Düğün yapmadan evlenmek konusunda ne düşünüyorsunuz?

Oldum olası düğünlerden kaçar, oynamak nedir bilmem. Benim gibi düşünenlerin ise "ne gereği var arkadaş bu kadar tantanaya, gidelim nikah dairesine kıyalım nikahı valideler ve üç beş akraba gelsin olay tamamdır" diye düşünür ama gel gelelim ki toplum, kız tarafı ve mahalle baskısı buna karşı çıkmaktadır. Kimileri olayı para olarak görse de sabahın 7 sinden kalk gece 12 ye kadar ayakta dur, Kuafördü çoluktu çocuktu bir ton adamla uğraş ondan sonra " gerdek " denilen eylemi hayata geçir, güç kuvvet kalırsa tabii... Hem böyle yoğun geçen bir günün sonunda yaşanacak olan finalden kim nasıl zevk alsın. Olaya farklı bir boyut kazandırma adına gerdek örneğini verdim. Biliyorum, artık "bekaret " ilk geceye saklanmıyor bunun muhabbetini geçelim. Eğer bir gün düğün yapacak olursam (düşük bir ihtimal) bu şekilde düşünüyorum. Düğüne harcanacak para ve gelecek olan altın-para ilişkisini oranladığımızda, daha kurulma aşamasında olan evimizin, bütçesi açık vermektedir. O düğüne yapılacak olan parayı, bankaya koyup "zor günler için" değerlendirmek daha cazip gelmektedir...

0|0
39|38

En İyi Kız Görüşü

• düğün olmazsa gelinliğin de bir anlamı olmaz her kızın hayalindedir gelinlik giyinmek ...düğünde asıl önemli olan okadar insanın o gün senin için orda olması ve gecenin yıldızı gibi beyaz gelinliğin içinde prenses edasıyla süzülmendir...bunu hergenç kız yaşamak ister bence erkekler ise birgün dahi olsa bu arzularına saygı gösterip uyum sağlamalrı gerekir birdaha gelinlik giyinilmicek birdaha o düğün olmicak hayatında bir kez gerçekleşecek olan o anlamlı günü savsaklamak gibi geliyor nikahtan evlenmek bu benim görüşüm...

1|1
    1|1

Kızlar Ne Diyor 38

• Ben de oldum olası sevmiyorum düğünleri. Olabildiğince katılmamaya çalışır, çok yakın akraba tanıdık isede elmecbur katılır ama olabildiğince kenarda, anca oturduğu yerden izleyip el çırpan yaşlı teyzelerin arasına karışır bitse de eve gitsem diye zamanı sayarım. Kalabalık ortamları da sevmem zaten.

Kendi düğünüm nasıl oalcak diye de düşünmüyor değilim, bana kalsa, yakın akraba ve tanıdıklar ile birlikte sade bir nikah kafi.

2|3
    2|0
  • Kesinlikle düğün düşünmüyorum.

0|3
    2|0
  • İsraf raddesindeki düğünlerden hazzetmem asla :)

Ama kararında bir düğün illaki şart...

Kız anne evinden çıkıyor neticede

1|1
    2|1
  • ben oynarım abi :)) sevgilimde bu görüşte sevmiyor o karmaşayı. parasında değilim ne istiyorsan yapalım ama kalabalık tantana gerginlik yorgunluk vs. hiç kaldıracak halde dğilim diyor. ama ben oynrım abi. tüm akrabalar eş dost gelcek döktrcez şenlik olcak kardeşm. düğün yapıyoruz şurda :)

0|1
    0|0
  • şuan çoğu kişi düğün yapmıyor bence mantıklısı o düğünden sonra bir eğlenceye gidiliyor falan yani düğünü gerekli gören bir insan değilim ki hiç sevmem ayrıca gereksiz masraf benim için

1|3
    2|0
  • Milletin totosunun keyfi için borca girmeyi anlayamadım, anlayamayacağım da.. Ama parası olur, her şeyi tamamdır, düğün yapmak ister o zaman anlarım. Kısacası iş siklet farkına bakıyor.

