Türkiye'de cinsellik neden bir tabu?

Türkiye'de cinsellik bana göre bir tabu.

O kadar çok çekiniliyor ki tüm sapkınlıkların tecavüzlerin neneni de bu bence.

Cinselliğin doğal birşey olduğu insanlara anlatılamıyor. Bu yüzden de bana göre bana göre bekarete bu kadar çok önem veriliyor.

Ama neden? Eski şiirlere, yani halk edebiyatına falan baktığımızda cinsellik, tensel temas gayet de var ve açıkça romantik bir şekilde, kibarca dile getiriliyor. Yani bu durum son yılların meydana getirdiği bir durum...

(Son yıllar derken tarihsel düşünelim tabiki 3-4 yılı kast etmiyorum 50-100 yıl demek istiyorum.)

Güncellemeler:
Neredeyse sitedeki herkes cinsellikle ilgileniyor ve evlenmeden ilişkiye giriyor ve şimdi siz bana bunun günah olduğunu ve bu yüzden eskiden beri bunun olduğunu mu söylüyorsunuz yani ? Anlamadığım bir şeyde bu kadınlara günah erkeklere değil heralde...

0|0
7|9

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle aşağıda bazı yorum yapan arkadaşlara cevap vermek isterdim ama polemik polemiği doğuracak polemiği sevmediğim için o nedenle bir şey söylemek istemiyorum.lakin arkadaşın biri okulda kızların orasını burasını açtırmayan müdür ve müdireleri yerden yere vurmuş.ne demeli müdür açın kızım gösterin hürce demokratçamı demeli.elbetteki kısıtlamalı okul orası konken partisi veya bar değil.böyle şeylere takanların temiz niyetli olduklarına inanmıyorum.seksin yaşı 14 e düşmüş bir çoğu neyin ne olduğunu bilmeden yaşıyorlar.her konuda özgürlük isteyen toplumu islamiyeti suçlayan arkadaşlar düşünün kızınız kız kardeşiniz var onlara küçük yaştan itibaren sınırsızca özgürlük tanıyacakmısınız sen okula kızını gönderdiğinde aç kızım aç eteğini yukarı çekmi diyeceksin.veya kızın böyle bir şey yaptığında müdahil olmayacakmısın.herşeyi islamiyete bağlamak olmaz insanın birde insanlığı var şerefi var hayası,haysiyeti var.

(Sapkınlara gelince bu oran oldukça düşecektir hadım edileceklermiş karar çıkmış pek memnun oldum) Kusura bakma Diable sorunla ilgili pek cevap veremedim gibi idare et olurmu:)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Her ne kadar laik bir ülke olsak ve müslüman olmayan vatandaşlarımız bulunsa da, bir çok konuda hayatımızda ve toplumumuzda İslamiyet'in etkisi görülmektedir. Bu etkilerin toplum düzenimize olumlu etkileri olduğu muhakkaktır.

Bana kalırsa cinselliğin bu şekilde görülmesi bizim toplumumuza olumlu katkı sağlıyor. Çünkü diğer ülkelerle karşılaştırıldığında aile düzenimizin çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Dezavantajı ise özgürlük, eğitim ve kültürel bozulma arttıkça, baskıdan kurtulan gençlerin hesapsızca cinsellik yaşama çabalarının hüsranla sonuçlanması.

0|0
    1|2
    • Ben günahından bahsetmedim. İslamiyetin toplum hayatına olan etkisi dedim şahsen. Hem sen 50-100 yılı kasdettim diyorsun hem de şu an sitedeki kitleden bahsediyorsun ama. Çok değil bundan 10 yıl önce durum böyle değildi.

Ben, özgürlük, eğitim ve kültürel bozulma arttıkça, baskıdan kurtulan gençlerin hesapsızca cinsellik yaşama çabaları olduğunu yazdım zaten.

• Ben sana sey yapmadim ki neden alindin genel olarak soyledim alttaki ozellikle bayanlarin verdigi cevaba bakarsan goreceksin.Yoksa sana katiliyorum ozellikle gencler hakkinda dedigine su an toplumda oyle bir karisiklik var ki gencler "hesapsizca cinselligi" cinsel ozgurluk saniyorlar.Kisacasi her seyin asirisi herzamanki gibi kotu.

