Yeminli bakireler (arnavutluk) özgürlük için küçük bir yemin edermiydiniz?

Küçük bir kızken sürekli ''Allahım keşke ben erkek olsaydım'' der, her gece ''bir erkek kadar özgür'' olabilmek için dua ederdim. Ailem tutucu olduğundan falan değil, benim, erkeklerin her halükârda kadınlardan ''daha eşit'' ve ''daha özgür'' olduğunu ve bana verilen özgürlüklerin yetmeyeceğini daha o zamandan anlamış olmamdan kaynaklanıyordu bu özlem... bir yeminli bakirenin sözleri bir yemin ediyorsunuz ve kadınlığınızdan vazgeçerek erkek kılığına girerek yaşamınızı o şekilde sürdürüyorsunuz

link

link

cinsellik sorusu değildir kavrayamayan olursa

siz olsaydınız bu yemini edermiydiniz o şartlarda düşünceleriniz neler?

0|0
9|18

En İyi Erkek Görüşü

• Ülkemizde erkeklerin daha ön planda görüldüğü doğrudur her ne kadar eşitiz desek de..

Ama ülkemizde o kadar uçkuruna düşkün adam var ki kadınlar bu ülkede daha şanslı,çok konuda zaten kadın diye kendini kaybeden adamlar bile var,kimse kusura bakmasın

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• özgürlük her zaman güzeldir yalnız özgür olmak için bu kadar da vazgecenleri ilk kez gördüm belkide sizin eşitlik istemenizde en büyük kıskançlık bu biz kadar özgür olamıyorsunuz

1|0
    0|0
  • Psikolojisi bozulmuş onların, aslında eminim ki bozmuşlar. Toplum kızların aklına küçükken öyle bir giriyor ki, özgürlük kavramından uzak kalıyorlar. Kimi dar düşünen için hoş bir durum insanların kendi özgürlüğünü kısıtlaması veya kısıtlanması. Peki bu ne kadar doğru. ?

Evin penceresinden dışarı izleyen kızlar varya, ne hayaller ne düşünceler ile dünyaya 2. kez gelicek miyiz. ? Geniş düşünmek gerekiyor. ^^

1|0
    1|0
  • Ne acı.Ama gerçeklerde var insan sahip olduğu bedende değil hissettiği bedende yaşamalı.Fakat ben etmezdim.

1|0
    0|0
  • yemin etmezdim.

1|0
    0|0
  • Bence saçma ama o zamana bakarsak , kızlara yaptıkları baskı göz ortada. Tek çözüm bu mudur tabikide değil.

1|0
    0|0
  • Anne karnındaki bütün bebeklerde klitoris vardır zamanla evrimini geçirip ya kendi halinde kalır ya da penise dönüşür..

Bazılarında geciken klitoris evrimleşmesi genetiğinde karşı cinse yatkınlık yaratabilir..

1|0
    1|0
    • ikinci link e bak bence cevap bu değil

• sana tavsiyem şu anki papalar neden ürolog eşliğinde erkeklik testinden geçiyor sebebi şu bir bayan kadınlığını gizlemiş ve sezar döneminde papa olmuş fakat kiliseden bir pederle yaşadığı cinsel ilişki sonrası hamile kalmış ve hamileliğini son güne kadar gizlemiş taki doğum yapana kadar sonunda öldürülmüş keşke o kadının ruhu reenkarnasyonla sana geçseydi.

• kişilik özgürlüğün olmadığı yerde kişilik yoktur eylmede yoktur hayal vardı ve istek vardır ayrı konulardayız ayrıca soru açabilirsin bunun için benim değindiim nokta farklı

• Ben bunu biliyorum aşkım ama bu bence içinden geldiği gibi yaşamak değil mecburiyet olabilir

1|0
    0|0
  • bu tür konuları sevmiyorum... ama kadınların bakirelik yemini edip erkek olması ne acı...

1|0
    0|0
  • soru bayanlara ben karışmam asdf

bıyıkta bırakıyolar mı aceba

2|0
    1|3
  • yemin edip kadin kılığına mi giricez bizde

1|0
    0|0
    • onun yerine empati yapmayı dene

• zor birşey

gece yolda yürüsen laf atan olur bazi p!çler araba ile giderken korna vs laf atma

gece geç gelsen eve bu kız nerden geliyor der konu komşu

bir erkekle sohbet etsen dedikodu çikar

açik giyinsen ka_şar derler

toplum olarak çooooooooooooooooook cahil beyinli ,art niyetli ,sapık insanlariz özellikle dindar olanlar tam pislik

• büyük bir saçmalık.

