Ülkemizde neden cinselliğe bu kadar kapalı ve önyargılıyız?

gizli yazmıyorum söyleyeceklerimin ayıp bir yanı yok. bende hep cinselliğin kötü bir şey olduğunu zannederek büyüdüm. örneğin bir kızla bir erkek öpüşüyorsa kız kendini kullandırtıyor diye öğrendim. sanki cinsellik sadece erkeklere mahsus bir şeymiş gibi. ayrıca seven erkek dokunmaz gibi klişe bir lafla büyüdük ki bu çok komik gerçekten. her zaman yeniliklere açık bir insan oldum. elimden geldiğince ön yargılı davranmamaya çalışıyorum. insan büyüdükçe de bazı şeyleri daha iyi anlıyor bir sene önceye kadar bunu konuşmam bile çok ayıp gelirdi. bahsettiğim herkes herkesle yatsın, ortalık yalan rüzgarına dönsün değil tabi ki. ama eskiden en geç 18 yaşında evleniliyormuş. 15 16 yaşlarında bir kızda cinsel bir ilişki yaşamaz zaten. ama şimdi her şey çok farklı. okumayıp erken yaşta evlenen insanlara aptal gözüyle bakıyorlar. yazık etti hayatına, eline ekmeğini alsaydı, koca meraklısı tonla şey. ama evlenmeden önce cinsel ilişki yaşayanlara da bildiğiniz gibi bir çok hakaret ediliyor. bu nasıl bir mantık anlayamıyorum. artık bayanlar 25 inden sonra evleniyorlar. eskiler o yaşta ikinci çocuklarını yapıyorlarmış. hem erken evlenmesine laf söylüyorlar hemde evlenmeden önce yaşanan cinsel ilişkiye. din konusuna girmeyin lütfen herkesin inancı kendine. dinde kapanmak var ama açık insanlara saygı gösteriliyor. cinselliğe karşı verilen tepki bu inancın ötesinde.

0|0
9|22

En İyi Kız Görüşü

• Çünkü bizler televizyon izlerken bir çift öpüşmeye başladığında kanalın hemen çevirildiği ailelerde büyüdük. Çünkü bizler bir kızla bir erkeğin yan yana her geldiğinde sevişeceği olgusuyla büyütüldük. Çünkü her şeyi din'e bağlamak kolaydır,bunu yapmamalıyız çünkü din'e ters deriz işimize ne gelmiyorsa. Benim anne annem 14 yaşında evlendirilmiş. Bu ayıp değil çünkü hem imam nikası hem devlet imzası var o yüzden o yaşta rahat rahat seks yapılabilir. Bizim ülkemiz bunları bir kaç asır daha aşamaz maalesef bizim bütün algılarımız ters yüzdür aynı konunun her bir dalına da başka gözle bakarız. Sende çok güzel bir konuya değinmişsin arkadaşım, ben bir genç olarak sitede ki diğer genç beyinlerin yorumlarına baktığımda ülkenin geleceği için korkuyorum. Ne kadın herkesin altına yatmalı,ne de erkek her kadının üstüne çıkmalı en argo tabiriyle olay budur.

1|2
    0|0
    • Eş ile yaşanmalı neye sığınılırsa sığınılsın, sebepler, bahaneler uzayabilir ama gerçek değişmez, Müslümansak, gerek din,i gerek ahlak,i gerekse değerler dizgemizin getirisi budur.

• artık insanlar en erken 25 yaşında evleniyorlar ve bilim insanları da söylüyor bunun sakıncalı olduğu ilerde problem yaşanıyormuş. ama erken yaşta evlenince de hayatını mahvetti, koca meraklısı, ayaklarının üzerinde durması lazımdı falan deniyor. kaba tabirle ne emmeye geliniyor ne gömmeye. ve bende böyle düşünüyordum şimdiye kadar şimdi kızıyorum kendime.

