Türkiye'de kadın doktorları kalıplara sıkışıp kalmış mı?

Herkese merhaba.
Canlı yayında gördüğüm bir soru üzerine bu soruyu sormaya karar verdim. Kişi " doktoruma bakire olduğumu söylemeli miyim?" gibisinden bir soru sormuş ve aklıma benimde hep yaşadığım bir durum geldi.
Ne zaman kadın doğum uzmanına gitsem herhangi bir rahatsızlığım için muayene öncesi "evli misin?" diye soruldu. "Hayır" dediğimde ise direk bakire muamelesi gördüm ve buna göre muayene uygulandı. Sırf bu sebeple test bile yaptıramadım. Belki ben birinden hastalık kaptığımı düşünüyorum olamaz mı yani? Böyle bir durum olmasa bile ileri de olabilir.
Doktorların bence bu konuya daha geniş bakıp bekar olduğumu söylememe rağmen "cinsel hayatın var mı?" diye sorması gerekli.
Biz rahatsız olup dile getiremiyoruz çünkü "bekarsan bakiresindir" gibi bir düşüncenin altına imza atmışlar sanki.
İstanbul gibi büyükşehirlerde bu kadar olduğunu düşünmüyorum elbette fakat yaşadığım şehirde bu böyle.
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

0|0
5|15

En İyi Erkek Görüşü

• Bu ülkede 'Cinsel hayatın var mı' sorusuna 'sen beni ne zannediyorsun doktor' diyen hastalar, bu soruyu duyunca doktorun üzerine yürüyecek hasta yakınları olukça doktorlardan fazla bişey bekleme.

2|0
    0|0
    • Sende haklısın. Fakat bunun için farklı yöntemler bulunabilir. Mesela muayene öncesi bir form olabilir.

En İyi Kız Görüşü

• Çok haklısınız. Rahatsız edici bir durum. Evli misin sorusuna hayır cevabını aldıktan sonra ama ilişkim de var, muayene olabilirim demek utandırıyor biraz insanı. Allahtan yeni gelen doktorlar böyle değil artık. Şükür ki değişiyor bu durum. Özellikle erkek asistanlar daha geniş bakıyor olaya. Vajinal muayeneye engel bir durumun var mı veya hiç ilişkin oldu mu diye soruyorlar ona göre muayene kararı veriyorlar. Sağolsunlar

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Toplumsal baskı, mahalle baskısı her yerde! Utanmayın, çekinmeyin direkt olarak bakire olmadığınızı söyleyin. Mutlaka vajinal yoldan da muayene olun. Çünkü evli olmadan seks yapıp yapmayacağınıza ne o doktor ne de başka biri karar veremez.

0|0
    0|0
  • Sen bu soruyu belki abes görmüyor olabilirsinde Doktorlar artık bıkmış insanlara ne diyeceklerini şaşırıyorlar zaten test büyük hastanelerde hasta ön bilgi formu var bunu dolduruyorsun eşcinsel misin veya ilişki yaşadın mı?(HİV için soruyorlar bekaret için değil) bu formu doldururken sıkıntı çıkaran bir çok hasta var sizene sizi ilgilendirir mi vs ne sacma sorular bir ton tantana yapan var doktorlarda böyle bir kısa yol bulmuş çaktırmadan soruyor

0|0
    0|0
  • empati
    hoşgörü olmayan zamanlardayız

0|0
    0|0
  • Ordaki bekar mısın sorusu zaten bakire misin anlamında sorulan bir soru sadece kibarlık olsun diye öyle soruluyo düşünsene direk biri sana bakire misin diye soruyo, bunu herkes hoş karşılamayabiliyo çünkü

0|0
    0|0
  • herşeye rağmen insan kendini ifade edebilmeli. öyle bir durum'da ben deridim anlatamadım ya da siz kestirip atıyorsunuz, beni dinleyin önce diyerek anlatmak isteidklerinizi anlatın. anlamıyorsa başka yerlere gidin. sizi anlayan çıkana kadar.

0|0
    0|0
  • İstanbul çatır çatır manası çıkar burdan.

0|0
    0|0
  • Söyle sen de olum madem farkındasın bu durumun :)

0|0
    0|0
  • Bakarsan bakire olman gerekir

0|0
    0|0
  • Sende evli değilim ama patlakim deyiver :)

0|0
    0|0
  • öncelikle cesaretineden dolayı tebrik ederim gizli kullanıcı olmadan paylaşmış olman.
    vede tespitinde gayet doğru türkiye artık kalıplar arasına sıkışmış bir ülke

0|0
    0|0

4 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 4

• Kadın oldun mu doktor ya da başka bir şey olman fark etmiyor. Türkiye de her türlü kalıba sokuluyorsun.

0|0
    0|0
  • Dogrusu zaten cinsel yonden aktif misinizdir bu sorunun doktorlarin da bazilari geri kafali olabiliyor demek ki..

0|1
    0|0
  • Haklısın

0|0
    0|0
  • çok doğru bir tespit. erkek arkadaşıyla yaşayıp düzenli cinsellik yaşayanlarda var. burda iş birazda hastada bitiyor. kadınlarda söylemeye çekiniyor çünkü sağlık bakanlığı sisteminde etiketleniyorsun bakire değildir diye. hatırladığım bir olay var. bekar olup hamile olan bir kızın ailesine kızın gebeliğine dair mesaj gitmişti. kızın ağzını yüzünü dağıtmışlardı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...