Kapat

Gebelikten korunma yöntemlerinden hangisi seçilmeli?

Hamilelikten korunma yöntemlerinden hiçbirini henüz kullanmadım. Ertesi gün hapı bana daha rahat geliyor. Ama prezervatif daha çok tercih ediliyor. Bunun nedeni nedir?

Deneyimi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim ..

0|1
9|14

En İyi Erkek Görüşü

• Ertesi gün hapı denilen ilaç kesinlikle bir korunma yöntemi değildir. Ayrıca ay içerisinde (buradaki ay kadın vücudunun döngüsü) kullanım sayısı kısıtlıdır. Yani ayda 3 kez kullanmak mümkün değildir. Bir kaza veya olay neticesinde (prezervatifin ilişki esnasında yırtılmasından, saldırıya uğramaya kadar geniş yelpaze) istenmeyen gebeliğin oluşmasını önlemek için başvurulabilen ve ilişkinin 2-3 gün sonrasına kadar kullanılabilen bir "eyvah biz ne yaptık !" korkusunun panzehiridir.

Hangi yöntem seçilmeli konusunda, iki kişiden birinin çoklu ilişki (başkasıyla sevişme) ihtimali varsa hastalık riski sebebiyle prezervatif tercih edilmelidir. Diğer durumlarda verilecek ortak karara göre belirlenebilir.

2|0
    1|1

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 13

• Ertesi gün hapı çok acil durumlarda yılda bir iki kez kullanabilcek birşeydir.Kontrol yöntemi değildir.Prezervatif yırtılırsa ya da içe boşalma olursa yanlışlıkla.Bne olsam prezervatif tercihe derim ama kullanabilirim diyıorsan unutmadan 21 gün üstüste haplar iyidir.O da doktor kontrolünde alınmalı zaten.

1|0
    0|0
  • Nelerle uğraşıyorsunuz :)) Yok ertesi gün hapı yok şu yok bu vs vs vs... Sitede düz mantık sorulara bakmıyordum bunu görünce bende kendi fikrimi söylemeye karar verdim..

Bu sorunun cevabını internet ortamında çoğu jinekologların soru cevap bölümleri var oraya sormanda fayda var..

Değerli Gizli Kullanıcı;

Spermin en büyük özelliği 24 saat yaşamasıdır. Diğer bir özelliğide suyla karışınca hemen ölmesidir. İlişki sonrası gidip yıkanırsan herhangi bir kontrol yöntemine gerek kalmaz.

Bilinen en doğal korunma yöntemi budur. Bilmeyenlerin öğrenmesinde de fayda görüyorum. Bir düşünsenize yıllar önce prezervatif mi vardı ya da kontrol hapları..

0|0
    3|3
  • ya ben ertesi gün hapı aldım ama sonra kızın alması gerektiğini öğrendim o günden beri prezervatif kullanıyorum :D

0|2
    0|0
  • En güvenlisi spiral taktırmasıdır bayanın ve en hissetrirenidir..

Kondomun patlama olasılığı yüksek ve hissetme bakınından iğrenç...

Doğum kontrol hapları asabiyet veriyor bayanlara ve saati kaçırmamak lazım her gün içilmeli zahmetli yöntem...

Ama spiralin hiç bir yan etkisi yok ve tamamen doğal bir korunma yöntemi...

0|0
    0|1
  • En etkili bir başka yöntemde gidip spiral taktırmandır.. Bunu eklemeyi unuttum

0|0
    0|0
  • sürekli partner değiştiriyorsan prezervatif kullanmalısın

düzenli bir partnerin varsa doğum kontrol hapı kullanmanı tavsiye ederim

rahim kanserine karşı etkili olduğu söyleniyor. Yan etkisi kilo aldırıyormuş sanırım

kimyasal madde kullanmak istemiyorsan spirel taktır.

0|0
    0|0
  • en güvenli yol güreş tutmamaktır.))

1|0
    2|2
  • Ertesi Gün Hapının Başarı Oranı %96 Civarı

Kondomunda Öyle

Sarhoş biriyle yatarsanız eğer ( kusura bakma ) kondom kullanmayabilir bu durumda ertesi gün hapı devreye girer...72 saat içinde yutman gerekli yoksa hapı direk yutarsın..:)

0|0
    1|1
  • hap sonuçta vücudun biyolojik yapısını etkiler ve bazı durumlarda ise yaramaz. ama prezervatif kesin sonuçtur çünkü spermin yumurtalık ile birleşmesini engeller. Tabii ki prezervatif delik değilse :)

0|0
    0|0
  • Geri çektirme yöntemi. Ama deneyimli bi partnerin olmalı bunun için :)

0|0
    1|0
  • evet en güzeli sevişmiceksin :) yönteme de ihtiyaç kalmıcak :)

1|0
    1|0
  • erken boşalan bisevgilin yoksa en kalitelisi geri çekme

0|0
    1|0
  • Limon kabuğu yöntemi..

Senden yaşça büyük olan kadınlara sorarsan, anlatırlar..

0|0
    1|2

Kızlar Ne Diyor 9

• Ertesi gün hapı koruma yöntemi değildir. Vücudu hormon bombardımanına tutarak olası bir gebeliği önlemektir amacı. Sarhoşken gerçekleşen korunmasız ilişki, tecavüz sonrasında falan kullanılır, iş işten geçtikten sonra yani, yapmayın gözünüzü seveyim...

