Bakire olmayanlar niye kırmızı kuşak takar?

Yakinima bir kiz kacti, bugün dügünleri oldular. Kactigindan beri ayni yatak odasini paylasiyorlar evli gibiler. Bu ara kacan kizlari ben kiniyorum acikcasi, Allah bana öyle bir evlat vermesin. Aileni silip kacmak ne oluyor. Simdi birde zihnin bakire olmasi önemli diye yazacaksiniz bilmem ne. Fakat bakire olmayan kizlar gururlu gururlu nicin kirmizi kusak takar? Yatak paylastigin belli kimi kandiriyorlar? Cok mantiksiz ve manasiz ve gercek (beyin ve bedensel) bakirelere hakaret oldugunu düsünüyorum. Görünüs meselesinden bahsetmiyorum sonucta hic takmayanlarda var begenmedikleri icin ama geleneksel bir anlami var sonucta. Takmayana lafim yok ama bakire olmayipta takanlara ne oluyor?

0|0
21|35

En İyi Kız Görüşü

• Toplum tabusu böyle bir şey..Kırmızı kurdele yoksa el alem ne der korkusu vardır kesin, her şeyin içine ettiler anasını satim.

2|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 35

• Soru bu şekilde değil de ''neden evlenen kadınlar kırmızı kuşak takarlar'' şeklinde olup, bu geleneksel, cinsiyetçi, kadını aşağılayıcı olaya eleştirel yaklaşsan güzel olurdu diye düşünüyorum. Bu haliyle soruya cevap veresim yok.

9|2
    1|0
  • evlenmeden önce Bekaret kontrolü yapılsın , ona göre bir Kuşak Rengi seçilsin...

bakire olmayana Siyah Kuşak bağlansın.

o da olmadı Siyah Gelinlik giydirilsin

ilk geceden sonra çarşaf balkona asılsın , cümle alem , senin gurur tablonu görsün...

bakire olmayanlar katrana bulanıp üzerine kaz ,tavuk tüyü falan dökülerek ,sokaklarda gezdirilsin...

o da yetmezse bakire olmayanlar bir rokete bağlanıp uzay boşluğuna gönderilsin...

.

bunların hepsini , insanları kınadığın ve hor gördüğün ,için yazdım ,

bırak herkes kendi hayatını yaşasın , sana ne el alemin bacak arasının durumundan , sen kendi inancına göre eşine kavuş sana yeter...

ayrıca aşağıdaki "physician" arkadaşımızın yazdıklarını dikkatli oku...

5|0
    0|0
  • Hazır konu açılmışken şu bakirelik konusu çok dolaşıyor bende fikrimi söyleyeyim isteyenin zoruna da gitsin ;) Bir bayanın bakireliğini kaybetmesi ( Allah kimsenin başına kötü hadise vermesin kötü hadise sonucu yada kaza sonucu hariç) zevk için kaybetmişse bakireliğini yazık bence çok yazık. Ben bir Genç kızın bekaretini evlilikten önce kaybetmesine üzülüyorum duyunca. insanın kendisine önce sonra karşısındakine saygısı olması gerek beyaz gelinlik saflığı temizliği el değmemişliği simgeler arkadaşlar ama yeni nesil bunu anlamaz tornavidayla vidalarını açıp içine bilgileri soksan şase yapar şimdi soruyorum açık bir büfe düşünün herkes bir şeyler alıp tabağına koyuyor aradan biri çıkmış eliyle onu seçip bırakıyor bunu seçip bırakıyor ellemediği bir şey kalmadı tiksinirsiniz dimi iş de bekarette el değmemişliğin simgesi isteyende istediği gibi düşünsün ;)

1|0
    1|1
    • bunu demeye calistim ama ben at gözlügüyle gezinen birisiymis. simdi kendine saygi haric evet hatasiz kul yoktur buda bir gercek ama Allaha karsi malesef bir saygisizlik oldugunu düsünüyorum. Herkesin hersey basina gelebilir bakirelik beyinde önemli fakat kendine sahip cikabilmekte önemli

• irade ve nefse hakim olmak doğru ;)

• jandarmada askerken cok vaka ıle karsılasıyorduk aılesınden baskı goren kızlar kacıyor sevdıklerıne bız yakalamaya calsıoruz sonra o kız kacanla evlenıor ve kocasındanda baskı yıyor ne aılesıne donebılıor ne de kocasını sıkayet edebılıor olan kendılerıne oluyordu bide bize oluyordu tabı uykudan edıolardı haydı bakalım devrıyeye...

