Engellilere bakış açınız ve önyargı konusu hakkında fikir alış verişi yapabilir miyiz?

Konuya dışardan bakıldığında erkeklerin tek derdi cinsellik ve bayanların tek derdi aşk olarak gözüküyor. Lakin insanların önyargı dediğimiz şeyden ne zaman vazgeçebileceği ise başka bir sorun. Şahsım adına konuşmam gerekirse konuşabiliyorum, yürüyebiliyorum, çalışıp para kazanabiliyorum, dünyanın en romantik erkeği bile olabilirim, yeri geldiğinde konuşup yeri geldiğinde susarım, kendimi ve sevdiğim insanları savunabilirim, yönetici ve yön gösterici bir kişiliğe sahibim ve daha neler neler amma velakin bayan arkadaşlardan şikayetçi olduğum bir durum var engelli (spastik) birisi olmam tüm saydığım bu vasıfları gölgede bırakıyor ve tanışmaya bile şans verilmiyor. Bu bir önyargıdır. Normal erkeklere karşı zaten yeterince önyargıya sahipsiniz "bu kişi beni üzermi" "bu kişi bir önceki erkek arkadaşım gibi bana saygı göstermezmi" şeklinde zaten bir önyargınız var birde bunun üstüne engelli kavramını neden koyup zaten içine kapalı hayatını kendi yörüngesinde yaşayan bizleri daha da içine kapalı hale getiriyorsunuz? Neden? Evet ben engelli birisiyim buna ne üzülürüm nede başka bişekilde buna tepki gösteririm ben buyum ama zaten benim bunu kabullenmem yıllarımı almışken birde size bunu kabullendirmek beni çok yoruyor... Bana şu standart kalıplarla "herkes engelli adayı üzme kendini", "seni kabul edecek birisi çıkar" "kimse bu kadar önyargılı değildir" gelmeyin.. Neden biliyormusunuz engelli adayı olmak sizin için hiç birşeyi değiştirmiyor ama engelli olmak sizin için herşeyi değiştiyor.. Birşeyi anlamak için başınıza gelmesi gerekirki anlayasınız.. Birde "ben önyargılı değilim" diyenler var.. Evet zaten kimse önyargılı olduğunu kabul etmez bu durum sadece karşıki kişi tarafından algılanır... Ve böyledir. SİZLERDEN RİCAM LÜTFEN BU SÖYLEDİKLERİM KULAĞINIZA KÜPE OLSUN. Eğer olurda bir engelli sizden hoşlandığını söylerse onu normal bir erkekten daha nazik daha romantik ve daha özverili olarak görmeniz size çok şey kazandırır. Sinirli yada mutsuz değilim sadece yazmak istedim.. Sizde fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim. İyi akşamlar.

Güncellemeler:
jamiryooo güzel yorumların için paylaştığın şeyler için çok teşekkür ederim ama anlamadığım şey senin beni neden engellediğin?

0|0
2|1

En İyi Kız Görüşü

• Onca saçma sorulara onlarca cevap verilirken böyle hayatın içinden sorulara, paylaşımlara neden cevap verilmez anlamadım :( Güzel kardeşim karşında seni tam anlamıyla anlayan biri var neden mi? Her hangi bir engelim yok ama engelli bir ablam var... Onun yaşadıklarını, duygularını, düşüncelerini onun kadar iyi anlıyorum. Ama şöyle bişey var ki sen şuanda burda bu yazıları yazabiliyorsun her şeyini burda en mantıklı şekilde savunabiliyorsun. Ama hayatı boyunca asla o bunu yapamadı ve yapamayacak en çok buna üzülüyorum. Çünkü hem zihinsel hem bedensel engelli. Değil burda yazı yazmak deftere bir a, b harfi bile çizemeyecek durumda. Ama o mutlu insanları konuşmayı çocukları çiçekleri böcekleri her şeyi çok sever sevgi dolu bir insan. Tanıyanlar mahallede ki insanlar akrabalarda onu çok sever yıllardır onu tanıyan insanlar onu çok iyi anlar. Ama gel gelelim dışardan gelen insanlar. yolda parkta orda burda olsun engelli bir vatandaş gördü mü uzaylı görmüş gibi bakması yok mu... Afedersin ama arada dönüp ne bakıyorsun lan dediğim bile olmuştur.İnsan bu kadarda belli etmez ki... Evet yaşamadan kimse anlayamaz. Kimse bilemez.Neler çektiğimizi ailemiz yakın dostlarımız bilir... Kısacası kardeşim sende haline şükret.. Mutluluğu haketmeyen insanlar bile mutluluğu yaşıyorsa senin gibi güzel düşünceli insanlarda bunu yaşayacaktır.Allahın adaletine sığın. Allah hepimizin yardımcısı olsun. İyi akşamlar...

