Türk ekranlarının sapık dizilerle dolmasına artık dur demeli değil mi?

Her kanalda her gece en az 5 dizi oynuyor. Önceden eşini aldatan erkek figürü ünlüydü. Ona bile zor alışmıştık. Böyle güzel bir aile nasıl aldatılır diye.

Ondan sonra Bir İstanbul Masalı ile erkek kardeşinin sevgilisine sarkan adam figürü başladı. Bu furyayı en iyi açan dizi tartışmasız Aşkı Memnu oldu. Ondan sonra artık resmen "sex satar" oldu ortalık. Baldızından çocuğu olanlar, yengesi ile ilişkisi olanlar, hizmetçisi veya sapık Osmanlı dizilerinde olduğu gibi saçma ilişkileri olan şeyler, ailelerin girdiği ve izlediği Fatmagül ve Öyle Bir Geçer Zaman Ki gibi alttan alta cinsellik bulaşmış filmler, daha niceleri.

Türk halkının namus, şeref ilişkileri ve bakışı değiştiriliyor. Ben yobaz veya felaket tellallığı yapmak derdinde değilim. Bir şerefimiz vardı. Genç hata yapar ama ailesi gereken tepkiyi verirdi. Şimdi bakıyorum Feriha diye aptal bir dizide, köylü muhafazakar bir baba bile yumuşamış, kızına modern bakıyor. Diğer dizileri zaten katmıyorum, kız bir gün birisi ile el ele, diğer gün en yakın arkadaşının koynunda. İzlemiyorum, izletmiyorum evimde. Ama her yerde konuşuluyor, haber sitelerinde bile direk diziden alıntılar yapılıyor.

Ama bu durumdan ailelerin büyük hataları var. Artık anneler kızlarına namuslu bir eş bulmayı değil, varlıklı, kariyerli ve elde oynatılabilecek bir adam istiyorlar. Babalar bile damatlardan iş isteyebilecek kadar şereflerini yitirmişler. Konu komşuya hava atmak ve şaşalı görünmek moda olmuş.Tamam önceden nesil sıkıntı çekmiş olabilir. Ama bunun çaresi, yeni nesili karaktersiz yapma yarışına girmek değildir. Erkekler bile paralı kız bulayım, kayınpeder baksın havasında. Para hırsı olmayan, hovarda olmayan,fesat olmayan ve yaşamdan huzurdan başka bir şey istemeyen insanlar, enayi olarak görülür olmuş.

Geçen gün arkadaş ortamında önce dizilerden bahsettik. Daha sonra "namerde el açmayacak kadar aşım olsun, gerisi teferruat" dedik yemediğimiz laf kalmadı resmen. Modern erkekliği unutmuşsun maço olmuşsun dediler, sen böyle değildin 25'i geçtikten sonra eski kafa oldun dediler, ben senden hoşlanırdım ama şimdi tereddütdeyim dedi kız arkadaşın birisi, Ankara gibi bir yerde yüksek eğitim alıp nasıl bu kadar sığ düşünür olduk, yaşlı amcalara benzetildik v.s..

Demekki artık kendimize ait olmayan, kültürümüzü yitirdiğimiz bir ülkede yaşar olmuşuz. Amerikan dreams vardır hani, o salak striptiz barlarda başlayan amerikan filmleri vardır. Aslında öyle bir yaşam hiçbir zaman olmadı o ülkedede, ama hep yutturuldu. Bence Türkiyede 30 sene arkadan, takip eder oldu. Bizde Turkish Dreams içinde bulmuşuz kendimizi.

Şöyle bir silkenip uyanmak lazım. Ama sanmıyorum...

0|0
3|7

En İyi Erkek Görüşü

• kışın televizyondan nefret ediyorum...insanların bey,inlerini böyle şeylerle meşgul edip narkozlaştırıyorlar...çocukluğumuz Marianalarla geçti,kıytırık Brezilya dizileriyle..şimdide kıytırık Türk dizileri...

0|0
    0|0
    • Evet bıktım Türk dizilerinden yarışmalarından 1,5 senedir tv izlemiyorum

Kızlar Ne Diyor 3

• unutulan bir nokta var bu dizilerde anlatılan salak saçma ahlak dışı olaylar on belki yüzyıllardan beri bu toplumda yaşanıyor.dönemsel olarak bilinme görülme oranı farklı sadece.eskiden kol kırılır yen içinde kalırdı tek fark bu.bu nedenle tüm suçu dizilere atmakla o olayların oluşmasını engelleyemezsiniz.

diğer yönden bakıldığında dizilerin özendirici etki yarattığı, bilmiyorum ama belki de tek toplum tğrk toplumu.Allah aşkına kurtlar vadisindeki çakır için cenaze namazı kıldı adamlar.diğer ülkelerde göremezsiniz böyle sahneler böyle saçmalıklar.nedense amerikada avrupada özendirici olmuyor diziler filmler bir bizde oluyor.e bu da bizim prıblemli noktalarımızdan sadece biri.

sonuç olarak bu toplum içerisinde barındırdığı çarpıklıkları izlediğinde düzelteceğine daha çarpık bir hal alacak düzeyde sağlıksız.Bu kadar sağlıksız toplumlara bu dizileri izletmek suçu yaratmak değil sadece suça ortak olmak olur.Unutmaman gereken birşey var bu toplumda ne tecavüz ne aldatma ne eniştenin koynuna girme ne geline sulanma ne zengin koca veya hatun arama ne gayrimeşru çocuk yapma vs vs.. hiçbiri yeni değil.

0|0
    0|0
  • 1,5 senedir bu saçma televizyon programları yüzünden televizyon izlemiyorum.Ne mutlu bana ki ailemle konuşmaya muhabbet etmeye

0|0
    0|0
  • sen de biz geliyoruz

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Weeds, Californication, L Word, Throne of Blood, Spartacus gibi diziler amerikan TVlerinde prime timeda oynarken bizim bu durum çok da garip değil.

Türk örf ve adetleri diyeceksin şimdi, 4 kadınla evlenmenin yasal olduğu, 13 yaşındaki çocuğun kendi iradesi ile 28 erkekle beraber olabileceğinin yasa tarafından onaylandığı bir ülkede yaşıyoruz bizim örfümüz adetimiz bu şekilde. Amerika bize göre muhafazakar kalır.

0|1
    0|0
  • Sex satmak ne demek. Sex kötü değildir ki gösterilmesi kötü olsun.

Tv'de kanlı diziler olacağına bunlar olsun daha iyi. En azından insanlar özenip birbirlerini vuracağına, Polat kesileceğine, özenip sevişirler.

0|1
    1|0
  • senelerce birezilya dizilerriyle aşılandı by millete daha sonra bizimkiler çevirmeye başladı onlardan daha entrikalı filimleri ve onları seyrederek büyüyen nesilde şimidi reelde uyguluyor yani bunu yapmak isteyenler başarıya ulaştılar. şu andada başarılarını kutluyorlar bakın eski yeşilçam aktörlerine bakın şimdiki artistlere kimler magazinde hangi haberlerle gündemde

0|0
    0|0
  • Eline sağlık çok iyi özetlemişsin rezilliği..

0|0
    0|0
  • Ben sapıklık olarak görmüyorum sadece herkesin bilidiği fakat dile getiremedikleri şeyleri biraz abartarak biraz süsleyerek bize sunuyorlar o kadar

0|0
    0|0
  • Güzel yazılmış, bende izlemiyorum dizileri uzun süredir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...