Sizce neden var?

Baştan söyleyeyim sapıkca cevap verecekler veya dini eleştirecek olanlar yazmasn.
Sizce kızlık zarı neden var erkekler kolayca kadının namusuna dil uzatmasin iftira atmasın diye mi yoksa kadınların nefsine hakim olduğunun ispatı olsun diye veya tibbi açıdan bir açıklaması var mıdr vücuda yarari falan gibi?

0|0
8|21

En İyi Erkek Görüşü

• Kız çocukları henüz daha küçük bir bebek veya çocukken dış dünyanın mikroplarından sadece 5-6 cm uzak olan karın içindeki steril ortam kızlık zarı tarafından korunmaktadır. Kızlık zarı olmasaydı küçük yaşta kakasını ve çişini altlarına yapmaları veya bilmeden vajinalarına parmaklarıyla dokunmaları bu çocuklar için büyük tehlike teşkil edecekti. Karın zarına ulaşabilecek mikroplar ciddi sorunlara yol açacağından birçok kız çocuğu ergenliğe bile ulaşamadan ölecekti. Bu bakımdan kızlık zarı kadının genital bölgesini dış etkenlere karşı koruyan bir engeldir ve bu amaçla yaratılmıştır. Fakat bizim toplumumuzda dahil olmak üzere bir çok toplumda kızlık zarı bekaretin, el değmemişliğin simgesi olmuştur. Hatta kızlık zarı namus anlamına gelmekte ve kızlık zarını yitirmiş kadınlara kötü gözle bakılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde bu tarz düşünceler değerini yitirdiği için kızlık zarı sorun olmamaktadır. Bizim ülkemizde ise yeni yeni değişmekle birlikte gerdek gecesi kızın kanaması gerekli olduğu gibi bir düşünce bile bazı kesimlerde vardır. Bu sebeple olsun, çevresel faktörler olsun, psikolojik baskılar olsun kadını hem olumsuz yönde etkilemektedir. Kızlık zarı kadından kadına yapısal farklılık gösteren bir mekanizmadır. Bazı kadınlarda çok esnek olduğundan ilişkiye girilince yırtılmayabilir ve kanama da olmaz. Böyle bir farklılığın olduğu yapıda kanamayı mutlak suretle beklemek çok yanlıştır. Özellikle geçmiş yüzyıllarda kadınlar sırf bu yüzden gerdek gecesi sonrası evine gönderilmiş, dışlanmış, suçlanmıştır. Kızlık zarı namusun simgesi olamaz çünkü bir çok kadında görülemeyecek kadar küçük veya doğuştan yırtık bile olabilir. Bir kadının namusu ince bir zar tabakasında değil beyninde aranmalıdır. Kadınların geçmişte olan ilişkilerini namussuzluk olarak görüyorsak, %90'a yakını gerdek gecesinden önce hayatlarında en az bir kez ilişkiye girmiş olan erkeklerin hemen hepsi namussuzdur gibi bir çelişki ortaya çıkar. Bir erkek nasıl cinsel hayatın doğal seyrinde cinselliğe merak sarıp cinselliği tatmak istiyorsa bir kadın içinde durum farklı değildir. Aslında bir kadın belli bir yaşa gelmiş ve geçmişte ilişkisi olmamışsa bu durum erkeği şaşırtmalıdır. Kızlık zarı sanıldığı gibi amacı bekaretin mührü değil enfeksiyonlara karşı kadın vajinasını korumaktır.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Neden böyle bir oluşumun mevcut olduğu hakkında en mantıklı açıklama şu şekilde; Kızlık zarı doğanın kadın soyunu koruması için kendi aldığı yüce akıllı bir eylemdir. Kız bebekler doğduğu zaman vajinanın uzunluğu 1-2 cm i geçmez. Rahim 1 cm kadar, döllenme boruları 2-3 cm kadar olduğundan, bir mikrobun karın içerisindeki steril dokuya ulaşması için en fazla 5-6 cm lik bir mesafe vardır. Eğer kızlık zarı olmasaydı çişini kakasını altına yapan kız çocuğunun vajinasından giren mikroplar karın zarına ulaşır ve peritonitten (karın zarı iltihabı) bütün kızlarımız ergenlik yaşına gelmeden ölürlerdi. Kızlık zarı mekanik bir engeldir yani kadınları koruyucu bir engeldir. Yapılan araştırmalar bu ince zar yapının mikroorganizmaların vajina içine girişini engellediğini göstermektedir.

1|0
    0|0
  • Ergenlik dönemine kadar vajinanın mikrop kapmaması için var.

1|0
    0|0
  • Senin yazdıklarında mantıklıymış. Regl oluncaya kadar, üreme faaliyetin başlamayan rahim bölgesinin dışarıdan gelen mantar, mikrop v. b. karşı koruma işlevide var.

1|0
    0|0
  • al sana bilimsellik
    kız bebekler doğduklarında rahim okadar vajinanın ağzında olurki idrarlarından mikrop kapma olasılıkları yüksektir. rabbim bunu oraya hem bu sebeple hemde bence nefsi ve namusu koruma amacıyla yerleştirmiş
    tabi büyüdükçe rahim daha içerlerde kaldığı için tıbbi işlevini yitiriyor

1|0
    0|0
    • İlk kez duydum bunu ama mantikliymis

• kolayca herkes zina yapmasın önce bir düşünsün diye. ikincisi de bazı mikroplardan koruyormuş diye biliyorum

3|0
    0|0
  • Neden iki kolun var?
    Neden gozun arkada degil?
    Neden ayaginda tirnak var?