0|0
    0|0
    • maalesef belirttiğin gibi saçma sapan sorulara onlarca yorum yapılırken tüm toplumu ılgılendıren böyle bır duruma herkes duyarsız kalıyor bu da zaten gercekten engelli insanların önemsenmediğini dışlandığını kanıtlıyor ben kendini sağlam sanan ama insanlık zeka ve saygı engelini aşamamış insanlara üzülüyorum keşke kendileri bu engelleri aşabılse

• dıyorum ya onlar zeka ve ınsanlık yoksunu kişiler asıl engellerını aşması gereken kısıler

keşke engelli insanların gözlerınde kı o sevgiyi o sıcakkanlılığı kendını engelsiz hısseden insanlık yoksunu kişilerde de görebılsek

• Evet böyle konularda toplumun ne kadar ilgisiz olduğu ne kadar sıradan olduğu cevap vermediği için kurtulamadığı banellikle yaşadıkları belli oluyor..

Kızlar Ne Diyor 1

• Nasıl anlatıyım ki..

Aradığım bir kişi burda bir sorumda tarfi etmiştim ben ve emin olabilirsin içine engellilerle ilgili hiçbirşey yazmazdım ki bana göre mantıken engellilerin çok olduğu bir dünyada fiziksel engel hiçdir•Evet farkındayım milletimizin bu duruma karşı garip bir önyargısı var şimdiye kadar bana birçok çıkma teklifi geldi fakat hiçbiri engelli bir erkek olmadı onun için bu duygu ne demek bilmiyorum desem yeridir fakat bildiğim tek bir şey var aşk,sevgi,tutku Engel Tanımaz. Ben bu güne kadar şuna inandım engeller her zaman aşılabilir önemli olan o yolu kat etmektir bence çoğu engelli vatandaşımız sağlam bir bireyden daha üstün yanlara sahip belki fiziksel olarak değil fakat mantıken düşünce tarzıyla veya becerileriyle daha üstün .. Doğrusunu söylemek gerekirse ben yaşadığım birkaç olaydan sonra özellikle sanal ortamda tanıdığım kişilere karşı baya ön yargılıyımdır fakat insanlardan gizlenmektende hoşlanan biris değilim onun için gizliliği kaldırabilirsin kimsenin seni yargılamaya hakkı olduğunu veya yargılayacağını düşünmüyorum umarım tüm engelleri aşabilecek güce sahipsindir ki hepimizin hayatı bir engel şuan bile 1000 kişinin katılacağı bir sınavda sadece 50 kişinin girebileceği bir şey için çalışıyorum örneğin en basit engellerimden biri bu ve bu çalışma benim yıllarımı aldı diyebilirim veya öyle düz mantık insnlarla karşılabiliyorum ki bazen emin ol onlara verilmiş olan engel bence en büyük engel oluyor.. Engelleri aşabileceğiniz bir çok yıllar dilerim İyi akşamlar..

0|2
    0|0
    • güzel yorumların için teşekkür ederim.. sözüne uyuyorum ve gizliliği kaldırıyorum..

• Herkese sorsan düşünceleri (söz meclisten dışarı) genel olarak aynıdır ancak iş icraate geldiği vakit nedense düşüncelerin tam tersi yapılıyor...

• (: Burda ters olrak yapılacak bir konu göremiyorum .d

Erkekler Ne Diyor 1

• güzel bir konuya değinmişsin dostum çok haklısın günümüzde bunların yaşandığı gerçek

bırak sevgili olmayı normal seviyeli arkadaşlık bile kurmaktan kaçınıyor insanlar yaşça olgun ama kişilik ve zeka yönünden fazlasıyla engelli olan kişilere gerektiğinden fazla değer verirken insanlar görüntü itibari ile engelli olan kişilerden uzak durmayı tercih ediyorlar

insanlar kendilerinin küçük kusurlarının söylenmesınden rahatsızlık duyarken

başka insanlarla dalga geçmek hor görmekten geri kalmıyorlar

çevremde bakıyorum bu ülkede insanlar araçlarını engelli insanlar için yapılmış kaldırımın önüne park ediyor engellilerin binebileceği bir otobüs bıle yok bankamatiklerde büyük sorun yaşayan engelli insanlarımız var karşıya geçmeye çalışan bir engelliye bile sabredemeyen şöförler ve yardım etmekten yoksul insanlarımız varken bu kişileri hayatının bir parçası yapıp arkadaş sevgili olmaları için herkesin önce başkalarında gördükleri engellerden çok daha fazla olan kendi engellerini aşmaları gerekiyor

önce insan olmayı ve saygı duymayı öğrenmemiz gerekiyor bu yüzden siz ikişilik insaniyet ve saygı engellerini aşmış kişiler olarak bizlerden 1 adım daha öndesiniz

1|1
    0|0
    • eyvallah arkadaşım.. yorumun için çok teşekkür ederim.. birebir düşüncelerimdir..

• Bir örnek daha vereyim. Metroda engelliler ve yaşlılar için ayrılmış beyaz koltuklara oturan gençler engelliye yer vermez ama orada oturan engelli kişi metroya binen başka bir engelli ve yaşlıya yer verilmediğini görür ve o kişilere kendi yerini verir.. :) işte böyle bir paradox'da yaşıyoruz. :)

• :( ve o çocuk bu düşünceyle büyüyecek cok yazık yaa ne kadar zavallı o insanlar

Yükleniyor...