2|0
    0|0
  • Kendilerini kandırıyorlar sanırım :) ama çoğu o kırmızı kuşağın anlamını bilmez özellikle bazı yeni nesil ;)

1|0
    0|0
  • Adet yerini bulsun diye :D Arabanın motorunu yeni yaptırdım kız gibi maşallah :D :p

1|0
    0|0
  • Bende gelinliklerin etekleri niye büyük niye illaki beyaz oluyor diye düşünüyorum:D Salonun yarısını o etek kaplıyor.Halayda sıkıntı oluyor ve oynarken illaki gelinin eteğine basıyorum birgün bi kaza olacak yırtılacak etek milletin ortasında sonra suçlu biz olacaz.:D Kırmızı kuşağın bekaretle ilgisi olduğunu bilmiyordum.Benim gibi bilmeyende çoktur. gelinde bilmiyordur bence.

1|0
    0|0
    • adama bakire hediye paketi daha ne olacak :D :D ben siyah gelinlik giycem hahaha

• Bu kötülüğü ne bana nede kendinize yapamazsınız. Şu üç günlük dünyada yalnız ölmeyelim. En azından bi evlenin baktınız lmuyor bşanırsınız:D

• çocuk oyuncağına çevirdiniz la ? zihniyete bak

• Öncelikle ön yargılarindan bi kurtul bi nefes al ne bu öfke? Kaçmaktan başlayalım. Insan mecbur kalmazsa keyfe keder böyle birşey yapmaz. Ben evliyim ve eşimi kaçırdim çünkü başka yolu yoktu ya vazgeceçektim yada vura kıra alacaktım. Mesele neden kaçtıklarında yani. Insanı mecbur bırakma bıraktın mi herşeyi yapar. VE sana tavsiyem çok büyük konuşup atıp tutma bence. Ikinci konuya gelelim. Başkalarının bacak arası neden senin içinde bu kadar dert oldu anlamadım doğrusu. bakire yada değil sana ne bize ne? Onu alan mal değil ya biliyordur ne olduğunu. Evlenmeden önce böyle şeyleri onaylamıyorum ama zaten evleneceği adama vermiş kız vereceğini. yani bi başkasına vermemiş o adam bozmuş bozulacak olanı onun yatağına temiz girmiş kız sorun nerde?

1|0
    0|0
    • kaçanları savunman normal. ailesini el adamı için ezip geçen bır kadından hayır gelmez diye düşünüyorum. Ailenin bir yandan bildiği vardır. ki kaçan insanlar çoğunlukla ailelerine geri dönüyor. zoraki evlilik veya 18 50 yaş farkı veya satanlardan bahsetmiyorum. bu ara kız daha evel başkasınla nışanlıydı nışanlısına kazık atıp bu tanıdığıma kaçtı, beni bu konu o yüzden geriyor.

• Elin adamı onun adamı oluyor ama. Onun kocası onun çocuklarının babası. Eğer ki kayda değer bi sebep yoksa kaçmak için o zaman eyvallah. Ben kendimi muaf tutuyorum bu konuda benim konum farklı detayını bilsen gereğini yaptığımı sende söylersin. Cevabından taraflı olduğumu ima ettiğini düşündüğüm için bu kısmı açıklamak istedim. Anne baba olmak çocuk yetiştirmek zor ama birşeylere karar verilecekse çocuğun da söz hakkı olmalı. Anne baba çocuğa sormadan kendi kriterine göre yok dediği için

• 18 yaşındaki kızı 50 yaşındaki herifle evlendirilen kızlar kaçarsa evden onlarıda kınarmısın? yada ailesi tarafından fuhuşa zorlananlara?yada sevdiği adam sırf alevi yada sünni diye ben onlara kız vermem diyen gerizekalı ailenin kızlarına? bu örnekler çoğaltılabilir o yüzden ön yargılı olmayalım..kaçıyolarsa bir sebebi vardır..herkesin ailesi senin benim gibi düzgün olmayabilir...