• Peki anladım. Ben diğer cevapları okumamıştım kusura bakma :))

• hayatımızın vazgeçilmez parçaları olan yasak ve günahlar listesinde ilk sırada neden hep cinsellik yer alıyor? ne "sevmek" kökünden türettiğimiz "sevişmek" kelimesi, ne de evlilik, nikah vs kısıtlamalarla kurumsallaştırma çabalarımız cinselliği kara listeden kaldırmaya yetmiyor. insan cinselliği yaşayacak biyolojik ve ruhsal olgunluğa ulaşana dek keşfettiği tüm zevk mekanizmalarından sırayla uzaklaşmak durumunda kalıyor. ağzıyla dünyayı tanıma çabasının verdiği keyiften, ısırarak vurarak yaşadığı yıkıcı hazdan vazgeçmesi ve zaman içinde cinsel organlarına dokunmanın verdiği keyfi inkar etmesi gerekiyor ki medeniyet oyununu kurallarına göre oylanabilsin. ancak cinsellik demek tüm bu yasak hazların tek tek yeniden ziyaret edilmesi, uyarılması, saklandıkları yerden çıkartılıp yeniden yaşanması demek. ve ne kadar etkisiz hale getirilmeye, kutsanıp temizlenmeye çalışılırsa çalışılsın günah ve kuralların ulaşamadığı zevk bölgesinin tınılarını getirdiği için ve tüm bilgisi, kültürü, hijyenik yaşantısına, büründüğü bin bir çeşit rollere rağmen insana “sadece” insan olduğunu hatırlattığı için bastırılmaya devam ediliyor.

0|0
    0|0
  • cinsellik Türkiye'ye özgü değil dünyada da cinsellik var ama Türkiye bu konuda aç kalmış nedenide ar namus töre bu gibi sebeplerle körelmiş cinsellik bu sebeplerlede cinsellik de açlığa yol açmıştır

0|0
    0|1
  • bazı şeyler ne tamamen baskılanabilir ne de sınırsızca yaşanabilir. herkes kendi anlayışı ve inanışı çerçevesinde mümkün olduğunca sınırlarını koyar. ve kişilerin sınırlarını eleştirmek kimsenin hakkı değil.

1|0
    0|0
  • tabu çünkü o eşsiz tabuya tapanlar ve kurallarını ona göre belirleyen dini, siyasi yapılar mevcut... tabu çünkü cinsellik hala insanların aşamadığı normal olamadığı bir konu.. üreme psikolojisi... hormonlarla ilgili...insan hayvanlaşıyor o durumda...hayvan olduğunu belli etmek de ne kadar doğru tartışılır...

0|0
    0|0
  • Kendine güvensizlik ve diğer neden toplum ne der.İnsan lar sevdiği insanı yüzüstü bırakıp gider bu memlekette sırf başkalarının dedikleri doğru diye.Kendinize inancınız olsun kendi doğrularınızı kendiniz seçin .

0|0
    0|0
  • dinimiz müslüman bizim ondan olabilir mi yavrucum xd

0|0
    1|1
  • Bunun önde gelen sebepleri, eğitimsizlik, yanlış eğitim, geleneksel toplum yapısı, "namus" kavramının varlığı (batıda "namus" denince onur akla gelir, cinsellik değil), din, "mahalle baskısı", insanın en doğal ve ayrılmaz parçası olan cinselliğin ergenliği de geçtim çocuk yaştan itibaren baskılanması, kötülenmesi, bilinçaltına (sonradan sancıları yaşanacak yasaklar eşliğinde) itilmesi. Bence bir toplumun cinsel özgürlüğü, o toplumun kadınlarının cinsel özgürlüğü ile doğrudan doğruya alâkalıdır. Kadın özgürleşmedikçe, toplum özgürleşemez, ilerleyemez. Kadın baskılandıkça, erkek de kötürüm kalır, kör topal yoluna devam eder.

