Soylemeye utaniyorum ama?

cok uzun zamandir cenabetim ve ramazan yaklasiyor gusul nasil bir fikrim yok daha once aliyordum ama nedense unutuyoru cok unutkan bir insanim ve ramazan yaklasiyor oruc tutacam ama boyle tutulmaz gusul nasil alindigini unuttum yardim ve bir kere alsam digerleri icin tutugum oruc kabul olmaz mi

0|1
2|18

En İyi Erkek Görüşü

• asl, yıkamak demektir. Gusül ve iğtisal da, yıkanma anlamını taşır. Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) denir. Böyle bir temizliği gerektiren hal cünüplüktür. Ayrıca kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesidir. Cünüplük hali ise, aşağıda açıklanacağı üzere, şehvetle meninin atılmasından ve cinsel ilişkiden meydana gelir. Buna "cenabet olmak" ta denir.

Kısaca gusül abdestini nasıl alırız?

Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.

* Bayanlar ve Erkekler aynı şekilde gusül abdesti alır. Bayan için ayrı erkek için ayrı bir boy abdesti alınış şekli yoktur.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• arkadaşım sen banyo yapmıyor musun?
    gusül arapça kelimedir. türkçesi temizliktir yani banyo yapmaktır.

banyoya gir normal banyonu yap ağzını burnunu da yıka işte gusül almış oluyorsun. kuru yer kalmayacak şekilde banyo yap. bunun ezberlenecek ya da unutulacak neyi var.

sizler emevilerden kalma saçma sapan sayısal ilişkiler kurulmuş yanlış bilgileri almaya kalkarsanız elbette unutursunuz.

ağız burun dahil normal vücudunu yıkayacaksın hepsi bu.

hadise göre bir adam bir su birkintisine bir göle ya da denize düşse suya batıp çıksa gusül yapmış sayılır diyor.

0|0
    0|0
    • Yanlış bilgi bu
      Alevi felanmisin?

• sen ne kadar çok biliyorun öyle insanları yanıltmaya ne hakkın var. önce aç bir kitap veya elinin altında kızlara yavşamaktan başka işede yarayan işnternetten gusül nasıl alınır diye oku en azında kelime anlamını önemli değil. bilmediğin şeylere ne çok yorum yapıyorsunuz. müslüman mısın?

• @PainFuL0ve ve @krmkymz
      sizler neyin kafandısanız bilmem. beni de çok ilgilendirmiyor. elhamdulillah müslümanım ve hanefi mezhebindenim. şükür Allah a kuran okuyorum fıkıh araştırması yapıyorum. siz önce kendinizi bir denetleyin. seiz peygamberimizden daha mı iyi biliyorsunuz. hadis de bildirmeme rağmen hala edepsizce saldırıyorsunuz. ben emin olmadığım konuda drek yazmam. kendi yorumum olacaksa da fetva değil benim yorumum derim. takipçilerim benim yorumlarımı bilir. sizler medrese bilmezsiniz. ben medrese eğitimi de aldım. böyle şeyleri sizlerle tartışmıyorum.
      sadece size abi nasihati. insanları imansızlıkla suçlayarak imanınızdan olursunuz bundan vazgeçin. gerçek müslüman olan bunu bilir. dikkat edin. bir de sadece bir kiinin yazdıklarına değil bir çok alimin yazdıklarını okuyun. ya değilse hz. hanefiyi öldüren emevilerin oyununa gelirsiniz. yani dindar olmaz arap olursunuz. araplaşma siyasetinden uzak gerçek islama uyun.

• Bismillahirrahmanirrahim

Kişi gusül abdesti kastı olmaksızın banyo yaptığında veya serinlemek için duş aldığında ağzına-burnuna su ulaşmış ve vücudunda kuru bir yer kalmamış ise guslün farzları yerine gelmiş olacağından gusül abdesti almış sayılır.

Çünkü Hanefi mezhebine göre gusülde niyet şart olmayıp guslün sünnetlerindendir. Fakat gusle niyet edilmesi sevaba vesiledir. Taharetin bir ibadet sayılmasına sebeptir.

Ayrıca Malikîler ile Şafiîlere göre gusülde niyet, farzdır. Hanbelîlere göre de bu niyet, guslün sahih olmasının şartıdır. Bu sebeple ihtilaftan kurtulmak için gusülsüzlüğü gidermek, namaz gibi ibadetleri yerine getirmek maksadı ile gusül edildiği, boy abdesti esnasında hatırlanmalıdır.

Sorunuza dönecek olursak, böyle bir banyo veya duşun sonrasında uygun olan, abdestliymiş gibi hareket etmeyip sünnet üzere namaz abdestinin alınmasıdır.

dinimeseleler sitesinden alıntıdır.

0|0
    0|0
  • Googleye ac ogren. Gunah.

0|0
    0|0
  • bu soru resmen rezıllık gusul abdestı almayı daha ılk okulda oğretıyolar kı şu donemde bu konuyu arkadaşlar arasın da bıle konuşulur hadı onuda gectım ezan sesı var namaz var sen bıde oruc dıyorsun yanı anlayamadım ya hadı neyse allah akıl fıkır versın

1|0
    0|0
  • Hanifi mezhebinde: gusül için temizlenme niyeti ile ağza3 defa burna üç defa su çekip vücudunda kuru yer kalmayacak şekilde yıkanman gerekir.
    Şafi mezhebinde: temizlenme yani gusül abdestine niyet edip vücudu kuru hiç bir yer kalmayacak şekilde yıkaman gerekir. Şafi mezhebinde ağza ve burna su çekme farz değildir. Yapar isen sünnet işlemiş olursun.

0|0
    0|0
  • en azından bu şekılde oruç tutulamayacağının farkındasın , ilginç !!!

0|2
    0|0
  • Ananın a... miiii olur arkdsim google yaz bak buradan soracagina eğer araniyorsan ozelim açık beklerim

0|0
    0|0
  • çok basit bu tip şeyleri sormana gerek yok diyanet işlerinin sitesine gir aklına takılan öğrenmek istediğin şeyleri bulursun. interneti farklı amaçlar için de kullanabilirsin.

0|0
    0|0
  • Kusura bakma ama sorun fake buraya yazana kadar google dan bakabilir din gusülü bilmez oruç tutacak çelişki hakkında hayırlısı diyorum sadece

0|0
    0|0
  • Bir tür Türk tedavi şekli... Kalk bir elini yüzünü yıka geçer :-)

0|0
    0|0
  • Gusul abdesti almadan atığın bir adımda 2 tane allahın meleğine işkence çektiriyon

0|0
    0|0
  • Sabahin köründe nerden buluyonuz ya :)

0|0
    0|0
  • Trolll

0|0
    0|0
  • Xper kasma mod 6 bu bir kamu spotudur boyle sorulara cevap vermeyin 😂

0|0
    0|0
  • Ya git Google sor burada ne geziyorsun! Soru sormak için kendinizi komik duruma düşürmeyin ya!!

0|0
    0|0
  • Vay bermuda cenabet üçgeni :D

0|1
    0|0
  • takilma boyle seyle gir dusunu alcik

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Xper kasma çabaları vol1 :*

0|0
    0|0