0|0
    0|0
    • valla benim ailem düzgün degil babam ahlaksiz bir adam. hayatimda baya boktan diyebilirim. zoraki bir olaydan bahsetmiyorum. ailesi onun iyiligini düsünen ama kizlari ona ragmen ailesini ezip kacan kizlardan bahsediyorum.

• belirtmem gerekirdi tabiki haklisin

• hayatın yoluna girer umarım...

• Mukemmel bir tespit, aferin.

Boyle dusunmeye devam et.

Hatta bunlarin kusaklarina siyaholmali ve test edilmistir yazmali

1|1
    1|0
  • kırmızı kuşak o anlama mı geliyormuş? ben de uzak doğu kültürüyle bağlantılı olduğunu düşünüyordum, evlendi artık yeni bir seviye aldı gibi .. çocuk doğurunca da siyah kuşak , sonra 1. dan, 2. dan diye gidiyor diye tahmin etmiştim .. kimseye vermedim anlamındaymış .. hayırlısı olsun ..

0|0
    0|0
  • Taekwondo yapıyordur..

1|1
    0|0
  • Bakire olmayanlar kırmızı kuşak takmasın arkadaş. O kırmızı kuşak akan o kutsak kırmızı kanı temsil ediyor!11! Eğer kutsal kanın gerdekte akmayacaksa kuşak takma ya da siyah kuşak tak. Siyah gelinlik giy.

Bakire olmayıpta kırmızı kuşak bağlayana lanet girsin. Aşağılık zülbiyeler :((88

0|0
    0|0
    • Siyah kuşaklar hep tek yıldızı basıp kaçmışlar :((((((((((((888888888

• kara kuşak başka anlamlara gelip kavga cıkmasın la düğünde?

• bu yaklaşımlarının hastasıyım

• şu sitede konularını ve yorumlarını bazen takip ediyorum sen çok değişik ve farklı birisin.

benim fikrim boşver kimseyi kınama veya umursama ne yaparsa yapsınlar.

kaçma yaşımı aştım demişin kaçmanın yaşı yok birgün sende kaçabilirsin :)

orasını ALLAH bilir.

ALLAH herkese hayırlı nasipler versin

2|0
    0|0
    • değişik farlı derken? ben neysem oyum ki annemi üzecek birşey yapmam kaçmamda büyük konuşmuyorum çünkü annem sevdiğim insanı kabul edebilecek bir insan.

• Yalnış düşünme lütfen gördüğüm karşında bunu diyorum ne görüyorsun dersen kötü olmayan birşeyler sadece...

• Saçma geleneklerden biri işte.Namusun şova dönüştürüldüğü ve namusun bundan ibaret olduğunu söylercesine insanlarına gözüne sokup matah biri şey yaptıklarını sanıyorlar.Sözde gelenekleri yerine getiriyorlar bizi biz yapan bunlarmış, peh.

0|0
    0|0
  • Sözün özünü söylemişsin.Aynen sana katılıyorum.Savunulacak ve sevilecek tarafları yok.

1|0
    0|0
  • Şu adamı hatırlattı yazın bana link

1|1
    0|1
  • Yavrucugum kuzucugum adalet aramaktan vazgeç öyle bişey yok.

ucuz kızın ucuz evliliğini mi kafana taktın bakayım sennn :))

kız dediğin gibiyse ondan eş öbür maldan da koca olmaz..

önüne geleni zımbalatıp durur kendisi, maymun iştah çok feci bişey. sonuç ?

herkes hak ettiğini görür kurdele bağcık hikaye bunlar takma kafana

0|0
    0|0
  • Şimdi evlenme bir nevi ailelerin de evlenmesi oluyor. Kırmızı kuşak sanıyorum örf adet töre gibi kavramların içinde olan bir şey. Yani kızında "anne gerek yok takma biz zaten seviştik" demesini de beklememek gerek.

0|0
    0|0
    • tamamda bence rezillik herkes biliyor annesi dahil kime gösteris budalaligi bu?

• Tamam da düğünlerde adet yerini bulsun diye yapmışlardır. Neticede düğüne sadece anne baba gelmiyor. Çok büyültülecek bir şey değil bence. Gösteriş budalalığına yormamak lazım.