Maalesef biz liselerde her sabah "Eteğinizin boyu diz kapağınızı geçmeyeceeeek, saçınız at kuyruğu olacaaaak, makyaj yapılmayacaaaak" diye böğüren namus bekçisi müdür ve müdirelerin yetiştirdiği bir neslin ruhu sakatlanmış evlâtlarıyız. Sonra gel de kendine güvenen komplekssiz bireyler olarak hayata devam et, mümkün değil, o maskelerin arkasında onarılamayacak tahribata uğramış ruhlar var. A'dan Z'ye tornadan geçiriliyoruz, aile, okul, toplum, devlet ve din tarafından.

0|0
    1|1
    • bu ahlaklı yorumun mükemmel aklın için seni tebrik ediyorum.aşagıda yazdıgınla burada yazdıgın arasında çok fark var

• Fark yok, ironi var, anlaman için biraz uğraşman gerekiyor gördüğüm kadarıyla...

• Ahlaka da imana da inanmam. Aşağıda ahlak iman eksikliğine bağlamışsın durumu, bu lafların arkasına sığınılarak yapılan edebiyatlara karşı alerjim var, o yüzden yorum yaparken ölçüyü tutturamamış olabilirim. :) Şakaya vurmak istedim ama ağır geldiğini görüyorum :) Neyse; sen ve senin gibiler genellemesini üstüme alınmıyorum, tabii adam olun nasihatını da. :)

Kızlar Ne Diyor 7

• Günah, haram, yani sakıncalı. İslamda haram olan hersey sakıncalıdır. Allah herseyi bir nedenle yarattığı gibi o kızlık zarınında orda yaratılma nedeni vardır. Mikrop kapmamızı önler. Eğer o olmasaydı, bebekliğimizden bu yana karın bölgemize kadar yayılacak ciddi rahatsızlıklar doğardı. Evlendiğinizde eslerle olan münasebet dünyaya bir yavru getirmek amaçlı olmalıdır denir aslında. Kadınlara günah oldugu için erkeklerede aynı derecede haram. ( yani kadına yapmayacaksınızda baska bir hayvana mı yapcaksınız ) Ayrıca sadece bu islamda haram diye birsey de değil, diğer dinler asırı derecede saptırıldıgı için sanki öyle bir kural yokmus gibi gösteriliyor, eger biraz tarih bilginiz varsa, o kraliyet zamanlarından bahsettiyorum, bakireliğin önemini anlarsınız. Bakire olmayan kızlar aynı dercede o zamanlarda da kötü gözle bakılıyordu, çünkü o zaman kadınlar daha da aciz ve savunmasızdı. bakire olmayan bir kadın bilinirse herhangi bir tecavüzde kendilerini koruyamaya bilirlerdi, doğum kontrol yöntemleride yok.. Cinsellik dediğin gibi doğal ama hala bir tabu. Kadının kendini koruma iç güdüsü, öyle yetiştirilme şekli. Ayrıca hangi şiirde tensel temasdan bahsedilmiş cok merak ettim doğrusu, hele ki eski zamanlarda.. sürülürdü insanlar.

0|1
    1|1
    • biraz halk edebiyatini arastirisaniz gorebileceginizi umuyorum bakin ya da siz ugrasmayin bu merakinizi ben yakin bir zamanda gideririm

• Kusura bakma da, Ortaçağ'dan mı ışınlandın bugüne?

• Bir sakıncası mı vardı?

• cinselliğin tabu olmadığı ülkelerde tecavüz oranı daha yüksektir.cinsellik tabu değildir eşinle yapıyorsan.bu dinin getirdiği birşeydir onla bunla birlikte olma diyor.aslında bu da yararımız için çok kişiyle birlikte olan insanların AIDS kapma olasılığı çok yüksek.zaten din bizim kötülüğümüz için birşey istemez.şiirlerde evet onlar işlenirdi mesela cemal süreya bunu işlemiştir tensel doygunluğu.ama şimdi işlenmiyor değil yine işleniyor.ama baktığımızda o zaman bu şiirler ne kadar tutulmuş şimdi yapılan şiirler ne kadar tutulmuş.adam o zaman yazmış ama şimdilerde konuşuluyor o şiirleri.insan nerde duracağınıda bilecek elbet.herşeyin bir dozu vardır.biz bayanlar olaylara daha manyıklı daha doğal hoş yaklaşabiliyorken anlayışla karşılayabiliyorken bu erkeklerde biraz ters sanırım sekse biraz fazla önem vermelerinden.ama bu sadece bizim erkeklerde değil seksin normal karşılandığı amerikada da öyle.erkeklerin doğasında var bu değiştiremiyoruz değiştiremedik ve hala değiştiremicez galba.

