Anüs kaşıntısının nedeni nedir?

daha önce yoktu son 1 senedir ilk aylarda çok hafifi arasıra gelen batma hissi oldu önemsemedim sonra çoğaldı bu sefer çok ktü şidetli bir batma hissi var kaşınıyor terliyor ama aşırı terliyor genital bölgem öyleki sıcak bir günde pantolonumun üstüne çıkmış antibiyotik mantar kremi kullandım ama 2 gün geçiriyor sonra yine aynı birde çok berbat bir kokusu var ayıptır söylemesi... her banyoda iyice temizlerim ama özellikle çok koşuşturduğum günlerde resmen kıçımdan ter akıyor bide deli gibi kaşınıyor... nedeni nedir sizce

0|0
4|13

En İyi Erkek Görüşü

• Anal kaşıntı, makat bölgesinde istenmeyen kaşınma ve yanma hissi ile karakterize dermatolojik bir durum olarak tanımlanmaktadır. Bu hastaları sıklıkla aile hekimleri görmekle birlikte, özellikle inatçı vakalarda dermatoloji ve kolorektal cerrahi uzmanları bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır. İnatçı karakteri ve çok sayıda neden zemininde gelişebilmesi nedeniyle çok özellikli bir klinik durum olarak algılanması gerekmektedir.
    Genel toplumda görülme sıklığı %1–5 olup, erkeklerde dört kat daha sık görülmektedir. 40-60 yaş gurubu bu hastalıktan daha çok etkilenmektedir. Yetersiz perianal hijyen, anal bölgede kızarıklık ve inflamasyon anal kaşıntı semptomlarını tetikleyip arttırmaktadır. Bunlara ilaveten kaşıntının rahatlaması için yapılan sabunla o bölgenin temizlenmesi, tuvalet, kağıdı ya da ıslak mendil ile aşırı silme, temizleme, tırnakla kaşıma, krem vb. uygulamaları da bu şikayetlerin alevlenmesine neden olmaktadır.

Hastanın iyi bir klinik öyküsü alınmalıdır. Sistemik ve alerjik hastalıkları sorgulanmalıdır. Kullandığı ilaçlar, makat bölgesine uyguladığı topikal ilaçlar irdelenmelidir. Alerji testleri (patch-yama test) öyküsü, ishal, antibiyotik ya da steroid tedavisi uygulamalarının olup olmadığı araştırılmalıdır. Mevsimsel, aralıklı bir makat kaşıntısının olup olmadığı, eşlik eden anorektal hastalıklar (hemoroid, gaita kaçırma, anal fistül), iç giyimde farklı bir şey kullanıp kullanmadığı, kullandığı banyo malzemeleri, çamaşır deterjanları sorgulanarak kayıt altına alınmalıdır. Ayrıca tükettiği gıda maddeleri ve içecekler ve de semptomların bunlarla ilişkisi irdelenmelidir. Fizik muayene sadece perianal bölge muayenesi ile sınırlı kalmayıp, genel vücut muayenesi yapılarak özellikle kasık bölgesinde, el ve ayak tırnaklarındaki eşlik eden mantar durumunun varlığı araştırılmalıdır. Perianal bölgedeki eritemler, maserasyon, liken sklerozis gibi görünümler dermatolojik lezyonların ayırıcı tanısı açısından irdelenmelidir. Kadınlarda vulva, labialar ve de perine de değerlendirmeye tabii tutulmalıdır. Mantar arama testi, gaitada parazit araştırılması gibi basit testler hastaya uygulanabilir. Tekrarlayan ve inatçı vakalarda deri testi, biyopsi ayırıcı tanı için yapılabilir.

2|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• sanırım kurt var kardeşim..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Basur olabilirsiniz.

0|0
    0|0
  • 1- Tuvaletten sonra gerekli hijyeni sağlamıyor olabilirsin
    2- Anüs bölgendeki kılları jiletle alıyor olabilirsin
    3- hemoroid başlangıcı olabilir.

0|1
    0|0
  • Bence anal iliskin olduysa acilma yapmis olabilir ya da bakteri olabilir killarinida aliyormusun anusun

0|0
    0|0
    • olmadı ağda yapıyorum traşlamıyorum

• Terden dolayi cabuk bakteri topluyor bence pamuksu giyin camasiri ve * * yika

• Hemoroid

0|0
    0|0
  • Büyük tuvaletini yaptıktan sonra g*tünü yıkamazsan olur

0|0
    0|0
    • yıkamadığımı nerden biliyorsun l*n yıkıyorum dalga geçilicek bir konu değil s* muhabbetinizi başka kategoride döndürün

• Yıkamıyor musun dedik ya. Yıkamazsan olur kendimden biliyorum. Avrupada taharet muslugu denen zımbırtı yok sıkıntı oluyor.

• basurdur ya da arkadan ilişki oluyorsa ondan kapılan mikropta olur mantar da olabilir

0|0
    0|0
  • parazit !

0|0
    0|0
  • kıl dönmesi mi var

0|0
    0|0
  • mantar olmuşsun o da anüsüne bulaşmış, acil tedavi olman gerek

0|0
    0|0
  • Bir defa anal ilişki yaşayınca rahatlarsın. Evlenene kadar sabret.

0|0
    1|0
    • alakaya maydanoz diye buna denir tam tersi o tür ilişki sağlıksızdır hiçbir insan bu tür ilişkilere girmemeli bu yüzden eşcinsilleride sevmem pek

• geçmiş olsun doktora git bence

0|0
    0|0
  • kıl kurtları. binlerce milyonlarca. ya da iyi taharretlenmiyorsun.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Parazit olabilir. Doktora görün.

0|0
    0|0
  • Bendede oluyor gece falan çok kasiniyor ya

0|1
    0|0
  • Jiletle aliyosan olur.

0|0
    0|0