Dinimize göre sevgili olmak caiz midir?

Dinimize göre sevgili olmak caiz midir?Namazdan sonra "Allahım bana tatlı mı tatlı hoş sohbetli güzel maddiyatı çok ön plana almayan, benimle sinemaya tiyatroya konsere vb etkinliklere eşlik edecek, elimi tutacak, konuşacak, içimi dökeceğim, gecenin 3ü de olsa telefon açıp dinleyecek, beni anlayacak, bir sevgili nasip et" desem günah olur mu ya?Edit: Cinsellik demedim zina haram onu biliyoruz.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Flört Müslümanlarların lügatında yeri olan bir kelime olmadığı gibi, ifade ettiği mânâ da Müslümanlarda hayat bulan bir olay değildir..Bilindiği üzere kolay elde edilen şeyin kıymeti pek bilinmez, kolayca da terk edilmesinde mahzur düşünülmez. Değerli şeyler ise hep zor elde edilir, böylece de kolayca terk edilmezler. Kadın değerlerin en yücesi, itibarını korunması lazım gelenlerin de en önde gelenidir. Kadının bir gün falanın yanında, öteki günü de filanın kolunda olması, bir başka gün ise kimin yanında olacağının bilinmez hale düşmesi, onu hayatı boyunca itibarsızlığa mahkum eder. Bir değerli hayatı böylesine değersiz ve itibarsız hale düşüren şeye ise siz ister flört deyin, isterse başka bir şey; ne savunulur ne de sonucu basite alınacak bir doğallık olarak görülebilir.Evet, biribirine yabancı iki karşı cinsin tenha bir yerde baş başa kalışları; hislerinin isyanına, yaratılışta var olan duyguların ayaklanmasına vesile teşkil eder. Cinsi hislerin ayaklanması ve isyanından sonraki safhaları ise kimse kestiremez. Nerede başlar, nerelere kadar gider. Zaten toplum hayatındaki pişmanlıkların, hatta cinayetlerin ve kötülüklerin büyük çoğunluğunun bu ikaza kulak asmayıştan, aradaki sınırı aşıp taşmaktan kaynaklandığı da yaşanan günlük olaylarla sabittir.taraflar öylesine pişmanlık duyacak ki ahirette:Keşke ateş parçası tutsaydım da böyle sonuçlar verecek başlangıçlar yapmasaydım diye feryat edeceklerdir.Kadını tertemiz mutlu bir ailenin kurucusu değil de, günlük zevklerin malzemesi haline getiren erkekler, yahut da kendilerini bu duruma düşürmüş kadınlar elbette konuyu bizim gibi yorumlamayacak, hallerine uygun düşen hayatın savunucusu olacaklardır. Böylelerine bizim ne söyleyecek sözümüz, ne de verecek cevabımız olur. Kendi düşen ağlamazdan başka.

Kızlar Ne Diyor 5

• dinen sorduğuna göre; dokunmadan sevgili olabilirsen tamamdır..

• neden ki o zaman insanlar nasıl tanışıp evlenecek koca nasip et gibi aynı şey

• ya şuna dinimiz demeyebilir miyiz? benim dinim değil çünkü. :/

• Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik bir hukuk devletidir.
      Anayasada islam devleti ibaresi geçmez.

• Senin dinine saygım sonsuz ama TCdekilerin dini genel olarak islamdır ve dinimiz denmesi de çok normal.Türkiye zaten islam devletidir.

• ben cinselliğin bile haram olduğunu düşünmüyorum. tanrı insanları cinselliğe muhtaç yarattıysa neden bunu günah saysın? ona bakarsak mast. da günah ama insanlar bunu yapmadan duramıyor. neden? insan bedeni buna muhtaç yaratılmış. madem böyle yarattın neden günah? ben aklım bunu kabul etmiyor.

• Dine gore yasamaya kalkarsan dinsiz olursun, sen icinden geceni soyle tanrin seni anlar...

Erkekler Ne Diyor 11

• Evlenmeden önce günah zaten mantıklı düşünün yani nasıl günah olmasın.Evlendikten sonra ne yapıyosan yap bi kere açıp okusanız herşeyi anlıcaksınız ama işte.Siz işinize geldiği gibi anlıyorsunuz işinize gelmeyeni anlamıyorsunuz.Sevgili olmak günah değildir ayrıca sevgili olmadan nasıl evlenecen.Biraz mantık yürütün zaten en mantıklısı neyse oda emin ol bizim dinimizde yazıyo herşeyin bi açıklaması var.Dinimizde nefse hakim olmak önemlidir.

• dinimiz kelimesine bazılarının tepki vermesinene gerek olmamasını düşünmeme rağmen islam dinine göre dense sanırım daha iyi cevap verilebilecek olsada dinimizden kastedilen çoğunluğu müslüman olan insanların yaşadığı bir ülke olan burada, dinimiz denilince herkes zaten islam dinini anlar. dinlere böyle yaklaşmak bile nezaket beklerken nezaketsiz olmaya neden olmaktadır.

• Öncelikle verilen cevapları okudum da gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Ne fetva verecek kadar bilgim var ne de ahkam kesmeye niyetim var ama burada cevap yazan arkadaşlardan bazıları gerçekten yanlış bilgiler aktarmışlar. Ayıpları bilmemek değil araştırıp öğrenmemek.Diyanet İşleri Başkanlığının Alo Fetva servisi var. Orayı arayarak soruna sünni-hanefi bakış açısına göre cevabını en doğru şekilde alırsın. Mail ortamında da sorunu gönderirsen cevaplıyorlar diye duymuştum.Aynı zamanda belirtmeliyim ki bu sorunun sorulması gereken yer burası değil.

• Hangi dindensiniz, ona göre değişir.

• dinimize göre sevgili olamıyosun ama 4 tane kadınla evlenebiliyosun. nasıl bi çelişkiyse artık ;)

• sevgili olmak flört etmek günah buna şüphe yok evlilik dışı her türlü cinsel operasyon yasak ve günahtır:)

• kamera nerede ? şakamısınız yahu siz !?

• flört caiz değildir

• günah olmaz yahu ama evleneceksen :)

• öncelikle sana böyle bir cevap verebilmek için fetva vermeye yetkili olmak lazım. din adına caiz midir, değilmidir diye birisi sana cevap veriyorsa ondan şüphe et. Çünkü o kişi o verdiği cevaptan mesul olduğunu bilemeyecek kadar acizdir. ama dersen ki genel olarak sizce uygun mudur ? buna şöyle cevap vereyim. sevgili olmaktan kasıt nedir onu tam belirleme lazım. ama İslam dini genel anlamda bildiğim kadarıyla buna müsaade etmez. sevgililik değil de tabiri caizse görüşüp konuşmaya anlaşmaya müsaade eder fazlasına değil... bunlar kesin İslami yargılar değildir. ben sadece bildiklerimi yazdım. sen yine de alimlerden sor derim... hataya mahal vermek istemem...

• Dinimize göre sevgili olmak caiz değil ancak sevgili olmanın günümüz şartlarındaki anlamı sevgi, aşk, cinsellik vb. paylaşımlarDinimize göre imam nikahı olmadan yapılan her türlü yakınlaşma birbirini tanımak için yapılan öpüşme vb. şeylerin yapılması caizama dinimize göre evlenmek ve üremek tavsiye edilen birşey olduğundankişiler evleneceği kadını / erkeği seçebilmek tanıyabilmek için üremek için karşı cins ile arkadaşlık etmesi elini tutması yada öpüşmesi hayatın şartları oluğundan dinimizce caiz olmasına rağmen yapılması gerekli olan davranışlar

Yükleniyor...