HPV aşısı yaptırdınız mı ya da yaptırmayı düşünüyor musunuz?

Sevgili KS halkı, HPV virüsü ve HPV aşısı hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Araştırma yaparak ve uzman doktorlara danışarak HPV ve HPV'den korunma yöntemleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak yine ilk kez duyanlar için aşağıdaki ön bilgiyi derledik:

Bir DNA virüsü olan HPV, ölümcül riski HIV'den çok daha fazla olan bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Hem erkeklerde hem de kadınlarda genital kanser türlerinde büyük rol oynuyor. Epidemiyolojik araştırmalar, özellikle serviks kanseri için başlıca risk faktörünün HPV enfeksiyonu olduğunu gösteriyor. Serviks kanseri - HPV enfeksiyonu ilişkisi, akciğer kanseri - sigara ilişkisinden daha sıkı bir ilişki. Araştırmalara göre serviks kanseri, dünya üzerinde her 2 dakikada bir kadının ölümüne neden oluyor.

Uzmanlar, erkeklerin 21 yaşına kadar; kadınların, biseksüel ve eşcinsel bireylerin de 26 yaşına kadar HPV aşısını yaptırmalarını önemle tavsiye ediyor. Prezervatifler, HPV olarak bilinen hastalığa karşı yüzde 60’a kadar koruma sağlayabiliyor.

• HPV aşısı yaptırdım
    13% (208)21% (357)17% (565)Oy Ver
  • HPV aşısı yaptırmadım ama yaptırmayı düşünüyorum
    32% (524)29% (491)31% (1015)Oy Ver
  • HPV aşısı yaptırmadım ve yaptırmayı da düşünmüyorum
    55% (895)50% (838)52% (1733)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|2
29|50

En İyi Erkek Görüşü

• tek eslı ınsanlar bu gıbı rezıl hastalıklara yakalanmaz.. yaptırmıyorum

10|7
    2|3

En İyi Kız Görüşü

• bana bulaşmış bu. geçen sene kan tahlili yaptırdım doktor dedi sana bulaşmış ama bağışıklığın varmış dedi. zamanında bir sürü aşı olmuştuk (yakın zamanda) sanırım ondan dolayı bağışıklık vardı.
    ayrıca benim xinsel ilişkim olmadı hiç.
    ve temizliğe önem veren biriyim ama demek ki ıvır zıvırdan bile bulaşıyor bu şey aşınızı yaptırın bence.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 49

• Aşılara güvenmiyorum. İçeriğinden tam emin olamayacağım için yaptırmayacağım. Hayatımda bir kez grip aşısı oldum. O da işe yaramadı.

4|2
    1|7
  • Bu çeşit zührevi hastalıklar evli insanlarda görülmez. Nikahsız ilişkilerde oluyor böyle hastalıklar. Birinden çıkarıp diğerine sokmak, birinden alıp başkasına taşımakla olur. Tek eşlilikte sorun olmaz.

3|3
    4|1
    • Yani eskiden aşı yoktu ve insanlar ölmüyordu. Ben yaptırmam böyle aşıları. İnsanları önce hasta ediyorlar, sonra hastalığın ilacını pazarlayıp para kazanıyorlar.

• Bilime inanmam ne demektir. Sen bugün başın ağrıdığında hastaneye gittiğinde sana uygulanan beyin tomografisi bir bilim ürünüdür. Senin bugün bindiğin dizelli araçlar, kullandığın elektrikli eşyalar hepsi bilim ile ortaya çıkmıştır. Bilime inanmamak bildiğin körü körüne cahilliği kucaklamaktır.
      Ayrıca eskiden aşı yoktu ama insanlar patır patır ölüyordu. Bak şu listeye de gör.
      Bugün eğer bu hastalıkların salgınları çıkmıyorsa sebebi insanoğlunun bağışıklık kazanmak için ürettiği aşılardır. Ayrıca insanlık tarihinde çoğu kültürlerde çok eşlilik görülmüştür. Yani senin tabirinle birinden çıkarıp diğerine sokmalar olmuştur. Ama HIV'in ortaya çıkışının sebebinin bu birden fazla kişiyle seks yapmaktan dolayı ortaya çıktığına anca dinci kesimler inanıyor. Asıl sebebinin ise maymunlar ve bu hayvan türünün ailesinde bulunan SIV (Simian Immunodeficiency Virus (SIV) geldiği düşünüyorlar.

• Bu virüsün orta Afrika’da şempanze avlayan insanlara bu esnada aldıkları yaralar vasıtasıyla veya sonrasında şempanze etiyle temas ettiklerinde geçtiği düşünülüyor. Zamanla insanlara buluşan bu virüsünde evrime uğradığına inanılıyor. Yani birden fazla kişiyle beraber olursan sadece o hastalığa yakalanma ihtimalini arttırırsın. Ama bilemezsin belki evlendiğin kişide AIDS vardı. Sonuçta AIDS sadece cinsel yolla bulaşan bir hastalık. Kişinin ailesinden de bulaşabilir.
      Demem o ki kardeşim, tamam bilmiyorsun ama bari git araştır.

