EIDS nedir? kimler biliyor?

EIDS ne olduğunu bilmeyen var mı ya da açıklayacak birisi var mı?

Güncellemeler:
way anasi be ne kadar zekiymisiz he aids olsun hadi

0|1
1|7

En İyi Kız Görüşü

• Acquired Immune Deficiency Syndrome (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) yani AIDS, HIV ile bulaşıp bağışıklığı çökertir. Sağlıksız ilişkilerden, anneden bebeğe, ya da kan yoluyla bulaşır. Vücuda girdikten 10 yıl sonra ortaya çıkar. Ateşin yükselmesi, iştahsızlık ve kilo kaybı, vücudun bazı bölgelerinde oluşan uçuk ya da yaralar, akciğer hastalıkları, geceleri terleme, ishal, öksürük ortaya çıkar. Lenf bezleri büyümüştür. Bunların hepsinin olması gerekmez. Bir kaçının bulunması hastalığın düşünülmesi için yeterlidir.

0|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• edis deyil aıds hiv vürüsün yol açtı bağışılık yetmezligi yoçan hastalıgı

HIV bulaştıktan sonra, AIDS hastalığı belirtileri kişinin yaşam koşullarına ve vücut direncine göre birkaç yıl içinde, hatta bazen daha uzun süre sonra ortaya çıkar. HIV bulaştığı vücutta çeşitli hücrelere, özellikle CD4T kan hücrelerine yerleşerek çoğalır. Zarar gören CD4T hücreleri giderek azalır ve bunun sonucu olarak vücudun bağışıklık sistemi yıkıma uğrar. Vücut direnci zayıflayan hastada, normalde zararsız olan, hafif geçen ya da ender rastlanan bazı hastalıklar belirir. Ayrıca lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride tekrarlayan uçuk, yara ve lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük görülür. Tüberküloz, pamukçuk, diğer bakteri, mantar ve protozoan hastalıkları fırsatçı enfeksiyonlar ortaya çıkar. Kişide bu belirtilerin ancak birkaç tanesinin bir arada bulunması durumunda AIDS düşünülebilir. Kaposi sarkomu ve bazı lenfomalar da HIV enfeksiyonunu düşündüren önemli belirtilerdendir. Kesin tanı için anti-HIV (ELISA) testi yapılır.

0|1
    0|0
    • HIV (İngilizce: Human Immunodeficiency Virus / İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü), AIDS'e yol açan virüs. HIV virüsü, bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden olur. Vücudu mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi çalışmadığında, mikroplar daha kolay hastalığa neden olabilir.

Kanında HIV virüsü bulunmayan kişiler HIV negatif kişilerdir. Kanında HIV virüsü bulunan kişilere "HIV pozitif" veya "HIV enfeksiyonlu" denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan anlamında sero (anti-HIV, veya bilinen ismiyle ELISA testi) pozitif kişilerdir. Ancak ilk bulaşma döneminde seronegatif kişiler aynı zamanda enfeksiyon taşıyan kişiler olabilirler.

• Eids deyil aids deyip adami uyarirken dikkat et bari.
      "Deyil " yanlis.
      "Değil" doğru.

• @PsyChoSiS imla hatası yaptım farkındayım paylaştık tan sorna düzeltemedim

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 6

• AIDS,
    AIDS, HIV etkeni nedeniyle insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bulaşıcı bir hastalık. AIDS sözcüğü, İngilizce Acquired Immune Deficiency Syndrome (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

0|2
    0|0
  • #AİDS Olmasın O?

0|1
    0|1
  • EİDS ne bilmiyorum ama AİDS demek istediysen
    ...

0|1
    0|0
    • harf hatası olmuş kardeşim eids diye okunuyorya unutmuşum a'yı

• Eids değil aids :D

0|0
    0|1
    • way be zeki gözlüğüymüş meğer o

• sıkıntı büyük

• Aynen kardesim katılıyorum

• EIDS değil AIDS

0|0
    0|0
  • Bildiğime göre bir hastalık ve her cinsellik yaşadığın kişiyede geçiyor ve hamile kalma olayı falan olmuyor diye biliyorum

0|1
    0|0
Yükleniyor...