Türk ekranlarının sapık dizilerle dolmasına artık dur demeli değil mi?

glammanyak
Her kanalda her gece en az 5 dizi oynuyor. Önceden eşini aldatan erkek figürü ünlüydü. Ona bile zor alışmıştık. Böyle güzel bir aile nasıl aldatılır diye.

Ondan sonra Bir İstanbul Masalı ile erkek kardeşinin sevgilisine sarkan adam figürü başladı. Bu furyayı en iyi açan dizi tartışmasız Aşkı Memnu oldu. Ondan sonra artık resmen "sex satar" oldu ortalık. Baldızından çocuğu olanlar, yengesi ile ilişkisi olanlar, hizmetçisi veya sapık Osmanlı dizilerinde olduğu gibi saçma ilişkileri olan şeyler, ailelerin girdiği ve izlediği Fatmagül ve Öyle Bir Geçer Zaman Ki gibi alttan alta cinsellik bulaşmış filmler, daha niceleri.

Türk halkının namus, şeref ilişkileri ve bakışı değiştiriliyor. Ben yobaz veya felaket tellallığı yapmak derdinde değilim. Bir şerefimiz vardı. Genç hata yapar ama ailesi gereken tepkiyi verirdi. Şimdi bakıyorum Feriha diye aptal bir dizide, köylü muhafazakar bir baba bile yumuşamış, kızına modern bakıyor. Diğer dizileri zaten katmıyorum, kız bir gün birisi ile el ele, diğer gün en yakın arkadaşının koynunda. İzlemiyorum, izletmiyorum evimde. Ama her yerde konuşuluyor, haber sitelerinde bile direk diziden alıntılar yapılıyor.

Ama bu durumdan ailelerin büyük hataları var. Artık anneler kızlarına namuslu bir eş bulmayı değil, varlıklı, kariyerli ve elde oynatılabilecek bir adam istiyorlar. Babalar bile damatlardan iş isteyebilecek kadar şereflerini yitirmişler. Konu komşuya hava atmak ve şaşalı görünmek moda olmuş.Tamam önceden nesil sıkıntı çekmiş olabilir. Ama bunun çaresi, yeni nesili karaktersiz yapma yarışına girmek değildir. Erkekler bile paralı kız bulayım, kayınpeder baksın havasında. Para hırsı olmayan, hovarda olmayan,fesat olmayan ve yaşamdan huzurdan başka bir şey istemeyen insanlar, enayi olarak görülür olmuş.

Geçen gün arkadaş ortamında önce dizilerden bahsettik. Daha sonra "namerde el açmayacak kadar aşım olsun, gerisi teferruat" dedik yemediğimiz laf kalmadı resmen. Modern erkekliği unutmuşsun maço olmuşsun dediler, sen böyle değildin 25'i geçtikten sonra eski kafa oldun dediler, ben senden hoşlanırdım ama şimdi tereddütdeyim dedi kız arkadaşın birisi, Ankara gibi bir yerde yüksek eğitim alıp nasıl bu kadar sığ düşünür olduk, yaşlı amcalara benzetildik v.s..

Demekki artık kendimize ait olmayan, kültürümüzü yitirdiğimiz bir ülkede yaşar olmuşuz. Amerikan dreams vardır hani, o salak striptiz barlarda başlayan amerikan filmleri vardır. Aslında öyle bir yaşam hiçbir zaman olmadı o ülkedede, ama hep yutturuldu. Bence Türkiyede 30 sene arkadan, takip eder oldu. Bizde Turkish Dreams içinde bulmuşuz kendimizi.

Şöyle bir silkenip uyanmak lazım. Ama sanmıyorum...
Türk ekranlarının sapık dizilerle dolmasına artık dur demeli değil mi?