2|3
    2|0
  • o parayla kaç ülke gezilir

evlenmeyi düşünmüyorum ama evlenecek olsam düğünden daha işe yarar şeylere yatırım yapardım

0|4
    2|0
  • Bana kalsa nikah toreni bile.olmasin imzayi at.gel.tam bir.stress gunu. O stressle git birde gerdege.gir

0|1
    0|0
  • Aynen ya oynamayı hic sevmiyorum.

Nikah sonrasi yemek yeterli.

Altin para daha az takilr ayri konu:D

0|4
    1|0
  • bence düğün olmalı yaa onun bı amacı yok ama gelenektir yanı hem kendı dugununde ıster ıstemez oynarsın seversın yanı

2|1
    2|2
  • bence farketmez evleneceğim kişiyle oturup konuşur ortak bir karar alırız..

1|2
    1|0
  • Kiz kuzenim sade bir nikah dusunur ama aile baskisi iste. Ya tabi saygi duymak gerek ama evlilik karari kolay alinmiyor alindigindada bunu en guzel sekilde eglenerek yapmak gerektigini dusunuyorum. Dans etmek sarkilar soylemek insanlarin eglenmesi hos seyler bence. Tabi yinede son karar ciftlerin. Biz dis etkenlerin sozu en son soz degildir. :/

1|1
    2|0
  • evliliğe zaten sıcak bakmıyorum ama ille de olacaksa sade bir nikah tercih ederdim nişan,düğün bunlar gereksiz tantanalar

0|1
    0|0
  • kalabalık sevmem. normalde yüzüne bakmadıgım akrabalarla dügünde göbek atmak da istemem. zaten altından gelen para düğün masrafına gider. onlar da biz altın getirdik diye övünürler. ne şamın şekeri ne arabın pis yüzü...

1|2
    1|0
  • bendensin. nefret ederim bende. gelinliğimi giyer nikahımı kıyarım onca paraya zahmete telaşa hiç gerek yok

0|1
    0|0
  • oo bu gün hepiniz düğüne gerek yok dersınız yarın evlenecek olsanız cogunuz, ama oyle ama boyle düğün yaparsınız :)) nedır bu paragozluk hem, iyi yatırım yapılırmıs cok masraf olurmus.. para bu gene bırıkır bu kadar tasalanmak yersız

0|1
    0|0
  • düğünsüz olmaz

1|1
    2|1
  • Düğün çok gereksiz

0|3
    2|0
  • tanımadığım insanlarla oynamak için o kadar para harcayamam çok saçma

0|1
    0|0
  • mevlütlü yap o zaman:)

0|2
    0|0
  • nikahtan yap o zaman

0|1
    1|0
  • Olabilir ama bir şekilde herkes duymalı,nikahla vs..

dinen duyulması bir gereklilik diye biliorm..

2|1
    2|1
  • Sade şık bir düğün olmalı bence

0|1
    0|0
  • ne güzel anlatmışsın bana da çok saçma geliyor

0|1
    0|0
  • Düğüne gerek yok.Nikah daha pratik.

0|2
    2|0
  • Mantık kalitesi yüksek diyorum

0|3
    2|0
  • duaksız gelin olmaz.

0|1
    1|0
  • Bencede fuzuli ama evdeki hesap çarşıya uymadı

0|2
    1|0
  • Düğüne harcanacak para daha iyi değerlendirilebilir fikrimce.

0|2
    1|0
  • Bende hiç sevmem düğün falan ya

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    8

Erkekler Ne Diyor 38

• Caizdir... Herkese duyurduktan sonra bir fark yoktur.

"Düğün" konseptini sadece düğün salonu sahipleri, bir de çocukluktan beri düğün hayali kurmak dışında beynini geliştiremeyen gelin adayları sahipleniyor/savunuyor diye düşünüyorum..