• alt tarafı kuşak arkadaş isteyen takar ister erkek kadından alır takar ister gider kuşağı öküze bağlar ister halasına bağlar. Gören de kutsanmış kuşak falan sanacak hey allahım ya yıl olmuş 2012 hala kuşak diyor nesliniz bir tükenseydi iyiydi artık

0|0
    1|2
    • he evet bakire olmayan insanlara yatıp kalkan ama bakire kadın isteyen adamların nesli tükenseydi bunlar olmazdı ARKADAŞ!

• İkiyüzlülüğe gerek yok canım, bakire değilse takmasın...Sana katılmadım bu konuda sevgilim. Bu adet nihayetinde, adetleri uygulayan ya tam uygulasın ya da hiç...

• iyi güzel:)

• Kuşağı kız takmıyor bir erkek akrabası takıyor gelenek mantıklarına görede o kuşağı takan akraba kızın namusunu koruyamamış mantık açısın öyle en azından çok saçma :(

0|0
    0|0
    • kız kaçtı ailesinden hiç biri gelmedi düğüne kim taktı bak şimdi onu merak ettim :D

• sakın kınama başına gelirr yok yapmam ayakları yapma o insan cıkarsa karsına dünya yansın umrunda olmaz

0|0
    0|0
    • ben annemin basini yere egemem kacma yasini coktan astim ben. hic bir adam icin annemi üzemem. ama allah öyle evlat verebilir o konuda haklisin.

• ya genelde ne yaptını bek anlamayan bıde tuhaf bı sıkıntı içinde olanlar kacıyo ama bazılarıda gercekten severek kacıyo benım halamın bı oluvar 8 tane kız kacırdı ben onlardan gordugum kadarıyla bule oluyolar bide halamın olu hala bekar;)

• o degerlerı gercekten yasayan kaldımı hepsı ozentı artık baska b se degıl

0|0
    0|0
  • bu kız oglan kız arkadaşın sevdigini bakire olmayan birisi elinden almış galiba :)) sanane beya kim ne isterse takar sanamı sorucaklar kırmızı kuşak takabilirmiyim diye

0|0
    0|0
  • bu ne fesatlık böyle yaa. kırmızı kuşak benim hakkım :)) sanane kuzum isteyen istediğini istediği yere taksın. derdi sana mı kaldı.

0|0
    0|0
  • kim ne takarsa taksın boşver önemli olan sen ne takacaksın ? ;)

0|0
    0|0
    • ben evlenmicem :D

• atlari sevmiyorum :D esek arabasi gelse binebilirim eski kafali bir insanim

• Eski kafalı insanlar atları sever bence sen yeni kafalı birisin eşşekleri seviyorsun ve hata ediyorsun :)

• Gururuna dokunmuş sanki de takar takmaz sanane. önemli olan ona taktıklarında olayı anlayacak olmaları :D anladınnnn ?

0|0
    0|0
    • yo gurur degilde sacma buluyorum ben bir bok yediysem takmam ki yemedigim halde görüntü cirkinliginden düsünmüyorum.

• bu basit ayrıntılara takılma o da kendini öyle tatmin etmek istemiş işte bele kırmızı kuşak bağladı diye bakire olmuyor sonuçta :D

• bence kınamaya senin hakkın yok. kimsenin bu hayatta başına ne geleceği belli değil...

1|0
    0|0
  • naapsın ben önceden verdimmi desin ailesine?

1|0
    0|0
  • Adet yerini bulsun diye olabilir mi?

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 20

• ne demiş Mevlana;

Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.

*****Başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol.*****

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.

Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.

Hoşgörülülükte deniz gibi ol.

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol !

4. satırı ele alırsak

* Allah’ın kıyamet gününde insanını ayıplarını örtmesi için… kötülüklerin yayılmaması, örnek olmaması için… Toplumda kin ve düşmanlık tohumlarının yeşermesin. Gece nasıl karartırsa her şeyi sen de karart kusurları ve başkalarının günahlarını… Gece gibi ol!

Yani bu arkadaşlar kırmızı kuşak takmazsa topluma kötü örnek olurlar bir yerden sonra artık normal karşılanır. Ayrıca ayıpları örtmek gizelemek iyi bir şeydir.