• Dinin indirildiği zamanki Arabistan koşulları ile bugünkü koşullar çok farklı. Bu sebeple birçok konuyu dine bağlamak çok yanlış. O zaman erkekler 4 eş alsın. Dinin barındırdığı bazı kurallar o günün şartlarına göre gelmiş. Cinsellik de yemek içmek gibi insanın ihtiyacı olan bir şey. Kişi partneriyle ilişkiye girmese bile kendini bir şekilde tatmin etme yollarına bakıyor. Bunu başına sürdürmek ise sağlık açısından yanlış. Her insan kendi hayatından sorumludur, istediğini de yapabilir...

Erkekler Ne Diyor 22

• mesela ben öpüşen insanların kötü olduğu değil birbirlerini sevdikleri için öpüştükleri anlatılarak büyüdüm. sen de büyüyünce öpüşeceksin ama daha küçüksün derlerdi. büyük ve birbirini seven kadın erkek birbiriyle öpüşür derlerdi. annemle babam benim yanımda öpüşürlerdi.bunun bir sevgi göstergesi olduğunu anlayarak büyüdüm. hatta yolda öpüşen bir çift olduğunda kafamı çevirip bakmamamı çünkü onları bakarak rahatsız edebileceğimi söylerlerdi. ben hiç bir zaman cinselliğin kötü bişey olduğunu duymadım. sevgililerin birbirleriyle sevişmesi bana her zaman normal gelmiştir. sanırım bu ülkenin bu haline biraz fazlayım ben. farkındayım. benim gibiler için biraz can sıkıcı.

6|0
    0|1
  • amatörüye öncelikle bunu bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim.

Türkiyenin barındığı kültürlere bakıldığında hepsinin de temelinde din olduğunu görürsün.

Bu yüzden yaşadığımız veya yaşayacağımız her olayı dinen sorgularız.

Cinsellikle bu kavramlardan birisi. Elbette cinsellik kimilerine göre mahremiyet, kimisine göre özgürlük olsa da temel olan aslında

Cinselliğimizin her birey, her canlı tarafından yaşanan ve yaşanacak bir hissiyat olması.

Temel içgüdü filmine bile konu olmuş bir içten bir güdü olmasıdır.

2|0
    0|0
  • ülkemizde cinsel eğitim verisin deniyor.tabiki verilsin ama önce bireylerin kafası düzelsin.malesef bazı erkekler kızları potansiyel ilişki adayı görüyor bu sebeplede kızlar kendisine her yanaşan erkeği sapık aklı biryerde düşündüğünden ters tepki veriyor.peki erkekler potansiyel sapık kızlar potansiyel ilişki aracı olarak görüldükçe kim kiminle nasıl tanışıp evlenecek?ben evlilik öncesinde beraber yaşama taraftarıyım.sadece cinsel açıdan değil her yönden aynı evde birbirini tanımak çok önemli.flört döneminde sinema gezme olur sonra herkez evine.o kısa zamanda tabii canım cicim olacak ama aynı evde gerçekler ortaya çıkar.cinsellikte evlilik öncesi yaşanmalı kim neden zevk alır bilmeden evlen ilişki yaşa sonra sorular gelsin eşim yetmiyor ne yapacam.önceden deneyim sağlarsan yetmeme olmaz sadece birbirini tanıma öğrenme olur

3|0
    0|0
    • kesinlikle. suç sadece erkeklerin değil. kadınlar da sanki erkeklerin aklı hep uçkurundaymış gibi düşünüyorlar. ama yolda el ele gezen sevgililere bile tü kaka denilirken senin dediğin çok zor kabullenilebilecek bir şey. ama sevgiliyken istediğin kadar o kişiyle aynı evde yaşa yine canım cicim ayındayken tam olarak kişiliği belli olmayacaktır. veya insanlar sonradan değişebilirler 25 yıl sonra boşanan çiftler de var bu biraz şans işi.

