Kapat

Kolposkopi yaptıran var mı?

Soru net. Erkeklerde de sevgilisi eşi yaptıran falan var mı ne kadar suren bir işlem bu can acitiyor mu?

Güncellemeler:
Kolonoskopi değil ya kolposkopi diyorum karıştırmayin ikisini

0|0
5|9

En İyi Erkek Görüşü

• Kolposkopi rahim ağzı, vagen veya vulvanın yakından muayenesini sağlar. Kolposkop denilen ışıklı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür, böylece daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlar.
    Kolposkopinin başlangıcında muayene olduğunuz gibi kadın-doğum masasına sırt üstü yatacaksınız. Muayene sırasında uygulanan alet vageninize yerleştirilerek rahim ağzınızın rahat görülmesi sağlanacak. Tuzlu su ile rahim ağzı ve vagendeki akıntılar giderildikten sonra, özel bir sıvı ile rahim ağzınız ıslatılacak. Eğer sorunlu bir doku, hücre varsa bu sıvı etkisi ile beyaz renge dönecektir. Bu sayede doktorunuz beyaz bölgeleri daha ayrıntılı inceler, gerekirse bu bölgelerden biyopsi (parça) alır. Alınan parça konunun uzmanı (patolog) tarafından incelenir.
    Bu işlem genellikle 20-30 dakika sürer.

0|0
    0|0
    • Çok fazla 20 dk ya :(

• Anladım çünkü önceden beri öyle pütürlü bir şekilde içi... Ama hep öyle olduğunu düşündüğümden hiç onu sormadm doktora kolposkopide çıkacak ortaya. Tesekkur ederim yardımcı oldun baya

• rica edrim bişey degil

En İyi Kız Görüşü

• kolposkopi ağrılı bir işlem değildir. Aynı rutin jinekolojik muayenede olduğu gibi hasta muayene masasına yattıktan sonra spekülüm yerleştirilip daha sonra vagina içi ve serviks aydınlatılır. Ve serkiks içindeki Transformasyon zonu olan (squamo kolumnar junction) bölge incelemeye alınır. Ve bu bölge ile birlikte tüm servikse yüzde 5'lik Asetik Asit sürülür. Asetik asit sürüldükten sonra anormal hücre barındıran alanlar beyaza boyanır ki bu alanlara acetowhite alanlar denir. Kolposkopi inceleme sırasında gözlenen önemli noktalardan birisinde serviks (Rahim Ağzı) üzerindeki damarlanma yapısıdır. Bu damarlanmaların yapısı ve dağılımıda patolojik yönde pozitif bulgular vermektedir. Bu alanlardan smear ve biyopsi alınarak kesin tanı konur.

0|0
    0|0
    • Bunları ben de bulup okuyabiliyorum. Merak ettiğim ne kadar surecegi

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 8

• kolposkopi muayenesi korkmayın ağrı yapmaz.
    normal muayene masasına yatırılır. daha sonra vajina girişine spekulum yerleştirerek vajina ağzı açılır. sonra içerisine ışıklandırma yapılır. sonra serviks ve inselenecek bölgeye %5 lik asetik asit sürülür. daha sonra beyaza boyanır ve incelenir.

0|0
    0|0
  • Kolonoskopi'yi sormuşsun galiba?
    O yüzden konunun cinsel sağlık'la hiçbir ilgisi yok! soru sağlık başlığında olmalıdır!
    Cevaba gelince, süresi 10 dk. civarıdır ve hasta, uyuşturulup uyutulduğu için hiçbir şey hissetmez...

0|0
    0|0
    • Kolonoskopi değil kolposkopi diyorum cinsel sağlıkla alakası var!! bir bak internet elinin altinda

• Teşekkürler. Maalesef sorunun cevabı yok sanırım bu sitede

• Sanırım yok. Ben de sitede çok yazım yanlışıyla karşılaştığım için kolonoskopi sanıp ilk cevabı verdim, babam yaptırmak zorunda kaldığı için.
      Tekrar geçmiş olsun...

• Var tanidik yaptiran. Uyusturduklari ve yari baygin oldugun icin ne canin aciyor ne de birsey hatirliyorsun.

0|0
    0|0
  • ilk defa duydummm

0|0
    0|0
  • O neymis ki

0|0
    0|0
  • adamlar makattan hava basıyor şişiriyor bagırsak ve makatı görüyor.. işlem bitince insan bitap karnı gaz dolu.. eee hastada haliyle gaz salıyo 1 saat sıkıntılı tanık oldum sadece..

0|0
    0|0
    • Ya o değil kolposkopi diyorum kolonoskopi degil

• Kolposkopi nedir?
      Rahim Ağzı (Serviks) vagina ve vulva dokularının mikroskopi veya dürbüne benzeyen özel bir büyüteç yardımı ile gözlenmesi ve incelenmesi işlemine kolposkopi denir. Kolposkopi denilen bu ışıklı ve bilgisayarlı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür böylece rahim ağznının daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlar. Kolposkopinin inceleme ile çıplak gözle izlenemeyen küçük patolojiler (hücre ve damar yapısındaki değişiklikler) tesbit edilerek daha sonraki tedaviler sağlanabilmektedir. BUYMUŞ.. BİLMEM ÖZÜR

• kolonoskopi sakın yaptırma g*tüne hortum sokuyorlar. biçok dr çok gereksiz olduğu görüşünde

0|0
    0|0
  • gerek var mı

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Ben oldum canım çök kötü bisey

0|0
    0|0
  • Nedir o? Kolonoskopi olmasın?

0|0
    0|0
    • Hayır kolposkopi

• İnternette anlattıklarına gore o kadar sürmesi imkânsız çok daha uzun olmasi lazım

• Uzun sürmez sadece filmini çekieki 99 sn sürüyor uzman doktorun açıklamasi

• o ne?

0|0
    0|0
  • o ne demek

0|0
    0|0
    • Rahim ağzına falan bakıyorlar

Yükleniyor...