• Konu öok güzelmiş, özellikle inse bilgilendirmenin çok zayıf olduğu ülkemizde bu kaynaklı problemler sapıklıklar cahillikler çok fazla
    Kadınlarayaklaşmayı nilmigoeuz ve eğiimsiziz
    Sizi tebrik eiyoeum son zamandagörsüğüm en faydalı başlıklardan
    Aşı kpruyucu mu biraz daha bilgi verir misiniz

1|0
    0|0
  • Şükür, evlilik dışında cinsel ilişki yaşamaya niyetim yok..! kendimi eşime saklamaktayım :).

0|0
    0|0
  • HPV aşısı yaptırmadım ama yaptırmayı düşünüyorum

0|0
    0|0
  • Yeni nesil toplumla beraber ortaya çıkan malesef hoş olmayan durumlardan. Yaptırmadan; yaptırmak için de şükür sebebim yok, hayatım boyunca da bu sıkıntıyla karşılaşacağımı sanmıyorum...

0|0
    0|0
  • Daldan dala konmazsan gerek yok böyle bir aşıya.

Yaptırmadım yapmıyorum da.

4|1
    1|4
    • Sen daldan dala konmazsın ama yaptığın kişi daldan dala konuyordur bir garantisi var mı? Ya da boşver sen yaptırma rus aşığı ya çok bişey kaybetmeyiz

• Zamanında grip aşısı, delidana aşısı, domuz aşısı, kuş gribi aşısı, ot aşısı, şu aşısı bu aşısı derken ilaç şirketleri epey zengin oldu hatta öyle ki domuz gribi saçmalığını ortaya attılar. Baktılar rağbet var sözde ülkeler hasta olduktan sonra aşı üretmeye başladılar ve bir anda etraf aşıyla doldu eee aşıyı yaptırmayınca ne oldu öldük mü? Etkilendik mi? Hayır televizyondaki 3-5 resim ve metinden ibaret kalındı onların da büyük çoğunluğu yalandı zaten.

0|0
    0|0
  • Dünya sağlık örgütüne güvenmediğim için aşılarına da güvenmiyorum. Bizi bilerek hasta etmek istemediklerini kim garanti edebilir?

0|0
    1|0
    • Abi seni kim niye hasta etmek istesin yav

• İyi bir lisede okudum. Biyoloji hocamız şöyle derdi. "Eğer bir gün kötü adam olursanız ve insanlardan nefret ediyorsanız biyolojik silah kullanın. Hepsi ölür." Bu yüzden katılıyorum.

• O kötülerin amacı insanları öldürmek değil, yaşarken yaptıkları birikimleri sağlık harcamaları olarak onlardan geri almak.

• Önce hiv, şimdide hpv çıktı. Bakalım ilerde hangi hastalıklar çıkacak. Her çağda yeni bir hastalık çıkıyor. Ölüm hariç her hastalığın tedavisi vardır, henüz keşfedilmedi ancak keşfedilen her hastalığın üstünede yeni bir tür çıkacaktır.. :)

0|0
    0|0
  • seks ile bulaşan hastalık ya da kan ile değil mi? 😉

0|1
    1|0
  • Yaptırmadım, vaktim yok

0|0
    0|0
  • Ölmek için her yolu deniyorum

0|0
    0|0
  • yaptırdım

0|0
    0|0
  • Yaptırmadım, yaptırmam. O ne de

0|0
    0|0
  • Dusunuyorum o halde varım

0|1
    0|0
  • 20 yaşında bir biseksüel HPV aşısı yaptırmadım ve yaptırmayı da düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • Bunlar hurafe bence

0|0
    0|0
  • C dedim.

0|0
    0|0
  • Tibbin bile ticareti olustuysa, erkenden olmusum bana ne...

0|0
    0|0
  • Dusunebilirim

0|0
    0|0
  • Rezalet yaptırmadım

0|0
    1|0
  • bende de hpv siğil var 5 senedir geçmedi :(

0|0
    0|0
  • Yeni nesil şanslı aşı takviminde olan bir aşı :) Bizlerde yok

0|0
    0|0
  • Gorende hergun seks yapabiliyoz sancak

0|0
    0|0
  • şu an türkiyede bu hpv aşisinin vuruldugunu tahmin etmiyorum acikcasi cümkü okudugumda asisi vurulmuyordu şimdi vurulmaya başlanmişmidir bilmiyorum ama

0|0
    0|0
  • Eşşekle ilişkiye girenleri aşıya yollamalı😪

0|0
    0|0
  • HPV 'yi ilk defa duydum. ne kadar da cahilim ://

0|0
    0|0
  • Yeri burası değil ama, ben soru paylaşamıyorum soru soramıyorum, neden?