1|1
    1|0
  • hz ademden günümüze kadar olan bir şey bu . bir çok insan dinimizde günah oldugunu bildigi için yapmıyor.bir kısım var örf adet ayıp diye kapalı kapılar ardında yapmayı tercih ediyor.bir kısmı ise ilk deneyimlerini eşiyle yaşamak istiyor.aslında cinsellikte bir tercih mselesi.tecavüzlerin ve sapıklıkların bu yüzden arttıgına inanmıyorum.ahlak ve iman eksikliğinden yoksun insanlarda genelde boy gösterir bu durum.dimi yaa elini nereye atsan genelev dolu..bence o insanların ruhları beyinleri sıkıntılı.

0|1
    1|1
  • Bizim dinimize göre insanlar insanca yaşarlar.Hayvanlar gibi bi onla bi diğeriyle yatmak kalkmak ne insanlığımıza ne de dinimize yakışmaz.Mükemmel bir dinimiz var.Bu sorgulamak kimseye düşmez...

0|1
    1|1
  • Dindarlık tabulaşmayı mı gerektirir peki?Ahlak'ın temelini din mi atar?

0|0
    0|0
    • İnsanlığın değişmez ahlaki kurallarının öbür adı vahiy 'dir, Vahiy ise insanlıkla yaşıttır. Vahyin tüm tahrifler den arınmış olan son çevrimi olan kuran ise ahlakın temelidir.

Hal böyle iken, insanlıkla yaşıt olan değerlerler geçmişin tabusu değil kendimizin yani zamanımızın çağdaşıdır. Ya vahiyin ahlakıyla çağdaş olmayı başarabilen insanlığın öznesi oluruz, yada sınırsızlığın adını özgürlük koyanların sınırlı hayat aralığının ahlaksız bir nesnesi oluruz.

• Dini politikalar gunumuzde bu kadar yogun uygulaniyor ondandir.

1|0
    0|0
  • bu açık açık kadına obje imajı veren erkeklerin işidir. Hiç kusura bakmasınlar. Bizi hediye paketi ne biliyim sadece onun evlilikte bozulması gerektiğini düşünen toplumun içerisinde bunlara gayette rastlanabilir. Bu sıkıntı ilerde aseksüelliğe kadar gidebilir ( hiçbir haz alamama). Tedavi gerektirir. Toplumun bozduğunu siz yeniden yapmaya çalısırsınız. Bir de diğer nedenlerden biri o kadar çok abaza erkekle burun buruna geliyoruz ki bundan kaynaklı fiziksel hiçbir çekim hissetmiyor olabiliriz. Basit geliyorlardır belki de artık. Ve bence düşünüyorum ki bu ülkenin kızlarının hepsi hiç inkar etmesinler, dışarıya söylemeseler, red etseler bile içlerinde muakyese etsinler, biseksüellerdir. Ulasılması imkansız olana değilde gayet güç elde edilene yönelmek kanımızda var. Bunları açık açık dile getirince durumu abartan erkeklerde gayet tiksindirirci gelmiş olabilir. Ne bilim birini gözünüze kestirdiğinizde hayır diyen erkek çıkmıyor bu nasıl yaman çelişki anlamadım. Aslında onlarında bizim gibi olması gerekiyor. Gerek toplumsal yapmızdan gerek yetiştirilme yapısından olsun adamlara o kadar koçsun kralsın deniyor ardından aynı toplumun yarattığı bilmemkaç kızdan da red cevabı alınca takıntı oluyor erkekler arasında diye düşünüyorum. Yani anlıycağnız dnüşümlü herşey, toplumun yarattığı sorun gene topluma geri dönüyor; erkeğe gaz ver kadına telkinde bulun ee ne bekliyordunuz ki sonunda? herkes sıkıntılı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...