Mevlana ve Şems-i Tebrizi dostluğunun cinsellikle ilgisizliğini ispat eden tezlerin özetini isteyen var mı?

O tezler gerçekleri anlayamayanlarca ortaya atılmış.

"40 deli bir kuyuya taşlar atmış, bir tane akıllı çıkarmaya uğraşmamış :P delidir bunlar boşverin, ne yapsalar yeridir :::P Akıllı adam delileri muhatap almaz. Ben de diyorum ki bu tezleri ortaya atanlar delidir, ne yapsalar, ne deseler yeridir. Siz zaten milyarlarca delil de gösterseniz onlar sözlerinden dönmezler"

Bilimsel metodlarla çürütülüyor hepsi.

Özet:

Bu tezlerin temel dayanak noktası çürütülünce tezlerin hepsi çürümüş olur. Bu klasik bir yöntemdir.

Bu bahsettiğin tezlerin ortak temel dayanak noktası: "Cinsellik insan ilişkilerinde, insanlar arasında en güçlü bağdır ve eğer iki insan birbirini unutamıyor, arıyor, ayrı duramıyor, özlüyor, yemeden içmeden kesiliyor, hayattan kopuyor, zayıflıyor, aklını yitiriyor vs ... ise, bu kesin olarak salt cinsel istek, arzu, duygu, düşünce, beklenti, hedef ve amaçlar gibi sebeplerden kaynaklanıyordur.

Cevabını arayacağımız soru şudur: "Salt cinsel sebeplerle başlatılıp yürütülen ilişkiler ve beraberliklerin sürdürülebilmesi için salt cinsel sebepler, yeterliliğini koruyor mu? Başka sebep olmadan ömür boyu insanlar salt cinsel birliktelikler yaşayarak birbirine ayrılamamacasına, ölümüne bağlanabiliyor mu?"

Eğer cevap "evet" ise tezler doğrudur.

Eğer cevap "hayır" ise tezler çürümüştür.

Nasıl ki her insanın muhabbet edebileceği, iyi anlaştığı arkadaşları, dostları olabiliyorsa,

olmayanlar da öyle arkadaşların, dostların özlemini hissediyorsa;

Alimler, Filozoflar, çok zeki, akıllı, kültürlü, ortalamanın çok çok üzerinde ve çağının fersah fersah ilerisindeki insanlar da aynı sebepten ötürü, kendilerine denk olabilecek fikir, kültür, akıl, karakter ve görüşlere sahip insanlarla kurdukları arkadaşlıklara, dostluklara, kardeşliklere tarif edilemez duygularla, adeta bağımlılık derecesinde bağlıdırlar.

Onlar birbirlerinde ötekini tamamlayan birikimler, görüşler, huylar, davranışlar, fikirler bulmuşlardı. Onlar Dost, Onlar Arkadaş, Onlar Kardeşti. Altınlara, Zümrütlere, Yakutlara değer veren insanlar nasıl ki maddi hazineler için yanıp tutuşur, ömür harcar, kendini de başkasını da tüketirse ve nasıl ki büyük, deneyimli, başarılı Tüccarlar ticareti yine büyük, deneyimli, başarılı Tüccarlarla yapmaktan ayrı zevk alıyorlarsa, Alimler de Alimlerle, Filozoflar da Filozoflarla bilgi, fikir ve görüş alışverişi gibi paylaşımlardan tarif edilemez zevkler alırlar.

Cinselliğe dayanan bir ilişkide, tam olarak cinsel tatmin sağlansa bile; partnerlerin fiziksel, duygusal, düşünsel ve kültürel uyumları sağlanamadığında ilişkiler bozuluyor, ayrılıklar yaşanıyor.

Üstelik sanki insanları birbirine bağlayan en büyük bağ cinsellikmiş gibi bir hataya düşüyor herkes bu tezlere bakarken.

Eğer cinsellik insanları birbirine bağlayan en büyük bağ olsaydı; cinselliği sonuna kadar yaşayan çiftlerin hep mutlu mesut olup, birlikte yaşaması gerekirdi, ayrılmazlardı. Halbuki en çok yıkılan ilişki türü, salt cinselliğe bağlı olanlardır.

sığmadı)

Ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Bir soru vardı ona cevap yazıyordum, ben cevabı yazana kadar soru silinmiş )

Umarım açıklayıcı olmuştur, iftiralara birazcık da olsa yanıt olur diye düşündüm sordum.