• eskiden kızlar birey değildi.okul yoktu.14 yaşında hemen en yakın akraba ile başlık parası karşılığında evlendirilirdi.şimdi öyle değil tabii.kızlar üniversiteye gidiyor ,gerçek bir kadın olduğunu anlayarak büyüyor kendilerine saygıları var kendi kazançları var .yani tam bir eşitlik var artık .eskiden toplumun tek gelir kaynağı topraktı ,o da erkeğe aitti.sonuçta kadınlar özgürlüğünü kazandı ve kazanıyor.aşk cinsellik birey olarak herkesin vaz geçilmezi çünkü yaşamın en önemli anlamı .kadınlar da haliyle birey olarak bunu yaşıyor tıpkı erkekler gibi. kadın olduklarının farkına vardılar dedik ama gerçekte sadece erkekler gibi bireyselleştiler.bu da son derece doğal birşey.bir insanın hayatının sadece bir zara bağlı olması son derece saçma birşey

1|0
    0|0
  • bu sorunun cevabı eğitimsizlik...dediklerinde çok çok haklısın ve çevre baskısı genelde bunlara neden oluyor...bizler cinselliği hep ayıptır yapma etme konuşma diye büyütüldük halbuki çocuklukta bunlan ilgili eğitim verse gençler daha bilinçli olurlar...din ve inançla bağlantısı yok ama dindar geçinen birçok insan kendileri her şeyi yapar gizli kapaklı ama başkasıda yaptı mı onu yadırgar ve çevreyi etkiler din üzerinden..

2|0
    0|0
  • bu durum ülkemizde ne yazık ki ayıpanarak yaşandı, bir çok çocuk sahibi kadın, penis, vajina, orgazm, klitoris vs gibi kavramların hala ne olduğunu bilmeden, bir çok çocuk sahibi erkek penisi sertleştiği zaman bir kadına girip boşalacağını sanarak yaşıyor... bu eğitim ve kültür meselesi, her zaman karşı cinse ait bir beden ayıplandığı için bu cehalet ortaya çıktı... daha çok uzar da ben sinirlendim şimdi senin bu kadar doğru konuya değindiğin için.

2|0
    0|0
  • cinsel başkasını rahatsız etmedikçe özür olabilir insan ama su var özgür diye de başkasının hayatına müdahale etmek yakışmaz evlilik olayına gelince de bence de her insan ayakları sağlam basmadan evlenmemeli ve evlilik önce cinsellik olsa bile onun cok özel olması lazım yani 3 gun kez 2 güzel söze kanıp cinsellik yasamak bence saçma ve sonrasında ah vah etmek daha saçma

1|0
    0|0
  • Erken evlenenler cinsellik yaşamak için evlenmiyorlar, geç evlenenler de cinsellik yaşayayım merakında değiller. Cinselliği bu kadar abartmaya gerekte yok, ok cinsellik gerekli elbette ama daha önemli olan yaşadığın ve yaşattığın duygular.

0|0
    0|0
    • erken evlenenler cinsellik yaşamak için evleniyorlar.

• Seks açlığı çekiyor insanlar o yüzden birde bakıyorsun türlü türlü sapıklar türemiş.

0|0
    0|0
  • sen nasıl olmak isterdin?insanlar bir deişik okulda çok deniyorum bunu ben açık sözlü bir insanım mesela bir eşyi açık açık söylüyorum bir topluluktayken hemne sapık ya da abaza damgası vurmaya çaılışıyolar yani bu durumda nasıl kapalı olunmaz cinselliğe?

0|0
    0|0
    • benim bahsettiğim şeyle senin bahsettiğin konu çok farklı şeyler. açık sözlü olmanın bir sınırı vardır. insanları rahatsız edecek şekilde cinsellikten bahsedersen tabi ki sapık damgası yersin. ama benim bahsettiğim iki kişi arasında olan şey neden başka insanları bu kadar rahatsız ediyor?

• yok anladım senin dediğini de ben de zaten kimseyi okşamaya çalışmıyorum zaten nabız ölçüyorumda sürekli onlar farkında değil senin konuna gelince aslında çok önemli bir şeyden bahsetmişsin ama bu deişmez bizim millet böyle işte birşeyi sıradışılaştırmada üstümüze yoktur

• din konusuna gırme ne yaw tamam senın dınle alakan yok belkı ama benım var arkdas burası turkıye bızde muslumanuız yanı evlılık oncesı cınsellK yasayana tabıkı soguk bakıcaz önyargı olucak bu durumda edep ahlak denen bısey var

he ben yasarım yaaprım dıyosan o ayrı

0|0
    1|1
    • dinimizde kapanmakta var ama açık bayanlara karşı insanlar saygı gösteriyor ama cinsellikte hemen tü kaka oluyor bu olay din boyutunu aşıyor dedim. yanlış okumuşsun. herkesin inancı kendine ben sadece neden hakaret ediliyor, neden bu şekilde yetiştiriliyoruz onu sorguladım.