0|1
    0|0
  • Düğünün amacı evlenme olayını dost düşman herkese ilan etmek falan adamla filan kız evleniyorlar demek. Etrafa para saçmak değil..Ve sınırı yok..Kim ne isterse onu yapar..Sadece kapısının önünde iki saat davul çaldıran bile var..En güzeli mahallede bir lokanta ile anlaşıp düğüne davetli olan olmayan mahalleden olan olmayan gelen, geçen , orada bulunan kadın erkek çocuk her insana bir tabak pilav bir kase hoşaf yedirmek. Adam başı 3 lira tutuyor.Şu saatten bu saate kadar her gelene yemek verilecek..Mesela saat 4 ten gece 10 a kadar denir..Gelen insan sayısı kadar para ödenir...Evler ya da bahçeler müsaitse bahçede, evdede yemek veriliyor.. BOŞA PARA HARCAMAK DEĞİL..Hem hayır hem sevap...Onca insanı doyuruyorsunuz..Allah razı olsun ,hayırlı olsun Allah mesut etsin diye dua ediyorlar..Birinin duası kabul olsa yeter..Hem düğün hem hayırlı bir iş...

1|1
    1|0
  • Biz millet olarak gösteriş hastasıyız. Cebimizde 1000tl lik telefonumuz olur ama bilgisayarlarımız en eski sistemdir. ( telefon maaş kadar bir de öğrencilerin cebinde bile var )

Düğün yapmayı düşünmüyorum.Düğün isteyen bir kadınla zaten oalyın başında birlikte olamam. Davul zurnayla hele kesinlikle olacak bişey değil. Ben zaten gürültüden çok rahatsız olurum bir de düğünle uğraşılmaz.

Nikah dairesinde tekila-shot, viski ikramı olur, çerez ikramı olur biter. ;) İçki içmeyenlere de meyve suyu ikramında bulunuruz, tebrikleri alırız olay kapanır.( takı töreninin de olmayacağını ayriyetten belirtmek gerekir ) Bence en mutlu gün beni en az yoran gündür :)

0|2
    1|0
  • olumlu..kız çok ısrar etmezse tabi..olmadı arkadaşlar arasında bir ufak eğlence yaparız diye düşündüm şimdi ama bazı geleneklere de uymak lazım..sağlıklı toplumlar ancak böyle ayakta kalır..yaparız bir düğün görsün eş dost eğlensin...şahit olsunlar..

0|3
    2|0
  • dugune saglam altın takacakları cagıracaksın riske girmeden ama farketmezkı be kardes butce hep acık verecek...evlilik bos bır senete ceke imza atmak demektır...gercı cekın senetın hapıs cezası kalktı kurtulus var ama ya evlilikten bosansanda nafaka cart curt kazıklı voyvada

0|2
    2|0
  • büyük bir çoğunluğuna katılıyorum dediklerinin, ben de sevemedim bir türlü düğünleri:) bir iş uydurup çoğuna gitmedim. kendi düğünüm olsa ona bile bahane bulup gitmem heralde:Pp

0|2
    2|0
  • lan bütün pembeler de düğün gereksiz demiş, niyeyse birtane de böyle kadınla karşılaşmadım gerçek hayatta, delirtmeyin la beni :/

1|1
    2|0
    • Haklısın dostum bende aynı şeyi düşünüyorum :)

• bu yukardakilerin hepsi iş ciddiye binince fellik fellik düğün salonu aramaya başlar o yüzden ciddiye almamak lazım :)

• iyi iyi, en azından ks de düğün istemeyen akıllı bayanları görünce insan mutlu oluyor.Eğer beklenen takı gelmezse insanlar 2 sene o düğünün borclarını ödüyor,ben niye huzurumu,tanımadıgım akrabalarım göbek atsın diye kaybedeyim? hem o paraya çok güzel başbaşa bir tatil yapılabilir,ne güzel borcsuz harcsız başlarsın evliliğine. Cicim aylarıda daha da uzun sürer böylece :D

0|1
    1|0
  • bak... bak... GÖRDÜN MÜ ? dostum bu sadece acı bir şakaydı.

bende senin gibi düşünüyorum ama dediğin kriterler aynen geçerli, bigün anneme söylemiştim. '' o kadar insana altın taktık gerzek gerzek konuşma'' dedi. lafımı yedim oturdum :) tabi bide işin kız tarafı boyutu var. yapacak bişey yok, zevk almaya çalışacağız. Allah gönlüne yüreğine göre bir eş nasip eder inşallah ve hepimize

0|1
    0|0
    • Amin kardeşim. Aynı iyi niyetleri bende senin için düşünüyorum. Hayırlısı diyelim

• düğüne gerek yok, nişan da olmasın zaten ... boşuna masraf oldu artık bu devirde...

sadece bir nikah, mümkünse güzel bir balayı... düğüne harcanacak parayla yatırım yapılır daha iyi ...

gelecekteki eşim ve ailesine duyurulur :)

0|1
    1|0
  • 5 yıldız verdim ama yeterli gelmez. ben de böyle düşünüyorum. düğün denen zımbırtıdan da hoşlanmıyorum. alacaksın kızı 3-5 kişiyle gidip nikahı kıyacaksın. düğüne harcayacağın parayla da belki balayına gidersin değil mi?