"Gözleri tamamen kapalı olanlar" zaten "dediğim dedik çaldığım düdük" derler bu yazı onlar için değil.

Ortada gerçeği yansıtan cevapların da varolduğunu göstermek, iftiralarla kandırılmaya çalışılanlar için gerçekliğe, doğruluğa akıla, mantığa, bilime ve ilime tutunabilmelerine yardımcı olabilecek, fikir verecek yazı gerekmez mi?
bu soru Mevlana'yı kötülemiyor, O'na atılan iftiralara karşı çıkıyor.

Bu uzun yazıyı okumadan, sanki Mevlana'ya iftira atıyormuşuz gibi bir yanlış anlaşılmaya koyvermeyin dostlar kendinizi )

Ayrıca Bakınız Konuyla Bağlantılı Kaynak:

link

Emek verip, vakit ayırıp, zahmet edip Linki gönderdiği için Gizli Kullanıcı Sağolsun )

0|0
1|7

En İyi Erkek Görüşü

• çok doğru tespit. ince düşünülmüş. şahsen şu yazını okumaktan çok zevk aldım bundan cinsel çıkarım yapana cinsel yaklaşımlarda bulunurum :D yazılarının devamlılığını bekliyorum kardeşim.

0|1
    0|0
    • Sağol kardeş. Yazılar bölüümü bir açılsa ))) hem bu yazıyı okumadan cevap yazanlar var, silinen soruyla aynı düşüncede zannetmişler, hem de soru sorunca üstünden zaman geçince pek bir aranıp ulaşılma imkanı yok böyle yazıların malesef (

Kızlar Ne Diyor 1

• doğrudur ayrıca bu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır, salt aşk veya cinsellik üzerine kurulan evliliklerde boşanma ve sıkılma oranları fazla olup arkadaşlık,saygı,mantık öerçevesinde kurulan evlilikler uzun ümürlüdür. aşk ve heyecan geçici duygular olup birer hevestir saygı ve mantık ise kalandır.

1|1
    1|0
    • Ne güzel anlatmışsın demek istediğimi, farklı bir şekilde ) ve yazıyı okumuşsun belli ki ) bir de okumadan sanki silinen soruyla aynı görüşteymişim gibi yorumlar atanlar var )))

sağol

Erkekler Ne Diyor 6

• Katreni kaynatsan olur mu şeker?

Cinsi bozuk olan cinsine çeker!

0|1
    0|0
  • Çok güzel yazılmış bir yazı emeğine sağlık...

0|1
    0|0
  • güzel yazmışsın dostum.özellikle de her insanın zevk aldığı konuların farklı olduğunu söyleyen birinin çıkması ve benim yazmaya üşendiğim şu sözleri söyleyebilmesi oldukça güzel.gerçekten güzel olmuş yazın.

0|1
    0|0
  • saçmlama lütfen mevlana dan bahsediyorsun

0|1
    0|0
  • linkide verdim

bir zahmet okuyun ben yazmadım

mevlananın yazdığı mesnevide yazıyor

KABAK HİKÂYESİ (Cilt 5 1335-1420. Beyitler s.112-118)

Bir Hanımefendi Bir Hizmetçi ve Bir Eşek… İhtirasın acı sonuçları

Bir halayık (hizmetçi) şehvetin çokluğundan hırsının fazlalığından bir eşeği kendisine alıştırmıştı. O eşek kendisine yakınlaşmayı adet edinmiş insana yakın olmayı öğrenmişti.

link

0|1
    0|0
    • Sağol üsdat aynı görüşteyiz zaten )

verdiğin linki güncellemeye ekliyorum )

• hayır aynı görüşte değilim

Allah’tan başkalarını dost edinenlerin durumu, kendine bir ev edinen örümceğin durumu gibidir. Evlerin en dayanıksızı ise şüphesiz örümcek evidir. Keşke bilselerdi!

• dinin özünü ne anlar,echeli cühela takımı,tamamen iftiradır .

0|1
    0|0
    • Eh işte cevap olarak da yazıların olduğunu bildirmek gerek diye düşündüm. Yoksa iftiralar alıp başını gidiyor malesef.

• ben yazını okudum ve seninde bu iftiradan rahatsız olduğunu anladım,dolayısıyla sen iftiracı kişilere güzel bir cevap vermişsin eline sağlık arkadaş.

Yükleniyor...