• ibni haldun un ortadoğu milletleri için bir tabiri vardı unuttum. biz de onlar arasında olduğumuz için biraz. biraz sizin salaklığınız, biraz da erkeklerin lavukluğu. ettiniz yani ülkenin içine kısaca..

0|1
    0|0
  • Malesef ülkemizde erkek seks yapınca bişey olmuyo ama kadın seks yapınca direk kaşar ve o* muamelesi yapıştırılıyo yapıcak bişey yok bu düşünceler ülkemizde yer etmiş değiştiremeyiz ki...

0|0
    0|0
  • insanlaarı korkutrarak büyütürsen böyle oluyor işte.

1|0
    0|1
  • daha zaman ister

0|0
    0|0
  • seni tebrik ediyorum

0|0
    0|0
  • kapalımıyız:D :D

avrupa kapılarını bir açsa ülkedeki kadın nüfus u %40 azalır be

0|0
    0|0
    • ne demek istediğini anlayamadım.

• bu ülkenin yaşamış olduğu cinsel sapkınlıkları hiç bir yerde bulamazsın demek istedim.

bol bol yaşanıyor..

• Bu bir kısırdöngü ve görünen o ki bu hep böyle sürüp gidecek malesef

0|0
    0|0
  • kendını fazla yormussun bence ..bu yazıyı yazınca ne degıstı onu merak edıyorum.sen resmen demıssın kı arkadaslar cınsellıgı rahat rahat yasayın vs..dın meselesıne gırmeyecegım ama bu yazının bır serzenıs oldugunun farkındayım.anlıyorum senı bakıre olmadıgın ıcın ılıskılerın kısa suruyor bunu ogrenen erkek arkadasların senı terkedıyor.sende bunun farkındasın ve bu yazınla toplumun nabzını olcmeye calısmıssın.ama yanlıs yapıyorsun..bu yazıyı ıkı uc kız okusa ve evlılık oncesı ılıskıye gırse mutlu mu olacaksın? bence hayır..arkadas bır ısı yapmıssın once sımdı bır erkek kabul etmıyorsa saygı duyacaksın ve kosene cekıleceksın.buraya gelıp ıkı uc genc kızımızın aklına gırmeyeceksın.

0|0
    0|0
    • bir kere böyle bir şey yazman çok yanlış. ben cinselliğin kötü bir şey olduğunu öğrenerek büyüdüm. bu yüzden hiç doğru düzgün bir ilişki yaşayamadım. yaşadığım ilişkiler bakire olmadığım için değil aşırı çekingen olduğum için bitti. cinsel ilişkinin bendeki bütün masumluğu alıp gidecekmiş gibi düşünüyorum. sırf bu yüzden erkek arkadaş edinmiyorum kendime ama artık her şeyi daha iyi görebiliyorum. kız olmadığın için bunu anlayamazsın. ama duygularınla beynin deli gibi çatışıyor.

• bende hiç evlenmem o zaman. benim hayatta ki tek amacım zengin bir koca bulup evlenmek değil. ben ayaklarımın üzerinde duran güçlü bir kadın olacağım. evde oturup bütün gün dizi izlemeyeceğim, memlekete hayırlı işler yapacağım, basit bir insan olmayacağım. eğer benim gibi düşünen birisini bulamazsam evlenmem bu kadar basit. bir arkadaş gayet iyi açıklamış. erkekler bakire kız ister çünkü başkalarıyla karşılaştırmasın diye kendilerine güvenmediği için.

• vallahı sen bılırsın ıster evlen ıster evlenme bu benı ılgılendırmez.bekaret konusunda da benı elestıremessın ve bekaretı kabul etmeyen bır erkegı egıtımsız olarak goremessın.dedıgım gıbı ısteyen ıstedıgını kabul etsın ısteyen ıstedıgıyle evlensın benı ılgılendırmez.ben sozumu tekrarlıyım ben almam alana da manı olmam..

