Yumurtalık kisti neden oluşur, kistlerde küçülme olur mu?

Yumurtalık kisti neden oluşur? Kilo versek de adet düzensizliği yani kistlerde küçülme falan olur mu? Versem de işe yaramıyor bende...

0|0
9|9

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Bendede yaramiyo:(

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• adet düzensizliği yapar ve doğum kontrol hapı ile tedavi ediyolar aslında çoğu kızda olan bişey biraz kiloluysan kilo ver yağ dokusu kıstleri beslıyor ve hamile kalmak zor ama hamile kalınca. çocukla beraber kıstlerde atılıyor. yani bir tedavisi yok haptan baska

0|0
    0|0
    • ameliyatla oluyormş diye duydum

• ameliyat riskli biraz yumurtalılara zarar verıyo iyi huylusa ameliyata gerek duymuyorlar ama kötu huylusa ameliyat ediliyor ve risk var polikistikover sa sorun yok

• Doktordan detayli bilgi...

0|0
    0|0
  • kulaktan doğma

0|0
    0|0
    • anlamadım? benim hastalığım bu detayda yazan kulaktan dolma da olsa bilgniz varsa yazın dedim

• Doktora danışan

0|0
    0|0
  • motor bloğunun piston yarmıyla yağlanması gerek o zaman kist namına bir şey kalmaz

0|0
    0|0
  • en tehlıkelısı o cocugun olmayabılır dıkkat et

0|0
    0|0
  • Olabilir

0|0
    0|0
  • Bilgim yok asd

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• YUMURTALIK (OVER) KİSTİ TEDAVİSİ

4.bp.blogspot.com/.../overkisti.jpg

Yumurtalık (over) kistlerinin bir çoğu ilaç tedavisi veya ameliyat yapılmadan kendiliğinden birkaç ay içerisinde kaybolur. Ancak bazı kistlerde ilaç tedavisi veya ameliyat tedavisi gerekebilir. Bu noktada kistin kendiliğinden kaybolmasını takip etmek için beklemek veya ilaç tedavisi vermek veya ameliyat kararı vermek bazı faktörlere göre belirlenir, bu faktörler kistin boyutu, kistin görüntüsü, kan tahlilinde belirlenen ca-125 ve diğer tümör markerları, hastanın hikayesi, hastanın yaşı gibi, hastanın şikayetleri gibi faktörlerdir.

Genel olarak yumurtalık kisti 7-8 cm'den küçükse, hasta genç veya orta yaşlardaysa (menopozdan önce), kistin görüntüsünde ve kan tahlilinde ca-125 benzeri belirteçlerde kanser şüphesi yaratacak bir bulgu yoksa bu kistler en azından bir kaç ay kendiliğinden kaybolma şansı verilerek takip edilirler. Bu durumlarda hastanın kullanmasında sakınca yoksa doğum kontrol hapları da tedavi de kullanılabilecek bir seçenektir ancak ilaçsız takip etmekle doğum kontrol hapı kullanmak arasında fark saptanmamıştır.

Çocuklarda ve menopozda bulunan hastalarda (50 yaşından sonra) saptanan yumurtalık kistleri hangi boyda olursa olsun, yukarıda sayılan diğer özelliklerine bakmadan genellikle ameliyat ile alınarak patolojik inceleme gerektirirler.

Yumurtalık kisti aşırı ağrıya sebep oluyorsa, patlama (yırtılma, rüptür), torsiyon (burkulma, dönme) gibi şüpheler varsa bu durumda kistin boyu ve özellikleri, hastanın yaşı ve diğer özellikleri ne olursa olsun genellikle ameliyat gerekir. Bazü rüptür durumlarında karın içerisine kanama az olur ve kendiliğinden durursa ameliyatsız takip yeterli olabilir.

0|1
    0|0
    • Hangi kistler ameliyat gerektirir?

- 8-10 cm'den büyük kistler
      - Menopoz döneminde ve çocuklarda (adet görmeye başlamadan önce) saptanan kistler
      - Ultrasonografide dermoid kist, endometrioma veya kötü huylu (malign) kist görüntüsü varsa
      - Ultrasonografide kist içerisinde papiller çıkıntılar varsa
      - Hastada asit veya başka kanser şüphesi yaratabilecek bulgu varsa
      - Solid adneksial kitleler
      - Tümör markerlarında (CA-125 v. b) yükselme saptanan hastalar
      - Kistin takip edilmesine rağmen küçülmemesi veya büyümesi
      - Şiddetli ağrı, rüptür (yırtılma), torsiyon (burkulma), karın içerisine kanama olması

Patoloji Sonucu :

Her iki ameliyat yönteminde de ameliyatta çıkarılan kist (veya yumurtalık) patolojik incelemeye gönderilir ve kistin türü, iyi-kötü huylu olduğu, kesin teşhis ancak patoloji sonucunda belirlenir.