Bazi seylerin sebebini bilecek kapasitede degiliz..

1|0
    0|0
    • Evet oyle aslinda sadece merak iste

• Vajina mikrop ve enfeksiyonlara karşı savunmasızdır, kızlık zarının var tıbben var olma sebebi dışarıdan gelecek organizmalara karşı korunması içindir.

Dini yönden birşey söyleme gereği duymuyorum.

1|0
    0|0
  • Tibbi acidanda bir koruyucu, dini ve ahlaki acidanda

2|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • Bak su namus kavrami sacmalk kizlik zari oradan mikrop bulasmasin diye size hastalikktan korunmak icin yapmiz rabbimiz... su namus kavramina gecelim o namus kavramini cikarsn ib. neler kari kiz verse nefessiz skerler ama ise gelince namuslu bakire ariyorum

0|0
    0|1
  • tıbbi acıdan önemi olabilir yani tabiki dini acıdanda büyük önemi var

1|0
    0|0
  • ben biliyomda pek ciddiye almazın benii

0|0
    0|0
  • Namusla ilgisi yok zamanla tabulasiyor

0|0
    0|0
  • Guzel ve mantikli bir soru.

0|0
    0|0
  • neden dini eleştirecekler yazmasın dedin din eleştiriye kapaşı mı olmalı dinin dokunulmazlığı mı var

0|0
    1|1
    • Hayir sadece sunun onune gecmek istedim ben bu soruyu dini tartsmak icin sormadim kalkip burada kimsenin dini duygularini sorgulayack degilim soru gayet acik baska yone cekilmesini istemedim

• Hm anladım haklısın Türkiye gbi geri kalmış hatta taş devrinde bir ülke için ağır bir konu

• güzel bir soruydu

0|0
    0|0
  • Tıbbi açıdan yararlı birşey bebekken yapılan dışkının içindeki zararlı maddelerin vajinaya girmemesi için olan bişey namuslu vs alakası yok

0|0
    0|0
  • Hava girmesin diye

0|0
    1|0
  • Kız çocukları 8 taşına kadar çiş yaparken mikrop kapmasını önlüyormuş

1|0
    0|0
  • körelmiş bir yapı diye biliyorum ben, bknz: körelmiş organlar, dokular, yapılar vb.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• kız çocukluk ve bebeklik döneminde idrarını yaparken mikrop vs bulaşmasın ve hastalık olmasın diye var. ilşki sonrası d temizliğe çok dikkat edilmeli. toplumsal olarak da güdüleri akıl ve irade yoluyla kontrol etmek ve ruhsal olarak temiz düşünmek ve karşındaki insana bedensel ve ruhsal olarak kadının kanuni yoldan haklarını güvence altına alması için (evlilik) gibi korunması ve ilerde nüfus ve topluma etkileri olarak üreme lazım olacağından gelecek neslin iyi bir aile tarafından insani yetiştirilmesi için bir koruyucu ve güdüsel davranışları engelleyici tıbbi olarak bir önlem. erotin hormonunun yaş olgunlaşmadan 18-19 arası fazla harekete geçirilip daha cinsel düşünmesi ve odaklanılmaması için. insanın başka işlerde faal olabilmesi ve cinsellik odaklı yaşamaması için.

1|0
    0|0
  • Vardı tıbbı acıklaması yanlış hatırlamıyosam kız çocuklarında belli bı yasa kadar bı hastalık olabılıyomus ondan korunmak ıcın diye bı yerde mı okudum ızledım hatırlamıyorum ama boyle bıseydı

2|0
    0|0
  • Annelik donemine kadar kizin vucudunu bakteri ve mikroplardan korumak icin. rahim sorunlari az olsun diye biliyorum tibbi acidan.

1|0
    0|0
  • o zarın namusla alakası falan yok sağlık açısından olan bir şey erkeklerde de var ve onlarda kendiliğinden bir süre sonra yok oluyor ergenlik döneminde vücudu bazı hastalıklara karşı koruyor araştırabilirsin namusla nefisle erkeklerin bilmem neyiyle ilgisi yok

1|0
    1|0
    • İlla namusla alakasi var demedim zaten ama herkes farkli bisey soyluyo bende insanlarn neler dusundugunu merak ettm sadece

• Bence erkeklerde de olmalıydı. Ama Allahın kararlaştırdığına karşı çıkacak halim yok. Sanırım bize giriyo ya o yuzden daha kötü görülüyo

0|0
    0|0
  • alt tarafı bir zar parçası da abarttıkça abartılıyor, bizim vücudumuzda olan bir şey ama milletin ağzından düşmüyor bir türlü

1|0
    1|0
  • ya arkadaş madm bu soruyu soracak kadar kıymet vermiyorsun uzatma yeter sıkıldım bu soruyu görmekten

0|0
    0|0
    • Madem sıklidn cevap verme sende

• Hastalıklara karşı kadını korur.

1|0
    0|0
Yükleniyor...