1|0
    0|0

• Yeminle yeminlerini bozarim

1|0
    0|0
  • kavradık kavradık :) ben muhammed :)

1|0
    0|0
    • belli kavamışsın

• o zaten o zamanlar şimdi artık yasalarda değişti özgürlük dediğimiz şey eğitim hakkı çalışma hakkı gibi ...diğer seçimler ve davranışlar kişiseldir onun özgürlükle zaten bir alakası yok

• öyle evet haklısın..

• Yemini flan anlamam bilmem. BEKARET VE BAKİRELİK NAMUSTUR. NOKTA NET BU KADAR.

0|0
    2|0
    • anlamıyorsan linklere bak büyük harfle yazmak kural dışı cevabın kalkmasın

• Oradan öyle mi gözüküyor vay mk:/

0|0
    0|0
  • tipe bak ya amele

0|1
    2|1
  • Bu zamanda kimse erkeksiz kalmaya cesaret edemez.

1|0
    0|0
    • Zamanla bağlantısı nedir ?

• En kötüsü de insanlara açıklama yapmak. Toplumu çözen ve soruyu doğru okuyan anlar bu cevabımı.

Kızlar Ne Diyor 9

• Erkek egamonyasına bir tepki değil bu hareket. öyle olsaydı şu cümleleri kullanmazlardı:

Şimdilerde, diye yakınıyor, kadınlar kendi yerlerini bilmiyor.

“Bugün kadınlar yarı çıplak diskoya gidiyorlar,”. “Ben hayatım boyunca her zaman bir erkek olarak saygı gördüm. Temizlik yapamam, ütü yapamam, yemek pişiremem. Bu kadının işidir.”…’

Kadınların aşağı olması ve olması gerektiği yerde durmasını istiyorlar. Bunun yerine çocuklarına bu eşitliği ve kadınlara saygı göstermeyi öğretselerdi, belki bunlara gerek kalmazdı.

2|0
    0|0
  • Hayır etmezdim..O günün şartlarıyla düşündüm ve yine de etmezdim diye düşünüyorum.

Evet erkek olmak daha büyük bir özgürlüğün habercisi ve o zamanlar kadınların şimdiki gibi hakları olmadığı da ortada..Ama yine de dişilikten vazgeçebilmek ciddi psikolojik bir durum.

1|0
    0|0
  • bende o got yok.

2|0
    0|0
  • Etmezdim. Madem bir kadın bedenine sahibim böyle devam etmeliyim.

1|0
    0|0
  • burada daha farklı değil. erkek kılığında çalışabiliyorsun burada da. yeminli ya da yeminsiz farketmez. üstünde görünmeyen bir baskı oluyor. kadınlığımızdan vazgecmeye mecbur bırakılıyoruz. yoksa ismin aşifte oluyor, aranan oluyor.

1|0
    0|0
  • etmezdim.ben kadınım vücudum östrojen salgılıyor, kadınca davranış ve duygularım var bunlardan da memnunum.bakireyim ama erkek değil onlarınki zor değil kolaya kaçmak bence.Türkiye gbi bir ülkede hem kadınım hemde özgür hissediyorum.erkek olmanında getirdiği ufak tefek sıkıntılar olabiliyor yapmayın yani hayatlarının baharında 15 ay askerlik yapıyorlar bu otoritenin baskısıdır herkes gönüllüyüm der ama kmsede o disipline gelmez zorunlu olmasa.konuşturmasınlar beni yemnli bakirelermişmiş

0|0
    0|0
    • konuşabilirsin de yalnız eski bir dönemden bahsediyoruz bir de oranın şartları ile buranın şartlarını aynı kefeye koymaya gerek yok orası arnavutluk hayvanla aynı değeri görseydin belki değişirdi düşüncelerin afganistanda bir kadın olsaydı ve bir erkeğe baktın diye suratına kezzap atılsaydı o zaman da mesela düşüncelerin değişirdi 15 ay değil 20 sene askerliğe razı gelirdin beterin beteri vardır yazmak kolay

• Yemin ederdim ama arkadan parmaklarımı çapraz yapardım :(

1|0
    0|0
  • Hayır istemezdim ne gereği var.

1|0
    0|0
  • Eğer o zamanda doğsaydım ve bu 2.linkte yazan haklardan mahrum bırakılsaydım olurdum.

Özgürce gezemedikten aile halkının içerisinde söz hakkı olamadıktan ve çoğu yasal haktan mahrum bırakıldıktan sonra kız olarak kalmanın bir anlamı kalmazdı.

2|0
    1|0
Yükleniyor...