• Yumurtalık kisti ameliyatından sonra cinsel ilişki?
      Yumurtalık (over) kisti ameliyatından sonra hastanın ağrılarının geçtiği ve kendisini rahat hissettiği zaman cinsel ilişkiye başlamasında sakınca yoktur. Ameliyatta rahim alınmışsa bu durumda en az 1 ay cinsel ilişki yasaklanır, daha sonra doktor muayenesinde engel görülmezse yasak kaldırılır (dikişlerden dolayı). Ancak sadece kist veya yumurtalıkların alındığı durumlarda sıklıkla hasta ameliyattan birkaç hafta sonra kendini ağrısız ve rahat hissettiğinde cinsel ilişkiye başlayabilir. Kapalı veya açık ameliyatlarda cinsel ilişki açısından fark yoktur ancak kapalı ameliyatta hastanın ağrılarının çabuk geçmesi ve hızlı iyileşmesi bu süreyi kısaltır.

• Yumurtalık kisti ameliyatından sonra adet ne zaman başlar?
      Yumurtalık kisti ameliyatlarından genellikle 20-30 gün sonra adet (mens, regl) kanaması başlar ancak bu süre hastanın ameliyattan önce ne zaman adet gördüğüne göre değişebilir. Genellikle önceki adetinden 1 ay sonra başlar kanama. Ameliyat stresine bağlı olarak ilk aylarda adet düzensizliği meydana gelebilir. Amerliyattan sonra olan her kanama adet olmayabilir, bu nedenle kanama olması durumunda doktora danışılması gerekir.

• Kistlerde küçülme olmuyor. Yavaşlama oluyor bendede aynı kistlerden var.
    Adet kanamasının sızmasından dolayı misal çikolata kisti oluşuyor vs vs vs. Belli bir mm olduktan sonra ameliyatla alınıyor. Kilo verdim kilo verme sonucunda kıllanmam azaldı. Vs vs :D

0|0
    0|0
  • Kanındaki testosteron hormonun östrojen hormonundan fazla salgılanıyor. Bu da yumurtalıklarında kist oluşmasına neden oluyor. Bununla birlikte insülin seviyesi de yükseliyor sanırım. Kilo verince insülin normale iniyor. Bu da yumurtlamanı kolaylaştırıyor. Yalnız bu kistlerin tamamen geçme ihtimali yok.

0|0
    0|0
  • doktor değiliz beya

0|0
    0|0
  • Sogan suyu iciyordu benim teyzem ondada vardi hemde dogustandi her sabah ac karnina icti cok sukur gecti ama internetten arastir bir :)

0|0
    0|0
  • Her şeyden olabilir. Regli, asiri kilo, stres vs vs. Doktora gir eger ilac vermezse kendi kendine kuculende var. Ilac verirse duzenli kullan geçer

0|0
    0|0
  • bendede var git amelıyatla aldır gencsın daha haplarla erir

0|0
    0|0
    • yani alınır mı? bana ilaç tedavisi dedi ama adetinin 5. günü dedi ben bir yılda 10 dan az adet gördüm. görmüyorum dedim ısrarla aynısını diyor. adam manyaktı yarın doktora gidicem

• düzgün bir doktora gitmeliyim ve yaşıma göre ne yapacağına dikkat etmeliyim yukarıda yazdığın gibi her yaşta aynı çözümler uygulanmıyor

• Bence aldirma canim ayni problem bendede var pcos. Lazer yontemi ile yakiliyormus ama tamamen kurtulus yok tek rahata erme yolu kilo verme bol bol spor yapma. Ben kilo verdikden sonra cok normale bindi hersey. Ilac bile kullanmiyorum ve kistler kuculdu.

• Benim kuzende vardı ameliyat dediler ama o SOĞAN suyunu denedi ve geçti kistler deneyebilirsin TADI çok kötü ama idare edicen 🙊

0|0
    0|0
Yükleniyor...