ŞİMDİ SEN DİYECEKSİN Kİ SON SATIRDAKİYLE ÇELİŞİYORSUN ONU DA AÇIKLIYAYIM;

* Ve kimse seni olmadığın gibi düşünmesin. Çünkü her şeyi gören sana şahdamarından daha yakın bir göz, içini dışını gündüzünü, aklını ve kalbini görüyor. Kimseyi kandıramazsın hele yüce yaratanı asla… bunun için Hazreti Mevlâna’nın en büyük öğüdü: Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.

YANİ BU O KUŞAĞI TAKANLA YARADAN ARASINDA HERKES BİRGÜN YAPTIKLARININ BEDELİNİ ÖDEYECEK SENİ İLGİLENDİRMEZ KİMSEYİ İLGİLENDİRMEZ HERKES YAPTIĞINDAN SORUMLUDUR.

SON OLARAK KIZ EVLAT İSTEMEDİĞİNİ SÖYLEMİŞSİN SENİN İÇİN HAYIRLI OLAN NEYSE O OLUR BUNA SEN KARAR VEREMEZSİN!

ALLAH SANA HİDAYET ETSİN...

0|1
    1|0
    • ayıpları örtmek derken kırmızı kuşağı takanlar ne ayıbı örtüyor bak ben bakireyım akşam kadın olcam bumudur ayıp öğrtmek allahını seversen güzel arkadaşım. ki ben kesinlikle kız evladı istiyorum ama böyle bir evlat değil.

• üstün çıkmak isteyen bir üye daha. tamam haklısın mutlu ol.

• gerçekten mi çok mutlu oldum çok saol canım.

• güzel kardeşim alttaki yazıları dikkatle oku lütfen:)

"Ey müminler! Bir topluluk, diğer bir toplulukla alay etmesin; olur ki (onlar) kendilerinden daha hayırlı olabilirler!

Birtakım kadınlar da (başka) kadınlarla (alay etmesinler!). Belki (onlar da) kendilerinden daha hayırlıdırlar" (el-Hucurât, 11)

"Kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz."

(Tirmizi, Kıyamet, 53, no: 2507; Beyhaki, Şuabu'l-İman, 5/315, no: 2778; Bkz: Keşfu'l-Hafa, 2/265)

bir kimseyi kınamakta,hor görmekte de acele etme;çünkü bir zamanlar sen de bildiklerinden bi'haberdin...

umarım fikrin değişmiştir,amacım kimseyi savunmak değil ama kınaman da hoş değil:)

3|1
    0|0
    • elinize sağlık , çok iyi olmuş bunları yazmanız...

• kınamak kesinlikle hoş değil o konuda haklısın ama kaçan kızları sevmiyorum o kadar basit ve umarım öyle bir kız evladım olmaz. yazın için teşekkür

• rica ederim...

• kizlik zarina da kirmizi kurdele takilmali, gururla sunmak icin, ödül olarak.

6|2
    1|0
  • Bakire olmayanlar gurursuz , tamam hadi mutlu ol.

8|2
    2|0
  • Ben kırmızı kuşağı bakirelik için taktıklarını bile Tr ye geldikten sonra öğrendim. Burda asıl soru bakire olmayanlar neden takıyor değil, bakire olanlar neden takıyor? İlla ooooh ben bakireyim diye ilan etmek mi zorundalar. Bu tıpkı gerdekten sonra doğulu (ve bazı geleneklerde) kanlanmış çarşafın asılması gibi. Böyk.

4|1
    1|0
    • o konuda haklisin bakire olanlar ben namusumu korudum anlaminda gösteris yapiyor ama olmayanlar neyin gösterisini yapiyor :D

• iğrenç gerçekten geri kafalılıktan başka birşey değil

• teşekkür chigano

• sırf bakireler mi namus taşıyor sence? bana kalırsa da kimse beyaz gelinliği haketmiyor. 20 yaş üstünde olupta ben kimseye bakmadım kimseyi öpmedim veya kimseyle görüşmedim diyecek % 1 insan ancak vardır. sırf bakireliğini korudu diye namusunu koruyp en saf temiz şeyleri hakettiklerini mi düşünüyosun . ayrıca kaçmış birinden bahsetmişsin aynı yatağı paylaştı belkide aralarında ne geçtiğini bilmeden böyle konuşman yanlış .birde bizim orda şöyle derler" ağzından çıkan alnına yapışır kaderin olur .kınadığını yaşamadan ölmezsin" çoluk çocuğun olacak belki kız kardeşin vs var .yaşananları gör geç ama kınama .