1|2
    2|0
    • Aynen dostum on numara balayı yapılır o parayla ya da git biraz daha para kat sağlam bir araba alırsın

• Hiç!

hem dediğin gibi geleceğe yatırım yapılır. ya da mehir yüksek verilir. değil mi? Düğün yapmaya hiiiiiç niyetim yok.

• Düğün ama nasıl düğün..

Gelenekçi bir tarzda değil de

daha bir kır düğünü gibi, mütevazi bir organizasyonla çok fazla açılmadan yapılan bir eğlence güzel olur.

1|1
    1|0
  • valla kimseyi bilmiyorum ama 2 yılda kazanacağım parayı 1 günde kazanmak varken o düğün zorluğuna katlanırım :) benim de hoşuma gitmez tabi 100 kişini önünde misket oynamak,göbek atmak :D ama işte kültürün bir parçası, ekonomik yönden iyi vs.

0|1
    1|0
  • kızların yorumlarını okuyunca evlilik ümitlerim yeniden yeşerdi evet yapabilirim düğün delisi olmayan bir kız bulabilirim

0|2
    2|0
  • O takılar gelecek bro ama ben düğüne gitmesem ayıp olur orası var :(

0|1
    2|0
  • kesinlkle aynı kanıdayım, gereksiz bir şey düğün. hatta düğüne harcanan parayla yapacağın balayınının kralını yaparsın!

0|1
    2|0
  • düğünlaer tamamen gösterişe ve israfa dönüştüğü için istemiyorum. herşeyin sadesi güzel

0|2
    2|0
  • düğünün mantığını anlayamıyorum artık, evleniyorsunuz 4-5 saat meşgul olmanın manası nedir?

1|3
    2|0
    • Aynen dostum çok gereksiz 4-5 saat olsa yine iyi tüm gün ayakta geçiyor çekilen çile edilen kavga itle kopukla uğraş.

• Eğer evlenirsem ki inşAllah bir gün evleneceğim eminim eşim düğün istemeyecektir adım gibi eminim.

0|1
    0|0
  • aşırıya kaçılmadan bütçeler zorlanmadan ve kalpler kırılmadan olabilir. bütçe ve imkan meselesi. aşırılık ve şatafattan kaçılmalı bence

0|1
    0|0
  • aynen katılıyorum...

0|1
    1|0
  • Topluluğu ga ayak uydur

0|1
    1|0
  • yha genelde düğün yapmadan evlilikte olur ama bu kişiden kişiye degişir yeterki kalpler bir olsun düğün onemli diil bence

0|1
    1|0
  • ne kadar çok yazmışsın hıç okuyamam da dugunu nıye yapıyolar onu duşun ondan sorna karar ver derim D:

0|1
    1|0
  • çok doğru aynen katılıyorum, bir nikah yeterli bence... öyle günlerce uğraşmalar falan gereksiz...

0|1
    2|0
  • Evleneceğim kız bembeyaz gelinliği giymek istemezse, olmayabilir. Bana fark etmez.

0|1
    0|0
  • Yıkın şu tabularınızı, evlenmekte neymiş ? Ben birlikte olduğum kişiyi devlete bildirmek zorundamıyım arkadaş ?

0|1
    1|2
  • biraz iyi biraz kötü gibi ...

0|1
    1|0
  • Kayınçoyla karşılıklı tay tay tutuk oynamalar.. İşkence gibi..

0|2
    2|0
  • Düğünde oynamasız olurmuymus yaaw :D Wallaha hç oturmam Halay başı hep ben :D

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    8
Yükleniyor...