Okullarda cinsellik eğitimi verilmeli mi sizce? Nedenini de söylerseniz fena olmaz :P

Okullarda cinsellik eğitimi verilmeli mi sizce? Nedenini de söylerseniz fena olmaz :P

Biri de "olmalı "diyenler kaçıncı sınıfta başlamalı ve neden?

0|0
7|9

En İyi Erkek Görüşü

• cinsellik dersi verilsin ve şu meşhur 4+4 sisteminin ikinci 4ünün hemen başında başlasın. toplum olarak çok daha ahlaklı olacağımıza eminim. çünkü geç ve kulaktan dolma tanıdığımız bişey üzerinde yanlış olması muhtemel değerlendirmeler yapıp üstüste hatalar yapıyoruz. insan tanımadığı şeyden korkar. korktuğu şeyin de açığını yakalamaya çalışır. tecavüz vakaları bir çeşit düşmanlığın ürünüdür. cinsel eğitim kadın ölümleri ve tecavüz oranlarını azaltacaktır. cinsel eğitim demek cinselliğin eğitilmesi anlamı taşır. bi takım yobazların savunduğu gibi ahlaksızlık değildir. bu arada ahlak demişkken, din bilgisi ve ahlak dersleri birbirinden ayrılsın. ahlak farklı bi konudur. mümkünse sosyologlar tarafından verilsin.

3|2
    1|0
    • bize okulda 6. sınıfta verilmeye başlandı zamanında hemen çıkışta kıstırıyorduk kızları öyle olmuyor yane

• waffen bize verilmiyodu, biz yine kıstırıyoduk, cinsel eğitimle kızları kıstırmak arasında bağlantı yok.

Kızlar Ne Diyor 7

• kesinlikle verilmesi gerektiğine inanıyorum . ergenlik dönemine girmeden önce başlanmalı hatta . ülkemizde o kadar büyük bir tabu halindeki durum . kimseye sorup öğrenemediği şeyleri internetten ordan burdan öğrenmeye çalışıp yalanıyla yanlışıyla doğrusuyle birşeyler öğrenip yaşamaya çalışıyor insanlar cinselliği ve bunlar asıl bozulmalara sebebiyet veriyor diye düşünüyorum .

1|2
    0|0
    • özetlemişsin, okumuş insanın hali başka, fikirlerimiz aynı olmasa anlayamazdım ama ) ne de olsa anlatabildiğin, karşındakinin anlayabildiği kadardır, burada anlayışlı insanların olduğunu görmek güzel )

• çok teşekkürler aslında bunun üzerine konuşulabilecek söylenecek çok şeyler var . en iyi cevap seçtiğin kişi çok daha net ve güzel anlatabilmiş. cinsel eğitimi sadece sevişmek olarak algılamadan bakılması sanırım en doğrusu olacaktır. bunca sorunlu insan var etrafımızda ve altında yatan kendilerinin bile kabullenmediği şey bence tatminsizlikle başlayan piskolojik bunalımlar . neyse öyle işte :)

• Biz deneyimlerimizle aştık, bakalım bizden sonrakiler nolacak biz yaşlanınca :::: bence bizim sorumluluğumuz ama öyle bireysel değil, toplumsal bir bilinç gelekli ::::

• Özel okullarda en azından benim öğrenim gördüğümde ilköğretim 4'üncü sınıftan başlıyordu

1|1
    0|0
    • Sen peki cinsellik dersi almı olanla olmayan arasındaki farkı nasıl görüyorsun? kız-erkek ayrı ayrı, fark olumlu mu yansıyor olumsuz mu genel olarak? Bi de her halukarda ders alanla almayan arasında fark olmadığını gördün mü hiç? Çok olacak ama son bitane daha: Sence cinsellik eğitimi ne amaçla verilmeli, gençleri ilişkiden uzak durmaları için yönlendirmek, kontrol etmek için mi yoksa bilgilendirip her yönden sağlıklı düşünebilen bireyler olarak, yine de kendi kararlarını verebilmeleri için mi?

• Olumsuz yansıyanını görmedim. "Ayıptır yapılmaz" yerine korunma yolları, hastalıklar vs. Hakkında bilgilendirip kendi düşünceleri doğrultusunda karar veren sağlıklı bireyler yetiştirmek ön plandadır. Bu dersler sadece sex hakkında değil, aile planlaması ve cinsel yol dışında da bulaşabilen cinsel hastalıklar ayrıca vücudunuzu tanımaya yöneliktir. Bilinçlenmemiş kişi "dışarı boşal" derken, bilinçli "condomsuz olmaz" der.

