Vajinal mantar hakkında sorum olacak?

Bende vajinal mantar vardı onun için doktora gittim ilaç verdi ama kaşıntılar daha da arttı derisi tahriş oldu kaşımaktan bugün de tüy dökücü kremle epilasyon yaptım daha beter bir yanma geldi idrarımı yaparken çok canımı yakıyor ilaçta kullanmama rağmen geçmedi. Nasıl geçer?

0|1
5|5

En İyi Erkek Görüşü

• Tahrişli yere tüğ dökücü uygularsan pişik yapar yanar şimdi duş al önce ılık sonra hafif soğuk vajina bölgeni kuru tutman lazım

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• VAJİNAL MANTAR ENFEKSİYONUNUN TEDAVİSİ

Öncelikle mantar oluşumuna zemin hazırlayan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir.

Tedavide, ağızdan tablet şeklinde yutulanlar, vajinal bölgeye uygulananlar ve dış genital bölgeye sürülen ilaçlar kullanılır. Başarı olasılığı oldukça yüksektir. Bir kesimde başarılı olunamıyabilir ya da nüks eder. Bu durumlarda uzun süreli baskılayıcı tedaviler uygulanabilir.

Bazı durumlarda tek kullanımlık tabletlere direnç gelişebiliyor. Bu durumlarda hastanın önceden mutlaka karaciğer fonksiyonlarının test edilip, günde iki kez 10-20 günlük kullanım şeklinde tedaviler yapılabilir.

Hastaların % 5-25’lik kısmında hastalık ileri dönemlerde tekrarlayabilir. Yılda en az dört kez aynı tablo tekrarlar ise rekürren kandidiazisten söz edilebilir. Mantarın vajinadaki sağlam dokuda derinlere ilerlemesi ve sessiz kalarak ilaçlardan da etkilenmemesi buna neden olabilir.

Bir kadın sık sık mantar oluyorsa ters giden bir şeyler olmalı, mutlaka kendinin ya da eşinin hatalı uygulamaları vardır.

Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır. Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. İnvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır.

Şiddetli ya da uzun süren enfeksiyonlarda vajina "jansiyen moru" çözeltisiyle tedavi edilebilir. Bu ilaç gerçekten işe yarar, ama iç çamaşırlarıda hiçbir deterjanın çıkaramayacağı inatçı lekeler yapar. İlacın fazla kullanılması vulvada kontakt dermatite de yol açabilir.

Doğum kontrol hapı kullanan bir kadında, tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonu, bazen doğum kontrol hapını geçici olarak kesmedikçe düzelmez. Belirtiler çok rahatsız edici değilse, tedavi sırasında bir hafta cinsel birleşmeden uzak durulmalıdır.

0|0
    0|0
    • Ama bu durumda mantarın penisi tahriş etmesini önlemek için erkeğin kondom (kılıf, prezervatif, kaput) kullanması tavsiye edilir.

Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır.

Vajinal mantar infeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay, hem de zordur. Tedavi ile birkaç gün içinde şikayetler geriler. Tedavinin başarılı olması için ilaçların 7 ila 14 gün kullanılması gerekiyor. Hâlbuki belirtiler 2 günde kesildiğinden kadın iyileştim deyip tedaviyi yarım bırakıyor. Mikrop da kısa sürede daha güçlü olarak tekrar ortaya çıkıyor.

Ancak son yıllarda günümüzdeki modern tedavilerle 2–3 gün içinde olay hızla tedavi edilir hale geldi.

• Kronik mantar enfeksiyonları

Bazı kadınlarda alt genital bölgede inatçı kaşıntılar meydana gelmiş ve bu kaşıntılar defalarca mantar enfeksiyonu tanısıyla tedavi edilmeye çalışılmış olabilir. Kronik mantar enfeksiyonu gerçekte çok ender görülen bir durumdur. İleri incelemelerde bu kadınların çoğunda dış genital bölgede gerçekte bir allerjik reaksiyon veya ciltte enfeksiyona bağlı olmayan bir dermatit durumu söz konusudur. Böyle bir durumda mantar ilaçlarıyla belirtilerin geçirilmesi mümkün olamamaktadır.

VAJİNAL MANTAR İÇİN PRATİK BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

* Vajen bölgesine, hakiki doğal bal günde bir kez sürülür.

* Doğadaki bazı bakterilerin vücudumuza faydası vardır. Bunların başını ise laktobasiller çeker. Laktobasiller vücudumuzun her bölgesinde doğal olarak var. Kadınlarda vajinanın eko sistemini koruyor. Yoğurtta ise bol miktarda probiyotik laktobasiller bulunuyor.

• 3ay

EİG için teşekkür ederim :)

Erkekler Ne Diyor 4

• dermotoğodandan destek al geçmiş olsun

0|0
    0|0
  • Hangi ilaclari kullaniyorsun? Krem olarak ozellikle

0|0
    0|0
    • Travazol kullanıyorum. zolax bir de

• Tip fakultesi mezunuyum. Tusa hazirlaniyorum ve uzmanligimi o alanda alcam

• 3ay

Merhaba size bir kac soru sorabilir miyim? Doktora tekrar gittim ilaçlarımı yeniledi onlar da bitti şu an da katı yeşil bir akıntım var bu normal mi?

• Ayaklarını üşütme

0|0
    0|0
  • Cocuk bezi kullan pamuklu. Nrmli kalmamasi lazim.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Mantar enfeksiyonların tedavi süreçleri türe göre değişebilir. Kimi zaman 3-4 kür uygulama yapmak gerekebilir. Olmaması gereken zamanda kimyasala maruz bırakmışsın bölgeyi, yapmaman gerekirdi.
    Başka bir doktora gidebilirsin, doktor tavsiyesi ile geçmeyen mantara burada nasıl çözüm üretilebilir?
    Binlerce çeşit mantar var, bölgeden doku alarak tahlil yapacak bir doktor tercih et çünkü bir çok mantarın tedavisi farklı ilaçlara yapılıyor.
    Geçmiş olsun ve bol bol soğuk su ile yıka...

0|0
    0|0
  • Verdiği ilaçlar nedir? Önemli olan bu. Travazol krem iyi gelir. Genital bölgenin asla ıslak veya nemli tutmaman gerekiyor. İç çamaşırlarını sık sık değiştir.

0|0
    0|0
  • Eczaneye gidip bepanthol pişik merhemi var ondan al eczacıya bir sor ama

0|0
    0|0
  • Ilaci kullanmaya devam et. Tuy dokucu kremi kullanman cok yanlis olmus. Yeni acilmis jiletten baska bir sey kullanmaman hatta, gecene kadar epilasyon yapmaman daha iyi olurdu.

Doktor ne ilac verdi bilmiyorum ama yine doktora gitmek istemiyorsan eczaneden travazol krem alabilirsin, sanirim recetesiz de satiliyor. Mantar enfeksiyonlari icin antibiyotikle beraber travazol tarzi bir topikal krem kullanman lazim. Bir de kesinlikle KASIMA!

Vajinal pHi dengeleyip faunayi iyilestirecek prebiyotikler de kullanabilirsin. Bir de her gun yogurt ye, meyve dahil sekeri iyilesene kadar mumkunse kes. Cunku mantar sekerle beslenen bir mikroorganizma. Ben 1 ay boyunca sekerli seyleri minimum tutarak en sonunda iyilesmistim. Gecmis olsun.

0|0
    0|0
Yükleniyor...