Prezervatif yaygın bir korunma yöntemi. En büyük artısı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da bir nebze koruyabilmesi. Ayrıca o boşaltım ürünü prezervatifin haznesinde kalıp oradan da aynen çöpü boyladığı için temiz bir yöntem de sayılabilir. Ama çok büyük bir dezavantajı var ki, sevgilinizle değil lateksle ilişkiye girmiş oluyorsunuz, çok şey fark ediyor, ve cidden hoşnutsuzluk sebebi olabilir bu.

Bundan sonra en yaygını sanırım doğum kontrol haplarıdır. Eğer kalıcı bir ilişki olacaksa düşünülebilir. Saatine dikkat ederek kullanırsanız prezervatiften yüksek koruyuculuk oranına sahiptir. Vücudun o hormonal dengeye alışması zaman alıyor, ama alışınca güzel gidiyor. Eğer başlayacaksanız, doktora gidip danışmanızda fayda var, çünkü sigara kullanıyorsanız, migreniniz varsa yan etkilerini biraz daha şiddetli yaşayabiliyorsunuz. En yaygın yan etkileri mide bulantısı yapması, ve vücutta su tutulmasını sağlayarak birkaç kilo aldırması. Bir lateks parçasıyla ilişkiye girmek istemiyorsanız bunu düşünebilirsiniz, biz de doktorumla uzun uzun hepsini düşünüp bunda karar kılmıştık.

Bunların haricinde aylık veya üç aylık iğneler, diyafram, kadın prezervatifi falan var, benim aklıma hiç yatmadılar, ama siz araştırabilirsiniz. Bir de spiral var, ama onu zaten doğum yapmamış kişilere hiç önermiyorlar. Ki zaten spiralle hamile kalan o kadar çok kadın tanıyorum ki, hiç değmez.

Geri çekme yöntemi, zaten korunma yöntemi bile değil, aşırı riskli. "Bebeğim olsa da olur, olmasa da olur" derken kullanabilirsiniz, ama ilişkinin en heyecanlı anında her şeyi bıçak gibi yarıda kesmek isterseniz tabii... Bu malesef en çok kullanılan "yöntem"lerden biri ülkemizde..

0|1
    0|0
    • +1 katılıyorum latexlerle ilişki iğrenç bir durum...doğum kontrol hapları bende spiraldan sonra gelmeli diyorum ben en güzeli spiral ...

• Ertesi gun hapi bir dogum kontrol yontemi degildir ondan. Mumkun mertebe insan hayatinda 1-2 defadan fazla kullanilmamasi onerilir cunku yarattigi hormonal degisiklikler hic iyi sonuclar vermez. Ayrica hormon icerikli dogum kontrol yontemlerini de desteklemiyorum cunku insanin bunyesinde dogal olmayan degisikliklere yol acarlar. Spiral icin dogum yapmis olmani onerirler cunku rahim icine yerlestirirlir ve dogum yapmamis kadinlarda sorunlar yaratabilecek bir yontemdir.Geri cekme yontemi ise arkadaslarin dedigi gibi koruyucu bir yontem degildir.Vagina girisine bulasan ufak miktarda meni seni rahatlikla gebe birakabilir. Bakire bile olsan durum degismez. Bunun haricinde uygulanabilir pek cok yontem vardir.Norplant, diafram, spermisid spreyler, prezervatif, OKS ler, progeseron icerikli OKS ler, erkeklerde vazektomi, kadinlarda tup ligasyon, aylik ve 3 aylik igneler gibi. Hormon icerikli preparatlar kullanmak istemiyorsan diafram veya prezerfatif uygundur.Digerlerini ise doktoruna danisarak kullanirsin.

0|0
    0|0
  • ertesi gün hapı bir ay içinde 1 kereden fala kullanılamaz diye biliyorum..birden vucuduna aşırı dozda hormon alıyorsun sanırım. ben olsam doğum kontrol hapını kullanırdım çok yarralı..adet düzensizlikleri ve sivilcelerede ii geliyor üstelik..hem günlük az miktarda doz alıyorsun.

0|0
    0|0
  • eğer adet olmadan 1 hafta öncesinden başlamışsanız ilişki girmeye yani nasıl diyim adet olmana 1 hafta kala yaparsanız ya da birkaç gün kala adetin gelmeden o zaman normal korunmasız yapsanızda birşey olmazmış.çünkü daha sonra zaten kan spermleride atacakmış dışarı.

0|0
    0|1
  • en guvenlısı ıcıne bosalttırma

0|1
    1|0
    • En güvenlisi değil o cnm..En zevklisi ve tecrübe isteyeni...

• alemci helal :) aynı replikleri kaç kere yaşadım :D

• hahaha oyle oluyo değil mi

• ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir. sadece kullandığın yöntemin işe yaramadığını düşünürsen (prezervatifin yerinden çıkması vs gibi) zorunlu durumlarda kullanılabilir ki onu da zaten bi ay içinde ikinci kez kullanamazsın. hormon dengeni fena bozuyor. cinsel ilişkiden sonra ne kadar çabuk alırsan başarı şansı okadar yüksek. ha bir de korunmasız cinsel ilişkiden "sonra" almayı unutma önce alır da ilişkiye girersen bi ise yaramaz :)

0|0
    0|0
  • google yazmayi dene

0|0
    0|0
  • kesin çözüm kordon baglat

0|0
    0|0
  • ertesi gün hapları ayda birden fazla kullanılmamalı; hatta mümkünse kullanılmamalı. kansere kadar varan çok ciddi sorunlara sebep olabiliyor. kendine böylesine hormon yüklemekten rahatsızlık duymuyorsan, uygun bir doğum kontrol hapı alıp kullan, böylece kontrol sende olur.

0|0
    0|0
Yükleniyor...