• Ağaç yaşken eğilir sözü tam bunun için söylenmiş.Çocukta cinsellik ergenliğe girdiğinde başlar yani 12,16 yaş arası.Şimdi o yaşta bir çocuğa çevrede alelen olan birşeyi yanlış diye anlatmak zor olur çünkü o yaştaki biri yanlışı ve doğruyu tam ayırt edebilecek kapasitede değildir.Gördüğünü ve duyduğunu kapar.

Bu yüzden cinsellik rahat bir biçimde anlatılıp reklam yapılmaması gerek.Herşeyi kuralına göre anlatmak ve yaşamak gerek.

0|0
    0|0
  • valla bunu kızlara sorman lazım:D

0|0
    0|0
  • cahillik işte

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Bunun birkaç tane nedeni var.

Birincisi yetiştirilme tarzımız hep cinsellik kötü olarak şeytan işi olarak öğretildi.Kimse cinselliğin insanın doğasında olduğunu söylemedi.Hep yıkılmaz duvarlar ve tabular vardı.Çocukken başlamıştı bu durum erkekler ve kızlar birbirinden uzaklaştırıldı.

İkinci neden kızların cinselliğe duyusal bakması.Kullanılmak kavramı.Eğer iki tarafta istekli ise kullanmak diye bir şey yoktur.Kimse nesne değildir ki kullanılsın.

Din başka bir etken ama bence asıl etken insanların içindeki saflık anlayışları.Erkeklerin çoğunun eşlerinin ilk defa kendileri ile olmasını istemesi.'benim' diyememenin içsel çatışması bu.

Ben de gizli yazmadım çünkü binlerce yıldır süregelen ve hepimizin olmasını sağlayan bir gerçeği ayılamanın yanlış olduğunu düşünüyorum.Cinsellik yemek yemek su içmek kadar doğal bir şey niye utanıyoruz ayıplıyoruz ki?

İnsanların bunu yaşayış şekilleri kendilerine kalmış,kimseyi alakadar etmez herkesin ahlak anlayışı farklı ama cinsellik kendi başına bir ayıp suç günah değil hiçbir zamanda olmadı.

4|2
    0|0
    • böyle düşünen ve mantıklı konuşan insanların olması beni mutlu ediyor.

• erkek olmam rağmen şu erkek düşüncesine karşıyım.bakire olsun.nden bakire bence olmasın.bekaret bacak arasında değil beyinde.erkek o yaşa kadar bir sürü ilişki yaşasın ayşe gelsin fatma gitsin desin.ama kızlar bakire olsun.kızlar da yaşamalı aynı hakkı.o zaman kendine uygun olan kişiyi daha rahat bulur ve yanıılmaz.ülkemizde erkek yaparsa aslanım koçum kız yaparsa ne olduğu belli.peki erkeği doğuran kadın kızı doğurmuyor mu.mesele ailedeki terbiye ve yetişme.iki kardeş olsun erkek olan aslanım

• kız olan höööt ona bakma bunu yapma neden peki ikiside aynı evin çocuğu.bu seferde kız birşeyleri gizli olarak yapmaya çalışıyor.sonuçta cinsel dürtüleri var.benim kızım olsa aynı şekilde özgür bırakırdım.oğlum olsa da kızımı ettiğim kadar oğlumu da kontrol ederdim.olması gereken bu denge bence

• ar edep namus kavramları var..

sokak ortasında öpüşürse sevişirse kapalı önyargılıyım mahrem denen bişi var dimi dimi..

0|1
    1|2
  • çünkü her ne kadar değinmeyen deseniz de, inancımıza, ahlak anlayışımıza, değerler dizgemize

ters.

1|1
    0|0
  • ben bunun değişeceğini sanmıyorum su aralar daha kötuye gidiyoruz cunku

1|0
    0|1
    • kesinlikle ilerde bunları konuşamayabiliriz. ama bazı şeyler biz gençlerin elinde. herkes senin benim gibi düşünse kimse böyle şeyler yapmaya cesaret edemez. ancak ne yazık ki din adı altında kandırılıyoruz.

