Osmanlıda eşcinsellik iddiaları doğru mu sizce?

Osmanlıda oğlancılık diye tabir edilen eşcinsellik var deniyor.

Ne düşünüyorsunuz ? Sizce doğru mu ?

0|0
9|13

En İyi Erkek Görüşü

• Tabi ki var. Özellikle bir çok edebi eser doğrudan bununla ilgilidir. Mesesa Enderunlu Fazıl Bey'in Hubanname diye bir eseri var. Baştan sona hangi milletin oğlanları güzeldir bunların özelliklerini tarif tarif eder, över. Bunun dışında Mevaidü'n nefais fi kavaidü'l mecalis'de bir diğeri. Daha çok var ama şu an hatırlamıyorum.

2|2
    0|2

Kızlar Ne Diyor 9

• Hiç bir dönem de yoktu. Osmanlı da vardı gibi söylemişsin.Her dönem vardı, bu konuyu pek araştırmadım. Ama bu 'Lut Kavmi''nde olan ve bu yüzden Allah'ın lanet ettiği bir durumdur.

Konusu gelmişken, yaratılıştan olanları geçtim neyse de, geçen sorumda bahsetmiştim, küçük çocukların cahilliğinde yrarlanıp ( 12-13-14 yaş) onları kullanan şerefsizler yüzünden, bir çoğu ya kafayı kırdı, ya da böyle devam ettirdi ve gay oldu. Bazıları da, keyfe bunu yapıyor, bu insanların hiç birşeyine saygı gösteremem kimse kusura bakmasın. Tercihe saygım yok bu durumlar da. Ama istisna durumlar başka.

2|2
    1|1
  • bence var ama dile getirilemiyo fazla..muhteşem yüzyılı dikkatli izlersen bu konuya bazen dokundurmalar yapıyolar

3|2
    1|2
    • Muhteşem yüzyıl saçmalığı doğru tarihi anlatıyo yani öylemi ?

• Sizin işiniz magazin olmuş ki, gerçek hayat size göre değil, sinirim sana değil hem senin tınlaman birşey ifade etmez bana, karakterinde yaşından daha küçün.. Herşeye rağmen saygılar

• ya var ya sanki zaman makinasıyla gittin gördünde gelmiş burada bu kadar emin konuşuyosun.. sorsam 2 tarih kitabı okumuşluğun yoktur ama kalkıp burada atıp tutuyosun.

2 dakikada nasıl olduda karakterimi analiz edebildinde yaşından daha küçük diyebiliyosun..terbiyesiz

• her şeyi hallettin Osmanlıda eşcinsellik kaldı. saçma yani ya ben anlamıyorum bunu öğrenmek sana ne kazandıracak?

1|1
    1|3
  • Heralde var daha kimsenin soyleyemedigu bilmedigi yazilmadifi nd olaylar var.

1|2
    0|1
  • insanoğlunun olduğu her dönemde mutlaka vardır bu tip şeyler.. tüm güzellikler de tüm kötülüklerde tüm anormallikler de..

0|0
    0|0
  • doğru doğru. kaynaktan sağlam

0|0
    0|0
  • Olmaz mı?

link

0|0
    0|0
  • iç oğlanı diye bir sey oldugunu biliyorum.

0|1
    0|0
  • O sultanların yanında duranlar eşcinsel, hürremin yanındaki sümbül öyle işte

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• evet doğru. ama bu osmanlı ile alakalandırılmamalı. oğlancılık insanın yaratılışından bu yana hep vardı. biliyorsunuz lut kavmi bu nedenle yok edilmiştir.

osmanlı zamanında da elbette vardı. hatta hamamlarda eşcinsel olanlar bulundurulur ve bunlara hamam oğlanı derlerdi

1|2
    0|0
  • bunu söyleyen tarih hocalarım vardı.kardeş katli yapılan bir dönemde bu çok masum kalır.ayrıca eşcinsel olmak suç değil.Allah eşkişilikli yaratmasın.

1|1
    0|1
    • eşcinsel olmak suç değil ama kendini tutamayıp bunu ilişki boyutuna çıkarmak çok büyük günahtır.

• osmanlı donemınde GOT VEREN olarak arastrırsan detaylı bılgı bulabılrısın sanırım. osmanlı donemındekı en guclu escınsel ın ismıydı.

1|2
    0|1
  • insanlar bütün zevkleri elde ettikleri zaman başka başka durumlara meylederler.. bu sadece osmanlıda olan bır sey degıl tarıhın en eskı zamanlarında dahı vardı...

2|1
    0|0
  • lale devrı geldı aklıma ...

1|1
    0|0
  • her toplumda olabilir, osmanlısı avrupası yok ki bu işin

1|2
    0|1
  • nuhun gemisinin helak olma sebebidir..bu sadece osmanlıda olmadı..yüzyıllardır var...ben osmanlıda en az oldugu dönem oldugunu düşünüyorum...

1|0
    0|0
  • Bazı insanlar vardır ya haklı olmak için son sözü söyler ve oradan gider :) Böyle komik insanlar var biliyor muydunuz

0|0
    1|0
  • sarayda harem ağaları var onlari bilerek oğlanci yapıyorlar onunda dışında oğlancı olanların kellerini uçuruyorlar diye biliyorum ayrıca neden gizlisin bir durum mu var ?

0|0
    1|0
    • Hayır kendimi belli etmek istemedim.

• Şiddetle reddediyorum saçmalık, ahlaksız ve uydurmadan başkabirşey olamaz,

0|1
    4|2
  • Vardı, Bununla ilgili birçok edebi eserde mevcut. Mesela Derviş İsmail'in yazdığı, Dellakname-i Dilküşâ. Oğlancılık bugüne nazaran daha fazla idi ve rahatça yapılıyordu. Hatta Osmanlı hamamlarının dünyanın ilk gay klüpleri olduğu söylenir.

0|1
    0|1
  • Dünya kurulduğundan beri eşcinsellik denen hastalık var.Osmanlı döneminde de vardı elbet

2|4
    0|0
Yükleniyor...