knuda peki kendimdn örnek vererk sormk istiyorm izninizle ben gençlik nevsine yenilerek zina teşebbüsünde bulundum bakire olmama rağmen eğilimim oldu zinaya ancak pişmn oldum ve tövbe edip ayrıldm sevdiğim adamdan .. Ancak bu durumda önüme gelecek kişi nasibm benm gibi olacaktr veyahut annemle babamdn örnk verırsen babam bakir değilmş ama annem tertemz gtmş gelinliği ile neden anneme bakr bri nasip olmamış o halde evlilikleri haram mı oluyor ?!

• sağol arkadaşım çok dua ettim yorumların için teşekkr ederim hayırlı gnler

• hayırlı günler..

• Ben bunu hiç duymadım

0|0
    1|1
    • bende doğruluk payı var mı dye sormak istedm

• işte birşey söyleyemem.biri yorum yapar birazdan

• :(

Kızlar Ne Diyor 2

• NİSA SURESİ 3. AYET

"Zina eden erkek, ancak zina eden ya da Allah'a ortak koşan bir kadınla evlenebilir. Zina eden kadınla da, ancak zina eden ya da Allah'a ortak koşan bir erkek evlenebilir. Bu tür evlilikler, mü'minlere yasaklanmıştır."

Şu halde bu suçu işleyenler mü'minken işlemezler. Olsa olsa imandan veya imani duygulardan uzak bir psikolojik durumda olabilirler. Bu suçu işledikten sonra da, mü'min bir nefis, bu iğrenç işi yapmak suretiyle imanın dışına çıkmış bir nefisle nikah bağı ile bir arada bulunmak istemez. Bu bağdan nefret eder, tiksinir. Bu yüzden İmam Ahmed, bu iğrenç pisliği temizleyen tevbe olay gerçekleşmediği sürece zina eden bir erkekle, iffetli bir kadının, aynı şekilde iffetli bir erkekle zina eden bir kadının nikah bağı ile biraraya gelmelerinin haram olduğunu söylemiştir. Her halukârda bu ayet, mü'min bir erkeğin tabiatının zina eden bir kadınla nikahlanmaktan, yine mü'min bir kadının tabiatının da zina eden bir erkekle nikahlanmaktan iğrendiğini ifade etmektedir. Nitekim nikàh bağının gerçekleşmemesi istenirken kullanılan " yasak edilmiştir' kelimesi bu yasağın şiddetini, kesinliğini vurgulamaktadır.

"Bu tür evlilikler mü'minlere yasaklanmıştır."

1|2
    0|0
  • tam hatrlamıyorum da vrdır böyle birşey zina etmiş bir bayan veya bay yine zina etmiş birbayanla/bayla evlenebilir falan böyle birşeydi de.ee sevgilin böyle birşey yaşamış önceden şmdi snle sevgili olduki evlenceksiniz ne bileyim tuhaf yani ama kuran da var.s

0|0
    0|0
    • çok sağolun yorumlarınız için

Yükleniyor...