• Dersler hakkında bile kimbilir kimlerin aklına ne geliyor yorumları okursan genelde bilinçli ama kimisi de ti ye almış :) sen ayrıntı hakkında da bilgi verdin ama anlayana tabi, yanlış anlamadıysam asıl amaç: "bireylere ne yapıp ne yapmamalarını söylemek, onları kontrol etmek değil, onlara seçenekleri gösterip, doğru olanı kendilerinin seçmesi gerektiğini" söyleyenlerdensin, Bu konu da ders amacı "öğretmek değil caydırmak" diyenler de var

• uygulamalımı çok gereksiz verilmesin

1|2
    0|0
    • uygulamalı olurmu anlatım kendini kotrol ede bilmek saygılı ol bilme gibi verile bilir

• Tam olarak uygulamalı diye bir cinsellik dersi yok zaten ) o ders olmaktan çıkar artık, öyle olsa :::) ama bilgilendirme bakımından, kulaktan doğma bilgiler yerine faydalı olur mu olmaz mı nasıl? onu sormuştum :)

• uyugulamalı sakıncalı olur zaten :))

• kesinlikle verilmeli.neyin ne olduğunu anlamadan bakireliğimi kaybetmezdim verilseydi.lise 1. sınıfta verilmesi uygundur.

1|1
    0|0
  • bi o kalmıştı

1|1
    0|0
    • Herşeyin bi sırası mı var ::P

• olurda gençler durumu cıvıtır

• o her halukarda olacak zaten ders olmasa da cıvıtacaklar :P

• millet dersi verilmeden okullarda azıyoda bide verilse sen düşün nolur

1|2
    0|0
    • Yani bilgilendirilse daha çok azar, sonradan da faydasını görmez, zararı olur, kulaktan doğma bilgilerle yetişen nesiller, en azından doğruları bilmediğinden, daha az azıyor diyorsun yanlış anlamadıysam?

• irade dersi flan verılmelı kızlarada ekreklerede toplum kötüye gidiyor bır lısede bakıre kız görursen öpüp basına katacaksın cunku bn kendı lıseme bakıyorum göremıyorum

1|2
    1|0
    • size katılmamamk mükündeğil

• kulakdan duyulma seylere ınanmam gozumun önunde olanlara ınanırım mutlaka irade dersı gıbı bır ders verılmelı

• Melesef ilacını çıkarırlar belkid de çıkmıştır ::::

Erkekler Ne Diyor 8

• ülkemizde en büyük sorun bilinçsiz cinsellik. 100 kişiden 80 i bilmiyor. sebebi şu.

iğneyi önce kendimize batıralım. en çok cinselliğe önem vermemize karşın ve elimizde internet gibi bir teknoloji varken hiç birimiz bu işin sağlıklı olması için ne yapılmal bilimsel dayanıklı bilgiler almıyoruz. açıyoruz p*rno videoları sapkınca şeyler öğreniyoruz.

diğeri ise ayıpla yetişen bir toplum bu konuda kendini yetiştiremiyor.

ilk okul çağlarında başlamalı cinsel eğitim. yaşa göre ayarlanarak her yaş gurubuna göre eğitim verilmeli. çocuğa leyleğin getirmediğini anlayacağı dilde pedagogların hazırlayacağı derslerle anlatılmalı. en sağlıklı cinsel yaşam öğretilmeli. hem dinimize hem kültürümüze göre eğitilmeli.

0|1
    0|0
  • ergenlik dönemine yakın olan dönemlerde verilmeli bence, ama sadece montaj olayı öğretilmemeli... parafili (cinsel sapmalar) da öğretilmeli bunun yanında dini bilgiler de verilmeli ki sapkın eylemler çocuğa ilerde normal bişeymiş gibi gelmesin, neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrensin...

0|1
    0|0
  • cinsel dersi aileler vermeli fakat bunu yapabilecek kültür olmadığından okulun vermesi faydalıdır

0|1
    0|0
  • verilmeli tabi baksana herkes 17 yaşında başlıyor ilişkiye sonra kan geldi ben hamile kalırmıyım bozuldu mu diyorlar.. bilinçlendirilmeli

0|1
    0|0
    • Onların amacı başka da neyse )) ilişkiler, cinsel birleşme değil de öpüşme falan 10 yaşında başlıyor artık, sevgili olma, terketme, eldatma, hepsini yaşıyorlar

• okular cinselik dersi vermek bir yana kalsın yakıdna kız erkek sınıfları ayrıalcak gibime geliyor devamında okuları ayırırlar :)

0|1
    0|0
    • Haklısın 10 yıl daha devam ederse bu iktidar İran'ı bile geçeriz.

• verilmeliki herşeyi sokaklarda cafe köselerinde keşfetmesinler...

1|1
    0|0
  • ana hatları ile anlatılmalı bence

0|1
    0|0
  • verilmemeli avrupada verilen gençlerde merak edip evlilik öncesi yaşama oranı bu yüzden çok yüksek

0|1
    0|0
    • Cahil kalalım o zaman ) bence o kültürle alakalı ) sağol yine de saygı duyarım.

yani bizde yine rahat olmayacak çoğu kız, aile kontrolü, denetimi altında olacak, bence kızlarda bilinç artarsa erken cinsel deneyim oranı azalır, o dediğin çok rahat ve serbest oldukları için öyle yüksek oranda bence

• avrupa ortada hocam yane dediğin olursa bizdede serbestlik olacak çünki

Yükleniyor...