0|0
    0|0
  • Daldan dala atlamadığım için gerek duymuyorum.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    19

Kızlar Ne Diyor 28

• Bu tarz hastalıklar cinsel yolla, kan yolu ile, manikür pedikür ile, dişçi gidiyoruz oradan bile bulaşabiliyor maalesef. Artık günümüz o kadar kötü ki cinsel hastalıkların insanlara nereden nasıl hangi koşulla bulaşabileceğini bilebiliyorsunuz. Hiçbirşeyiniz yok. Hiçbir ilişki yaşamıyorsunuz ama bir anda HPV virüsü taşıya biliyor insanlar. O kadar çok yaygınlaştığı ki. O yüzden sık sık kontrolden geçmekte bayanda, erkekte fayda var diye düşünüyorum.

0|1
    0|0
  • Yaptırmayı düşünüyorum sanıldığı gibi tek eşlilik kurtarmıyor, havuza girmemek toplu tuvalet kullanmamak gerekiyor. Artık mutasyona uğradı ve tuvalet sonrası elini yıkamayan bir insanla tokalaştığınızda bile bulaşabiliyor. kansere dönüşme olasılığı çok fazla olan bir enfeksiyon, bir tıp öğrencisi olarak tavsiye edilir.

1|3
    0|0
  • En büyük korunma yolu tek eşliliktir. Bu kadar sıralayacağınıza şunu yazıp bitirebilirsiniz.

0|4
    1|0
  • Özellikle HPV aşısı konusunda bazı çekincelerim var... öncelikle bir şeylerin aşısı var diye prezervatif kullanmakta vazgeçilmemeli. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar frengi, bel soğukluğu-gonore- kolayca tedavi edilebilen antibiyotikle ancak tanı konulmadığı için bulaşıcılığı yüksek ve gizli seyreden hastalıklar. Herpesleri de düşünecek olursak aşı veya prezervatif de kullanılsa tek partner ve emin olduğunuz bir partner çok önemli..
    Aşıyı araştırmayı sürdürüyorum...

0|0
    0|0
  • Hastalık paronayaklığım var bar tuvaletine girdiğim için bile bulaşabilir diye biliyorum yani cinsel ilişkiye girmek konusunda tek eşli olan insanlar genelde yaşamaz ama o tuvaletlere her türlü kadın giriyor önce araştırıp sonra yaptırıcam.

1|0
    0|0
  • Duaunmuyorum

0|0
    0|0
  • Yaptırmadım ve yaptırmayı da düşünmüyorum.. Tek eşlilikte böyle bir sorun olmayacağını düşünüyorum ve bu aşılara güvenmiyorum. Bu aşıların bir çoğu amerikadan ve bedava olarak geliyor..

0|1
    1|0
    • Bedava olarak geldiğini bilemem zira yaptırmazsan ve bir şekilde bulaşırsa sonrasında pişman olabilirsin. Çünkü tek mevzu tek eşlilik değil. Umumi tuvalet? Havlu? Havuz? ... Sen yine de yaptırsan iyi olur. Amerikadan paralı gelen aşılardan olursun.

• Yaptırmayı düşünmüyorum.

0|0
    1|0
  • Aman ölmam için bu bahane olamaz. ölüceksem zaten ölürüm..

Bu tarz aşıları yaptırmam.

Hatta ben tek kızamık aşısı oldum 22 sene boyunca :/

Bu arada "A" diye işaret ettim yanlış oldu. :))

0|0
    1|1
  • düşünmüyorum gerekde görmüyorum ama ne olur ne olmaz diye yaptırabilirim ilerde :) sonuçta Türkiyede yaşıyorum sağlık ocağındaki bir iğneden bile enfeksiyon kapılabilir :\

0|0
    0|0
  • Bu tur guclu aşılar bu tur guclu hastaliklara enfeksiyonlara karsi gelmesi icin o enfeksiyona yakin bakreti saliniyor vucuda ve bagisiklik kazanmasini sagliyorlar
    Guvenilir olabilir ama her zaman risk var...

0|0
    0|0
  • canım sıkıldığında yaptırırım

0|0
    0|0
  • Yaptırmadım

0|0
    0|0
  • yaptırmadım gerek yok

0|0
    0|0
  • Bu aşı onla bunLa düşüp kalkanlar için,

0|0
    0|0
  • Yaptirmadim

0|0
    0|0
  • Yaptırdım bence yaptırabilen yaptırmalı

0|0
    0|0
  • Yaptirmadim yaptirmayi ileri zamanda düsünebilirim

0|0
    0|0
  • hayir o ne yeniyomu

0|0
    0|0
  • Aşılara karşıyım

0|0
    0|0
  • hpv aşııs ne

0|0
    0|0
  • Daldan dala ziplanmiyorum onun icinde gerek yokk yaptirmiyorumm

0|0
    0|0
  • Evlenmeden önce yaptırırım

0|0
    0|0
  • Hpv saglik calisanlarinin herhangi bir hastaliga ornegin hepatit 1 2 3 gibi hastaliklara yakalanmamak icin yapilan bir asidir bende saglik calisani olarak yaptim etkisi 10 yil suruyor

0|0
    0|0
  • C diyorum.

0|0
    0|0
  • Herkez yaptirmali

0|0
    0|0
  • Nedir bu?

0|0
    0|0
  • Yaptirmadim, yaptirmayi da dusunmuyorum