• bende deistim. ama ben evde ders çalışırken benim yaşımda ki küçücük kızlar gizlece kıyıda köşede öpüşüyorlardı. erkek kız ayırdıkça daha küçük yaşta çocuğun aklına sokuyorsun böyle düşünceleri. kardeş olacak çağda başka gözlerle bakıyorlar birbirlerine sırf büyüklerinde duyduklarıyla. güvendiğim, geleceğimizi güzel bir şekilde geçireceğim biriyle karşılaştıktan sonra benim içinde bir sorun yok. istemeyene saygım var ama böyle insanlara kötü sözler söylenmesine hazmedemiyorum sadece.

• cok haklısın katılıyorum sana.Onlar belkide bunları kötü duygularla yasadığı için çok net bir şekilde ''orspu'' damgası yapıstırıyorlar

• Herseyden once kendine saygisi olmali insanin. Ipin ucu kactimi durdurana ask olsun.

0|1
    0|0
  • tamamen din boyutu bu iş , kadın erkek sınırları vardır evliliğe kadar ondandır..

0|0
    0|0
  • Haklısın bence. Bakire olmayan bir çok arkadaşım var ve hiçbiride o hakaretleri hakeden karakterde değil. Bence herkes kendi düşüncesine göre yaşamalı. Ne bakire olmayana saygızılık yaparım nede bakireye ama örümcek beyinli insanlardan nefret ediyorum o ayrı. Kızların tek dikkat etmesi gereken nokta yaptığı kişiye değsin. Emin olsun o insanın sevgisine. Serserinin tekiyle karamböle yapıp sonra kızlarada zerre acımıyorum.

0|0
    0|0
    • Serserinin tekiyle karamböle yapıp sonra kızlarada zerre acımıyorum.

• sonra AĞLAYAN kızlarada zerre acımıyorum. yazamadım bir türlü:)

• ben altında yatan en büyük etmenin erkeklerin kendine olan güvensizliklerinde yattığını düşünüyorum . ar namus gibi şeyleri iki bacak arasında düşünülmesi zihniyetiyle yetişiyor ve yetiştiriliyoruz. ve sonuçta saçma sapan hayatlar oluyor. mutsuz gergin insanlar topluluğu halini alıyoruz. erkeklerin güvensizliği meselesini açmak isterim bakire kızla evlenebilsinler ki karşısındaki kadın onu performansını ten uyumunu başka biriyle kıyaslamamalı. karşılaştırma yapmadan olanın sadec bu olabileceini en mükemmelinin kocası olduğunu düşünüp ona göre yaşamalı. oysaki insan hayatındaki mutluluğa huzura en büyük katkıyı yapan şeylerden biri cinselliktir. cinsel hayatta yeterli tatmini yaşayan insan daha net daha tatminkar daha mutlu yaşar hayatı . ve bu yaşamın tüm alanında etkisini gösterir. tatminsiz insan her anında gerginlikle yaşamaya mahkum kalır. ve bu bayan erkek farketmeden tüm cinsiyetler için geçerlidir. ha bunu derken önüne gelenle yatsın kalksın herkez demiyorum tabiki yanlış anlaşılmasın ama cinsellik bu kadar tabu olmamalı diye düşünüyorum .

1|1
    0|0
    • en iyi cevap için teşekkürler...

• bundan bayanlar da sorumlu değil mi? beynini geliştirmekten çok kendini güzelleştirmeye önem veriliyor. kendini geliştirme yolunda hiçbir adım atmıyor çabalamıyor. kendini satma çabasında, hayatında ki tek amacı zengin bir erkek bulup evlenmek olan insanlar var. üniversite okumak yetmiyor. bazen öyle insanlarla karşılaşıyorum ki hiçbir şeyden haberi yok. tek muhabbeti erkekler, makyaj ve güzellik. kendini geliştirmek üniversite okumak değil.

• amacın evlenmek olmasındaki kastımda aynen böyle birşeydi. çok güzel anlatmışsın

Yükleniyor...