şimdi o kızın bi tek mutluluğu var belki ailesi de yanında değil bırak neyi nasıl yaşamak istiyorsa öyle yapsın bi kuşak değil mi takarsa taksın nasıl mutlu olacaksa öyle yapsın herşey mutluluk için değil mi ? belli ki talihsizlik olmuş .bunun bi hakaret olduğunu düşünmüyorum bakirelere. bakireler biz takdir edeceğiz diye mi saklıyor ve ya ötekinin bakire olmadığının herkesçe bilinmesi bize ne sağlar .bu konulara yazmayı da hiç sevmiyorum ama kıza üzüldüğüm için yazdım

1|0
    0|0
    • Acaba soruyu soranın sorunu ne niye bu kadar batmış?

• sorunum şu canikom ben kırmızı kuşağa zaten karşıyım ve takmamda zaten. fakat o evlenen çok yakın arkadaşıma anlam veremiyorum kız nışanlısını terk etti buna kaçtı 1 aydır yatak odası paylaşıyorlar zaten daha kimi kandırıyor hatun. gerçekten hakkıyla takanlara artık haksızlık olduğunu düşündüm

• sonucta herkes bilmiyo evlilik öncesi cinsel ilişki yaşadıgını. gelenek (hatta moda da diyebiliriz) haline gelmiş kırmızı kuşak bağlamak da. sadece bu amaçla kullanılıyor işte.

ha bence kadının kendini yaftalamasından başka birşey değil bu kuşak muşak.

1|0
    1|0
  • Maşallah pek de bakire hanım kızımız.

6|2
    2|1
    • bakireyim veya degilim kendim icin sormadim ben bunu

• Kendi bakire olduğu için uğraşıyor zaten. Tek meziyeti o belli ki.

• he bir yerimi kontrol edin bakire olup olmadığıma karar verirsiniz belki içiniz rahatlar

• bakire olmayanlara ağzına tıksınlar o kırmızı şeyi.utanmaz arlanmazlar zarları yok bir de insan içine çıkıp düğün yapıyorlar.heyhatt

5|0
    1|0
  • ertesi günde kanlı çarşafı sopaya bağlayıp gezsinler bencebakalım zarlımıymış anlayalım yani demi zaradam ve zar kadın olarak kutlama yapalım kadın kadını böyle aşağlar işte erkeklerin suçu yok ki

2|0
    1|0
    • yoo siz niye sorumu kişiliğime yoruyorsunuz? ben birincisi hiç kuşak düşünmem takanlar niye takıyor diye merak ettim.

• kişiliğine bir şey demedim ortaya söyledim anlatım şekli bu şekilde şekil değil anlama bakarsan fark edersin ım im eki var mesela ama ben o tip biri değilim

• şu kırmızı kuşak olayını çok itici buluyorum ve ayrıca yakıştırmıyorumda

2|0
    1|0
  • milletin derdi bunu gerdi.

vaktin bol canın sıkılıyorsa bu tip şeylerle değerlendirebilirsin şekerim. link

0|0
    1|0
    • benim sorum seni niye geriyor peki?

• millete karşı ben bakire değilim demek istemiyolardır takanlar

1|0
    0|0
  • Kim söyledi ki gelinlik giyeceğim diye?

1|0
    3|0
    • iste bunu demek istemiyorum giyip giymemen veya onu sevip sevmemen önemli degil takanlar niye takiyor onu anlamiyorum

• Bana ne ya,ne halt yerlerse yesinler..

• kuşağını da al git.

1|0
    2|0
  • Laf olsun hesabı

0|0
    0|0
  • hangi köydensin güzelim?

1|0
    4|0
  • Kırmızı kuşak olayını sacma buluyorum ve bence bu kadını kucuk dusuruyor

1|0
    2|0
  • kım naparsa yapsın herkes kendıne bakmalı

0|0
    0|0
  • sonuçta kaçtığı insanla yaşadı bazı şeyleri yaşadıysa da belki de yaşamadı herneyse takmak canı istemiştir olamaz mı :D

0|0
    0|0
    • kacan kizlarin bana göre haklari yok :D :D benim kizim kacsa dügün yapmayin zilliye derim :D

• :D

Yükleniyor...